Tryb głosowania
Viperksg
Użytkownik
Witam, wspólnota podjęła uchwałę w trybie 2a (jeden właściciel jeden głos), właściciel większościowy (powyżej 50% udziałów) chcę podjąć drugą uchwałę w trybie głosowania udziałami, aby anulować wcześniejszą uchwałę. Czy jest to zgodne z prawem? Czy może tak zrobić skoro była pojęta innym trybem?
Proszę o pomoc.
Proszę o pomoc.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Właściciel większościowy .... I jest bez szans , "wprowadza się na każde żądanie...." załatwi sprawę i kończy dywagacje w sprawie głosowania ...
( wniosek o głosowanie 1=1 powinien być do każdej uchwały oddzielny)
Z pewnością zostaniesz o tym powiadomiony.
Art.23
3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.
I wtedy zadecydujesz......czy zaskarżyć uchwałę,czy też nie.
Art. 25
1. Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.
1a. Powództwo, o którym mowa w ust. 1, może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
2. Zaskarżona uchwała podlega wykonaniu, chyba że sąd wstrzyma jej wykonanie do czasu zakończenia sprawy.
Ps.Swoją drogą ciekawe ile czasu zajmie większościowemu właścicielowi zbieranie głosów pod uchwałą
Kompletne niezrozumienie zagadnienia.
Nawet dając ją zarządowi do zbierania to i tak już jest podjęta (rozpoczęto glosowanie bo ten większościowy od razu oddał głos) bo ma na wejściu większość udziałów ZA i....pozostali są bez szans
Wtedy tylko poprzez sąd pozostali mogą zniweczyć taką uchwałę.
Nie wiadomo jak zareaguje na to właściciel większościowy, ale w razie podjęcia przez niego uchwały bez zwoływania zebrania i bez uwzględnienia waszego wniosku, i zaskarżenia uchwały do sądu, wasze pismo będzie dowodem waszych intencji i dowodem na to, że właściciel większościowy korzysta z prawa (z przepisów u.o.w.l.) w sposób sprzeczny z jego celem. Celem przepisu 2a jest umożliwienie właścicielom mniejszościowym dokonanie zmiany trybu głosowania w określonych prawem sytuacjach. Taka sytuacja zachodzi w waszej wspólnocie (istnieje udziałowiec większościowy), więc nieuwzględnienie w trakcie głosowania waszego pisemnego wniosku, będzie dowodem w sądzie, że właściciel większościowy próbuje, korzystając ze swojej przewagi udziałów i organizując głosowanie bez zwoływania zebrania, ominąć przepis art. 23 ust. 2a.
Sądzę, że macie szanse na powodzenie takiej taktyki, bo w przeciwnym razie przepis 2a byłby prawem martwym - właściciel większościowy bez zwoływania zebrania sam może wybrać zarząd (siebie) i sam podejmować wszystkie uchwały, czyniąc fikcją nie tylko przepis 2a, ale w ogóle jakikolwiek wpływ właścicieli lokali na zarządzanie nieruchomością wspólną - a przecież funkcją przepisu 2a jest właśnie uniknięcie takiej sytuacji. Moim zdaniem byłby to klasyczny przykład nadużycia prawa. Ważne jest aby wasz wniosek precyzyjnie opisywał temat głosowania.
Właściciele mogą jeszcze w toku głosowania, przed jego zakończeniem, złożyć wniosek o zastosowanie trybu określonego w art. 23 2a uwl, ponadto warto napisać pismo do właściciela większościowego, aby nie nadużywał swojego prawa (art. 5 kodeksu cywilnego) celem ominięcia prawa (art. 58 kc.).
"W szczególności zgłoszone przez właścicieli żądanie zmiany sposobu obliczania głosów to oświadczenie woli, do którego należy stosować kodeksowe reguły interpretacji oświadczeń woli, na co wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3.04.2008 r., sygn. akt: II CSK 605/07. Aby spowodowało przejście z udziałowego głosowania na głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, w swej treści musi zawierać zapis jakich konkretnie uchwał dotyczy. Właściciele winni więc skonkretyzować przedmiot głosowania, w przeciwnym razie nie będzie możliwe uznanie skuteczności takiego żądania.Pewne problemy interpretacyjne może też wywoływać kwestia czasu, w którym należy zgłosić żądanie zmiany systemu głosowania. Zwykle jest ono wnoszone przed rozpoczęciem procedury głosowania nad uchwałami. Sąd Najwyższy w cytowanym powyżej wyroku dopuścił jednak możliwość złożenia takiego żądania w trakcie trwania procedury głosowania w trybie indywidualnego zbierania głosów, wskazał jednak na konieczność podtrzymania swojej woli przez właścicieli, którzy oddali głosy przed zmianą sposobu obliczania głosów.Decydujące w takiej sytuacji znaczenie będzie miało również określenie momentu zakończenia głosowania w trybie indywidualnego zbierania głosów. Nastąpi to w chwili oddania głosu przez ostatniego głosującego, którego głos przesądził o tym, że dana uchwała została podjęta."
Więcej na ten temat w artykule: "Żądanie głosowania w trybie jeden właściciel - jeden głos można zgłosić w trakcie głosowania" na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/komentarze/560-zadanie-glosowania-w-trybie-jeden-wlasciciel-jeden-glos-mozna-zglosic-w-trakcie-glosowania
Pomocne orzecznictwo:
z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z dnia 3.04.2008 r., sygn. akt: II CSK 605/07:
"czasowa sekwencja zbierania głosów poszczególnych właścicieli lokali pozwala na stwierdzenie, że data podjęcia uchwały w omawianym systemie głosowania powinna z reguły odpowiadać dacie wyrażenia woli przez ostatniego z właścicieli uprawnionych do głosowania, chyba że ilość dotychczas głosujących właścicieli opowiedziało się za uchwałą o określonej treści, a głosy pozostałych właścicieli nie miały już istotnego znaczenia."
Treść orzeczenia na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/content/view/559/
no cóż do tego już przywykliśmy ...
nie , należy w tym momencie zaskarżyć taką uchwałę ...
bo właściciele winni być powiadomieni o treści uchwały, która będzie głosowania w trybie indywidualnego zbierania głosów ( np. poprzez przesłanie indywidualnych kart do głosowania)
Mam nadzieję,że podjęta przez was uchwała jest zgodna z prawem i nie narusza zasad prawidłowego zarządzania NW.........
Musisz się liczyć z tym ,że każdy właściciel (również większoścowy) ma prawo zaskarżyć uchwałę, bez względu na to, w jakim trybie głosowania zostanie podjęta.