Osiedlowy szlaban, oświetlenie podłączone do bloku
pararegularny
Użytkownik
Witam, jakiś czas temu odkryłem, iż wjazdowy szlaban i oświetlenie zewnętrzne (droga i parking), które w dodatku znajdują się na oddzielnej działce Dewelopera (my mamy urzeczenie), jest zasilane-podłączone pod jeden z sześciu bloków, które znajdują się na osiedlu (są 3 wspólnoty), czy Deweloper miał prawo do takowego podłączenia? Myślę, że zrobił to wszystko podczas budowy, lecz teraz gdy już nie posiada żadnego lokalu w naszej WM, nie może korzystać z jakichkolwiek naszych mediów? Wiadomo w/w szlaban i lampy działają non-stop, a licznik bije niby to nasze części wspólne WM, proszę o radę jak rozwiązać problem....
ps. Myślę też zgłosić się z tym do Zakładu Energetycznego...
ps. Myślę też zgłosić się z tym do Zakładu Energetycznego...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Wspólnota ma prawo obciążyć dewelopera - właściciela gruntu, który jest oświetlany - kosztami zużycia energii elektrycznej - nawet do 10 lat wstecz - na podstawie art. 410 kodeksu cywilnego (bezpodstawne wzbogacenie).
Sprawę powinien poprowadzić Wasz zarząd.
Jak znam życie deweloper wszystkie koszty przerzuci na was
Na jakiej podstawie możemy obciążyć Dewelopera lub sąsiednie Wspólnoty ? (Deweloper jest Zarządem i Zarządcą tych innych bloków)
Czy Zakład Energetyczny może coś zaradzić, rozwiązać ?
Myślałem o wyłączeniu bezpieczników na jakiś czas, ale sami korzystamy z tych urządzeń :-(
na podstawie umowy w sprawie partycypowania w kosztach ... jeżeli nie chcą jej spisać ( wspólnoty) to otworzyć szlaban na miesiąc
może zrozumieją po co on jest, jak nie będą mogli spokojnie spać czy znaleźć miejsca parkingowego .
Nie do wszystkich właścicieli lokali ( zwłaszcza w obecnych czasach ) dociera perswazja ...
Wspólnota nie może "korzystać" ze szlabanu na cudzym gruncie.
Jeżeli chodzi o podstawę - to jest nią prawo własności, nie macie żadnego obowiązku zapewniać dostaw prądu, należy rozliczyć należności wstecz, moim zdaniem zobowiązany będzie właściciel gruntu, jego należy obciążyć. Z kolei właściciel gruntu obciąża osoby, które z tego gruntu korzystają - na pewno nie wspólnoty mieszkaniowe.
Jeżeli chodzi o przyszłość - to albo podpisze umowę ze wspólnotą mieszkaniową w zakresie partycypacji w kosztach - albo niech szuka innego rozwiązania. Odnośnie zakładu energetycznego - to warto dowiedzieć się czy jest możliwość montażu podlicznika.
ale w tym wątku nie o to idzie ...
Tu mamy przypadek, że szlaban jest zasilany z przyłącza EE z jednej ze wspólnot ... a nie z przyłącza EE należącego do właściciela szlabanu .
Dla wspólnoty nie można ustanowić służebności przechodu i przejazdu na cudzym gruncie, natomiast można ustanowić taką służebność na cudzą rzecz na gruncie stanowiącym nieruchomość wspólną, którym ta wspólnota z mocy prawa zarządza.