Osiedlowy szlaban, oświetlenie podłączone do bloku

pararegularnypararegularny Użytkownik
edytowano grudnia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam, jakiś czas temu odkryłem, iż wjazdowy szlaban i oświetlenie zewnętrzne (droga i parking), które w dodatku znajdują się na oddzielnej działce Dewelopera (my mamy urzeczenie), jest zasilane-podłączone pod jeden z sześciu bloków, które znajdują się na osiedlu (są 3 wspólnoty), czy Deweloper miał prawo do takowego podłączenia? Myślę, że zrobił to wszystko podczas budowy, lecz teraz gdy już nie posiada żadnego lokalu w naszej WM, nie może korzystać z jakichkolwiek naszych mediów? Wiadomo w/w szlaban i lampy działają non-stop, a licznik bije niby to nasze części wspólne WM, proszę o radę jak rozwiązać problem....
ps. Myślę też zgłosić się z tym do Zakładu Energetycznego...

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Użyczenie mają właściciele lokali - wspólnoty nie mogą zawierać umów w tym względzie, ponieważ działka znajduje się na cudzym terenie.
    Wspólnota ma prawo obciążyć dewelopera - właściciela gruntu, który jest oświetlany - kosztami zużycia energii elektrycznej - nawet do 10 lat wstecz - na podstawie art. 410 kodeksu cywilnego (bezpodstawne wzbogacenie).

    Sprawę powinien poprowadzić Wasz zarząd.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] pararegularny:[/cite]Witam, jakiś czas temu odkryłem, iż wjazdowy szlaban i oświetlenie zewnętrzne (droga i parking), które w dodatku znajdują się na oddzielnej działce Dewelopera (my mamy urzeczenie), jest zasilane-podłączone pod jeden z sześciu bloków, które znajdują się na osiedlu (są 3 wspólnoty),
    czy Deweloper miał prawo do takowego podłączenia?

    Myślę, że zrobił to wszystko podczas budowy, lecz teraz gdy już nie posiada żadnego lokalu w naszej WM, nie może korzystać z jakichkolwiek naszych mediów? Wiadomo w/w szlaban i lampy działają non-stop, a licznik bije niby to nasze części wspólne WM, proszę o radę jak rozwiązać problem....
    ps. Myślę też zgłosić się z tym do Zakładu Energetycznego...
    Należy rozdzielić i opomiarować oświetlenie zewnętrzne i szlaban... następnie zawrzeć umowę na korzystanie tych urządzeń na rzecz wspólnoty ...
    Jak znam życie deweloper wszystkie koszty przerzuci na was
  • Opcje
    pararegularnypararegularny Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Minus jest taki, bo na te urządzenia nie ma liczników. (jest licznik ogólny na części wspólne)
    Na jakiej podstawie możemy obciążyć Dewelopera lub sąsiednie Wspólnoty ? (Deweloper jest Zarządem i Zarządcą tych innych bloków)
    Czy Zakład Energetyczny może coś zaradzić, rozwiązać ?
    Myślałem o wyłączeniu bezpieczników na jakiś czas, ale sami korzystamy z tych urządzeń :-(
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] pararegularny:[/cite]Minus jest taki, bo na te urządzenia nie ma liczników. (jest licznik ogólny na części wspólne)
    To należy rozpiąć instalacje EE w punkcie, gdzie prąd płynie do szlabanu i oświetlenia i założyć podliczniki . Ile ? tyle ile trzeba ...
    Na jakiej podstawie możemy obciążyć Dewelopera lub sąsiednie Wspólnoty ? (Deweloper jest Zarządem i Zarządcą tych innych bloków)
    na podstawie umowy w sprawie partycypowania w kosztach ... jeżeli nie chcą jej spisać ( wspólnoty) to otworzyć szlaban na miesiąc
    może zrozumieją po co on jest, jak nie będą mogli spokojnie spać czy znaleźć miejsca parkingowego .

    Nie do wszystkich właścicieli lokali ( zwłaszcza w obecnych czasach ) dociera perswazja ...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano stycznia 2014
    [cite] KubaP:[/cite]
    Należy rozdzielić i opomiarować oświetlenie zewnętrzne i szlaban... następnie zawrzeć umowę na korzystanie tych urządzeń na rzecz wspólnoty ...

    Wspólnota nie może "korzystać" ze szlabanu na cudzym gruncie.
    [cite] pararegularny:[/cite]Minus jest taki, bo na te urządzenia nie ma liczników. (jest licznik ogólny na części wspólne)
    Na jakiej podstawie możemy obciążyć Dewelopera lub sąsiednie Wspólnoty ? (Deweloper jest Zarządem i Zarządcą tych innych bloków)
    Czy Zakład Energetyczny może coś zaradzić, rozwiązać ?
    Myślałem o wyłączeniu bezpieczników na jakiś czas, ale sami korzystamy z tych urządzeń :-(


    Jeżeli chodzi o podstawę - to jest nią prawo własności, nie macie żadnego obowiązku zapewniać dostaw prądu, należy rozliczyć należności wstecz, moim zdaniem zobowiązany będzie właściciel gruntu, jego należy obciążyć. Z kolei właściciel gruntu obciąża osoby, które z tego gruntu korzystają - na pewno nie wspólnoty mieszkaniowe.


    Jeżeli chodzi o przyszłość - to albo podpisze umowę ze wspólnotą mieszkaniową w zakresie partycypacji w kosztach - albo niech szuka innego rozwiązania. Odnośnie zakładu energetycznego - to warto dowiedzieć się czy jest możliwość montażu podlicznika.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]
    Należy rozdzielić i opomiarować oświetlenie zewnętrzne i szlaban... następnie zawrzeć umowę na korzystanie tych urządzeń na rzecz wspólnoty ...
    Wspólnota nie może "korzystać" ze szlabanu na cudzym gruncie.
    Wspólnota (ogól właścicieli lokali) jak ma służebność przechodu i przejazdu po cudzym gruncie musi też partycypować w kosztach bieżącego utrzymania urządzeń tam istniejących ...
    ale w tym wątku nie o to idzie ...

    Tu mamy przypadek, że szlaban jest zasilany z przyłącza EE z jednej ze wspólnot ... a nie z przyłącza EE należącego do właściciela szlabanu .
    [cite] pararegularny:[/cite]Minus jest taki, bo na te urządzenia nie ma liczników. (jest licznik ogólny na części wspólne)
    Na jakiej podstawie możemy obciążyć Dewelopera lub sąsiednie Wspólnoty ? (Deweloper jest Zarządem i Zarządcą tych innych bloków)
    Czy Zakład Energetyczny może coś zaradzić, rozwiązać ?
    Myślałem o wyłączeniu bezpieczników na jakiś czas, ale sami korzystamy z tych urządzeń :-(
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano stycznia 2014
    [cite] KubaP:[/cite]
    Wspólnota (ogól właścicieli lokali) jak ma służebność przechodu i przejazdu po cudzym gruncie musi też partycypować w kosztach bieżącego utrzymania urządzeń tam istniejących ...

    Dla wspólnoty nie można ustanowić służebności przechodu i przejazdu na cudzym gruncie, natomiast można ustanowić taką służebność na cudzą rzecz na gruncie stanowiącym nieruchomość wspólną, którym ta wspólnota z mocy prawa zarządza.
    Komentarz edytowany admin
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.