Jeszcze raz o naliczaniu odsetek za nieterminowe wpłaty ...
KubaP
Użytkownik
Sygn. akt I ACa 1592/11
http://orzeczenia.gdansk.sa.gov.pl/content/$N/151000000000503_I_ACa_001592_2011_Uz_2012-03-21_001W sprawie z powództwa Gminy M. G. - G. Zarządu (...) przeciwko Wspólnocie Mieszkaniowej przy ul. (...) w G. o uchylenie uchwały Sąd Okręgowy w Gdańsku wyrokiem z dnia 15 września 2011 r. uchylił §1 pkt 1 uchwały nr 4/2011 pozwanej w zakresie postanowienia: [b]„i indywidualnych świadczeń do lokalu" [/b]oraz zasądził od pozwanej na rzecz powódki kwotę 380 zł tytułem zwrotu kosztów procesu. W uzasadnieniu orzeczenia Sąd I instancji ustalił, że w dniu 10 lutego 2011 r. pozwana Wspólnota podjęła uchwałę nr 4/2011 w sprawie naliczania odsetek od nieterminowych wpłat. W §1 pkt 1 uchwały postanowiono, że po obowiązującym terminie wpłaty każdego miesiąca należnych opłat z tytułu zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną i indywidualnych świadczeń do lokalu od 11 - go dnia każdego miesiąca naliczane będą odsetki ustawowe. Sąd stwierdził, że bezspornym jest, że Wspólnota zawiera umowy z dostawcami mediów do poszczególnych lokali, działając jako pośrednik. Wskazując na przepisy art. 12 ust. 2, art. 14 oraz art. 15 ust. 1 ustawy o własności lokali, [b]Sąd uznał, że zaskarżona uchwała, w zakresie naliczania odsetek od indywidualnych świadczeń do lokalu, narusza interes skarżącej oraz jest sprzeczna z powołanymi przepisami[/b]. Jeżeli wspólnota mieszkaniowa rozlicza indywidualne opłaty dotyczące lokali, w tym koszty zużytej energii cieplnej lub wody, to działa jedynie jako pośrednik między dostawcami mediów, a właścicielami lokali. Środki wpłacone na ten cel nie przysługują natomiast wspólnocie. [b]Naliczanie odsetek od należności za media nie leży w gestii wspólnoty[/b], lecz dostawców mediów. Wobec powyższego, w przypadku opóźnienia w płatnościach, odsetki mogłyby zostać naliczone tylko przez podmiot dostarczający media. [b]Sąd przyjął, że w niniejszej sprawie stan faktyczny był pomiędzy stronami bezsporny, a spór sprowadzał się jedynie do zagadnienia prawnego, dlatego Sąd oddalił wnioski dowodowe, zgłoszone przez stronę pozwaną. [/b] Wskazując na przepis art. 25 ust. 1 ustawy o własności lokali Sąd orzekł, jak w sentencji, rozstrzygając o kosztach procesu na podstawie art. 98kpc i art. i 99 k.p.c.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Prosze zwrócic uwage na ten fragment uzasadnienia SA
Sąd zakwestionował Art 6 UWoL jak podstawe prawną wspólnoty do odpowiedzialności za finansowanie mediów do lokali.
Gmina której dotyczy sprawa jest znana z fajnego sylwestra.
Gmina ta wychodzi z bardzo słusznego założenia że jeżeli najemcy mieszkań komunalnych wchodzących w skład wspolnot nie płacą za media, to właściciel tych mieszkań ( gmina)także nie odprowadza tych środków do wspolnot . Bo niby skąd ma je brać.
Budżet gminy tego nie przewiduje. Gmina mówi tak . My nie mamy na to kasy. Jak dłuznicy zapłacą to my zapłacimy wspólnotom , nawet z odsetkami jeśli dostawcy mediów je naliczą.
Jakby wspolnota byłaby mądra to by nie płaciła dostawcom mediów za dłużników, czyli za gminę. A jak bierze kasę ze środków przeznaczonych na utrzymanie NW i płaci w terminie to sie trakie procesy przegrywa. A w konsekwencji ( po trzech latach) płacą za to uczciwie płacący członkowie wspólnot.
Takie sa skutki działalności " uczciwych " zarządców.
Jak wspólnota ma 100 mieszkań i nie płaci 5 osób , to jest to problem pomiędzy 5 włascicielami a wspolnotą . Ale jesli jest to kilka tysięcy mieszkań a włascicielem jest gmina,a długi to klkadziesiąt milionów to juz inna broszka.
Ale zasady są niestety takie same dla jednych i drugich dłuzników.
Moim zdaniem wspólnota nie powinna brać na siebie długów właścicieli za media do lokali.
A straszenie odcinaniem wody czy CO to brednie. Od tego są zawory w lokalach żeby ewentualnie odcinać media tylko dłużnikom.
Umowy na media zawierane przez wspolnote powinny przewidywać płatności z opóźnieniem ze względu na pośrednictwo wspolnoty w tej sprawie i całkowity brak narzędzi prawnych do egzekucji tych zobowiązań .
Ten i nie tylko ten wyrok wyrażnie o tym mówi.
Ponieważ to właśnie wspólnota, a nie poszczególni właściciele, płaci rachunki dotyczące całości NW, a nie danego lokalu, stanowiącego odrębną własność.
Faktyczne rozliczenie tych rachunków to dopiero dalszy tok postępowania wewnątrzwspólnotowego.
Normalnie . Wspolnota dostaje fakture np: na 20 000zl za CO, ale wpływy wynoszą tylko 18500zł.
Wspólnota przelewa 18 500zł i koniec.
Reszte przelewa jak dostanie kase od wlascicieli.
Jeżeli wspolnota może być wierzycielem w stosunku do niepłacących w terminie właścicieli ( dłuzników ) na NW to i może być dłużnikiem w stosunku do dostawców mediów.
Faktycznymi dłużnikami są przecież właściciele lokali. Wspolnota w tym wszystkim pośredniczy. Jak pośredniczy w przelewaniu kasy za media ,to i może pośredniczyć w przelewaniu opóźnionych wpłat. Przeciez to tylko czasowe opóźnienia.
Kilka dni, no może tydzień .
Co dalej. Jak własciciele lokali dowiedza sie na zebraniu rocznym że wspolnota jest winna dostawca mediów np : 50 000zł to będa "bardzo szczęśliwi " .Może wtedy otworzą im sie oczy.
Bo w mojej wspolnocie 95% wlaścicieli nie wie że płaci za dłuzników z kasy NW.
Poz tym . Nie ma żadnego niebezpieczeństwa. Zawsze można zapłacić później . Pieniądze przecież leżą.
Wystarczy podjąć uchwałę o przeznaczeniu części środków z funduszu eksploatacyjnego na zapłacenie długów za media.
:bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile:
PS. Jak możesz zapłacic całą fakture jak nie masz 100% dochodów a ze środków NW nie wolno ci brać kasy?
Może to wyjaśnisz?
Te wyroki nie stanowią prawa dla wszystkich wspólnot.
Zostały wydane w konkretnych sprawach i są obowiązujące dla stron, których te sprawy dotyczyły.
Skoro mowa o wierzycielach to zgodnie z prawem każdy z nich może pobierać odsetki ustawowe - tak samo wspólnota od niepłacących dłużników jak i dostawcy mediów od wspólnoty.
Byliby, gdyby podpisali odrębne umowy z dostawcami mediów.
Natomiast zgodnie z uowl (obowiązujący termin wpłat zaliczek na koszty zarządu i sam obowiązek płacenia wszystkich zaliczek) stają się dłużnikami wobec wspólnoty.
Zarząd/zarządca wspólnoty w ochronie interesów wszystkich właścicieli nie może/nie powinien dopuszczać powstawania zadłużenia wobec dostawców mediów i z powodu niezapłacenia innych zobowiązań.
Są to zobowiązania wspólnoty, a w przypadku np. naliczenia odsetek za niezapłaconą fakturę w wysokości 20.000,- złotych, odsetki te będą znacznie wyższe (od całości kwoty) niż w przypadku odsetek dotyczących obowiązującej płatności dla danego właściciela - dłużnika w opłatach za c.o. od swojego lokalu.
Kto będzie płacił tę różnicę?
Właściciel - dłużnik, czy też wspólnota, która w tej sytuacji staje się wierzycielem w stosunku do właściciela, a dłużnikiem w stosunku do tego, kto wystawił fakturę?
Na jakie podstawie prawnej wspólnota miałaby obciążyć właściciela-dłużnika pełną kwotą odsetek od całej kwoty wynikającej z faktury za media?
To są zbędne, teatralne gesty, które do niczego nie prowadzą. A właściwie prowadzą... do destabilizacji funkcjonowania wspólnoty, przez jednego czy kilku właścicieli-dłużników, tym samym chroniąc ich jednocześnie.
Mogę zapłacić. :bigsmile:
Kto powiedział, że nie wolno mi tego zrobić? :bigsmile:
Biorę kasę z FR i nie pytam nikogo o zdanie. :bigsmile:
Zlecam prawnikowi "ściganie" dłużnika, a to już nie tylko odsetki od niezapłaconej kwoty, ale również koszty sądowe i koszty pracy prawnika. :bigsmile:
Chronię w ten sposób interes wspólnoty i właścicieli płacących systematycznie zaliczki. :bigsmile:
Wyrokami sądów można się posiłkować ale nie brać jako literę prawa co starasz się insynuować. To co napisała Haneczka jest bardzo zrozumiałe i tak należy do tego podchodzić.
A słowa defektyzm za bardzo nie rozumiem.
czy swoim budżetem domowym tez tak robisz
jak drogówka obciąży cie paroma mandatami w miesiącu na ok 1000 zł ... wtedy zaliczkę zapłacisz w cześć , bo kołdra za krótka
witaj w klubie "normalnych wspólnot" ...
http://longing4home.blog.pl/2011/08/23/przestan-szerzyc-defektyzm/
Za daleko się posuwasz w swoich opiniach i swobodnych interpretacjach, cytując moją wypowiedź.
Zarzucanie mi złodziejstwa jest naruszeniem moich dóbr osobistych.
Mam poprosić osoby kompetentne o pomoc w rozwiązaniu tego problemu?
Może Ci się to nie podobać lub komukolwiek ale tak robimy.
Stonka ! Przeciez my dyskutujemy na temat wyroku sądu Gdańskiego. Może przeczytasz uzasadnienie wyroku , tam jest odpowiedź na to pytanie.
Ułatwię ci. A dlaczego masz wystepować z pozwem do dłużnika. Poczekaj aż PGK wystąpi przeciw wspólnocie. Ty spokojnie prowadzisz windykacje.Na rozprawie powiesz że wspólnota prowadzi windykacje i jak sie skończy to zapłaci z odzetkami.
I spytaj PGK skąd ma brać na to środki.
Zarządca 18.1( kompetentny} może ustalić takie zasady finansowe że ma zawsze więcej kasy niż zobowiązań i wcale nie musi ani brać komercyjnych kredytów, ani wkładać łapy do kasy na finansowanie NW.
Wystarczy w umowie na zarządzanie zawartej w formie aktu notarialnego wpisać takie zdanie.
Okres rozliczeń za media realizowane za pośrednictwem wspólnoty wynosi 3 lata.
w podobnej sytuacji z udziałem innych podmiotów sąd może wydać odmienne orzeczenie , co niejednokrotnie ma miejsce ...