scalanie działki pod budynkiem z częścią działki wokół budynku

toelatoela Użytkownik
edytowano września 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Budynek naszej wspólnoty mieszkaniowej posiada wieczystą dzierżawę gruntu po zewnętrznym obrysie budynku. Potrzebujemy scalenia działki pod budynkiem z częścią działki wokół budynku (którą administruje gmina), tak aby działka związana z budynkiem spełniała kryteria działki budowlanej. W tej sytuacji niezbędne jest zbycie przez gminę udziału w działce na rzecz właścicieli naszego bloku. Chcielibyśmy się w przyszłości ogrodzić, zagospodarować teren (obecnie go używamy chodząc po nim, jednak nic na nim nie możemy zrobić).
Jak przeprowadza się takie scalanie działek?
Co należy zrobić?
Jaki wniosek napisać?
Czy jest to kosztowne?

Komentarze

  • Opcje
    OndreOndre Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Scalanie (podziały) nieruchomości

    1.wniosek właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości
    2.w okresie do 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku gmina przeprowadza analizę okoliczności uzasadniających dokonanie scalenia i podziału nieruchomości:
    -przeznaczenia i warunków zagospodarowania terenu, ustalonych w planie miejscowym;
    -wnioski
    -dotychczasowej struktury przestrzennej nieruchomości;
    - stanu istniejącej infrastruktury technicznej i potrzeby jej rozbudowy;
    - możliwości sfinansowania przez gminę wydatków związanych z budową lub rozbudową urządzeń infrastruktury technicznej oraz innych kosztów związanych z przeprowadzeniem scalenia i podziału nieruchomości;
    - zgodności dokumentów określających stan prawny nieruchomości z danymi z katastru nieruchomości.

    3.Opracowanie projektu uchwały:
    -o przystąpieniu do scalenia i podziału nieruchomości w granicach określonych w tym projekcie albo
    -o odmowie przystąpienia do scalenia i podziału nieruchomości.

    4.Po wejściu w życie uchwały o przystąpieniu do scalenia i podziału nieruchomości, wójt, burmistrz lub prezydent miasta wyznacza termin zebrania informacyjnego i powiadamia o nim uczestników postępowania w sprawie scalenia i podziału nieruchomości.

    5.Na zebraniu informacyjnym na wniosek uczestników postępowania w sprawie scalenia i podziału nieruchomości dokonuje się wyboru rady uczestników scalenia.Wyboru członków rady dokonuje się zwykłą większością głosów spośród kandydatów zgłoszonych na zebraniu w głosowaniu niejawnym przy udziale co najmniej połowy uczestników postępowania w sprawie scalenia i podziału nieruchomości. Każdy uczestnik postępowania w sprawie scalenia i podziału nieruchomości ma prawo zgłosić jednego kandydata.

    6. Opracowany projekt uchwały o scaleniu i podziale nieruchomości zawiera:
    -geodezyjną dokumentację projektową scalenia i podziału nieruchomości;
    -wnioski, uwagi i zastrzeżenia zgłoszone w okresie wyłożenia projektu do wglądu;
    -protokoły z posiedzeń rady;
    -propozycje rozstrzygnięć ze wskazaniem praw do nowo wydzielonych działek gruntu.

    7. Projekt uchwały rady gminy o scaleniu i podziale nieruchomości podlega zaopiniowaniu przez radę uczestników scalenia oraz wyłożeniu do wglądu uczestnikom postępowania, na okres 21 dni, w siedzibie urzędu gminy. O wyłożeniu projektu uchwały do wglądu zawiadamia się na piśmie uczestników postępowania, których adresy są znane, a ponadto informację o wyłożeniu podaje się do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości oraz na stronach internetowych urzędu gminy, a także przez ogłoszenie w prasie lokalnej. W okresie kiedy projekt uchwały wyłożony jest do wglądu, uczestnicy postępowania mogą składać na piśmie wnioski, uwagi i zastrzeżenia do tego projektu.

    8. Rada gminy podejmuje uchwałę o scaleniu i podziale nieruchomości.
    Uchwała gminy stanowi podstawę do:
    -zamknięcia istniejących ksiąg wieczystych;
    -założenia nowych ksiąg wieczystych i ujawnienia w nich praw do nieruchomości powstałych w wyniku scalenia i podziału;
    -ujawnienia nowego stanu prawnego nieruchomości w katastrze nieruchomości

    9. Rzeczoznawca majątkowy określa:
    -wartość nieruchomości przed scaleniem i podziałem według stanu na dzień wejścia w życie uchwały o przystąpieniu do scalenia i podziału nieruchomości;
    -wartość nieruchomości przyznanych w wyniku scalenia i podziału według stanu na dzień wejścia w życie uchwały o scaleniu i podziale nieruchomości.

    Koszty związane ze scalaniem i podziałem nieruchomości ponoszą uczestnicy postępowania proporcjonalnie do powierzchni posiadanych przez nich nieruchomości objętych scaleniem i podziałem, jeżeli postępowanie zostało przeprowadzone na ich wniosek.

    Opłatę adiacencką ustala wójt, burmistrz lub prezydent miasta w drodze decyzji, zgodnie z uchwałą o scaleniu i podziale lub w drodze ugody z osobami zobowiązanymi do ich zapłaty.
  • Opcje
    KubaKuba Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W Krakowie procedura scalenie trwa około 3 lata:
    http://www.bip.krakow.pl/zalaczniki/procedury/31296
  • Opcje
    toelatoela Użytkownik
    edytowano listopada -1
    serdecznie dziękuję za informacje!!!
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    och, świetne rozwiązanie, biurokracja, to naprawdę fajna rzecz, ciekawe, jakby to uprościć, to czym zajmował by się dział geodezji? a tak to siedzą, mają czas, jeszcze w międzyczasie zapomną i tak to trwa........
  • Opcje
    OndreOndre Użytkownik
    edytowano listopada -1
    przyłączenie części nieruchomości do innej księgi wieczystej, .... część nieruchomości może być odłączona, gdy zostaną przedstawione dokumenty stanowiące podstawę oznaczenia nieruchomości zarówno co do części odłączonej jak i pozostałej części.Co istotne w razie odłączenia części nieruchomości zakłada się dla tej części osobna księgę wieczystą chyba że ma być ona połączona z inna nieruchomością. http://www.lex.com.pl/czasopisma/rejent/5_09art.pdf
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.