wyodrębnienie działki we wspólnocie

danti87danti87 Użytkownik
edytowano września 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Kupiłem mieszkanie w budynku wielorodzinnym i istnieje tam wspólnota mieszkaniowa. W akcie notarialnym mam zaznaczone, że kupiłem lokal "do którego przynależy udział 1436/10000 części w prawie własności aktualnie działek gruntu nr 6/68, 6/69, 6/70 stanowiących tereny mieszkaniowe i drogi obszaru 0.2860ha i części wspólnych budynku, objętych księgą wieczystą". Chciałem zapytać czy jest możliwe geodezyjne wydzielenie mojego udziału w działce???

Komentarze

  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Który kawałek gruntu chciałbyś dla siebie?
    Ten pod budynkiem, żeby Twoje mieszkanie było na Twoim gruncie, bo jak nie będziesz mieć na swoim gruncie to przestanie być Twoje...
    Czy też ten poza budynkiem, żebyś mógł go zagospodarować tylko dla swoich celów i np. postawić garaż lub np. postawić szlaban z zakazem przejścia przez teren prywatny?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] danti87:[/cite]czy jest możliwe geodezyjne wydzielenie mojego udziału w działce???
    Współwłaściciele mogą zawrzeć umowę o umownym podziale nieruchomości do wyłącznego korzystania (umowa quoad usum).
    Jest to możliwe wówczas, jeżeli gruntu macie więcej, niż jest to konieczne do zwykłego korzystania z nieruchomości - o prócz ciągów komunikacyjnych i miejsca na śmietnik jest inny teren, który można umownie podzielić np. na ogródki, miejsca postojowe itp.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Współwłaścicielom przysługuje prawo współposiadania całej rzeczy. Niemniej jednak w określonych sytuacjach każdy ze współwłaścicieli może żądać, aby wszyscy współwłaściciele podjęli w ramach zarządu rzeczą wspólną decyzję co do odmiennego, aniżeli to przewiduje ustawa, sposobu korzystania z rzeczy wspólnej (por. uch. całej Izby Cywilnej SN z dnia 28 września 1963 r., III CZP 33/62 - OSNCP 1964/2/22). Treścią tej decyzji może być wydzielenie części rzeczy do wyłącznego użytku niektórym współwłaścicielom. W razie braku możliwości wyjednania zgody wszystkich współwłaścicieli na takie wydzielenie do wydania orzeczenia właściwy jest sąd stosownie do treści art. 199-204 kc, nade wszystko zaś art. 206 kc. W sprawach takich właściwy jest tryb postępowania nieprocesowego.
    Sąd Najwyższy I CZ 66/00
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.