Liczenie udziału przez administrację - proszę o wyjaśnienie

smagursmagur Użytkownik
edytowano stycznia 2014 w Wolne tematy
Witam.
Jesteśmy młodą wspólnotą i większość mieszkańców pierwszy raz styka się z administrowaniem, uchwałami itp...
Mamy zarządcę, który został wybrany jeszcze przez dewelopera, który liczy udział dla każdego mieszkańca według następującej metodyki:

Na przykładzie jednego z mieszkańców:

Powierzchnia lokalu - 47,23 m2
Komórka - 2,57 m2
Stanowisko w hali garażowej - 14,95 m2
Powierzchnia hali garażowej - 421,78 m2
Ilość stanowisk w hali garażowej - 18 stanowisk
Całość powierzchni mieszkań z komórkami oraz garażami we wszystkich budynkach - 5163,46 m2
Powierzchnia mieszkań i komórek we wszystkich budynkach bez powierzchni hal garażowych - 3839,53 m2
Na mieszkanie i komórkę jest jednej akt jako jedno, a na stanowisko drugi akt jako odrębny zakup i odrębna własność.

Obliczenie udziału:
49,80 m2 / 5 163,46 m2 = 0,0097 udział (lokal + komórka)
421,78 m2 (18 garaży) / 5163,46 = 0,0816855 / 18 = 0,0045 (udział przypadający na 1 garaż)
RAZEM: = 0,0142 udział właściciela.

Proszę o podpowiedź czy udział jest liczony właściwie biorąc pod uwagę, iż właściciel ponosi koszty za utrzymanie nieruchomości wspólnej właśnie licząc "udział x stawka", a dodatkowo jeszcze uiszcza opłatę miesięcznie za garaż w której są koszty utrzymania garażu, administracja itp?

Czy jeśli jest opłata miesięczna za garaż dodatkowa to udział nie powinien być liczony od powierzchni wspólnych bez powierzchni hal garażowych? Wydaje mi się że Ci co mają stanowiska w hali płacą podwójnie?

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Smagur: który liczy udział dla każdego mieszkańca
    A jak masz to obliczone w swoim akcie notarialnym ?
  • Opcje
    smagursmagur Użytkownik
    edytowano stycznia 2014
    W akcie mamy wskazaną lokal użytkowy wraz z pomieszczeniem przynależnym o danej powierzchni i stwierdzenie, że łączna powierzchnia użytkowa z pomieszczeniami przynależnymi wynosi 5163,46 m2.
    Natomiast a akcie dotyczącym stanowiska postojowego mówi się, że ma hala ma daną powierzchnię, a właściciel ma udział... ta powierzchnia przez ilość stanowisk w hali.

    Proszę wybaczyć ale jesteśmy laikami w tych sprawach... w stawce którą się mnoży przez udział zawarte są różne opłaty w tym np. administracja więc skoro mam doliczony udział garażu i płacę więcej niż właściciel takiego samego mieszkania nie mający garażu to dlaczego mam płacić dodatkowo jeszcze stawkę za garaż?
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wg mnie udziały są liczone prawidłowo.
    W hali garażowej jest powierzchnia, która nie jest stanowiskami (podjazdy, przejścia itd) też ktoś musi płacić. Tej powierzchni niebędącej stanowiskami jest
    421.78 - 18 x 14.95 = 152.68 m2

    Ten sposób liczenia udziału właściciela garażu, który podałeś na początku jest więc wg mnie prawidłowy.

    Właściciel lokalu+pomieszczenie przynależne (komórka) oraz garażu płaci za te obydwa udziały, bo niby dlaczego nie?
    Wyobraź sobie, ze jesteś właścicielem tylko garażu. Czy wtedy kwestionowałbyś sposób liczenia udziału?
  • Opcje
    smagursmagur Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgadzam się z tym co napisałeś ale czy w takim razie dodatkowo jak płacę za garaż te 30 zł miesięcznie jest zasadne? Przecież jakbym był tylko właścielem garażu to należałoby mi policzyć udział w garażu razy stawka przyjęta w budżecie...
    Po prostu chodzi mi o to że powinienem płacić tyle samo co właściciel takiego samego mieszkania który nie ma garażu a dodatkowo jeszcze za garaż... teraz płacę więcej od sąsiada, co ma takie samo mieszkanie a nie ma garażu, a jeszcze dodatkowo do tego płacę kolejne 30 zł...
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano stycznia 2014
    [cite] smagur:[/cite]Proszę o podpowiedź czy udział jest liczony właściwie biorąc pod uwagę, iż właściciel ponosi koszty za utrzymanie nieruchomości wspólnej właśnie licząc "udział x stawka", a dodatkowo jeszcze uiszcza opłatę miesięcznie za garaż w której są koszty utrzymania garażu, administracja itp?
    Proponuję odpuścić liczenie powierzchni, ponieważ koszty ponosi się proporcjonalnie do udziałów, a udział w nieruchomości wspólnej jest zapisany wprost w akcie notarialnym. Z punktu widzenia u.o.w.l. hala garażowa jest takim samym lokalem jak inne, jest lokalem prywatnym, i łącznie wszyscy właściciele tej hali ponoszą koszty za halę w takim udziale, w jakim hala ma udział w częściach wspólnych, co również powinno być w akcie notarialnym. Liczenie powierzchniami może być mylące.
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Egzo: koszty ponosi się proporcjonalnie do udziałów, a udział w nieruchomości wspólnej jest zapisany wprost w akcie notarialnym
    Jeżeli masz osobne akty notarialne na mieszkanie+ komórka oraz na stanowisko garażowe, to płacisz za te obydwa udziały, bo to są niezależne od siebie lokale. Nie rozumiem tylko co to jest te 30zł? Czy to jest kwota płacona oprócz tego co napisałem powyżej?
  • Opcje
    smagursmagur Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mieszkaniec który ma mieszkanie i komórkę o łącznej powierzchni 50m2 płaci 300zł tzw czynszu
    Ja mając mieszkanie i komórkę 50m2 ora garaż płacę 350zł tzw czynszu oraz dodatkowo 30zł za eksploatację garażu... czy ta eksploatacja garażu nie jest zawarta już w tych 50zł co mam więcej niż mieszkaniec takiego samego mieszkania który nie ma garażu?
    Przecież suma summarum mi wychodzi więcej nie 50zł tylko 80zł?
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W wyliczeniu miesięcznym płaconych zaliczek powinno być wyszczególnione, z czego wynika kwota 350zł i z czego wynika ta dodatkowa kwota 30zł. Tak bez szczegółowych danych trudno jest jednoznacznie wyrokować, czy to jest prawidłowe czy nie. Może byś spróbował dać skan wyliczenia miesięcznego lub przepisz poszczególne pozycje z tego wyliczenia
  • Opcje
    smagursmagur Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie mam tego teraz przed sobą ale kwota ogólna czynszu zawiera obowiązkowe przeglądy, energię wspólną, sprzątanie części wspólnych, odśnieżanie części wspólnych, bieżące naprawy, koszty administracji, wydatki nieprzewidziane, opieka nad zielenią, części zamienne (żarówki itp.) natomiast te 30zł zawiera administrację, energię elektryczną, sprzątanie...
    wg mnie w tych 30 zł powielana jest choćby energia elektryczna, czy też administracja...
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przypuszczam, że te 30 zł to nie są koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, tylko rozdzielone proporcjonalnie koszty eksploatacji hali garażowej.
  • Opcje
    citizencitizen Użytkownik
    edytowano listopada -1
    gzo: Przypuszczam, że te 30 zł to nie są koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, tylko rozdzielone proporcjonalnie koszty eksploatacji hali garażowej
    Myślę, że te koszty eksploatacji powinny być zawarte w wyliczeniu zaliczek, które autor wątku określił na 50zł
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] citizen:[/cite]
    gzo: Przypuszczam, że te 30 zł to nie są koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, tylko rozdzielone proporcjonalnie koszty eksploatacji hali garażowej
    Myślę, że te koszty eksploatacji powinny być zawarte w wyliczeniu zaliczek, które autor wątku określił na 50zł

    Gdyby tak było, to w zaliczce powinny być wliczone np. koszty energii prywatnego lokalu albo koszty jego sprzątania i remontu. Bzdura.

    Rozumiem z wątku, że te 30zł o których pisał smagur, to kwota przeznaczona na koszty związane z użytkowaniem hali garażowej przez jej właścicieli (energia elektryczna, woda, sprzątanie, konserwacja i naprawa drzwi garażowych itp.) czyli koszty nie związane z utrzymaniem części wspólnej.

    Nowy doklejony: 07.03.15 01:48
    [cite] smagur:[/cite]nie mam tego teraz przed sobą ale kwota ogólna czynszu zawiera obowiązkowe przeglądy, energię wspólną, sprzątanie części wspólnych, odśnieżanie części wspólnych, bieżące naprawy, koszty administracji, wydatki nieprzewidziane, opieka nad zielenią, części zamienne (żarówki itp.) natomiast te 30zł zawiera administrację, energię elektryczną, sprzątanie...
    wg mnie w tych 30 zł powielana jest choćby energia elektryczna, czy też administracja...

    Energia elektryczna nie jest powielana (mam nadzieję) i nie może być powielana. Jedna energia dotyczy części wspólnej (np. oświetlenie klatek, terenu przed budynkiem, zasilanie bramy wjazdowej do posesji i bramofonu/domofonu - korzystają z tego wszyscy we wspólnocie bez wyjątku), a druga dotyczy energii wykorzystywanej wewnątrz garaży jako własności prywatnej, czyli oświetlenie hali garażowej, zasilanie bramy wjazdowej do garażu - korzystają z tego wyłącznie właściciele garaży.
    To samo dotyczy sprzątania.

    UWL mówi jednoznacznie - każdy ponosi koszt utrzymania części wspólnej zgodnie z posiadanym udziałem. Jeśli garaż należy do wspólnoty, to posiadanie garażu zobowiązuje do ponoszenia kosztu utrzymania części wspólnej także za posiadany udział za garaż, nie tylko za mieszkanie plus ewentualnie powierzchnie gospodarcze. I nie ma znaczenia czy są to powierzchnie przynależne do lokalu mieszkalnego czy nie.
  • Opcje
    KowalKowal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli garaż należy do wspólnoty, to posiadanie garażu zobowiązuje do ponoszenia kosztu utrzymania części wspólnej także za posiadany udział za garaż, nie tylko za mieszkanie plus ewentualnie powierzchnie gospodarcze. I nie ma znaczenia czy są to powierzchnie przynależne do lokalu mieszkalnego czy nie.
    te same bz.... co w innym wątku.
    GARAŻ NALEŻY DO WSPÓLNOTY? Czyli do kogo?:bigsmile:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Garaż należy do wspólnoty, czyli jego powierzchnia jest wliczana do powierzchni całkowitej wspólnoty, która niezbędna jest do ustalenia udziału każdego członka wspólnoty, co jest niezbędne do... (jak nie wiesz co dalej to śmiało pytaj albo szukaj na forum do czego potrzebne jest ustalenie udziału)
    Właścicielem garażu jest np. Kowalski.

    To, że coś należy do czegoś nie znaczy wcale, że coś stanowi tego kogoś/czegoś własność.
    Mam nadzieję, że nie muszę dalej tłumaczyć, pomimo twoich usilnych prób niezrozumienia słowa pisanego.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.