2013 sprawozdanie

zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
edytowano stycznia 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam - sprawdzając faktury za 2013 jest ok. ale wyniknął problem kiedy poprosiłam o rozliczenie c..w oraz z.w, i okazało się że liczniki główne wykazały mniej niż podali mieszkańcy czyli jest duża nadpłata za wodę./tak problem podała mi administracja/ Ponieważ w lutym chcemy zrobić zebranie roczne i czy mam podpisac sprawozdanie z nie wyjaśnionymi tymi pozycjami z czego to wynika. Boję się że jak podpiszemy to później adm.po prostu nie wyjaśni dlaczego tak się stało i powie że sprawozdanie jest podpisane.
Pozdrawiam Danuta

Komentarze

  • Opcje
    krzysiek11krzysiek11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam.
    Powstała nadpłata za okres rozliczeniowy podlega zwrotowi właścicielom lokali.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zbigniewdanuta: z nie wyjaśnionymi tymi pozycjami z czego to wynika
    Jest nadpłata to trzeba ją zwrócić poszczególnym właścicielom, proporcjonalnie do zużycia. Jednocześnie trzeba wyjaśnić sposób rozliczania zużycia z.w. i c.w.u. oraz termin legalizacji liczników wody, itp.
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    OK.wiem że nadpłata należy się właścicielowi tylko adm. będzie musiała mi podać chyba całe rozliczenie -tak myślę że trzeba zebrać stan licznika głównego na 01 i 31.12.2013/czy jest licznik dobry--tego nie wiem, ale myślę że panowie spisujący licznik główny wiedzą czy ma legalizację aktualną i czy wszystko jest z nimi w porządku/ oraz tak samo liczniki mieszkańców i wartości faktur oraz naliczenia za wodę nie wiem czy idę dobrym tropem a termin legalizacji minął w listopadzie 2013 i teraz będziemy zakładać nowe mokrobieżny. W ubiegłym roku nie było problemu z rozliczeniem wody tylko wystapił obecnie
    Pozdrawiam Danuta
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zbigniewdanuta: czy mam podpisać sprawozdanie
    Przecież możesz przed złożeniem podpisu napisać swoje zastrzeżenia co do sprawozdania finansowego, sporządzonego przez waszą Administrację. Ty sporządzasz sprawozdanie z działalności Zarządu, którego intergralną częścią jest sprawozdanie finansowe Administracji.
  • Opcje
    stonkastonka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ponieważ w lutym chcemy zrobić zebranie roczne i czy mam podpisac sprawozdanie z nie wyjaśnionymi tymi pozycjami z czego to wynika.
    Spotykam się z podawaniem stanów licznika przez właścicieli administratorowi przez telefon. Nie widzę w tym nic złego bo niejednokrotnie zdarza się tak, że właściciela nie ma w domu w dniu odczytu a chce być na bieżąco i podaje stan licznika telefonicznie aby być na czysto z opłatami. Problem może wyniknąć przy błędnie odczytanym stanie licznika na niekorzyść właściciela. Ostatnio miałem w mojej wspólnocie taki przypadek i sąsiadka pomyliła się na swoją niekorzyść na ok 1000 zł :bigsmile:. Dopiero gdy zobaczyła zestawienie roczne zużycia wody trzeba było komisyjnie potwierdzić faktyczny stan licznika jaki posiada.

    Spróbuj przeanalizować w którym lokalu nastąpił nagły miesięczny wzrost zużycia wody. Może tu tkwi przyczyna?
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ok dziękuję wszystkim za sugestie i pomoc
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2014
    [cite] zbigniewdanuta:[/cite]Witam - sprawdzając faktury za 2013 jest ok.
    czy aby na pewno ?... zapłaciliście faktury zaliczkowe czy rozliczeniową też za wodę i ścieki ...
    Często się zdarza ,że dostawca wody przyśle wam w styczniu fakturę rozliczeniowa i waszą nadpłatę diabli wzięli ... ja bym tą nadpłatę przeniósł do rozliczenia w roku 2014 .

    Inna sprawa to kiedy był legalizowany licznik Główny ?
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zawsze są to faktury za zużytą wodę i ścieki ta nadpłatę chcę dać ją do rozliczenia w 2014 i jeszcze raz ma przejść po mieszkaniach osoba z adm.i spisać liczniki bo może ktoś po prostu się pomylił i jest błąd a licznik główny to musiałabym się zapytać w OPECU ale z tego co wiem to swoich liczników pilnują. Różnice oscylują pomiędzy kosztami a przychodami ok.15%. Wcześniej były nadwyżki tylko mniejsze a teraz jak poprosiłam o zestawienie zużycia c.w oraz z.w z licznikami głównymi to wyszła taka niespodzianka,dlatego po spisaniu jeszcze raz liczników i porównanie ich z fakturami da jakiś obraz ponieważ wiem o jednym przypadku że osoba nie podała stan licznika na 31.12.2013
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] zbigniewdanuta:[/cite]Zawsze są to faktury za zużytą wodę i ścieki
    na czym opierasz tą teorie ? bo śa podawane stany wodomierza głównego ? czy na fakturze jest zapis że jest to faktura "rozliczeniowa"?
    jeszcze raz ma przejść po mieszkaniach osoba z adm.i spisać liczniki bo może ktoś po prostu się pomylił i jest błąd .
    Różnice oscylują pomiędzy kosztami a przychodami ok.15%.
    15% to jest dużo .. np. przy 15 000 m3 to daje 2250 m3 / rok co daje 190 m3 /m-c przy 146 lokal daje na lokal 1,20 m3 /m-c

    albo budynek ma "lewe podłączenie" a właściwie go brak ( np jest podłączony do sąsiedniej nieruchomości - znane mi są takie przypadki) jeżeli to ma miejsce przez kilka lat

    albo wodomierze w lokach są nieprawidłowo podłączone np powinny być pionowo, a są poziomo ...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.