Prokuratura

krzysiek11krzysiek11 Użytkownik
edytowano stycznia 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.
W maju 2013r jako zarząd WM wnieśliśmy do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (fałszowanie podpisu przez członka WM).
odbywały się przesłuchania na policji w 2013 roku w sierpniu. Do chwili obecnej od maja nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi z prokuratury.
Wczoraj po wykonanym telefonie do prokuratury uzyskałem odpowiedz od P. prokurator, że sprawa była zawieszona z powodu nieobecności jednego ze światków którego rzekomo podrobiono podpis a my jako zarząd WM nie jesteśmy stroną poszkodowaną i nie muszą nas o niczym powiadamiać, a sprawa jest zakończona.
Może ktoś miał podobną sytuację, zastanawiam się czy taka odpowiedz ze strony prokuratury jest prawidłowa.

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Wspólnota rzeczywiście nie jest tu pokrzywdzoną. Status pokrzywdzonego ma osoba, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przestępstwem, przy czym to naruszenie/zagrożenie "wynika wprost z działania lub zaniechania przestępnego. I tak, np. w przypadku przestępstwa z art. 288 k.k. (uszkodzenie mienia) bezpośrednio pokrzywdzonym będzie tylko ten podmiot, którego mienie zostało przez sprawcę czynu przestępnego zniszczone, uszkodzone lub uczynione niezdatnym do użytku. ... Tak więc użyte w definicji określenie "bezpośrednio" w dużym stopniu ogranicza zakres pojęcia pokrzywdzonego, eliminując z kręgu pokrzywdzonych przestępstwem te wszystkie podmioty, które wprawdzie zostały dotknięte działaniem lub zaniechaniem przestępnym, ale tylko w sposób "pośredni".

    (Postępowanie karne, Z. Świda, R. Ponikowski, W. Posnow, s. 169).

    Jednak informacja o tym czy rzeczywiście przestępstwo popełniono może mieć dla wspólnoty znaczenie ( w sytuacjach granicznych - gdy chodzi o głos decydujący o tym czy doszło do podjęcia uchwały). Sprawca czynu tym podrobionym dokumentem się posługiwał - mogło dojść do wyłudzenia poświadczenia nieprawdy przez wspólnotę - art. 272 kk.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano stycznia 2014
    krzysiek11: Może ktoś miał podobną sytuację, zastanawiam się czy taka odpowiedz ze strony prokuratury jest prawidłowa.
    Ja bym wam proponował abyście jako zarząd, zajęli się z pełnym zaangażowaniem w zarządzanie a nie ściganie za pomocą prokuratury właściciela we wspólnocie.
    krzysiek11: jako zarząd WM wnieśliśmy do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (fałszowanie podpisu przez członka WM)....jednego ze światków którego rzekomo podrobiono podpis...
    - żeby stwierdzić że podpis podrobiono potrzebna jest ekspertyza Centralnego Laboratorium Komendy Głównej Policji - skoro prokurator nie widział takiej potrzeby znaczy, że nie dopatrzył się znamion przestępstwa i nie chciał angażować sporych pieniędzy podatników na drogą ekspertyzę.
    Samo podrobienie to jeszcze nic, należałoby wykazać, że było popełnione świadomie i w konkretnym celu - ciężka sprawa i nie dziwię się, że prokuratura nie chce się brać za taką - sorry - "duperełkowatą" sprawę.
    krzysiek11: nie jesteśmy stroną poszkodowaną i nie muszą nas o niczym powiadamiać, a sprawa jest zakończona
    Zarządca: Wspólnota rzeczywiście nie jest tu pokrzywdzoną.
    To nie ma nic do rzeczy - jesteście osobą składającą zawiadomienie o przestępstwie.
    Kpk:
    Art. 305. § 1. Niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia o przestępstwie organ powołany do prowadzenia postępowania przygotowawczego obowiązany jest wydać postanowienie o wszczęciu bądź o odmowie wszczęcia śledztwa.
    § 4. O wszczęciu, odmowie wszczęcia albo o umorzeniu śledztwa zawiadamia się osobę lub instytucję państwową, samorządową lub społeczną, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, oraz ujawnionego pokrzywdzonego, a o umorzeniu także podejrzanego - z pouczeniem o przysługujących im uprawnieniach.
    Art. 306.
    § 3. Jeżeli osoba lub instytucja, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, nie zostanie w ciągu 6 tygodni powiadomiona o wszczęciu albo odmowie wszczęcia śledztwa, może wnieść zażalenie do prokuratora nadrzędnego albo powołanego do nadzoru nad organem, któremu złożono zawiadomienie.
    Tylko taki środek prawny wam pozostał - co oczywiście nie załatwi sprawy, natomiast osoby z zarządu podpisane pod nim "trafią na czarną listę wiadomej instytucji".
    Zarządca: Sprawca czynu tym podrobionym dokumentem się posługiwał - mogło dojść do wyłudzenia poświadczenia nieprawdy przez wspólnotę - art. 272 kk.
    Jak sprawca mógł się posługiwać tym dokumentem? Rzekomy sprawca tylko prawdopodobnie podrobił podpis innego właściciela (nie wiemy czy podpisał się swoim nazwiskiem czy tego właściciela) a uchwała jako dokument jest (powinna być) w rękach zarządu bo to zarząd jest odpowiedzialny za głosowanie nad uchwałami.
    Jakie poświadczenie nieprawdy? Przestań Zarządca fantazjować i poczytaj sobie komentarze i wykładnie poszczególnych artykułów Kk - co musi być spełnione aby dany czyn wyczerpał znamiona przestępstwa w danym artykule.
    Reasumując: jako zarząd postąpiliście nieroztropnie - idąc do prokuratury z tak "bzdurną" sprawą jak rzekomo podrobiony podpis na uchwale, skoro sami jesteście odpowiedzialni za prawidłowe zbieranie głosów pod uchwałą. Nawet jeżeli ten jeden podpis był decydującym (w co wątpię) o ważności lub nie uchwały - prokuratura słusznie odmówiła wszczęcia postępowania, dając tym samym do zrozumienie wam abyście się opamiętali. O wiele poważniejsze sfałszowania podpisów ciężko jest udowodnić (bo jeszcze musi być działanie świadome w określonym celu i dla określonych korzyści) i pozostają bezkarne.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano stycznia 2014
    [cite] Jakub:[/cite]
    Zarządca: Wspólnota rzeczywiście nie jest tu pokrzywdzoną.

    To nie ma nic do rzeczy - jesteście osobą składającą zawiadomienie o przestępstwie.

    W opisanej sprawie mamy do czynienia z inną sytuacją - dlatego też cytowane przepisy kodeksu postępowania karnego nie są do niej adekwatne. Postępowanie zostało wszczęte, bez wątpienia tak musiało być, skoro najpierw je zawieszono, aby następnie zakończyć.

    Pytanie dotyczy prawidłowości zakończenia postępowania przygotowawczego z uwagi na niepowiadomienie zawiadamiającego. Podtrzymuję zatem swoją wypowiedź, zawiadamiającego się nie powiadamia, ponieważ w tym przypadku nie ma statusu strony.


    [cite] Jakub:[/cite]Jak sprawca mógł się posługiwać tym dokumentem? Rzekomy sprawca tylko prawdopodobnie podrobił podpis innego właściciela (nie wiemy czy podpisał się swoim nazwiskiem czy tego właściciela) a uchwała jako dokument jest (powinna być) w rękach zarządu bo to zarząd jest odpowiedzialny za głosowanie nad uchwałami.

    Rzekomy sprawca mógł posługiwać się podrobioną kartą do głosowania.


    [cite] Jakub:[/cite] prokuratura słusznie odmówiła wszczęcia postępowania, dając tym samym do zrozumienie wam abyście się opamiętali.

    Wręcz przeciwnie - prokuratura wszczęła postępowanie, natomiast nie wiemy jak się zakończyło, tego nie wie również autor wątku.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano stycznia 2014
    Zarządca: Podtrzymuję zatem swoją wypowiedź, zawiadamiającego się nie powiadamia, ponieważ w tym przypadku nie ma statusu strony.
    Czy ty przeczytałeś to co zacytowałem z Kpk?
    § 3. Jeżeli osoba lub instytucja, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, nie zostanie w ciągu 6 tygodni powiadomiona o wszczęciu albo odmowie wszczęcia śledztwa, może wnieść zażalenie do prokuratora nadrzędnego albo powołanego do nadzoru nad organem, któremu złożono zawiadomienie.
    Zarządca: prokuratura wszczęła postępowanie
    Nie - prokuratura nakazała przeprowadzić jakiemuś policjantowi postępowanie sprawdzające czy zarzut się potwierdza i czy miało miejsce przestępstwo i... następnie po decyzji policjanta odmówiła wszczęcia postępowania karnego
    (... sprawa jest zakończona.).
    - gdyby wszczęła to by się dopiero sprawa toczyła.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano stycznia 2014
    Odmowa nie wchodzi w grę, ponieważ postępowanie było zawieszone, nie mowy o zawieszaniu postępowania, które nie zostało wszczęte.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano stycznia 2014
    Zarządca: Odmowa nie wchodzi w grę...
    Tylko odmowa wchodzi w grę!
    Powtórzę jeszcze raz - gdyby nie zostało zakończone odmową wszczęcia postępowania (dochodzenia) to by prokurator wszczął postępowanie karne (dochodzenie) i by się toczyło, byli by podejrzani itd. w następstwie czego do sądu zostałby skierowany akt oskarżenia. Tutaj nic takiego nie miało miejsca.
    ... sprawa jest zakończona.
    - jak powiedziano w prokuraturze.
    Na tym etapie zakończenie sprawy oznacza odmowę wszczęcia postępowania karnego!
    A co miał prokurator powiedzieć na telefoniczne zapytanie ?
    Że zawalili sprawę i nie powiadomili?
    6 tygodni jest na to aby zawiadomić zawiadamiającego - nie zrobiła tego prokuratura!
    Zawieszenie ( w tym wypadku z tak bzdurnego powodu ) jest wymówką, bo nie wiadomo czy faktycznie policjant zawiesił (za zgodą prokuratora) sprawdzanie czy tylko papiery przeleżały za długo w szafie i na koniec roku przypomniano sobie, że trzeba zakończyć.
    Niech rzekomy pokrzywdzony czyli ten którego podpis podobno sfałszowano idzie do prokuratury i przejrzy akta (ma prawo) to się potwierdzi to co piszę. Na pewno jako pokrzywdzony otrzymał decyzje Policji zatwierdzoną przez prokuratora o odmowie wszczęcia i miał 7 dni na złożenie zażalenia do sądu za pośrednictwem prokuratury.
    Zarządca: W opisanej sprawie mamy do czynienia z inną sytuacją - dlatego też cytowane przepisy kodeksu postępowania karnego nie są do niej adekwatne.
    - ???
    Przepisy Kpk są jedne i obowiązują w całym kraju we wszelkich czynnościach, postępowaniach, dochodzeniach itd.
    Procedury w nim określone są jednoznaczne. Zgłosisz przestępstwo (telefonicznie, pisemnie czy osobiście) uruchamia się tzw. sprawdzanie czy to nie wymysł itp. Kończy się wyprowadzeniem gościa w kajdankach z sali sądowej.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Cytowane przepisy nie są moim zdaniem adekwatne do problemu, jaki został poruszony.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    krzysiek11krzysiek11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam.
    Przepraszam ale wyjaśnię bardziej moje zapytanie.
    Członek WM (Pani B.) podczas zebrania posługiwał się pełnomocnictwem które rzekomo otrzymał od innego właściciela (Pana A.), który przebywa długotrwale za granicami polski .
    Po przyjeździe w kwietniu 2013 r do polski Pan A. stwierdził że na przedstawionym mu pełnomocnictwie którym podczas zebrania członków WM posługiwał się Pan B. nie figuruje jego podpis, na co złożył stosowne oświadczenie w obecności członków zarządu WM, następnie zarząd WM złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (fałszowanie podpisu przez członka WM).
    Po przesłuchaniach na policji członków zarządu, policja zażyczyła sobie przekazania oryginału oświadczenia napisanego przez Pana A w celu wykonania ekspertyzy grafologa, niedawno w grudniu 2013 r po przyjeździe do polski Pan A. został przez policję przesłuchany, Pan A. który rzekomo doznał olśnienia i stwierdził że to jest jego podpis chociaż w tym czasie przebywał za granią polski.
    No i sprawy chyba nie ma, a zarząd WM jako osoby składającą zawiadomienie o przestępstwie powinna w myśl Kpk:
    Art. 305. § 1. Niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia o przestępstwie organ powołany do prowadzenia postępowania przygotowawczego obowiązany jest wydać postanowienie o wszczęciu bądź o odmowie wszczęcia śledztwa.
    § 4. O wszczęciu, odmowie wszczęcia albo o umorzeniu śledztwa zawiadamia się osobę lub instytucję państwową, samorządową lub społeczną, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, oraz ujawnionego pokrzywdzonego, a o umorzeniu także podejrzanego - z pouczeniem o przysługujących im uprawnieniach.
    Art. 306.
    § 3. Jeżeli osoba lub instytucja, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, nie zostanie w ciągu 6 tygodni powiadomiona o wszczęciu albo odmowie wszczęcia śledztwa, może wnieść zażalenie do prokuratora nadrzędnego albo powołanego do nadzoru nad organem, któremu złożono zawiadomienie.
    Co wy na to.
  • Opcje
    citizencitizen Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A dajcie sobie spokój z tą całą sprawą. Zrobiliście, co o was należało, skoro pełnomocnictwo było ważne, to żadna uchwała, która była podejmowana z jego udziałem nie może być podważona, po co zarządowi mieszać się w spór między panami A i B. A to czy prokuratura zrobiła dobrze czy źle, to tylko ma dla was ambicjonalne znaczenie. Moja rada - odpuścić sobie
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Postępowanie zostało zatem wszczęte, jednak prokuratura nie dopełniła czynności w zakresie zawiadomienia, jednak tak jak radzi Citozen - po co Wam się w to mieszać?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.