Czy wspólnota mieszkaniowa może pobierać opłaty za reklamy?

Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
edytowano stycznia 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Czy wprowadzenie uchwałą wspólnoty mieszkaniowej odpłatności za umieszczanie klimatyzatorów na elewacji narusza prawo?

Komentarze

  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wojtek: Czy wprowadzenie uchwałą wspólnoty mieszkaniowej odpłatności za umieszczanie klimatyzatorów na elewacji narusza prawo?
    Według jednych sądów narusza według innego nie narusza jeżeli szyldy czy tablice umieszczają właściciele lokali użytkowych.
    Ja uważam, że wprowadzenie uchwałą opłat dla niektórych właścicieli za korzystanie z NW jest niezgodne z prawem.
    Każdy właściciel lokalu jest współwłaścicielem nieruchomości wspólnej i ma prawo z niej korzystać, o ile nie utrudnia to
    korzystania przez innych współwłaścicieli (art. 13.1 UoWL).
    Nie widzę aby zamontowanie klimatyzatora na elewacji utrudniało innym właścicielom korzystanie z tej elewacji?
    "...Wspólnota mieszkaniowa nie może ograniczać swoich członków w realizacji przysługującego im z mocy ustawy prawa do współposiadania części wspólnych i korzystania z nich w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem przez pozostałych współwłaścicieli.
    Uzależnianie możliwości montażu urządzeń klimatyzacyjnych, anten satelitarnych, czy krat antywłamaniowych, jak
    również reklam od podjęcia uchwały może nastąpić wyłącznie w sytuacji, gdy utrudnia to korzystanie z innych lokali lub narusza konstrukcję nośną ściany.
    W wyroku z dnia 17.03.2009 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku (sygn. akt: I ACa 149/09) orzekł, iż zawarcie ze
    współwłaścicielem umowy o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy wspólnej możliwe jest dopiero, gdy wiąże się to dla
    niego z wymiernymi korzyściami i jednoczesnym ograniczeniem prawa do współposiadania i korzystania przez pozostałych współwłaścicieli..."
    - http://www.zarzadca.pl/content/view/711/32/
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja uważam, że wprowadzenie uchwałą opłat dla niektórych właścicieli za korzystanie z NW jest zgodne z prawem.
  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Już to przerabiałem mieliśmy uchwałę na pobieranie opłat za reklamę lokalu użytkowego a w zasadzie dwóch lokali drugi lokal właściciel wynajmuje Powołując się na wyrok sądu w Gdańsku doprowadził do uchylenia uchwały. Jak można zająć BEZ ZGODY WŁAŚCICIELI część wspólną budynku na wyłączne użytkowanie . Odpuściliśmy bo szkoda nam pieniędzy na sądy .
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A u mnie to działa ... w tym roku chcemy podnieś stawki , zgodnie z zawartymi umowami
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.