Czy wspólnota mieszkaniowa musi wyrazić zgodę na powstanie restauracji ?

Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
edytowano stycznia 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
No i co z tego, ze podniosą koszty utrzymania lokalu jak hałas smród i sikanie po klarkach nie ustaną . Jak kupowałem sklep to musiałem podpisać oświadczenie że nie będę sprzedawał alkoholu i ja to szanuje bo kto by chciał melinę pod blokiem.

Komentarze

  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    artykuł do wiadomości
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2016
    nastąpiło naruszenie zasad prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną.
    Skarżyła się m.in. na to, że z restauracji wydobywają się hałasy i dokuczliwe zapachy.
    Nie, nic wspólnocie do tego jak właściciel wykorzystuje swój lokal, ale ...
    należy zakwestionować np. wentylacje czy jest do tego przystosowana. :wink:
    Sąd Okręgowy powództwo oddalił uznając, że uzyskanie koncesji na sprzedaż alkoholu nie wymaga zgody wspólnoty mieszkaniowej, ponadto uchwała jest korzystna dla właścicieli lokali, ponieważ wspólnota mieszkaniowa otrzymuje co miesiąc pożytki w kwocie 1000 zł.
    taka zgoda jest niezbędna w urzędzie, gdzie się otrzymuje koncesje na sprzedaż
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano sierpnia 2016
    [cite] Gość Zarzadca.pl:[/cite]No i co z tego, ze podniosą koszty utrzymania lokalu jak hałas smród i sikanie po klarkach nie ustaną . Jak kupowałem sklep to musiałem podpisać oświadczenie że nie będę sprzedawał alkoholu i ja to szanuje bo kto by chciał melinę pod blokiem.

    Wspólnota nie może ustanawiać zakazów, bo to nie jest jej lokal, natomiast może w razie niedozwolonych immisji domagać się wydania określonych zakazów i nakazów przez sąd.


    Odnośnie alkoholu, to bez zgody wspólnoty się nie obejdzie.



    W orzecznictwie i piśmiennictwie jednolity jest pogląd, że właściciele lokali nie mogą podejmować żadnych uchwał, które ingerowałyby w prawa odrębnej własności lokali (por. Ewa Bończak – Kucharczyk, Własność lokali i wspólnota mieszkaniowa, Warszawa 2012, s. 447, wyrok S.N. z dnia 3 kwietnia 2009 r, II CSK 600/08, LEC nr 500188).

    W wyroku z dnia 16 stycznia 2008 r., sygn. akt IV CSK 393/07 (www.sn.pl) , Sąd Najwyższy uznał, że uchwał dotycząca zmiany przeznaczenia lokalu należącego do członka wspólnoty nie dotyczy zarządu nieruchomością wspólną, lecz ingeruje w cudze prawo własności. Powyższe poglądy znajdują odzwierciedlenie również w orzecznictwie sądów apelacyjnych, np. SA w Poznaniu w wyroku z dnia 20 maja 2008 roku, I ACa 367/08, LEX nr 446185, uznał, że : „Wspólnota mieszkaniowa właścicieli lokali nie uprawnień do ingerowania w formie uchwał, w tym również w postaci uchwalania tzw. regulaminów porządku domowego w sferę wykonywania przez właściciela jego praw do wyodrębnionego lokalu, np. poprzez uzależnienie możliwości użytkowania lokalu w określony sposób od uzyskania uprzedniej zgody pozostałych członków”.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.