Absolutorium dla ex-członka WM
cezar138
Użytkownik
Witam, jak uważacie, czy osoba która była w zarzadzie WM przez ponad kwartał ub. roku, po czym sama zrezygnowała, powinna byc włączona przez zarzad ws. sprawozdania za ub. rok i udzielenia absolutorium (zgodnie z art. 32 ust. 2 pkt. 2 i 3 uowl)?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Zarząd który przejął obowiązki powinien zorientować się co jego poprzednicy robili i zawrzeć te wszystkie czynności w swoim sprawozdaniu.
Dla zobrazowania sytuacji można tylko poinformować właścicieli kto i za jaki okres odpowiadał za pewne sprawy.
Absolutorium udzielane jest nie poprzednikom lecz obecnemu zarządowi.
[...]
2) ocena pracy zarządu lub zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób
określony w art. 18 ust. 1,
3) sprawozdanie zarządu i podjęcie uchwały w przedmiocie udzielenia mu absolutorium
I uchwała o absolutorium i sprawozdanie jest za miniony rok, a więc powinni być uwzględnieni wszyscy, którzy byli w danym roku w zarządzie. Udzielenie (lub nie) absolutorium nie pociąga za sobą żadnych skutków prawnych, jest rodzajem opinii właścicieli na temat tych, którzy ich reprezentują (reprezentowali) i jest sygnałem, czy jest coś do zmiany w pracy zarządu. .
Może dobrze by było rozdzielić uchwałę o absolutorium na dwie: pierwsza dla byłego członka zarządu, druga dla aktualnych (ustawa nie precyzuje przecież jak ma wygladać uchwała o absolutorium - dla wszystkich członków zarządu razem czy osobno).
Oczywiście kwestie tę należy omówić, ale to nie jest powód do dzielenia sprawozdania na części. Tym bardziej, ze członkowie zarządu ponoszą solidarną odpowiedzialność wobec wspólnoty.
Wyobraźmy sobie sytuację, ze w zarządzie jest p. A, p.B i p.C. A i B pracują znakomicie, C jest do bani. Właściciele mogą chcieć wyrazić swoją negatywną opinię o p.C nie udzielając mu absolutorium (i dając do zrozumienia, że nie chcą go dalej w zarządzie) oraz wyrazić uznanie dla pracy p. A i B.
Co by wynikało z uchwały o nie udzieleniu absolutorium zarządowi?
W sytuacji gdy jeden z członków zarządu mówiąc prosto - olewa sprawę - właściciele mają odpowiedni środek prawny i na wniosek zarządu mogą skorzystać z art. 20 ust. 2 UoWL.
Jeżeli tak bardzo chcecie oceniać działalność poszczególnego członka zarządu to wybierajcie zarząd w sposób że na każdego oddzielna uchwała wtedy możecie sobie udzielać lub nie udzielać absolutorium komu chcecie i jak chcecie. W przeciwnym układzie zarząd musi być oceniany solidarnie pomimo że w jego strukturach znajduje się jeden członek, który nie interesuje się losami wspólnoty. Zawsze go wtedy można odwołać pojedynczo i na jego miejsce wybrać innego.
Muszę Ci powiedzieć, że jest dla mnie satysfakcją, jako dla członka zarządu, że moje (+3 innych osóby w zarządzie) działania spotykają się ze zrozumieniem i poparciem Tradycyjnie 1 osoba jest przeciw (bo taki ma w ogóle zwyczaj) a pozostałe 67 głosują za.
A tak na marginesie - uważam podobnie jak niektórzy z uczestników dyskusji, że jeżeli wolą właścicieli jest głosowanie absolutorium osobno dla każdego członka zarządu, (w tym ex-członka w roku, którego dotyczy absolutorium) to mają do tego prawo.
Oczywiście cesar138 podejmie swoją decyzję, wyciągając jakie chce wnioski z dyskusji.
absolutorium jest udzielane wszystkim członkom Zarządu co pełnili w roku obrachunkowym funkcje w Zarządzie .
Każdemu za okres sprawowania funkcji.
Ja praktykuje dwie odrębne uchwały , a na indywidualnej karcie do głosowania, są wymienieni wszyscy członkowie z imienia i nazwiska .