węzełcieplny

krzysiek11krzysiek11 Użytkownik
Witam.
Zwracam się do Państwa o poradę:
w roku 2004 z chwilą powstania Wspólnoty Mieszkaniowej zarząd WM podpisał ze Sp. Mieszkaniową Umowę o partycypacji w kosztach utrzymania węzła cieplnego który jest własnością w/w Sp. Mieszkaniowej, natomiast dostawcą ciepła jest miejski zakład energetyki cieplnej.
Część węzła cieplnego znajduje się na gruncie należącym do WM za który Sp. Mieszkaniowa nie ponosi żadnych kosztów, brak jest jakiejkolwiek umowy o dzierżawie gruntu.
Koszty partycypacji w porównaniu z ilością bloków należących do Sp. Mieszkaniowej, jak i wykazanymi kosztami remontu i utrzymania sieci za rok 2013 są według nas zbyt wysokie.
(Np. koszty remontu i utrzymania sieci za rok 2013 to 53,400 zł natomiast nasze koszty w partycypacji to 7650 zł, gdzie Sp. Mieszkaniowa posiada około 15 bloków mieszkalnych).
Wszelkie rozmowy z Prezesem Sp. Mieszkaniowe odnośnie obniżenia kosztów partycypacji kończą się niczym, zawsze jako WM jesteśmy zastraszani że Sp. Mieszkaniowa może nam zamknąć dopływ ciepła.
My jako WM chcemy partycypować w utrzymaniu węzła cieplnego ale proporcjonalnie np.w/g ilości lokali do poniesionych kosztów przez Sp. Mieszkaniową.
Proszę o podpowiedz co możemy zrobić w/w sprawie.
Z poważaniem.

Komentarze

  • Opcje
    citizencitizen Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może tutaj znajdziesz coś ciekawego w Twojej sprawie:

    Zarzadca.pl 14-04-2011
    Kotłownia, węzeł cieplny i inne pomieszczenia techniczne związane z funkcjonowaniem budynku stanowią część składową nieruchomości wspólnej. W wyroku z dnia 3 listopada 2010 r., sygn. akt: V CSK 139/10, Sąd Najwyższy orzekł, że ani na gruncie ustawy o własności lokali, ani ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych nie jest możliwe pozostawienie tych pomieszczeń jako mienia dotychczasowego właściciela.

    więcej:
    http://www.zarzadca.pl/komentarze/1124-koniec-z-haraczem-za-kotlownie-i-wezly-cieplne
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano listopada -1
    krzysiek11: ...o partycypacji w kosztach utrzymania węzła cieplnego który jest własnością w/w Sp. Mieszkaniowej, natomiast dostawcą ciepła jest miejski zakład energetyki cieplnej.
    Część węzła cieplnego znajduje się na gruncie należącym do WM za który Sp. Mieszkaniowa nie ponosi żadnych kosztów, brak jest jakiejkolwiek umowy o dzierżawie gruntu...
    Bardzo proszę o sprecyzowanie.
    Jak zrozumiałem jest to tzw. grupowy węzeł cieplny obsługujący kilka budynków (kilka wspólnot i spółdzielnię) - czy tak?
    Co to znaczy że część węzła znajduje się na gruncie WM? Czyli że pozostała część jest poza gruntem WM? To raczej niemożliwe.
    Czy ten węzeł cieplny jest osobnym budynkiem do obsługi całego osiedla? Jeśli tak to czy stoi na osobnej działce czy na działce spółdzielni czy WM?
    Rozumiem, że ten węzeł nie znajduje się w waszym budynku WM ani też na waszej NW?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2014
    [cite] krzysiek11 [/cite]Wszelkie rozmowy z Prezesem Sp. Mieszkaniowe odnośnie obniżenia kosztów partycypacji kończą się niczym, zawsze jako WM jesteśmy zastraszani że Sp. Mieszkaniowa może nam zamknąć dopływ ciepła.
    uważam, że nic na gębę ...

    Prezesowi SM przesyłając pismo o renegocjacji umowy na partycypowanie w kosztach utrzymania węzła cieplnego .
    Do tych negocjacji trzeba się dobrze przygotować merytorycznie , mieć przygotowane wyliczenia , kto komu i ile ma zapłacić , unikać ogólników.

    Jak was oleje, to proponuje złożyć wniosek do Sądu o ustanowienie służebności odplatanej korzystania z węzła cieplnego . Niech Sąd rozstrzygnie ile faktycznie macie płacić .

    [cite] krzysiek11 [/cite]Część węzła cieplnego znajduje się na gruncie należącym do WM za który Sp. Mieszkaniowa nie ponosi żadnych kosztów, brak jest jakiejkolwiek umowy o dzierżawie gruntu.
    Inna wersja : rozmawiać z dostawca ciepła czy mozna zrobić odrębny węzeł cieplny tylko dla waszej nieruchomości .
    Dzisiaj są takie rozwiązania, że nie trzeba dużego pomieszczenia.

    Co to znaczy że część węzła znajduje się na gruncie WM? Czyli że pozostała część jest poza gruntem WM? To raczej niemożliwe.
    wszystko jest możliwe ... jak ta WM jest wyodrębniona ze Spółdzielni Mieszkaniowej . Geodeta dokonał podziału gruntu, że granica przeszła przez węzeł cieplny , Polak potrafi !!!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.