wyodrebnienie bloku

piotr ostrówpiotr ostrów Użytkownik
Witam

Lokatorzy naszego bloku chca zawiazac wspolnote mieszkaniowa.
Z ksiegi wieczystej wynika ze ilosc lokali posiadajacych wlasnosc odrebna to 22 mieszkania. Jednak okazalo się ze ksiega wieczysta obejmuje 12 blokow polozonych na jednej dzialce która jest objeta ksiega wieczysta.
Wysokosc udzialow przypadajaca na jedno mieszkanie podana w akcie notarialnym wynosi 29/10000.
Jakie kroki mozemy podjac w celu wyodrebnienia naszego bloku wraz z dzialka z ksiegi wieczystej i na kim spoczywa obawiazek dokonania takiej czynnosci – na nas lokatorach czy na spoldzielni mieszkaniowej?
Jakie przepisy to reguluja?

Piotrek

Komentarze

  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano marca 2014
    Po pierwsze przeczytaj bardzo dokładnie Ustawę o własności lokali. W Twojej sytuacji zwróć uwagę na Art.3 p.5:
    " Jeżeli nieruchomość, z której wyodrębnia się własność lokali, stanowi grunt zabudowany
    kilkoma budynkami, udział właściciela lokalu wyodrębnionego w
    nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu
    wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej
    wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi".

    oraz Art. 5 p.2
    "Jeżeli na nieruchomości gruntowej jest położony więcej niż jeden budynek, a
    przynajmniej w jednym z nich wyodrębniono własność lokalu, współwłaściciele
    mogą dokonać podziału tej nieruchomości polegającego na wydzieleniu z dotychczasowej
    nieruchomości dwóch lub więcej działek budowlanych"

    Z Twoich słów wynika, że chcecie zmienić sposób zarządu: z zarządu sprawowanego przez zarząd spółdzielni na zarząd właścicielski. Zarząd spółdzielni raczej za was tego nie zrobi, bo to nie leży w jego interesie. Zatem osoby, które chcą przeprowadzić zmianę zarządu, muszą się przede wszystkim zorientować, czy macie wystarczająca liczbę głosów właścicieli lokali, których suma udziałów jest większa niż 50%. Praktyka wykazuje, ze musi być to znacznie więcej niż 50%, bo z pewnością wszyscy nie wezmą udziału w głosowaniu uchwały zmieniającej sposób zarządu a w imieniu wszystkich lokali spółdzielczych bez statutu odrębnej własności będzie głosował przedstawiciel zarządu spółdzielni i prawdopodobnie będzie on przeciwko takiej uchwale.
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano listopada -1
    piotr ostrów: Lokatorzy...chca zawiazac wspolnote mieszkaniowa...
    Póki co obowiązuje cię "USTAWA z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych"
    W twojej sytuacji chcąc "wyodrębnić" wspólnotę mieszkaniową z zasobów spółdzielni mieszkaniowej podstawą może być tylko art. 24 ustawy o spółdzielniach.
    ...obawiazek dokonania takiej czynnosci – na nas lokatorach czy na spoldzielni mieszkaniowej?
    Też o tym mówi ustawa o spółdzielniach i na pewno statut spółdzielni oraz uchwały rady nadzorczej - tam musisz szukać wyjaśnienia swoich problemów.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Właściciele lokali mogą odejść od reżimu ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych podejmując uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Taką możliwość daje art. 24 (1) ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Warunkiem dokonania tej zmiany jest, aby za uchwałą zagłosowała większość właścicieli lokali w budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości obliczana według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej. Taka uchwała nie wymaga obecności notariusza.


    Więcej na ten temat w artykule Zmiana sposobu zarządu (spółdzielnia mieszkaniowa)
    na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/wzory-uchwal-i-umow/uchwaly/1081-uchwala-ws-zmiany-sposobu-zarzadu-spoldzielnia-mieszkaniowa-
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Coś nie tak, za szybko z tą zmianą zarządu Zarządca.
    ...okazalo się ze ksiega wieczysta obejmuje 12 blokow polozonych na jednej dzialce która jest objeta ksiega wieczysta...
    U nich nie ma jeszcze wspólnoty - spółdzielnia nie wydzieliła poszczególnych budynków lecz dalej całe osiedle, 12 bloków (na jednej działce) jest spółdzielcze. W budynkach mieszkają lokatorzy-członkowie spółdzielni i właściciele co wykupili lokale będący lub niebędący członkami spółdzielni.
    Spółdzielnia musi najpierw wyodrębnić poszczególne budynki (wspólnoty), przydzielić działki, ustalić udziały itd a dopiero potem taki budynek może zacząć myśleć o art. 24 ustawy o spółdzielniach. Chyba, że są samobójcami i wydzielą się bez względu na koszty jakie im spółdzielnia policzy za swój "przekazany" majątek i wszystkie czynności prawne z tym związane.
  • Opcje
    citizencitizen Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jakub: jakie masz na myśli "koszty jakie im spółdzielnia policzy za swój "przekazany" majątek"?
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Musisz poszperać na forum - wiele wątków było na ten temat jakie to "numery" wycina spółdzielnia aby obrzydzić powstawanie wspólnot, i co potrafi doliczyć przy secesji jakiegoś budynku. Może odezwą się ci co praktycznie to usiłowali zrobić.
  • Opcje
    citizencitizen Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wiem, że spółdzielnie wycinają numery i obrzydzają wyodrębnianie się budynków ze swoich zasobów, bo sam to przeżyłem. Nie znaczy to jednak, że należy się poddawać i przystawać na wszystkie warunki dyktowane przez butny i często niekompetentny zarząd spółdzielni. Nam też prezes usiłował narzucać różne opłaty, ale się nie daliśmy. Jedyna "przykrość" która nam zrobił, to nieoddawanie niewykorzystanego funduszu remontowego budynku, ale sprawa jest w sądzie. Ale odda czy nie odda (zależy na jakiego sędziego się trafi bo niestety w tej sprawie są luki prawne) to i tak jesteśmy bardzo zadowoleni, że już nie jesteśmy w spółdzielni - przez 2 lata zrobiliśmy więcej niż spółdzielnia przez 30. Świadomość, że już nikt nie marnuje naszych pieniędzy - bezcenna.

    Tak więc na miejscu piotra nie poddawałbym się kłopotom, tylko zaczął od policzenia szans, tzn ile jest lokali z odrębna własnością i ilu właścicieli poprze pomysł.
  • Opcje
    piotr ostrówpiotr ostrów Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dowiedzialem sie z naszej ksiegi wieczystej mamy wszyscy wykupione 5.589 udzialow. Obawiam sie ze to jest za malo. Z tego co widze to podzial dzialek nalezy do spoldzielni, tylko jak to zalatwic ? Słyszalem ze mozna wystapic na droge sadowa ale koszty chyba beda wysokie?
  • Opcje
    citizencitizen Użytkownik
    edytowano listopada -1
    piotr ostrów: mamy wszyscy wykupione 5.589 udzialow
    Co oznacza ta liczba? Procenty? Udziały są zazwyczaj inaczej podawane, jako ułamek, np: 6319 / 394770, gdzie 6319 to lokal (wraz z pomieszczeniem przynależnym o pow. 63.19m2) a 394770 to cała nieruchomość (o pow. 3947.70m2).
    To ile macie tych udziałów?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite]citizen[/cite]Co oznacza ta liczba? Procenty?
    Udziały są zazwyczaj inaczej podawane, jako ułamek,

    A czym się różni ten ułamek 29/10000 od tego 6319 / 394770?
  • Opcje
    citizencitizen Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli to ma być zagadka:
    KubaP: A czym się różni ten ułamek 29/10000 od tego 6319 / 394770?
    to odpowiedź brzmi: wartością :bigsmile:

    Ja się pytałem piotra co oznacza "5.589 udzialow". Jeśli wiesz, to odpowiedz, albo pozwól odpowiedzieć piotrowi
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] citizen:[/cite]Ja się pytałem piotra co oznacza "5.589 udzialow".
    Jeśli wiesz, to odpowiedz, albo pozwól odpowiedzieć piotrowi
    Pozwalama...

    Ja uważam , że jest udział % wykupionych lokali . Czy to jest możliwe? chyba tak jeżeli udziały były wyznaczane dla 12 budynków , a wykupiono ( raczej przekształcano w prawo własności) z nich 22 lokale

    Nic nie wiemy, ile taki jeden budynek ma lokali , ale z jego udziału 29/10000 to mam dużo
  • Opcje
    piotr ostrówpiotr ostrów Użytkownik
    edytowano listopada -1
    u nas udzial na jedno mieszkanie to 29/10000 i to jest w moim przypadku ale mieszkania maja rozny metraz wiec w innych blokach beda mniejsze w ksiedze wieczystej nawet jest 22/10000. a 10000 to jest 100% udzialow wiec z tego co jest wykupione to wynika ze jest to troszke ponad polowa na wszystkie 12 blokow
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mógłbyś dokładniej podać, jak sobie te udziały wyliczyłeś? Raz podajesz jakąś liczbę 5.589 udzialow i piszesz, ze to za mało. Teraz znowu jakoś wyliczyłeś, ze ponad połowa (więc wystarczy). Jeżeli odrębną własność mają 22 mieszkania a mieszkanie to 29/10000 udziałów, to 22 x 29/10000 = 638/10000. Do połowy sporo brakuje, tym bardziej że są i mniejsze mieszkania
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czyli masz udział 0,29 % ... to na jeden budynek przypada jakieś 33 lokale ? :confused:
  • Opcje
    piotr ostrówpiotr ostrów Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ja mam w akcie notarialnym wpisane ilosc udzialow 29/10000 ale w innych blokach wynosi 22/10000, 25/10000 w zaleznosci od metrazu a w sumie jest 5.589 z tych 10000 wykupione i stanowi odrebna wlasnosc. inaczej nie potrafie tego wytlumaczyc :sad:
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ja mam w akcie notarialnym wpisane ilosc udzialow 29/10000 ale w innych blokach wynosi 22/10000, 25/10000 w zaleznosci od metrazu
    to ok, nie ma niejasności. Ale powiedz skąd wziąłeś tę liczbę 5.589? Czy ona widnieje w jakimś dokumencie, czy ktoś Ci wyliczył? Chciałbym Ci pomóc, ale tego nie rozumiem. Moje podejrzenie jest, że to jest procent sumarycznej powierzchni lokali ze statusem odrębnej własności (czyli z aktami notarialnymi). Ale czy to jest w sumie w tych 12 budynkach czy tylko w Twoim?
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1 udział to 100%
    5,589 udziałów to inaczej 558,9%
  • Opcje
    piotr ostrówpiotr ostrów Użytkownik
    edytowano listopada -1
    to jest we wszystkich 12 blokach to 5.589
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    to nie jest 5,589 udziałów ale 5589/10000, czyli 0,5589 udziałów lub 55,89%
  • Opcje
    piotr ostrówpiotr ostrów Użytkownik
    edytowano listopada -1
    drodzy forumowicze utworzenie wspolnoty wzielo sie z tego ze spoldzielnia chciala ocieplic nam blok ale jedna osoba sie nie zgodzila - posida wlasnosc odrebna - szukamy jakiegos rozwiazania czy oddac te rodzine do sadu czy wyodrebnic ze spoldzilni i zawiazac wspolnote? dlatego pytam jakie mamy szanse na wyodrebnienie bloku
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Piotrze: żeby jakiś budynek miał szanse być pod zarządem właścicielskim (popularnie mówiąc - żeby właściciele z tego budynku mogli założyć wspólnotę) jest potrzebne by więcej niż połowa powierzchni tego budynku należała do właścicieli, których lokale mają status odrębnej własności. Nie mogę wyciągnąć z Ciebie co to za liczba 5.589. Odpowiedz mi zatem na pytania:
    1. Jaka jest powierzchnia lokali (wraz z pomieszczeniami przynależnymi) w Twoim budynku?
    2. Jaka jest powierzchnia lokali (wraz z pomieszczeniami przynależnymi) z odrębną własnością?

    Wszystkie te dane znajdziesz w księdze wieczystej budynku, jest to dostępne za darmo na stronie internetowej
    http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html

    Jeżeli nie znasz nr księgi wieczystej budynku, to weź swój akt notarialny i najpierw sprawdź na tej stronie swój lokal. Będzie też tam informacja o księdze wieczystej budynku, a więc i o pozostałych lokalach z odrębną własnością w tym budynku
  • Opcje
    piotr ostrówpiotr ostrów Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wiec jest tak
    1. powierzchnia uzytkowa mojego budynku to 1825,5 metra kw
    2. powierzchnia wyodrebnionych lokali to 1399,55 metra kw w ksiedze wieczystej w rubryce czesci wspolne po wyodrebnieniu lokali nie jest nic wpisane :sad:
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No więc jest świetnie - macie w budynku 76.67% powierzchni w lokalach z odrębną własnością i macie ogromne szanse przejść na zarząd właścicielski, jeżeli właściciele tych lokali podpiszą się pod uchwałą, że rezygnujecie z zarządu powierzonego spółdzielni. Wystąpcie teraz do spółdzielni żeby dali wam mapę z zaznaczonym terenem podbudynkowycm. Będzie to teren, który będzie należał do wspólnoty po podjęciu takiej uchwały.. Wystąpcie też do spółdzielni o rozliczenie kosztów i przychodów waszego budynku - ewidencję takich przychodów musi spółdzielnia prowadzić (art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych)
  • Opcje
    piotr ostrówpiotr ostrów Użytkownik
    edytowano listopada -1
    co z wydzieleniem naszego budynku. na tej dzialce stoi jeszcze 11 innych budynkow spoldzielnia jeszcze nie dokonala podzialu :sad: co z tym zrobic ?
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Podział działki to sprawa spółdzielni - koszty podziału będą podzielone na wszystkie budynki, więc nie ma się co przejmować. Wy róbcie swoje - załatwiajcie zmianę sposobu zarządu
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No więc jest świetnie - macie w budynku 76.67%
    nic nie jest świetne wspolnote na te chcwile tworzy 12 budynków i tak jest dzielony udział
    Ze skąpych informacji piotr ostrów można domniemać, że w jego budynku jest ok 28 lokali. Jeżeli przyjmiemy, że budynki są podobne to wszystkich lokali może być ok 336
  • Opcje
    piotr ostrówpiotr ostrów Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP jest dokladnie tak jak piszesz udzial dzielony jest na 12 blokow w moim jest 30 mieszkan a wszystkich mieszkan jest ponad 360 bo sa budynki 3 i 4 klatkowe.
  • Opcje
    citizencitizen Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: nic nie jest świetne wspolnote na te chcwile tworzy 12 budynków i tak jest dzielony udział
    Też uważam, że jest świetnie, jeśli rozpatrujemy szanse Piotra na wyrwanie budynku ze spółdzielni. W jego budynku właściciele lokali mają 76.67% udziałów. Pozostałymi budynkami nie ma się co zajmować, lepiej skupić się na swoim budynku.
    Przeczytajcie uważnie art. 41 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:

    Art. 41.
    1. Po wejściu ustawy w życie spółdzielnia jest obowiązana:
    1) wystąpić z wnioskiem do właściwego organu w sprawie [...] podziału nieruchomości, jeżeli jest to niezbędne do wydzielenia nieruchomości pozostających w całości własnością spółdzielni, o których mowa w art. 40;
    2) podjąć czynności związane z rozgraniczeniem [...] nieruchomości, a także ewidencją gruntów i budynków, jeżeli bez tych czynności oznaczenie przedmiotu odrębnej własności lokali położonych w obrębie nieruchomości innych niż te, o których mowa w art. 35, byłoby niemożliwe albo działka wydzielona pod budynkiem lub budynkami nie spełniałaby wymogów przewidzianych dla działek budowlanych.
    2. [...].
    3. [...].
    4. Uzasadnione koszty związane [...] z czynnościami związanymi z rozgraniczeniem nieruchomości oraz ewidencją gruntów i budynków, w tym również koszty uzasadnionych prac geodezyjnych, refunduje Skarb Państwa.
    5. Koszty, o których mowa w ust. 4, są refundowane z budżetu państwa na wniosek spółdzielni. Wniosek o refundację kosztów spółdzielnia składa do wojewody właściwego ze względu na siedzibę spółdzielni, dołączając rachunki lub inne dowody poniesienia tych kosztów.
    6. Przy wyborze wykonawcy prac, o których mowa w ust. 1, spółdzielnia stosuje przepisy o zamówieniach publicznych.
    7. [...].

    Czyli teraz trzeba zmusić spółdzielnię (koniecznie wszystko na piśmie, nie utarczki słowne z prezesem) by wykonała swój ustawowy obowiązek rozgraniczenia nieruchomości. A potem czynić następne kroki w celu wprowadzenia zarządu właścicielskiego.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2014
    [cite] citizen:[/cite]
    KubaP: nic nie jest świetne wspólnotę na te chwile tworzy 12 budynków i tak jest dzielony udział
    1) wystąpić z wnioskiem do właściwego organu w sprawie [...] podziału nieruchomości, jeżeli jest to niezbędne do wydzielenia nieruchomości pozostających w całości własnością spółdzielni, o których mowa w art. 40;

    Też uważam, że jest świetnie, jeśli rozpatrujemy szanse Piotra na wyrwanie budynku ze spółdzielni. W jego budynku właściciele lokali mają 76.67% udziałów. Pozostałymi budynkami nie ma się co zajmować, lepiej skupić się na swoim budynku.
    dalej twierdzę że nie jest świetnie .... wyrwanie się ze szpon SM nie jest takie proste zwłaszcza jak uwłaszczenie prowadzone jest na 12 budynkach łącznie a nie na każdym odrębnie.
    Twoja teza citizen jest do bani ...
    Czyli teraz trzeba zmusić spółdzielnię (koniecznie wszystko na piśmie, nie utarczki słowne z prezesem) by wykonała swój ustawowy obowiązek rozgraniczenia nieruchomości.
    dalej nie k^umasz citizen .... do czego chcesz zmusić ... maszyna już ruszyła i uwłaszczenie trwa ( ponad 5% ) nie znasz przyczyny dlaczego nie podzielono działki gruntowej pod każdy budynek ... jak jet infrastruktura techniczna jakie są przyłącza , ect...

    Nie sztuka jest zrobić kreskę na planie geodezyjny , a potem martwcie się sami , bo powstało "polskie piekło", a nie wspólnota mieszkaniowa
  • Opcje
    citizencitizen Użytkownik
    edytowano marca 2014
    może i nie kumam, ale za to rozumiem.
    Jeśli moja teza jest do bani, to Twoja teza, że nic się nie da zrobić jest do ... czegoś innego.
    No i co z tego że "uwłaszczenie prowadzone jest na 12 budynkach łącznie a nie na każdym odrębnie". Ważne jest co się dzieje w konkretnym budynku.
    No i co z tego że "maszyna już ruszyła i uwłaszczenie trwa ( ponad 5% )" . A niech sobie i trwa.
    No i co z tego że "nie znasz przyczyny dlaczego nie podzielono działki gruntowej pod każdy budynek". W ogóle ta wiedza nie jest do niczego potrzebna. Ustawa nie określa kiedy spółdzielnia ma przeprowadzić a nakazuje spółdzielni że ma to zrobić

    I niby na czym ma w tu polegać to "polskie piekło", bo jak zwykle coś insynuujesz a nie wyjaśniasz oo co chodzi. Jakie konkretnie widzisz zagrożenia?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2014
    [cite] citizen:[/cite]może i nie kumam, ale za to rozumiem.
    nie ku^masz i nie rozumiesz choć to wszytko jedno jak dla ciebie...
    [cite] citizen:[/cite]No i co z tego że "nie znasz przyczyny dlaczego nie podzielono działki gruntowej pod każdy budynek".
    W ogóle ta wiedza nie jest do niczego potrzebna. Ustawa nie określa kiedy spółdzielnia ma przeprowadzić a nakazuje spółdzielni że ma to zrobić
    co ma zrobić ? podział gruntu , kto jej nakaże ? Ty ...?:wink: nieruchomość po wyodrębnieniu powinna spełniać warunki działki budowlanej to wynika z innych ustaw
    [cite] citizen:[/cite]I niby na czym ma w tu polegać to "polskie piekło", bo jak zwykle coś insynuujesz a nie wyjaśniasz OO co chodzi. Jakie konkretnie widzisz zagrożenia?
    patrz podział po byłych PGR-ach
  • Opcje
    citizencitizen Użytkownik
    edytowano marca 2014
    "patrz podział PGR-ów" - analogia tak daleko posunięta (...)
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2014
    [cite] citizen:[/cite]"patrz podział po byłych PGR-ach" - analogia tak daleko posunięta, że tylko ten fachowiec od cienkich aluzji KubyP ją zauważy
    jak zwykle populizm w czystym wydaniu
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja również uważam, że spółdzielnia po dobroci na pewno nie wydzieli budynku.

    Właśnie po to zrobiła nieruchomość wielobudynkową, aby w przyszłości zbyt łatwo nie powstawały wspólnoty.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] a-z:[/cite]Ja również uważam, że spółdzielnia po dobroci na pewno nie wydzieli budynku.

    Właśnie po to zrobiła nieruchomość wielobudynkową, aby w przyszłości zbyt łatwo nie powstawały wspólnoty.
    zdaje się nie wiesz jak to się zaczyna ...
    aby zacząć przekształcenie własnościowe SM powinna mieć uchwałę członków o podziale i wyodrębnieniu własności z przypisanym udziałem ( projekt takiej uchwałay wykłada się na 14 dni przed jej podjęciem) .
    To na jej podstawie Zarząd SM przeprowadza przekształcenie własnościowe . Jak nikt nie zgłosił zastrzeżeń na etapie tej uchwały , to jest to wykonane na 12 budynkach ...
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    SM powinna mieć uchwałę członków o podziale i wyodrębnieniu własności z przypisanym udziałem ( projekt takiej uchwałay wykłada się na 14 dni przed jej podjęciem) .

    Tylko wtedy gdy taki projekt złożą członkowie z 12 budynków.

    http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/154500000003003_VI_ACa_000234_2012_Uz_2012-08-03_001
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2014
    [cite] a-z:[/cite]
    SM powinna mieć uchwałę członków o podziale i wyodrębnieniu własności z przypisanym udziałem ( projekt takiej uchwałay wykłada się na 14 dni przed jej podjęciem) .
    Tylko wtedy gdy taki projekt złożą członkowie z 12 budynków.
    http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/154500000003003_VI_ACa_000234_2012_Uz_2012-08-03_001
    mylisz pojęcia czym innym jest podział SM , a czym innych jest uwłaszczenie lokali

    nic podobnego , notariusz nie powinien wykonać przekształcenia właśnosci , jak taką uchwałą nie dysponuje Zarząd SM
  • Opcje
    chatianchatian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Piotr a ja ci napisze w ten sposob. Pisz do spoldzielni odrazu o wydzielenie dzialki dla twojego bloku i daj im na to czas np 3 miesiace. A potem jak tego nie zrobia to idz do sadu powolujac sie na ustawe w ktorej spoldzielnia JEST ZOBOWIAZANA do takiego wydzielenia. Sad na pewno pokaze spoldzielni jej miejsce w szeregu. Po wyroku sadu pozostanie juz tylko cieszyc sie wlasna wspolnota mieszkaniowa.
  • Opcje
    piotr ostrówpiotr ostrów Użytkownik
    edytowano listopada -1
    taka decyzja zapadla bedziemy pisac pismo do spoldzielni o wydzielenie dzialki
  • Opcje
    piotr ostrówpiotr ostrów Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a jak sie ma sprawa ksiag wieczystych po wyodrebnieniu dzialki jakies zmiany i ewentualne koszty tych zmian
  • Opcje
    chatianchatian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    za ksiegi wieczyste musi zaplacic spoldzielnia a ludzie placa tylko za zmiane aktow notarialnych
  • Opcje
    piotr ostrówpiotr ostrów Użytkownik
    edytowano listopada -1
    szukalem w necie kosztow zmiany w akcie notarialnym ale jakos nic nie moglem niczego sie doszukac jakiego to beda koszty bo jak mniemam albo to bedzie jakis aneks albo trzeba spisac nowy akt z wpisem nowego numeru ksiegi wieczystej
  • Opcje
    chatianchatian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    pierwsze co wypadło po zapytaniu w google. wystarczy poszukac
    http://e-prawnik.pl/narzedzia/wskazniki/oplaty/taksa-notarialna.html
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2014
    [cite] chatian:[/cite]Piotr a ja ci napisze w ten sposob. Pisz do spoldzielni odrazu o wydzielenie dzialki dla twojego bloku i daj im na to czas np 3 miesiace. A potem jak tego nie zrobia to idz do sadu powolujac sie na ustawe w ktorej spoldzielnia JEST ZOBOWIAZANA do takiego wydzielenia.
    Sad na pewno pokaze spoldzielni jej miejsce w szeregu. Po wyroku sadu pozostanie juz tylko cieszyc sie wlasna wspolnota mieszkaniowa.
    nic mylnego, wpuszczasz gościa w ślepy kanał,
    wszystko zaczyna się na etapie uchwały w sprawie uwłaszczenia, jaką członkowi SM są zobowiązani podjąć zanim przystąpią do czynności uwłaszczania ...
    Jak tu zostanie sprawa zabagniona to potem jest do odkręcenia, ale za duża kasę, która muszą pokryć uwłaszczeni i pierwszy właściciel .
  • Opcje
    chatianchatian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] chatian:[/cite]Piotr a ja ci napisze w ten sposob. Pisz do spoldzielni odrazu o wydzielenie dzialki dla twojego bloku i daj im na to czas np 3 miesiace. A potem jak tego nie zrobia to idz do sadu powolujac sie na ustawe w ktorej spoldzielnia JEST ZOBOWIAZANA do takiego wydzielenia.
    Sad na pewno pokaze spoldzielni jej miejsce w szeregu. Po wyroku sadu pozostanie juz tylko cieszyc sie wlasna wspolnota mieszkaniowa.
    nic mylnego, wpuszczasz gościa w ślepy kanał,
    wszystko zaczyna się na etapie uchwały w sprawie uwłaszczenia, jaką członkowi SM są zobowiązani podjąć zanim przystąpią do czynności uwłaszczania ...
    Jak tu zostanie sprawa zabagniona to potem jest do odkręcenia, ale za duża kasę, która muszą pokryć uwłaszczeni i pierwszy właściciel .
    a wlasnie ze nieprawda. zadna uchwala nie jest potrzebna bo odgornie zobowiazuje spoldzielnie do tego ustawa z 2008 roku. to tak jak gdybys pil piwo w swoim samochodzie na parkingu osiedlowym i twierdzil ze mozesz to robic bo to twoje auto. zawsze jest cos nadrzednego i tak jest w tym przypadku.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Życie zweryfikuje wasze marzenia o pokojowym załatwieniu sprawy.
    Spółdzielnia to (nie przymierzając) Rosja, a wspólnota to Ukraina...
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2014
    [cite] chatian:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] chatian:[/cite]Piotr a ja ci napisze w ten sposob. Pisz do spoldzielni odrazu o wydzielenie dzialki dla twojego bloku i daj im na to czas np 3 miesiace. A potem jak tego nie zrobia to idz do sadu powolujac sie na ustawe w ktorej spoldzielnia JEST ZOBOWIAZANA do takiego wydzielenia.
    Sad na pewno pokaze spoldzielni jej miejsce w szeregu. Po wyroku sadu pozostanie juz tylko cieszyc sie wlasna wspolnota mieszkaniowa.
    nic mylnego, wpuszczasz gościa w ślepy kanał,
    wszystko zaczyna się na etapie uchwały w sprawie uwłaszczenia, jaką członkowi SM są zobowiązani podjąć zanim przystąpią do czynności uwłaszczania ...
    Jak tu zostanie sprawa zabagniona to potem jest do odkręcenia, ale za duża kasę, która muszą pokryć uwłaszczeni i pierwszy właściciel .
    a wlasnie ze nieprawda.
    zadna uchwala nie jest potrzebna bo odgornie zobowiazuje spoldzielnie do tego ustawa z 2008 roku.
    Zawsze jest cos nadrzednego i tak jest w tym przypadku.
    widzisz ja znam temat z autopsji a ty z książek ... w 2006 roku jedno z moich mieszkań spółdzielczych tak właśnie zostało uwłaszczone.
    Zresztą zadzwoń sobie do porządnego notariusza, a ten ci powie, jakie dokumenty musisz przedstawić, aby uwłaszczyć lokal..( art. 42 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o SM)
    Art.42. 2. Określenie przedmiotu odrębnej własności lokali w danej nieruchomości następuje na podstawie uchwały zarządu spółdzielni sporządzonej w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
    
    odgornie zobowiazuje spoldzielnie do tego ustawa z 2008 roku.
    do czego zobowiązuje ...???

    to tak jak gdybyś pil piwo w swoim samochodzie na parkingu osiedlowym i twierdzil ze mozesz to robic bo to twoje auto.
    i tak robię, jak siedzę "na rybkach" z żoną ... Ona się "wentyluje", a ja sobie łowie i popijam browarka siedząc w samochodzie ...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.