wyodrebnienie bloku
piotr ostrów
Użytkownik
Witam
Lokatorzy naszego bloku chca zawiazac wspolnote mieszkaniowa.
Z ksiegi wieczystej wynika ze ilosc lokali posiadajacych wlasnosc odrebna to 22 mieszkania. Jednak okazalo się ze ksiega wieczysta obejmuje 12 blokow polozonych na jednej dzialce która jest objeta ksiega wieczysta.
Wysokosc udzialow przypadajaca na jedno mieszkanie podana w akcie notarialnym wynosi 29/10000.
Jakie kroki mozemy podjac w celu wyodrebnienia naszego bloku wraz z dzialka z ksiegi wieczystej i na kim spoczywa obawiazek dokonania takiej czynnosci – na nas lokatorach czy na spoldzielni mieszkaniowej?
Jakie przepisy to reguluja?
Piotrek
Lokatorzy naszego bloku chca zawiazac wspolnote mieszkaniowa.
Z ksiegi wieczystej wynika ze ilosc lokali posiadajacych wlasnosc odrebna to 22 mieszkania. Jednak okazalo się ze ksiega wieczysta obejmuje 12 blokow polozonych na jednej dzialce która jest objeta ksiega wieczysta.
Wysokosc udzialow przypadajaca na jedno mieszkanie podana w akcie notarialnym wynosi 29/10000.
Jakie kroki mozemy podjac w celu wyodrebnienia naszego bloku wraz z dzialka z ksiegi wieczystej i na kim spoczywa obawiazek dokonania takiej czynnosci – na nas lokatorach czy na spoldzielni mieszkaniowej?
Jakie przepisy to reguluja?
Piotrek
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
" Jeżeli nieruchomość, z której wyodrębnia się własność lokali, stanowi grunt zabudowany
kilkoma budynkami, udział właściciela lokalu wyodrębnionego w
nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu
wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej
wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi".
oraz Art. 5 p.2
"Jeżeli na nieruchomości gruntowej jest położony więcej niż jeden budynek, a
przynajmniej w jednym z nich wyodrębniono własność lokalu, współwłaściciele
mogą dokonać podziału tej nieruchomości polegającego na wydzieleniu z dotychczasowej
nieruchomości dwóch lub więcej działek budowlanych"
Z Twoich słów wynika, że chcecie zmienić sposób zarządu: z zarządu sprawowanego przez zarząd spółdzielni na zarząd właścicielski. Zarząd spółdzielni raczej za was tego nie zrobi, bo to nie leży w jego interesie. Zatem osoby, które chcą przeprowadzić zmianę zarządu, muszą się przede wszystkim zorientować, czy macie wystarczająca liczbę głosów właścicieli lokali, których suma udziałów jest większa niż 50%. Praktyka wykazuje, ze musi być to znacznie więcej niż 50%, bo z pewnością wszyscy nie wezmą udziału w głosowaniu uchwały zmieniającej sposób zarządu a w imieniu wszystkich lokali spółdzielczych bez statutu odrębnej własności będzie głosował przedstawiciel zarządu spółdzielni i prawdopodobnie będzie on przeciwko takiej uchwale.
W twojej sytuacji chcąc "wyodrębnić" wspólnotę mieszkaniową z zasobów spółdzielni mieszkaniowej podstawą może być tylko art. 24 ustawy o spółdzielniach. Też o tym mówi ustawa o spółdzielniach i na pewno statut spółdzielni oraz uchwały rady nadzorczej - tam musisz szukać wyjaśnienia swoich problemów.
Więcej na ten temat w artykule Zmiana sposobu zarządu (spółdzielnia mieszkaniowa)
na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/wzory-uchwal-i-umow/uchwaly/1081-uchwala-ws-zmiany-sposobu-zarzadu-spoldzielnia-mieszkaniowa-
Spółdzielnia musi najpierw wyodrębnić poszczególne budynki (wspólnoty), przydzielić działki, ustalić udziały itd a dopiero potem taki budynek może zacząć myśleć o art. 24 ustawy o spółdzielniach. Chyba, że są samobójcami i wydzielą się bez względu na koszty jakie im spółdzielnia policzy za swój "przekazany" majątek i wszystkie czynności prawne z tym związane.
Tak więc na miejscu piotra nie poddawałbym się kłopotom, tylko zaczął od policzenia szans, tzn ile jest lokali z odrębna własnością i ilu właścicieli poprze pomysł.
To ile macie tych udziałów?
A czym się różni ten ułamek 29/10000 od tego 6319 / 394770?
Ja się pytałem piotra co oznacza "5.589 udzialow". Jeśli wiesz, to odpowiedz, albo pozwól odpowiedzieć piotrowi
Ja uważam , że jest udział % wykupionych lokali . Czy to jest możliwe? chyba tak jeżeli udziały były wyznaczane dla 12 budynków , a wykupiono ( raczej przekształcano w prawo własności) z nich 22 lokale
Nic nie wiemy, ile taki jeden budynek ma lokali , ale z jego udziału 29/10000 to mam dużo
5,589 udziałów to inaczej 558,9%
1. Jaka jest powierzchnia lokali (wraz z pomieszczeniami przynależnymi) w Twoim budynku?
2. Jaka jest powierzchnia lokali (wraz z pomieszczeniami przynależnymi) z odrębną własnością?
Wszystkie te dane znajdziesz w księdze wieczystej budynku, jest to dostępne za darmo na stronie internetowej
http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html
Jeżeli nie znasz nr księgi wieczystej budynku, to weź swój akt notarialny i najpierw sprawdź na tej stronie swój lokal. Będzie też tam informacja o księdze wieczystej budynku, a więc i o pozostałych lokalach z odrębną własnością w tym budynku
1. powierzchnia uzytkowa mojego budynku to 1825,5 metra kw
2. powierzchnia wyodrebnionych lokali to 1399,55 metra kw w ksiedze wieczystej w rubryce czesci wspolne po wyodrebnieniu lokali nie jest nic wpisane :sad:
Ze skąpych informacji piotr ostrów można domniemać, że w jego budynku jest ok 28 lokali. Jeżeli przyjmiemy, że budynki są podobne to wszystkich lokali może być ok 336
Przeczytajcie uważnie art. 41 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:
Art. 41.
1. Po wejściu ustawy w życie spółdzielnia jest obowiązana:
1) wystąpić z wnioskiem do właściwego organu w sprawie [...] podziału nieruchomości, jeżeli jest to niezbędne do wydzielenia nieruchomości pozostających w całości własnością spółdzielni, o których mowa w art. 40;
2) podjąć czynności związane z rozgraniczeniem [...] nieruchomości, a także ewidencją gruntów i budynków, jeżeli bez tych czynności oznaczenie przedmiotu odrębnej własności lokali położonych w obrębie nieruchomości innych niż te, o których mowa w art. 35, byłoby niemożliwe albo działka wydzielona pod budynkiem lub budynkami nie spełniałaby wymogów przewidzianych dla działek budowlanych.
2. [...].
3. [...].
4. Uzasadnione koszty związane [...] z czynnościami związanymi z rozgraniczeniem nieruchomości oraz ewidencją gruntów i budynków, w tym również koszty uzasadnionych prac geodezyjnych, refunduje Skarb Państwa.
5. Koszty, o których mowa w ust. 4, są refundowane z budżetu państwa na wniosek spółdzielni. Wniosek o refundację kosztów spółdzielnia składa do wojewody właściwego ze względu na siedzibę spółdzielni, dołączając rachunki lub inne dowody poniesienia tych kosztów.
6. Przy wyborze wykonawcy prac, o których mowa w ust. 1, spółdzielnia stosuje przepisy o zamówieniach publicznych.
7. [...].
Czyli teraz trzeba zmusić spółdzielnię (koniecznie wszystko na piśmie, nie utarczki słowne z prezesem) by wykonała swój ustawowy obowiązek rozgraniczenia nieruchomości. A potem czynić następne kroki w celu wprowadzenia zarządu właścicielskiego.
Twoja teza citizen jest do bani ...
dalej nie k^umasz citizen .... do czego chcesz zmusić ... maszyna już ruszyła i uwłaszczenie trwa ( ponad 5% ) nie znasz przyczyny dlaczego nie podzielono działki gruntowej pod każdy budynek ... jak jet infrastruktura techniczna jakie są przyłącza , ect...
Nie sztuka jest zrobić kreskę na planie geodezyjny , a potem martwcie się sami , bo powstało "polskie piekło", a nie wspólnota mieszkaniowa
Jeśli moja teza jest do bani, to Twoja teza, że nic się nie da zrobić jest do ... czegoś innego.
No i co z tego że "uwłaszczenie prowadzone jest na 12 budynkach łącznie a nie na każdym odrębnie". Ważne jest co się dzieje w konkretnym budynku.
No i co z tego że "maszyna już ruszyła i uwłaszczenie trwa ( ponad 5% )" . A niech sobie i trwa.
No i co z tego że "nie znasz przyczyny dlaczego nie podzielono działki gruntowej pod każdy budynek". W ogóle ta wiedza nie jest do niczego potrzebna. Ustawa nie określa kiedy spółdzielnia ma przeprowadzić a nakazuje spółdzielni że ma to zrobić
I niby na czym ma w tu polegać to "polskie piekło", bo jak zwykle coś insynuujesz a nie wyjaśniasz oo co chodzi. Jakie konkretnie widzisz zagrożenia?
co ma zrobić ? podział gruntu , kto jej nakaże ? Ty ...? nieruchomość po wyodrębnieniu powinna spełniać warunki działki budowlanej to wynika z innych ustaw
patrz podział po byłych PGR-ach
Właśnie po to zrobiła nieruchomość wielobudynkową, aby w przyszłości zbyt łatwo nie powstawały wspólnoty.
aby zacząć przekształcenie własnościowe SM powinna mieć uchwałę członków o podziale i wyodrębnieniu własności z przypisanym udziałem ( projekt takiej uchwałay wykłada się na 14 dni przed jej podjęciem) .
To na jej podstawie Zarząd SM przeprowadza przekształcenie własnościowe . Jak nikt nie zgłosił zastrzeżeń na etapie tej uchwały , to jest to wykonane na 12 budynkach ...
Tylko wtedy gdy taki projekt złożą członkowie z 12 budynków.
http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/154500000003003_VI_ACa_000234_2012_Uz_2012-08-03_001
nic podobnego , notariusz nie powinien wykonać przekształcenia właśnosci , jak taką uchwałą nie dysponuje Zarząd SM
http://e-prawnik.pl/narzedzia/wskazniki/oplaty/taksa-notarialna.html
wszystko zaczyna się na etapie uchwały w sprawie uwłaszczenia, jaką członkowi SM są zobowiązani podjąć zanim przystąpią do czynności uwłaszczania ...
Jak tu zostanie sprawa zabagniona to potem jest do odkręcenia, ale za duża kasę, która muszą pokryć uwłaszczeni i pierwszy właściciel .
Spółdzielnia to (nie przymierzając) Rosja, a wspólnota to Ukraina...
Zresztą zadzwoń sobie do porządnego notariusza, a ten ci powie, jakie dokumenty musisz przedstawić, aby uwłaszczyć lokal..( art. 42 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o SM)
do czego zobowiązuje ...???
i tak robię, jak siedzę "na rybkach" z żoną ... Ona się "wentyluje", a ja sobie łowie i popijam browarka siedząc w samochodzie ...