Zabrany pokoj do innej nieruchomosci

koko2koko2 Użytkownik
Witam,
Zaraz po wojnie z mojego mieszkania sąsiad z bramy obok zabrał nam 1 pokój. U nas w mieszkaniu zamurował ,a sobie wybił w ścianie nośnej drzwi do tego pokoju. Taki stan utrzymuje sie do dnia dzisiejszego. Problem zaczął się wtedy kiedy brama obok wystapiła o wykup mieszkań od gminy. Tam w 100% włąścicielem jest Gmina. Nie jest wykupione zadne mieszkanie. Po inwenteryzacji budynku okazało się , że 1pokoj z mieszkania przenika do drugiej klatki schodowej. Został wstrzymanu wykup mieszkań , prośba do naszej wspólnoty mieszkaniowej o scalenie. Moja wspólnota liczy 9 mieszkań( w tym tylko 3 są włąsnością gminy.Gmina ma tylko 33% udział. Nasza współnota nie wyraziłą zgody na scalenie.Problem polega na tym , że ten pokój w m2 jest wliczony do naszej wspólnoty, jest włąsnośćią Gminy, a nie ma go w naszej bramie.Zostaał również w ten sam sposób zabrana piwnica.Nadmieniam, że grunt pod budynkiem jest wykupiony od miasta.Jaka jest możliwośc odzyskania pokoju.

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie bardzo rozumiem.
    Sąsiad jest najemcą gminy (bo raczej nie wykupił "powiększonego" lokalu). Tak więc to gmina, jako właściciel powinna przywrócić stan sprzed samowolki.
    Co ma do tego wspólnota?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Albo scalenie, albo przekazanie tego pokoju, ewentualnie służebność - czyli wyodrębnienie lokalu po obrysie i w pozostałym zakresie służebność w zakresie korzystania z tego pokoju.
    Odnośnie problemu przenikania nieruchomości więcej w artykule:

    Lokal położony na dwóch nieruchomościach nie jest samodzielny

    Sytuacja komplikuje się, gdy doszło już do wyodrębnienia lokali i w nieruchomościach, które miałyby zostać połączone powstały wspólnoty mieszkaniowe.
    W takiej sytuacji brak jest przepisów, które umożliwiałyby gminie dokonanie połączenia w drodze decyzji administracyjnej i połączenie uwarunkowane jest zgodą właścicieli lokali położonych w granicach nieruchomości, która mają zostać połączone.

    W piśmiennictwie można się spotkać z poglądem, jakoby o możliwości połączenia w przypadku tzw. dużych wspólnot mieszkaniowych decydowała większość właścicieli w formie uchwał, jednak taki pogląd wydaje się być nieuprawniony, ponieważ skutkiem połączenia będzie m.in. zmiana powierzchni użytkowej budynku a co za tym idzie zmiana wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej.

    Artykuł na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/komentarze/1275-lokal-polozony-na-dwoch-nieruchomosciach-nie-jest-samodzielny
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koko2koko2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota odrzuciła scalenie uchwałą.
    Z tego co wiem sąsiad nie zgadza się na przywrócenie stanu pierwotnego , jaki powinien być według planów budynku.Sasiad wstrzymuje wykup pozostałym lokatorom, ponieważ Gmina nie może przeprowadzić prawidłowej inwentaryzacji budynku.
    Nie rozumiem co ma Pan na myśli poprzez służebność?
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zainteresowało mnie ostatnie zdanie tego artykułu:
    "...W piśmiennictwie można się spotkać z poglądem, jakoby o możliwości połączenia w przypadku tzw. dużych wspólnot mieszkaniowych decydowała większość właścicieli w formie uchwał, jednak taki pogląd wydaje się być nieuprawniony, ponieważ skutkiem połączenia będzie m.in. zmiana powierzchni użytkowej budynku a co za tym idzie zmiana wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej..."
    Dlaczego portal Zarządca uważa (z zastrzeżeniem "wydaje się"), że w tej sprawie uchwała właścicieli nie jest odpowiednim instrumentem prawnym skoro UoWL to wyraźnie precyzuje:
    "...Art. 22.
    2. Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej.
    3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności:
    5a) udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej,
    4. Połączenie dwóch lokali stanowiących odrębne nieruchomości w jedną nieruchomość lub podział lokalu wymaga zgody właścicieli wyrażonej w uchwale. W razie odmowy zainteresowany właściciel może żądać rozstrzygnięcia przez sąd.
    (...)
    Art. 21.
    3. Zarząd na podstawie pełnomocnictwa, o którym mowa w art. 22 ust. 2, składa oświadczenia w celu wykonania uchwał w sprawach, o których mowa w art. 22 ust. 3 pkt 5a..."
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite]koko2[/cite]Został wstrzymanu wykup mieszkań , prośba do naszej wspólnoty mieszkaniowej o scalenie. Moja wspólnota liczy 9 mieszkań( w tym tylko 3 są włąsnością gminy.
    Gmina ma tylko 33% udział.
    Nasza wspólnotą nie wyraziła zgody na scalenie.
    takie sytuacje zdarzają się jak urzędnicy zabierają sie za wyodrębnianie lokali bez wizji lokalnej nieruchomości .
    Jedynie Sąd może rozstrzygną ten pat.
    Nie rozumiem skąd wśród urzędników Gminy jest taki pęd do "szatkowania" budynków według klatek schodowych.

    Znam taką sytuacje, gdzie po wojnie "działeczce ówczesnej władzy" dobierali/poszerzali sobie przestrzeń życiową ....
  • Opcje
    koko2koko2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A ja myślę , że Gmina zrobi z tym porządek, przywróci do stanu pierwotnego. W końcu właścicielem mieszkania jest Gmina i to ona dyktuje prawa. A sąsiad jest tylko najemcą Gminy. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że sąsiad ma najprawdopodobnie przydział na całe mieszkanie łącznie z tym po:sad:kojem. Ktoś kiedyś to zalegalizował.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] koko2:[/cite]Wspólnota odrzuciła scalenie uchwałą.
    Z tego co wiem sąsiad nie zgadza się na przywrócenie stanu pierwotnego , jaki powinien być według planów budynku.Sasiad wstrzymuje wykup pozostałym lokatorom, ponieważ Gmina nie może przeprowadzić prawidłowej inwentaryzacji budynku.
    Nie rozumiem co ma Pan na myśli poprzez służebność?


    "Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której za dopuszczalny uznał jedynie taki podział pionowy budynku wraz z podziałem działki, że: „linia podziału budynku odpowiada linii podziału działki i przebiega przez istniejącą w całości lub w znacznej części ścianę budynku, dzieląc go na regularne i samodzielne części, stanowiące odrębne budynki". W uzasadnieniu orzeczenia Sąd, powołując się na dotychczasowe orzecznictwo, zdefiniował pojęcie budynku jako „obiekt budowlany, trwale związany z gruntem, stanowiący część składową nieruchomości gruntowej (art. 48 k.c.) albo odrębny od gruntu przedmiot własności (art. 235 § 1 k.c.), wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych i posiadający fundamenty oraz dach". Spełnienie cechy odrębności może zostać zrealizowane także przez ustanowienie potrzebnych służebności.Powołując sie na dotychczasowe orzecznictwo wskazał, że jeżeli w wyniku takiego podziału zajdzie konieczność korzystania przez użytkowników jednego z nowopowstałych budynków z niektórych pomieszczeń drugiego budynku, możliwe jest ustanowienie odpowiedniej służebności."

    http://www.zarzadca.pl/komentarze/82-udzialy/445-przenikanie-nieruchomosci-a-podzial-pionowy-budynku
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2014
    [cite] koko2:[/cite]A ja myślę , że Gmina zrobi z tym porządek, Ktoś kiedyś to zalegalizował.
    No, tak... nadzieja umiera ostania ....
    jedną droga do poprawnego rozwiązania tego problemu jest połączenie obu wspólnot.

    Urzędnik gminny spieprzył, a właściciele zapłacą ...
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    koko2koko2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ale mieszkanie sąsiada nie spełnia warunków samodzielnego lokalu , bo przenika do innej nieruchomości i ten pokój leży na gruncie naszej wspólnoty. Obawiam się co stanie się w momencie kiedy wszyscy wykupią mieszkania (pozostały już tylko 2), a Gmina zostanie z 2% udziałem ( ten pokó), którego nie ma faktycznie w naszej nieruchomśći. Czy my jako wspólnota możemy rządać od Gminy pieniędzy za grunt. Grunt jest wykupiony.
    Co do służebności to nie rozumiem tego. Czy to będzie tak , że sąsiad wykupi mieszkanie , a na ten pokój będzie miał służebność od Gminy. Zeby wykupić mieszkanie to musi zostać wydane zaświadczenie wraz z mapką , i co wtedy 1 pokój za ścianą nośną budynku z innej nieruchomośći? Nikt takiego zaświadczenia nie powinien wydać ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koko2:[/cite]Ale mieszkanie sąsiada nie spełnia warunków samodzielnego lokalu
    ależ spełnia ...
    zanim podział był dokonany ta sytuacja trwała od lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia ...
    Art. 2. Pojęcie samodzielnego lokalu mieszkalnego
    
    1. Samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, zwane dalej „lokalami”, mogą stanowić odrębne nieruchomości. 
    
    [b]2. Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne.
    [/b]
    3. Spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 2, stwierdza starosta w formie zaświadczenia.
    
    4. Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości\ gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a
    w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej „pomieszczeniami przynależnymi”.
    
    5. Lokale wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi zaznacza się na rzucie odpowiednich kondygnacji budynku, a w razie położenia pomieszczeń przynależnych poza budynkiem mieszkalnym także na wyrysie z operatu ewidencyjnego; dokumenty te stanowią załącznik do aktu ustanawiającego odrębną własność lokalu.
    
    6. W razie braku dokumentacji technicznej budynku, zaznaczeń, o których mowa w ust. 5, dokonuje się, zgodnie z wymogami przepisów prawa budowlanego, na koszt dotychczasowego właściciela nieruchomości, o ile strony umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu nie postanowiły inacze
    
  • Opcje
    koko2koko2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A mi się wydaje , że nie, bo klatka schodowa sąsiada to inna działka i inny grunt. A ten zabrany pokój jest na innej działce gruntowej. Analogicznie, mieszkanie w mojej klatce schodowej ma ten pokój. I wygląda to tak, że pokój z parteru jest w bramie obok, a pokój z 1 piętra jest w klatce naszej.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koko2:[/cite]A mi się wydaje , że nie, bo klatka schodowa sąsiada to inna działka i inny grunt. A ten zabrany pokój jest na innej działce gruntowej. Analogicznie, mieszkanie w mojej klatce schodowej ma ten pokój. I wygląda to tak, że pokój z parteru jest w bramie obok, a pokój z 1 piętra jest w klatce naszej.
    Wiesz domniemam, że oczekujesz odpowiedzi ... "tak należy ci się ten pokój i już" ... ja ci tak nie napiszę .

    Uważam, że jedynym rozwiązaniem jest połączenie sąsiadujących wspólnot w jedną
    czy to na drodze dobrowolnej Uchwały właścicieli lokali czy na drodze nakazu wydanego przez sąd .
    Obecnie macie pat , sprzedaż lokali jest wstrzymana ...
  • Opcje
    koko2koko2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuje, za odpowiedz.
    Nie oczekuję odpowiedzi cytowanej powyże, a rzetelnej informacji. Żaden Sąd nie może naszej wspólnoty zmusić do scalenia , bo niby dlaczego?
    Łatwiej jest przywrócić stan pierwotny. Ja mam lokal wykupiony. To jest ich problem, że nie będą mogli wykupić mieszkań. Ale nasza wspólnota nie godzi się na partycypowanie w kosztach i samowole budowlane.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Wydaje mi się jednak, że w tym przypadku służebność nie wchodzi w grę, ponieważ ten pokój to pomieszczenie a nie odrębny lokal, taką służebność mogłaby w tej sytuacji ustanowić wspólnota mieszkaniowa, gdyby to była jej własność - ale nie jest.

    Gmina zapewne wadliwie obliczyła udziały właścicielom, ponieważ nie uwzględniła powierzchni tego pokoju. Moim zdaniem nie powinna też jej uwzględniać przy drugiej wspólnocie, która ma powstać i wyodrębniać lokale z wyjątkiem mieszkania z nieuregulowaną sytuacją.

    Gminy jednak albo zbywają lokale mimo przenikania i nic sobie z tego nie robią, albo w ogóle wstrzymują sprzedaż.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koko2koko2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gmina przy wyliczaniu udziałów w naszej nieruchomości przyjęła, że ten pokój jest w naszej bramie, bo była pewna , że jest a jego nie ma.
    Zastanawia mnie tylko fakt co się stanie w momencie wykupu, już tylko 2 mieszkania zostały gminne. W momencie ich sprzedaży Gmina zostaje z udziałem 2% w nieruchomości ( to jest ten pokój) bez żadnego mieszkania bo wszystkie zostały sprzedane?
    Drugie pytanie jakie mi się nasuwa czy może ktoś z Państwa wie jaki otwór w ścianie nośnej stanowi zagrożenie dla budynku?
    W ten sam sposób została zabrana piwnica- w ścianie nośnej już w piwnicy została zrobiony otwór . Jest to ściana nośna dzieląca oba budynki?
    Z góry sertdecznie dziękuje za pomoc.:smile:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano marca 2014
    co się stanie w momencie wykupu, już tylko 2 mieszkania zostały gminne
    To ostatni dzwonek, by zmusić gminę do prawidłowego wyliczenia udziałów na swój koszt.
    Ja bym poszukała prawnika, który poradzi, jak się teraz zabezpieczyć, żebyście za kilka lat nie musieli sami za to płacić.
    Jakieś wezwania, wytoczenie powództwa, spisanie zobowiązania - nie znam się, ale bym się ostro zakręciła, żeby nie obudzić się z reką w nocniku.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] koko2:[/cite]Gmina przy wyliczaniu udziałów w naszej nieruchomości przyjęła, że ten pokój jest w naszej bramie, bo była pewna , że jest a jego nie ma.
    Zastanawia mnie tylko fakt co się stanie w momencie wykupu, już tylko 2 mieszkania zostały gminne. W momencie ich sprzedaży Gmina zostaje z udziałem 2% w nieruchomości ( to jest ten pokój) bez żadnego mieszkania bo wszystkie zostały sprzedane?
    Drugie pytanie jakie mi się nasuwa czy może ktoś z Państwa wie jaki otwór w ścianie nośnej stanowi zagrożenie dla budynku?
    W ten sam sposób została zabrana piwnica- w ścianie nośnej już w piwnicy została zrobiony otwór . Jest to ściana nośna dzieląca oba budynki?
    Z góry sertdecznie dziękuje za pomoc.:smile:

    Jeżeli gminie pozostanie tylko ten pokój i nie ma dostępu do toalety na terenie nieruchomości - nie może go wyodrębnić jako samodzielny lokal, zatem to część wspólna, należy zmienić udziały - tak jak napisała powyżej Koziorożka, konieczna uchwała w tym przedmiocie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koko2koko2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam,

    moja sytuacja zmienił się w ten sposób, że sąsiadka zdecydowała sie oddać pokój gminie (zamurować wejście do tego pokoju za swego mieszkania). Gmina jest jego włąscicielem.
    Gmina ma wystąpić do naszej wspólnoty z informacją o przetaregu ograniczonym do włascicieli mieszkań przyległych i sprzedać pokój jako pomieszcenie przynależne.Tylko ja spełniam te warunki.
    Martwi mnie natomiast wycena tego pomiesczenia. Ma to zrobić biegły rzeczoznawca. Przyjąc cenę rynkową? Za pokój bez ogrzewania, instalacj ielektrycznej, bez dzwi, i do tego na tą chwilę bez dostępu do tego pomiesczenia z żadnego z mieszakań. Gmina ma pokój usytuowany pomiędzy dwoma mieszkaniami bez dostępu do niego.

    Moje pytanie jest takie jak mam negocjować z nimi warunki sprzedaży - za jaką cenę można nabyć takie pomieszczenie przynależne w/g Państwa. Nadmienam ,że Gmina sprzedaje lokale w mojej dzielnicy za około 5.000 PLN/metr.Jest to 12 m.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Po pierwsze gratulacje, że udało ci się to załatwić.
    Po drugie - po jakiej cenie byś nie kupił, jesteś wygrany, bo powiększysz sobie mieszkanie.
    Lokal bez prądu, ogrzewania i drzwi - 50% ceny
    Możesz też inaczej.
    Jeżeli kupowałeś swoje mieszkanie od gminy, to tamta cena (z bonifikatą) + inflacja za ten okres minus 10-15% za brak instalacji
    Jak kupowałeś prywatnie, to analogiczne wyliczenie, ale dla tej sąsiadki, która pokój traci.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koko2:[/cite]Moje pytanie jest takie jak mam negocjować z nimi warunki sprzedaży - za jaką cenę można nabyć takie pomieszczenie przynależne w/g Państwa. Nadmienam ,że Gmina sprzedaje lokale w mojej dzielnicy za około 5.000 PLN/metr.Jest to 12 m.
    zanim zaczniesz lawinę naiwnych odpowiedzieć, zapytaj w Gminie jaką ci ofertę proponują i nad tym podyskutujemy
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli mieszkania "przenikają" do drugiej klatki/bloku to powinna to być jedna nieruchomość czyli jedna wspólnota.
    Uchwała aktualnej wspólnoty jest tyle samo warta, co uchwała mieszkań na parterze że będą odrębną wspólnotą.
    Natomiast ponieważ od strony prawnej wspólnota już powstała, to ustalenie stanu prawnego pewnie będzie musiało nastąpić sądownie.

    Nie wiem jak będzie wyglądać rozkład sił po połączeniu, ale paradoksalnie może się okazać, że łatwiej będzie przeforsowywać swoje uchwały niż obecnie.

    Oczywiście można też usunąć przyczynę przenikania.

    Uczciwa cena za pokój powinna odpowiadać różnicy w cenie Twojego mieszkania, a Twojego mieszkania powiększonego o dodatkowy pokój.
    Wiem, że w pierwszej chwili wygląda to jak masło maślane, ale tak naprawdę to powinno działać.
    Jeśli cena za Twoje mieszkanie wynosi C1, a cena za takie mieszkanie jak Twoje tyle, że jeden pokój więcej - wynosi C2, to za pokój powinni policzyć C2 - C1.
    Od tego należy odjąć koszty adaptacji, czyli przekucia drzwi, malowania itd.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Cenę ustali rzeczoznawca majątkowy, potem jest przetarg,negocjacje moim zdaniem nie wchodzą w grę, to zasoby gminne. Można poczekać na kolejny przetarg żeby cena spadła, To wszystko.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koko2koko2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo proszę o wyjaśnienie pojęcia służebnośći ?
    Czy Gmina może sprzedać lokal który przenika do drugiej nieruchomości w taki sposób, że sprzeda mieszkanie które powinno być 2 pokojowe + na ten pokój zabrany z innej nieruchomości ustanowi służebność?
    Czy jest taka możliwość, że właściciel wyodrębnionego lokalu będzie ponosił koszty w dwóch nieruchomościach?
    Bardzo dziękuje za pomoc.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2015
    [cite] koko2:[/cite]Bardzo proszę o wyjaśnienie pojęcia służebnośći ?
    Czy Gmina może sprzedać lokal który przenika do drugiej nieruchomości w taki sposób, że sprzeda mieszkanie które powinno być 2 pokojowe + na ten pokój zabrany z innej nieruchomości ustanowi służebność?
    wg mnie jest dziwoląg prawny , niedouczony urzędnik wszystko zrobi , nawet kibel z sąsiedniej WM przydzieli i ustanowi.

    Jeżeli taka sytuacja (przenikania lokalu na inną nieruchomość) ma miejsce trzeba obie nieruchomości scalić w jedną wspólnotę.
    [cite] koko2:[/cite]Czy jest taka możliwość, że właściciel wyodrębnionego lokalu będzie ponosił koszty w dwóch nieruchomościach?
    prawnie ? nie ma ... ale urzednik, choć popełnił błąd w wyodręnieniu wspólnot, to będzie twierdził, że jest to możliwe
  • Opcje
    koko2koko2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziękuje za odpowiedz Panie Jakubie.
    Scalenie nie wchodzi w grę, właściciele odrzucili propozycje scalenia.
    Obawiam się jednego czy nie będą chcieli zrobić tak, że sprzedadzą jednak to mieszkanie mimo przenikania.
    Jednak wtedy sąsiad z którego zabrano pokój nie będzie mógł go dokupić.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2015
    [cite] koko2:[/cite]Bardzo dziękuje za odpowiedz Panie Jakubie.
    Scalenie nie wchodzi w grę, właściciele odrzucili propozycje scalenia.
    Obawiam się jednego czy nie będą chcieli zrobić tak, że sprzedadzą jednak to mieszkanie mimo przenikania.
    Jednak wtedy sąsiad z którego zabrano pokój nie będzie mógł go dokupić.
    taka umowa jest prawnie zakazana , ciekaw jestem, jak ustalą udział w częściach wspólnych :wink:
    To jest przykład typowej arogancji urzędniczej i szatkowania budynków wg klatek schodowych.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] koko2:[/cite]Bardzo proszę o wyjaśnienie pojęcia służebnośći ?
    Czy Gmina może sprzedać lokal który przenika do drugiej nieruchomości w taki sposób, że sprzeda mieszkanie które powinno być 2 pokojowe + na ten pokój zabrany z innej nieruchomości ustanowi służebność?
    Czy jest taka możliwość, że właściciel wyodrębnionego lokalu będzie ponosił koszty w dwóch nieruchomościach?
    Bardzo dziękuje za pomoc.

    Ten drugi lokal musiałby być własnością gminy, no właśnie - moim zdaniem konieczny byłby status lokalu.
    gmina mogłaby również wyodrębnić dwa lokale, o ile to możłiwe ze względu na koniczeność spełnienia przesłanek samodzielności, jednak rzadko się takie rzeczy zdarzają, zwykle sprzedaż jest wstrzymywana.

    Teoretycznie możłiwość jednak istnieje.

    Pomocne orzecznictwo:

    z uzasadnienia uchwały Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2007 roku, sygn. akt III CZP 136/06:



    "Trzeba uznać, że nie jest także wykluczona możliwość dokonania omawianego podziału w sytuacji, gdy ściana dzieląca budynek na dwie samodzielne i odrębne części przebiega nie przez wszystkie kondygnacje budynku a jedynie przez ich większość i może być poprowadzona dalej, dzieląc budynek do końca (np. ściana działowa przebiega przez trzy górne kondygnacje, nie dochodząc do najniższej, na której może zostać dobudowana jako dalszy ciąg już istniejącej wyżej zabudowy). W szczególności może tak być wówczas, gdy dotychczasowy sposób korzystania z budynku ma zostać zachowany po podziale lub, gdy ustanowiona jest odpowiednia służebność nieoddzielonej części budynku."



    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/prawo/orzecznictwo-sadowe/444-iii-czp-136-06-podzial-pionowy-budynku-gdy-mieszkanie-polozone-jest-na-dwoch-dzialkach
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koko2koko2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam,

    mieszkanie które ma dodatkowy pokój - jest Gminne. Sprzedaż wstrzymana na fakt przenikania
    Mieszkanie z którego pokój został zabrany jest wykupione.
    Tam gdzie mieszkania są wykupione czyli w bramie x właściciele mieszkań mają również wykupiony grunt.
    Nadmieniam ,że są to 2 różne bramy.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Skoro gmina wstrzymała sprzedaż z uwagi na "przenikanie", to raczej do niej nie dojedzie. Zbycie lokalu to uprawnienie gminy, ale nie obowiązek. Na drodze prawnej nie można tego nakazać.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koko2:[/cite]mieszkanie które ma dodatkowy pokój - jest Gminne. Sprzedaż wstrzymana na fakt przenikania
    Mieszkanie z którego pokój został zabrany jest wykupione.
    Tam gdzie mieszkania są wykupione czyli w bramie wspólnocie x właściciele mieszkań mają również wykupiony grunt.
    Nadmieniam ,że są to 2 różne bramy wspólnoty.
    tak to jest, jak się sprzedaży dokonuje "zza biurka" urzędnika gminnego, a nie na podstawie operatu wykonanego przez rzeczoznawcę majątkowego
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.