Częstotliwość przeglądów

KrakusKrakus Użytkownik
Rozporządzenie MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków:
"Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzone w okresach ustalonych przez producenta nie rzadziej jednak, niż raz w roku"
Natomiast producent w specyfikacji urządzenia napisał:
"Zalecana częstotliwość okresowej kontroli nie rzadziej niż co 3 miesiące"
Czy na podstawie powyższego muszę kontrolować co 3 miesiące, jeżeli jest tylko zalecenie, czy też wystarczy raz w roku?

Komentarze

  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co Ty chcesz kontrolować"
  • Opcje
    KrakusKrakus Użytkownik
    edytowano listopada -1
    detektor gazu
  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To Ty chcesz kontrolować urządzenie a nie budynek.
    A ta kontrola detektora zapewne polega na sprawdzeniu czy się "świeci". Dla swojego dobra rób to nawet codziennie:bigsmile:
  • Opcje
    KrakusKrakus Użytkownik
    edytowano listopada -1
    System detekcji gazów wymaga okresowej kontroli przez uprawnione jednostki.
    Moje pytanie, jak rozumieć powyższy zapis w przepisach?
    Kontrola musi być co 3 msc, czy też wystarczy raz na rok?
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kontrola musi być co 3 msc, czy też wystarczy raz na rok?
    Nie doczytałeś kolego instrukcji.
    "...W czasie eksploatacji wymagana jest kontrola okresowa kalibracji dokonywana co 12 miesięcy – dla głowic GD-71, GD-72 i GD-21, oraz co 6 miesięcy – dla głowic GD-73.
    Kontrola okresowa powinna być wykonywana wyłącznie przez wykwalifikowany personel, posiadający odpowiednie uprawnienie i wiedzę oraz przeprowadzana powinna być zgodnie z obowiązującymi przepisami i instrukcjami dotyczącymi niniejszych urządzeń, dlatego producent zastrzega sobie prawo wykonywania w/w czynności wyłącznie dla siebie oraz dla autoryzowanego przez siebie serwisu.
    W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa i niezawodności systemu, poza okresową kontrolą kalibracji, zalecane jest przeprowadzanie testów działania systemu we własnym zakresie. Testy te powinno wykonywać się przynajmniej raz na 3 miesiące. Dla głowic GD-71 i GD-21 testy takie można przeprowadzać w identyczny sposób jak opisano to podczas uruchamiania systemu..."
    - System Detekcji Gazów typ SDG http://www.altersa.pl/docs/stacjonarne/Instrukcja_sdg.pdf
  • Opcje
    KrakusKrakus Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Doczytałem instrukcję, bo mam inną :)
    Nie chodzi mi o rodzaj detekcji tylko o interpretację przepisów.
    W instrukcji mam zapisane, że "Zalecana częstotliwość okresowej kontroli nie rzadziej niż co 3 miesiące"
    Natomiast w rozporządzeniu MSWiA jest: "Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzone w okresach ustalonych przez producenta nie rzadziej jednak, niż raz w roku"
    Czy zalecenie okresowej kontroli przez producenta jest równoważne z ustalonym okresem przez producenta
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie bardzo wiem, jaki masz problem i dlaczego chcesz interpretować przepisy. Do interpretowania przepisów jest uprawniony wyłącznie organ, który te przepisy ustanowił. To się chyba nazywa wykładnia prawa, czyli wjaśnienie, co autor miał na myśli. Ty masz przepisy stosować, a nie interpretować.

    Jeżeli przepis mówi "nie rzadziej, niż raz w roku", a producent mówi "nie rzadziej, niż co 3 miesiące", to należy kontrolować nie rzadziej, niż co 3 miesiące, przy czym co czwartą kontrolę (czyli raz do roku) możesz zakwalifikować dodatkowo, jako kontrolę z wymagań przepisów, o ile zakres kontroli odpowiada tym wymaganiom.

    Zrozumiałbym Twój problem, gdyby jeden mówił "nie CZĘŚCIEJ, niż raz w roku", a drugi mówił "nie rzadziej, niż co 3 miesiące" - wtedy mielibyśmy sprzeczność, a tak... nad czym się tu zastanawiać?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.