Koszty utrzymania garaży wielostanowiskowych

Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
Witam, <br />Mam pytanie odnośnie rozliczania kosztów hali garażowej. W mojej Wspólnocie garaż stanowi odrębną własność, jednak na pierwszym zebraniu Wspólnoty - administrator Dewelopera przeforsował uchwałę, w której postanowiono, że koszty garażu będą rozdzielane na ogół właścicieli. Uchwała została podjęta 1,5 roku temu. Czy w tej sytuacji mogę coś jeszcze zrobić, aby koszty garażu były ponoszone jedynie przez jego właścicieli? Będę wdzięczna za odpowiedź.<br />Pozdrawiam,<br />Molka

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Gość Zarzadca.pl:[/cite]Mam pytanie odnośnie rozliczania kosztów hali garażowej.
    W mojej Wspólnocie garaż stanowi odrębną własność, jednak na pierwszym zebraniu Wspólnoty - administrator Dewelopera przeforsował uchwałę,
    w której postanowiono, że koszty garażu będą rozdzielane na ogół właścicieli. Uchwała została podjęta 1,5 roku temu.

    Czy w tej sytuacji mogę coś jeszcze zrobić, aby koszty garażu były ponoszone jedynie przez jego właścicieli?
    Będę wdzięczna za odpowiedź./>Molka
    zgłoś kontr uchwałę ....

    A jakie to miałby być te koszty garażu wielostanowiskowego ,
    czy masz w AN zapis o służebności przechodu , przejazdu przez garaż ,
    czy nie ma czasem w garażu komory śmietnikowej ?
  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    witam<br /><br />1. myślałam o kontr uchwale, ale deweloper ma większość udziałów ;| - dlatego myślę, że mogłaby nie przejść.<br /><br />2.koszty takie jak w treści artykułu - energia elektryczna, sprzątanie, remonty, itp.<br /><br />3. służebności przechodu brak. W garażu są pomieszczenia stanowiące część wspólną np. hydrofornia - czy potrzebna jest służebność? Nie wystarczy ustawa o własności lokali - art. 13 ust. 2: <br />"Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu,<br />ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo<br />usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku,<br />jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje." ??<br /><br />Pozdrawiam, <br />Molka
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2014
    [cite] (Molka) :[/cite]witam<br /><br />1. myślałam o kontr uchwale, ale deweloper ma większość udziałów ;
    Molka
    co twoim zdaniem oznacza większość ?
    we WM głosuje się wg zasad opisanych w art. 23 UoWL :
    Art. 23. UoWL
    1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.
    
    2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
    
    2a. [b]Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo [color=#f00]większość udziałów należy do jednego właściciela [/color]bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, [color=#f00]głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.[/color][/b]
    
    3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.
    

    Zawsze podział kosztów możesz zaskarżyć do Sądu
    Art. 25.
    1.[b] Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu [/b]z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli [b]narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością[/b] wspólną lub [b]w inny sposób narusza jego interesy.[/b]
    
  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1. ma większość oznacza dla mnie, że on i jego kolesie przegłosują pozostałych - faktycznie zastosowałam skrót myślowy - w każdym razie syt. z art. 23 ust. 2a nie zajdzie ;/ <br /><br />2. odnośnie zaskarżenia to tak jak pisałam, uchwała była głosowana 1,5 roku temu, a uprawnienie do jej zaskarżenia ma się przez okres 6 tyg. patrz art. 25 ust. 2:<br /><br />"Powództwo, o którym mowa w ust. 1, może być wytoczone przeciwko wspólnocie<br />mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu<br />ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści<br />uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów."<br /><br />3. A co myślisz o tej służebności w hali - potrzeba czy nie ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2014
    [cite] Molka:[/cite]3. A co myślisz o tej służebności w hali - potrzeba czy nie ?

    3. służebności przechodu brak. W garażu są pomieszczenia stanowiące część wspólną np. hydrofornia - czy potrzebna jest służebność?

    Uważam, że powinna być ... u mnie jest tylko 1 komora śmietnikowa i tak służebność przechodu i przejazdu jest ...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Gość Zarzadca.pl:[/cite]Witam, <br />Mam pytanie odnośnie rozliczania kosztów hali garażowej. W mojej Wspólnocie garaż stanowi odrębną własność, jednak na pierwszym zebraniu Wspólnoty - administrator Dewelopera przeforsował uchwałę, w której postanowiono, że koszty garażu będą rozdzielane na ogół właścicieli. Uchwała została podjęta 1,5 roku temu. Czy w tej sytuacji mogę coś jeszcze zrobić, aby koszty garażu były ponoszone jedynie przez jego właścicieli? Będę wdzięczna za odpowiedź.<br />Pozdrawiam,<br />Molka

    Moim zdaniem taka uchwała nie ma żadnej mocy, większość właścicieli nie może zobowiązać pozostałych, aby opłacali koszty utrzymania odrębnego lokalu.
    Odnośnie służebności, to jeżeli współwłaściciele garażu uważają, że należą im się jakieś kwoty - zawsze mogą o to wystąpić.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2014
    [cite] Zarządca:[/cite]Odnośnie służebności, to jeżeli współwłaściciele garażu uważają, że należą im się jakieś kwoty - zawsze mogą o to wystąpić.
    tu nie chodzi o to czy współwłaścicielom się coś należy, ale żeby wspólnota miała niczym nieograniczony dostęp do Hydroforni w razie awarii czy remontów ... dowóz towarów , sprzętu.
  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    forum.zarzadca.pl: Zarządca napisał użytkownik:
    [cite] Gość Zarzadca.pl:[/cite]<br /><br />Moim zdaniem taka uchwała nie ma żadnej mocy, większość właścicieli nie może zobowiązać pozostałych, aby opłacali koszty utrzymania odrębnego lokalu.<br />Odnośnie służebności, to jeżeli współwłaściciele garażu uważają, że należą im się jakieś kwoty - zawsze mogą o to wystąpić.
    <br /><br />Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. <br />Czyli Pana zdaniem jakie mam możliwości, żeby nie płacić za koszty garażu? Czy mam napisać pismo do Zarządcy żeby nie naliczał mi tych kosztów? Na jaką podstawę prawną mogę się powołać?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Molka - powinnaś płacić t y l k o tyle, ile wynika z twojego udziału (masz go w akcie notarialnym).
    Garaż to odrębny lokal i koszty jego utrzymania ponoszą t y l k o jego współwłaściciele.
    Sprawy służebności, ewentualnych opłat za nią to odrębne zagadnienie i póki tej służebności nie ustanowiono nie musisz się tym zajmować.

    Jak nie płacić za koszty garażu?
    Najprościej pogadać z administratorem, żeby prawidłowo wyliczył ci zaliczki.
    To w praktyce bywa niemożliwe. Sama więc wyliczasz, ile powinnaś płacić za swój udział. Kłopot tylko jest taki, że musisz bardzo dokładnie opisywać każdy przelew. Zaliczka na koszty eksploatacji za maj 2014, media za maj 2014 itp. To dlatego, że nikomu nie wolno zaksięgować tych wpłat na inne cele niż przez ciebie wskazane.
    Po jakimś czasie zaczynasz dostawać upomnienia i zawiadomienia o niedopłatach. Olewasz. W najgorszym wypadku wspólnota pójdzie do sądu, ale to wątpliwe, bo administrator, księgowa, deweloper na pewno wiedzą, że przegrają a na dodatek dowiedzą się o tym inni wyrolowani własciciele i tez mogą przestac płacić.
    Tu poczytaj
    https://forum.zarzadca.pl/wiki/garaz
  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziękuję za odpowiedź! Jest bardzo pomocna!<br />Pozdrawiam, Molka
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] koziorozka:[/cite]Jak nie płacić za koszty garażu?
    Najprościej pogadać z administratorem,
    to naprawdę jest poprawny kierunek , kumoterstwo ...
    Półprawda to w moim (i pewnie nie jestem w tym odosobniony) systemie wartości oznacza po prostu kłamstwo. Koziorozka napisała "Najprościej pogadać z administratorem, żeby prawidłowo wyliczył ci zaliczki" i nie ma w takim stanowisku nic z kumoterstwa. Wstyd, KubaP, takie manipulowanie wpisami jest po prostu obrzydliwe
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2015
    [cite] MarcoPolo:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] koziorozka:[/cite]Jak nie płacić za koszty garażu?
    Najprościej pogadać z administratorem,
    to naprawdę jest poprawny kierunek , kumoterstwo ...
    Półprawda to w moim (i pewnie nie jestem w tym odosobniony) systemie wartości oznacza po prostu kłamstwo.
    Koziorozka napisała "Najprościej pogadać z administratorem, żeby prawidłowo wyliczył ci zaliczki" i nie ma w takim stanowisku nic z kumoterstwa.
    Wstyd, KubaP, takie manipulowanie wpisami jest po prostu obrzydliwe
    manipulowanie ???? jak Ty komu tak on Tobie.... . i wszytko w tym temacie . Niedopowiedzenia tak własnie się kończą. Są obrażeni, obrażani , obrońcy "uciśnionych" ...

    Co oznacza zwrot "prawidłowo wyliczył zaliczki"?
    ma wyliczyć na 20 zł/MP/m-c, bo taka jest zgoda właścicieli MP
    czy 160 zł/MP/m-c, bo tak wynika z udziału przypadającego na garaż wielostanowiskowy?
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano czerwca 2015
    MarcoPolo - dziękuję.

    Ja w pyskówki się nie wdaję. Olewam.
  • Opcje
    piastowskapiastowska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    prawidłowo = zgodnie z prawem (przepisami, zasadami ...)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2015
    [cite] piastowska:[/cite] "prawidłowo" = zgodnie z prawem (przepisami, zasadami ...)
    Co oznacza określenie "prawidłowo" w potocznej mowie to chyba każdy wie , ale jak to rozumie koziorozka czy właściciel MP ? to mogą być dwa różne "światy"

    Jaśniej poproszę... 20 zł, czy 160 zł za jedno MP? która wartość jest "prawidłowa"?
    Komentarz edytowany KubaP
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.