Dlug

paszczakowatypaszczakowaty Użytkownik
Sytuacja wyglada nastepujaco: posiadam mieszkanie wlasnosciowe z udzialem pelnoletniego dziecka w tej wlasnosci - nabylo prawo po smierci rodzica, jednak pracuje poza granicami kraju, a obecnie ze wzgledu na moj stan zdrowia przebywa w Polsce. Dlug siega juz ponad 20 000. Najpierw strata dorywczej pracy, pozniej problemy zdrowotne.
Przeciwko mnie jest prowadzone postepowanie komornicze, poniewaz wpadlem w petle kredytowa i to co pobiera komornik jest dzielone pomiedzy wierzycieli a takze wspolnote mieszkaniowa.
Obecnie zmienil sie zarzadca, planuja termomodernizacje. Kilka tygodni temu (2moze3) na zebraniu byla propozycja, abysmy sie razem zglosili i podpisali ugode na zasadzie wplacamy czynsz co miesiac i okolo 300-400 zl dodatkowo w zaleznosci od miesiaca i mozliwosci.
Dzis dostalem pismo z kancelarii prawnej od poprzedniego zarzadcy, ze mam splacic cale zadluzenie w ciagu 3 dni. Zadzwonilem do obecnego zarzadcy, ktory twierdzi, ze stary zarzadca chce odzyskac pieniadze i w ciagu tych kilku dni powinienem wplacic 15 tysiecy lub 3-4 tysiecy euro a reszte rozloza na raty. Ale nie mam takiej kwoty, do tego juz prawie 2 tygodnie jestem w szpitalu. Mieszkanie rowniez jest obciazone hipoteka i inni wierzyciele sa wpisani do ksiag wieczystych.
Co w tym wypadku robic ? Na konto wspolnoty byly wplacane kwoty przez komornika a ile moglem tez wplacalem, ale teraz zaslaniaja sie tym, ze to termomodernizacja bedzie i wykonawca bedzie chcial tysiecy zlotych, a na koncie wspolnoty tyle nie ma.
Prosze o jakakolwiek odpowiedz

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    sprzedaj je ... kup sobie mniejsze ... wyzerujesz swoje zobowiązania ...
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano marca 2014
    [cite] paszczakowaty:[/cite] Obecnie zmienil sie zarzadca, planuja termomodernizacje. Kilka tygodni temu (2moze3) na zebraniu byla propozycja, abysmy sie razem zglosili i podpisali ugode na zasadzie wplacamy czynsz co miesiac i okolo 300-400 zl dodatkowo w zaleznosci od miesiaca i mozliwosci.

    Dzis dostalem pismo z kancelarii prawnej od poprzedniego zarzadcy, ze mam splacic cale zadluzenie w ciagu 3 dni.

    Zadzwonilem do obecnego zarzadcy, ktory twierdzi, ze stary zarzadca chce odzyskac pieniadze i w ciagu tych kilku dni powinienem wplacic 15 tysiecy lub 3-4 tysiecy euro a reszte rozloza na raty.

    Nowy zarządca wciska ci kit. Stary zarządca nie jest już reprezentantem wspólnoty, więc obecnie zarówno dla ciebie, jak i dla wspólnoty jest on osobą postronną, nie może żądać od ciebie niczego na rzecz wspólnoty.
  • Opcje
    paszczakowatypaszczakowaty Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie moge sprzedac, bo mieszkanie jest z hipoteka umowna i z hioteka przymusowa, a bez zgody komornika moze sie to nie udac. Do tego mam niepelne udzialy.

    Nowy doklejony: 22.03.14 13:07
    A od starego zarzadcy zglosila sie kancelaria lexcon i pani z obecnej nowej wspolnoty powiedziala, ze albo trzeba im wplacic albo tej nowej wspolnocie. Poza tym komornik sciaga mi z emerytury i przesyla na konto wspolnoty pieniadze.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] paszczakowaty:[/cite]Nie moge sprzedac, bo mieszkanie jest z hipoteka umowna i z hioteka przymusowa, a bez zgody komornika moze sie to nie udac. Do tego mam niepelne udzialy.
    Możesz sprzedać swój udział w mieszkaniu, hipoteki nie przeszkadzają w sprzedaży. Komornik będzie zadowolony ze sprzedaży, bo to oznacza spłatę zadłużenia.
    A od starego zarzadcy zglosila sie kancelaria lexcon i pani z obecnej nowej wspolnoty powiedziala, ze albo trzeba im wplacic albo tej nowej wspolnocie. Poza tym komornik sciaga mi z emerytury i przesyla na konto wspolnoty pieniadze.
    Nic z tego nie rozumiem, to ty jesteś winien pieniądze jakimś dwóm wspólnotom, starej i nowej?
  • Opcje
    paszczakowatypaszczakowaty Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie. Teraz miesiac temu nastapila zmiana wspolnoty. A wczoraj dostalem pismo w imieniu wspolnoty poprzedniej o wplate, a z nowa juz mialem isc na ugode. Pani z obecnego zarzadu powiedziala, ze moge wplacic na konto podane w tym pismie z kancelarii lub do nich - do tej nowej wspolnoty.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] paszczakowaty:[/cite]Nie. Teraz miesiac temu nastapila zmiana wspolnoty.
    zdaje się Ty nie rozumiesz co to jest wspólnota i kto ja tworzy?

    Nie mozna przenieś lokalu z jednej wspólnoty do drugiej , natomiast mozna zmienić Zarządcę / Administratora ...
    więc jak to jest z tymi wspólnotami ?
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] paszczakowaty:[/cite]Nie. Teraz miesiac temu nastapila zmiana wspolnoty. A wczoraj dostalem pismo w imieniu wspolnoty poprzedniej o wplate, a z nowa juz mialem isc na ugode. Pani z obecnego zarzadu powiedziala, ze moge wplacic na konto podane w tym pismie z kancelarii lub do nich - do tej nowej wspolnoty.
    Ktoś ci w twojej wspólnocie regularnie wciska kity. Jeżeli piszesz cały czas o tym samym lokalu, to jest to cały czas jedna i ta sama wspólnota. Byłeś i jesteś winien pieniądze tej samej wspólnocie, a nie żadnej "starej" i "nowej".
  • Opcje
    paszczakowatypaszczakowaty Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak wlasnie, zarzadca sie zmienil a lokal jest ten sam.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Więc nie ma żadnej "nowej" i "starej" wspólnoty. Z tego wynika, że obecny zarządca nie ma tak naprawdę intencji zawarcia ugody, o której wcześniej pisałeś; po prostu wmawiają ci, że to niby jakaś poprzednia wspólnota żąda od ciebie zapłaty i wobec tego oni nic nie mogą zrobić... To ściema. Obecny zarządca może wstrzymać egzekucję należności, jeżeli naprawdę chce się z wami dogadać na spłaty ratalne.
    No chyba, że coś pomyliłeś i kancelaria chce ściągać koszty zastępstwa prawnego, które być może poniósł zarządca (zależy jak była skonstruowania umowa o zarządzanie). Czego konkretnie żąda Lexcon?
  • Opcje
    paszczakowatypaszczakowaty Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zacytuje pismo:
    "Szanowni Panstwo, na podstawie art. 476 Kodeksu Cywilnego (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz.93, z pozniejszymi zmianami) wzywamy do natychmiastowego uregulowania naleznej sumy tytulem zaplaty za czynsz oraz oplaty eksploatacyjne w kwocie 17 200 zl (siedemnacie tysiecy 200 zlotych). Wymieniona sume prosimy przekazac na nasz rachunek bankowy kancelarii lexcon w ciagu 3 dni od daty niniejszego wezwania. Wplaty prosimy dokonac na podany nizej rachunek bankowy.....
    W przypadku nie przekazania naleznej sumy w wyznaczonym terminie, skierujemy sprawe na droge postepowania sadowego.
    W przypadku gdy zaplata zostala dokonana, prosimy o przeslanie kopii potwierdzenia realizacji przelewu."
    Dodam do tego, ze jest prowadzone postepowanie komornicze, byla licytacja moich udzialow. W KW jest hipteka umowna i przymusowa innych bankow i na chwile obecna hipoteki przewyzszaja wartosc nieruchomosci.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zatem to nie ma nic wspólnego z egzekucją ani zastępstwem prawnym, pismo Lexconu jest tylko wezwaniem przedsądowym - nawet jeszcze sprawy nie było. Nie wiemy na jakiej podstawie działa Lexcon (wynajęci przed zarządcę? przez zarząd wspólnoty?), ale tak czy inaczej, z pewnością obecny zarząd wspólnoty lub zarządca, mogą polecić Lexconowi wstrzymanie dalszych kroków windykacyjnych.
    Co do licytacji twoich udziałów: czy ty aby na pewno jeszcze jesteś współwłaścicielem lokalu w którym mieszkasz? Licytacja nie powiodła się?
  • Opcje
    paszczakowatypaszczakowaty Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nadal jestem wspolwlascicielem w wiekszejczesci, bo dziecko odziedziczylo po matce i ma 1/4 udzialow. Nikt nie byl chetny, aby kupic 3/4 udzialow. Tez nie wiem na jakiej podstawie dziala lexcon, bo opisalem moja rozmowe z nowa pania z zarzadu, a bedac w szpitalu nie dodzwonilem sie do tej firmy. Pani z nowego zarzadu powiedziala, zebym wplacil kwote o ktorej wczesniej pisalem, ale na chwile obecna jestem uwieziony, niechodzacy, do tego dziecko nie moze jechac do pracyi w sumie tez zostaje na bezrobociu.
    Umawialem sie ustnie z ta pania, ze bede wplacal czynsz i dodatkowa kwote, ale po tym pismie nie wiem co robic.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To już musisz wyjaśnić z panią z zarządu, z którą umawiałeś się na spłaty ratalne, bo jedno z dwóch: albo ona zgodziła się na spłaty ratalne, albo żąda natychmiastowej spłaty tej części zadłużenia, o której pisze Lexcon. Jeżeli ta pani będzie coś mówiła o zadłużeniu w "starej" i w "nowej" wspólnocie, to już wcześniej wyjaśniliśmy ci, że to bzdura, wspólnota jest jedna. Być może ona sama tego nie rozumie, wytłumacz jej to i poproś aby zarząd lub zarządca polecili Lexconowi wstrzymanie windykacji, ze względu na zawarte porozumienie o spłacie ratalnej. Nie zaszkodzi też abyś sam wyjaśnił to Lexconowi listem poleconym.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2014
    [cite] paszczakowaty:[/cite]Zacytuje pismo:
    "Szanowni Panstwo, na podstawie art. 476 Kodeksu Cywilnego (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz.93, z pozniejszymi zmianami) wzywamy do natychmiastowego uregulowania naleznej sumy tytulem zaplaty za czynsz oraz oplaty eksploatacyjne w kwocie 17 200 zl (siedemnacie tysiecy 200 zlotych).
    We wspólnocie nie płaci się czynszu lecz zaliczki na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości ... ten dług musiał nastąpić jak lokal był komunalny jeżeli powołują się na czynsz i opłaty eksploatacyjne. Nie rozumiem dalej tej sytuacji
  • Opcje
    paszczakowatypaszczakowaty Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mieszkanie wykupilem prawie 10 lat temu, a "zaliczki" byly wplacane z przerwami lub w niepelnej wysokosci, pozniej w ogole od 2010-2011 roku - mieszkanie bylo juz wlasnosciowe.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Wygląda na to, że szykuje się kolejna sprawa o zapłatę - poprzednie zobowiązania już są egzezekwowane, wpisano hipoteki i komornik ściąga pieniądze a nowe zobowiązania powstają, bo Paszczakowaty spłaca stare długi i nie płaci nowych zobowiązań.

    Przykre dla Paszczakowatego i dla wspólnoty mieszkaniowej, Paszczakowaty mógłby się ze wspólnotą porozumieć i zamiast wpłacać komornikowi spisać ugodę w ramach której wpłacałby co miesiąc bieżące opłaty plus kwotę zadłużenia. Hipoteki i tak zabezpieczają wierzytelności, na nowe długi trzeba by było uzyskać nowy wyrok i dokonać kolejnego wpisu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    paszczakowatypaszczakowaty Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mielismy spisac umowe, ale mialem wypadek i w czasie jak bylem w szpitalu przyszlo pismo z jakiejs kancelarii. A jak teraz w przypadku zamiany mieszkania ? Mam na to szanse?

    Nowy doklejony: 26.03.14 23:29
    dodam, ze w KW jest rowniez wpis z wspolnoty mieszkaniowej

    Nowy doklejony: 27.03.14 00:03
    Uznania jakie komornik sciaga sa rowniez wplacane do wspolnoty
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] paszczakowaty:[/cite]Mielismy spisac umowe, ale mialem wypadek i w czasie jak bylem w szpitalu przyszlo pismo z jakiejs kancelarii. A jak teraz w przypadku zamiany mieszkania ? Mam na to szanse?

    Nowy doklejony: 26.03.14 23:29
    dodam, ze w KW jest rowniez wpis z wspolnoty mieszkaniowej

    Nowy doklejony: 27.03.14 00:03
    Uznania jakie komornik sciaga sa rowniez wplacane do wspolnoty


    To pismo z kancelarii to zapewne nowe zobowiązania, długi to jedna sprawa, ale na bieżąco też trzeba płacić. Może warto wynająć jakiś pokój, przynajmniej spłacałyby się bieżące długi.
    Odnośnie zamiany, zbycia, itd. to proszę wziąć pod uwagę, że wszelkie obciążenia "przechodzą" na nabywcę, ponieważ obciążają nieruchomość w związku z wpisem do kw.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uznania jakie komornik sciaga sa rowniez wplacane do wspolnoty
    Gdybyś wpłacał na konto wspólnoty sam oszczędziłbyś na kosztach komornika.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.