BUDOWA KOMINKA W MIESZKANIU

JoannaJoanna Użytkownik
Witam
Jeżeli jeden z sąsiadów chce mieć kominek w mieszkaniu od kogo może mieć zezwolenie na budowę kominka? Czy Zarządca Wspólnoty może wyrazić zgodę bez porozumienia ze Wspólnotą, czy też przede wszystkim WSPÓLNOTA całego budynku ma kluczowe zdanie, albo zgodzić się bądź nie? Czy właściciel mieszkania chcący mieć kominek w mieszkaniu ma prawo zamontować jego bez zgody Wspólnoty?

Komentarze

  • Opcje
    citizencitizen Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wg przepisów techniczno-budowlanych kominek może być zamontowany w domach jednorodzinnych, domach w zabudowie zagrodowej oraz domach rekreacji indywidualnej oraz w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, ale tylko w niskim,tzn w takim, który składa się maksymalnie z czterech kondygnacji nadziemnych łącznie, czyli np. parter plus trzy piętra, albo parter, dwa piętra i poddasze użytkowe.
    Minimalna objętość pomieszczenia, w jakim jest zainstalowany kominek, wynosi 30 m3.
    Montaż kominka w budynku wielorodzinnym wymaga zawsze zgody zarządcy budynku i nadzoru kominiarskiego. W grę wchodzi nie tylko wytrzymałość konstrukcji budynku, ale również odpowiedni przekrój i długość komina dymowego i wentylacyjnego, a także konieczność zrobienia nawiewu powietrza zewnętrznego
    Najprawdopodobniej będzie konieczna budowa komina,która jest inwestycją ingerującą w nieruchomość wspólną, czyli wymaga zgody wspólnoty mieszkaniowej. Przebudowa nieruchomości wspólnej jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd, czyli wymaga podjęcia uchwały właścicieli. Zgoda wspólnoty, jeżeli zostanie udzielona powinna być udzielona pod warunkiem spełnienia wymogów prawa budowlanego i uzyskania pozwolenia na budowę. Inwestor powinien się również zobowiązać do naprawienia wszelkich szkód jakie powstaną w nieruchomości wspólnej- wspólnota powinna uchwałą upoważniać zarząd do zawarcia z inwestorem porozumienia co szczegółów wykonania inwestycji.
  • Opcje
    JoannaJoanna Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za podpowiedź.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Jeżeli budynek, w którym położony jest lokal czytelnika posiada więcej niż cztery kondygnacje nadziemne – montaż kominka jest niedozwolony, w niższym natomiast istnieje taka możliwość, jednak sąsiad winien uzyskać wcześniej pozwolenie na budowę (por. wyrok WSA z dnia 16.04.2009, II SA/Gd 671/08, czy WSA we Wrocławiu z dnia 27 stycznia 2006 roku, sygn. II SA/Wr 134/04). Warunkiem formalnym uzyskania pozwolenia na budowę jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej, przy czym z uwagi na to, że w omawianym przypadku czynność przekracza zarząd zwykły nieruchomością wspólną – konieczne jest upoważnienie podmiotu zarządzającego (zarządu lub zarządcy) w drodze uchwały właścicieli lokali.
    Montaż kominka wiąże się bowiem z ingerencją w nieruchomość wspólną, tj. w przewody spalinowe i dymowe.

    Więcej na ten temat w artykule:
    Montaż kominka w budynku wspólnoty mieszkaniowej

    na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/pytania-i-odpowiedzi/69-prawo/2216-montaz-kominka-w-budynku-wspolnoty-mieszkaniowej
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]w nieruchomość wspólną, tj. w przewody spalinowe i dymowe.
    I nie tylko. Dodatkowo dochodzi obciążenie konstrukcji ciężarem, który najpewniej nie był uwzględniany przy projektowaniu budynku. Kominek to bywa ciężka sprawa, więc może wymagać dodatkowej opinii konstruktora.

    :neutral:
  • Opcje
    JoannaJoanna Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jest to budynek, który ma trzy piętra i jest poniemiecki. Dziękuję bardzo za pomoc
  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Joanna - Ty zostałaś zdezinformowana przez "fachowców", którzy domniemywają.
    Czy właściciel mieszkania chcący mieć kominek w mieszkaniu ma prawo zamontować jego bez zgody Wspólnoty?
    Trudno jest doradzać na odległość, ale skoro budynek jest stary prawdopodobnie jest taka możliwość. Wszystko zależy od opinii kominiarza i oczywiście warunków technicznych budynku. Przy pozytywnej opinii kominiarza postawi sobie ten kominek bez żadnej zgody.
    Najprawdopodobniej będzie konieczna budowa komina,która jest inwestycją ingerującą w nieruchomość wspólną, czyli wymaga zgody wspólnoty mieszkaniowej.
    Kominek to bywa ciężka sprawa, więc może wymagać dodatkowej opinii konstruktora
    Panowie - to są " bajki z mchu i paproci". Wy nie pomagacie , a raczej szkodzicie.:bigsmile:
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Stasiu:[/cite]Wy nie pomagacie , a raczej szkodzicie.
    Idź się przejdź, albo pobiegaj, pooddychaj głęboko, a przed następnym logowaniem weź tabletkę, jak Ci sugeruje Citizen-Obywatel, względnie walerianę. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu, lub zdrowiu.

    :cool:
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Stasiu:[/cite] Wy nie pomagacie , a raczej szkodzicie.:bigsmile:

    Ach! Stasiu, Stasiu... Boję się. :cry:
    Boże...
    Czy ja naprawdę mam na imię Nel? :confused: No, niech mi ktoś wreszcie powie!
    [cite] citizen:[/cite]Stasiu: znowu zapomniałeś o tabletkach :shocked:
    Życie nie tylko po to jest by brać :tooth:
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Stasiu:[/cite]haneczka - przypomnę Ci Twoje słowa, i to wystarczy za komentarz

    "Pisz do rzeczy to może takie forum jak to ostanie.
    Jak chcesz pisać o ptaszkach to wejdź na inne forum społecznościowe.
    Nie kompromituj się takimi wpisami. "
    Po reakcji na mój wpis widzę, że nie zostałeś obdarzony poczuciem humoru...
    Problem w tym, ale... tak naprawdę to nie jest dla mnie żaden problem, że to nie były moje słowa - tylko Twoje.
    Umieściłeś je w komentarzu w tym wątku:
    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/5365/zaptaszone-watki/#Item_0
    Teraz ich już w nim nie ma. Zostały wycięte, przez kogoś, kto robił w nim własny porządek - jednak nie przeze mnie.
    Brzmiały dokładnie tak:
    [cite] Stasiu:[/cite]
    Piszcie do rzeczy to może takie forum jak to ostanie. A jak chcecie pisać o ptaszkach to wejdźcie na inne fora społecznościowe. A tak na uboczu - to po prostu się kompromitujecie. Gdzie tu jest coś o problemach Wspólnot Mieszkaniowych?

    Przyznam szczerze, że nie chce mi się z Tobą rozmawiać o problemach wspólnot mieszkaniowych, bo jesteś zbyt mentorski w swoich komentarzach, a do tego bardzo lubisz sobie pojeździć po każdym, w ramach swoich osobistych wycieczek, tak jakby sprawiało Tobie to wielką frajdę.
    Masz wielkie zapędy do ciągłego oceniania kogoś w sposób budzący niesmak i poirytowanie. Widać, że masz z tego wielką radość.
    Poza tym, nie masz wyczucia i bywasz po prostu przykry. Myślę, że robisz to w ramach dowartościowywania samego siebie, albo... jesteś zwykłym (?) przemocowcem.
  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Haneczka - na pewno jestem przemocowcem, w odróżnieniu od innych , którzy są na tym forum ,żeby się dowartościować.
    Przyznam szczerze, że nie chce mi się z Tobą rozmawiać o problemach wspólnot mieszkaniowych
    Rozumiem , wolisz pisać wiersze o ptaszkach, Walentynkach itp. Żeby rozmawiać trzeba najpierw mieć wiedzę o temacie i zrozumieć pytanie. A było ono proste
    Czy właściciel mieszkania chcący mieć kominek w mieszkaniu ma prawo zamontować jego bez zgody Wspólnoty?
    Tak ma prawo, po spełnieniu warunków technicznych.
    A co na ten temat powiedzieli "fachowcy"? Cuda i dziwy, po to , aby Joanna miała pretekst do konfliktu z sąsiadem. A jako podstawę prawną będzie miała cytaty citizena i czajnika5 z forum Zarządca. Przy czym i Zarządca "dołożył do pieca" podając całkowicie wyrwane z kontekstu orzeczenia sądów, w całkowicie odmiennych sytuacjach. Nikt nie pofatygował się zadać pytania o sytuację u Joanny i prześcigali się w bajdurzeniach. I dlatego taka a nie inna moja reakcja.
    Ja nie polecam adwersarzom tabletek, ale przeczytanie ze zrozumieniem Prawa Budowlanego, a szczególnie jego komentarze, szczególnie czajnikowi5, który po raz kolejny wykazuje się jego nieznajomością. Piszę to jako sprawujący zarząd i jako właściciel do innych właścicieli, którzy na podstawie błędnych opinii "domorosłych zarządców" są pozbawiani swoich praw właścicielskich.
    Sąsiad Joanny nir potrzebuje żadnych pozwoleń, ani od jakiegoś zarządcy budynku", ani od sąsiadów.I nie musi nawet tego zgłaszać do WUiAB, bo takie jest PRAWO. A wszystkim filozofom na tym forum proponuję napisać na sąsiadów donos do PINB, że dokonali w swoich mieszkaniach samowoli budowlanej. Ulży im, a PINB wyrzuci te ich wypociny do kosza. Chyba ,że będzie to szczególny przypadek, jak w orzeczeniach, kiedy było zagrożenie życia mieszkańców, CZEGO JA W TYM WĄTKU NIE ZAUWAŻYŁEM.:bigsmile:
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Stasiu:[/cite]Tak ma prawo, po spełnieniu warunków technicznych.
    Spełnienie warunków technicznych, to warunek konieczny, ale nie wystarczający. Należy uzyskać zgodę wspólnoty, jeżeli nastąpi ingerencja w nieruchomość wspólną.

    Do Joanna: jeśli nie chcesz narażać się na kłopoty, to proponuję całkowicie zignorować powyższy wpis całkowitego ignoranta (uzytkownik Stasiu), który dla niepoznaki i zmylenia przeciwnika nazywa ignorantami innych. Siedzi przyssany do komputera przez całą dobę, a dla niepoznaki i zmylenia przeciwnika nawołuje, żeby to inni oderwali się od komputerów.

    Dodatkowo ignoruje zalecenia lekarzy i odstawia tabletki. : (
  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czajnik5 - jesteś ze swoimi uwagami po prostu żenujący i nie chcesz się uczyć. Twoja sprawa ale nie wprowadzaj ludzi w błąd.
    Należy uzyskać zgodę wspólnoty, jeżeli nastąpi ingerencja w nieruchomość wspólną.
    Chodzenie po korytarzu to też ingerencja w nieruchomość wspólną? A otwarcie okna to ingerencja w elewacje?
    I na koniec do fachowca citizen -
    Zgoda wspólnoty, jeżeli zostanie udzielona powinna być udzielona pod warunkiem spełnienia wymogów prawa budowlanego i uzyskania pozwolenia na budowę
    To zdanie Ciebie po prostu KOMPROMITUJE.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano marca 2014
    Generalnie, jak ktoś pyta na forum o poradę, to znaczy, że ma problem i dlatego pisze. Jeżeli użytkownicy coś radzą, to pytający ma dwa wyjścia. Albo pokierować się rozsądkiem i logiką i posłuchać mądrych rad, albo wsłuchać się w głos wsiowego głupka i zejść na manowce.

    No, ale to już wybór szukających rozwiązania i na to nie ma wpływu.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.