CIT i pożytek

CheopsCheops Użytkownik
edytowano kwietnia 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Mamy we wspólnocie pomieszczenie, kiedyś zajmowane przez urządzenia telewizyjne. Od kilku lat pomieszczenie to wynajmuje (umowa) jeden z mieszkańców. Nie wynajmuje go jednak na działalność gospodarczą, usługową, etc., ale na własne potrzeby (zrobił sobie z tego graciarnię). Oczywiście na podstawie umowy płaci wspólnocie miesięczny "czynsz", który (uchwałą właścicieli) przekazywany jest na fundusz remontowy. Pytanie: czy w tym konkretnym przypadku wspólnota musi odprowadzać comiesięczny podatek CIT?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiście na podstawie umowy płaci wspólnocie miesięczny "czynsz",
    dla wspólnoty jest to pożytek (art.12 UoWL) i moim zdaniem jest on opodatkowany ...
    może być kwartalny ...
  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano kwietnia 2014
    Typowy, kolejny przykład szkodnictwa (...). Brawo min. Gowin za twoją reformę.:bigsmile:
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2014
    :cry::bigsmile::cry::bigsmile::cry::bigsmile:
    MirkuL vel Stasiu jak tam twoja dyktatura absolutna i rewolucyjny sosunek do podatków w Polsce.
    Staruszki nie szemrają ...:cry::cool::cry::cool:
  • Opcje
    abwehrstelle_breslauabwehrstelle_breslau Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak dla mnie, problem/pytanie Cheops wcale nie jest oczywisty!
    KuboP, jednak to jeden z WŁAŚCICIELI korzysta z części wspólnej i NIE w celach komercyjnych!!!

    Zostawny na boku słowo "pożytek" i spójrzmy na sytuację pod innym kątem: wspólnota zgodziła się aby przekazać kawałek części wspólnej do wyłącznego korzystania jednego z właścicieli i w związku z tym ustaliła "nieco" inny sposób rozliczania kosztów utrzymania części wspólnych... Ów właściciel ma "rozszerzone" mieszkanie o tą graciarnię, ale z drugiej strony więcej płaci niż wynikałoby z jego udziału.
    Tak patrząc na sytuację, "znika" pożytek (dochód) po stronie wspólnoty - a zatem podatek dochodowy
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Przychód uzyskany przez Wspólnotę Mieszkaniową z najmu pomieszczenia gospodarczego wykorzystywanego dla celów mieszkaniowych jest zwolniony od opodatkowania, jeżeli zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych (np. na fundusz remontowy). Jak to wynika z interpretacji podatkowej z dnia 2 sierpnia 2011 roku, sygn.: IPTPB3/423-25/11-6/GG Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi przyjął, że przez pojęcie „zasoby mieszkaniowe” należy rozumieć „nie tylko jako lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia, wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające jego sprawne funkcjonowanie oraz administrowanie”.Powyższe wskazuje, że o zwolnieniu decydować będzie czy wynajmowane przez wspólnotę pomieszczenie wykorzystywane jest dla potrzeb mieszkaniowych mieszkańców – w takiej sytuacji uzyskany przychód nie jest opodatkowany, natomiast w sytuacji, gdy służy prowadzeniu działalności gospodarczej, wspólnota mieszkaniowa winna odprowadzić podatek od osób prawnych. " Identyczny pogląd w kwestii opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu pomieszczeń wchodzących w skład nieruchomości wspólnej (miejsca parkingowe i pomieszczenia gospodarcze) przedstawił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji podatkowej z dnia 18.04.2012 roku, sygn.IPPB3/423-76/12-2/MC.

    W sytuacji, gdy stroną umów są właściciele lokali mieszkalnych, wchodzących w skład wspólnoty mieszkaniowej i przychody od nich otrzymane zostaną przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych - zastosowanie ma art. 17 ust. 1 pkt 44 ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych - innymi słowy: przychody te nie są opodatkowane. Inaczej sytuacja wyglądałaby w razie wynajęcia tych części nieruchomości właścicielom lokali użytkowych - wtedy przedmiotowe zwolnienie nie przysługuje.

    Więcej na temat zwolnień przedmiotowych w artykule:

    "Podatek dochodowy od osób prawnych - zwolnienia"

    Na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/finanse-ksiegowosc/87-podatek-od-osob-prawnych-cit/1435-podatek-dochodowy-od-osob-prawnych---zwolnienia-
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano kwietnia 2014
    KubaP- zajmij się lepiej swoją "wirtulną WM"
    której "mityczny adres podałeś w zeszłym roku
    z siedzibą
    00-212 Warszawa ul. Dworcowa 36
    NIP 526-87-96-320 Regon 0000021458

    (...)
    Co do meritum. WM w Polsce nie płacą podatku dochodowego, chyba ,że zarządzający nimi "licencjonowani zarządcy" odprowadzą "rzekomy podatek" do US, a swoim pryncypałom "wcisną kit", że tak trzeba, takie jest prawo. Łatwo im to przychodzi, bo płacą nie ze swojej kieszeni. Ale to zmartwienie tych WM, nie moje.
    Po raz kolejny złożyłem "idiotyczny formularz CIT-8" do US , w którym były same zera. Dla mnie jest to szczyt biurokracji i marnotrawstwo papieru, ale niech urzędnicy US wykazują w statystykach, ile to mają do roboty, i jak są potrzebni.
    Cytowanie bz.... stworzonych przez urzędników US, którzy "pracują na swoje premie" jest bez sensu.
    w takiej sytuacji uzyskany przychód nie jest opodatkowany, natomiast w sytuacji, gdy służy prowadzeniu działalności gospodarczej, wspólnota mieszkaniowa winna odprowadzić podatek od osób prawnych.
    TO IDIOTYZM. Tak urzędnicy US "kiwają WM". Taki podatek ma zapłacić facet ,który prowadzi tam działalność, niech sobie Fiskus, prowadzi dochodzenie, i wyda właściwą decyzję administracyjną, a jak stwierdzi wykroczenie niech winnego ukara, przedsiębiorcę a nie grupę właścicieli, którzy czerpią pożytek ze swojej własności. Cytowana wyżej interpretacja jest porażająca. Członek WM ,który ma jeszcze np. we WM lokal użytkowy i wynajmuje od WM dodatkowe pomieszczenie np. na swój rower, to ma zapłacić podatek dochodowy? To niech go Policja Podatkowa śledzi, czy czasami nie przeznacza tego pomieszczenia do celów komercyjnych, np. wieczorami wiąże w nim rzodkiewkę i szczypiorek w pęczki, i sprzedaje w sklepie.
    Póki ustawa będzie traktowała budynek z samymi lokalami użytkowymi (sklepy) za Wspólnotę Mieszkaniową będzie dochodziło do takich absurdów.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano kwietnia 2014
    [cite] abwehrstelle_breslau:[/cite]Jak dla mnie, problem/pytanie Cheops wcale nie jest oczywisty!
    To wydaje się zrozumiałe, bo masz teraz ważniejszy problem do rozwiązania.
    http://forum.gazeta.pl/forum/w,523,149670818,150476216,Re_Uciazliwe_szczekanie.html
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Po raz kolejny złożyłem "idiotyczny formularz CIT-8" do US , w którym były same zera. Dla mnie jest to szczyt biurokracji i marnotrawstwo papieru, ale niech urzędnicy US wykazują w statystykach, ile to mają do roboty, i jak są potrzebni.
    przecież możesz to zrobić za pomocą internetu i nie musisz zdzierać tak drogocennych zelówek ...
  • Opcje
    abwehrstelle_breslauabwehrstelle_breslau Użytkownik
    edytowano listopada -1
    łeeeetam! zaraz problem :)
    z czy Tobie Haneczko sasiedzi nie zgłaszają przekroczeń emisji? czy może sypiasz jeszcze przy zamkniętym oknie?? :)
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I to co napisał Zarządca jest prawidłową odpowiedzią...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.