podłączenie do centralnego ogrzewania a zgoda sąsiada

AliciaAlicia Użytkownik
edytowano kwietnia 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Dzień dobry,
Przeszukałam już internet, ale nie udało mi się odnaleźć odpowiedzi, dlatego pozwalam sobie założyć oddzielny temat.

Czy możecie mi Państwo pomóc/doradzić w następującej sytuacji?
Mam mieszkanie w dużej wspólnocie mieszkaniowej, moje mieszkanie znajduje się na ostatnim piętrze, powyżej znajduje się strych zaadaptowany na pomieszczenia mieszkalne. W całej kamienicy jest miejskie centralne ogrzewanie, rozprowadzone w pionach w każdym pokoju.

Sąsiad mieszkający nade mną ma ogrzewanie elektryczne i chce podłączyć się do wspólnej sieci. Jednym z możliwych sposobów jest przewiercenie się przez sufit i dospawanie pionów do instalacji w moim mieszkaniu.

Czy będę musiała wyrazić na to zgodę? Szczerze mówiąc nie mam na to najmniejszej ochoty. W zeszłym roku wyremontowałam całe mieszkanie, w tym sufity i nie podoba mi się wizja rur w każdym pokoju.

Czy wspólnota może przegłosować zgodę na taką inwestycję - ingerencje w moją przestrzeń prywatną?:confused:

Sąsiad zajmujący drugi lokal na strychu poprowadził rury bezpośrednio z piwnicy, w kącie korytarza. Nie widzę przeszkód, żeby i ci drudzy skorzystali z takiego rozwiązania.

Komentarze

  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano kwietnia 2014
    [cite] Alicia:[/cite] Czy będę musiała wyrazić na to zgodę? Szczerze mówiąc nie mam na to najmniejszej ochoty. W zeszłym roku wyremontowałam całe mieszkanie, w tym sufity i nie podoba mi się wizja rur w każdym pokoju.
    Wspólnota może przegłosować taką uchwałę i będzie ona zgodna z prawem. Mówi o tym art. 13 ust. 2 uowl:

    "Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje."
    Czy wspólnota może przegłosować zgodę na taką inwestycję - ingerencje w moją przestrzeń prywatną?:confused:
    Sąsiad zajmujący drugi lokal na strychu poprowadził rury bezpośrednio z piwnicy, w kącie korytarza. Nie widzę przeszkód, żeby i ci drudzy skorzystali z takiego rozwiązania.
    Wspólnota ma prawo żądać dostępu do pani lokalu w celu poprowadzenia instalacji, ale może pani zaskarżyć do sądu uchwałę o inwestycji, argumentując iż nie ma potrzeby wchodzenia w pani przestrzeń prywatną, gdyż inwestycję można zrealizować inaczej, w sposób "bezkolizyjny". Jak zadecyduje w tej sprawie sąd, trudno ocenić, mogą grać tu pewną rolę koszty obu rozwiązań.
  • Opcje
    AliciaAlicia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za odpowiedź, tego niestety się właśnie obawiałam.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.