TERMOMODERNIZACJA
grzegorzk
Użytkownik
Pytanie o współczynniki LAF , u nas obowiązują współczynniki dobrane na podstawie opracowania COBRITI czyli 2 tabelki budynki przed 83 i po , i teraz termomodernizujac budynek wybudowany przed 83 wartosc tych wspolczynnikow powinna zostac zmieniona do tabeli budynkow wykonanych wg ochorny cieplnej po 83 ? tylko czemu MI SIEWYDAJE ZE NIE termomodernizacja nie sprawia ze budynek zostal oddany wybudowany wg norm po 83 on nadal jest wybudowany wg norm ochrony cieplnej przed 83
ktos mnie rozumie ?
najprosciej czy stosujac wspolczynniki z opracowania CORBRITI - PO DOCIEPLENIU ZMIENIAMY JEGO WSP LAF , CZY TERMOMODERNIZACJA WOGOLE NIE MA WPLYWU NA ICH ZMIANE ?
ktos mnie rozumie ?
najprosciej czy stosujac wspolczynniki z opracowania CORBRITI - PO DOCIEPLENIU ZMIENIAMY JEGO WSP LAF , CZY TERMOMODERNIZACJA WOGOLE NIE MA WPLYWU NA ICH ZMIANE ?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
To są , jak jeszcze pamiętam, współczynniki ze względu na położenie lokalu w bryle budynku .... co do tego ma termomodernizacja ? czy lokale się przemieściły ?
Uważam, że termomodernizacja nie powinna mieć wpływu na ich stosownie lub nie stosownie.
Np. docieplenie stropu piwnic lub strychu (o ile jest robione) powinno wpłynąć na ich ciepłotę...
teraz konkrety na jakie współczynniki ?
Termomodernizacja powoduje ocieplenie bryły budyneczku, a nie wpływa na przenikanie ciepła pomiędzy lokalizacją /położeniem lokali w bryle budynku.
Nie zmienia to oczywiście faktu, że wszelkie współczynniki, podzielniki itp bzdury powinny być natychmiast zdelegalizowane, a wszyscy uczestnicy tego procederu powinni być natychmiast aresztowani. Natomiast budynki mieszkalne wielorodzinne, w których nie można zastosować indywidualnego rozliczenia za pomocą ciepłomierzy (starsze instalacje), powinny natychmiast przejść na rozliczenie z m2, albo m3, w przypadku zróżnicowanych wysokości pomieszczeń w poszczególnych lokalach.
Ależ rozwiązuje i to definitywnie. Wskaźniki bezpowrotnie znikają, a płaci się od m2 lub m3.
To prawda. Ale... tu pojawia się mały paradoks. Te wszystkie rozliczenia z podzielników, z powierzchni lub kubatury itp. dotyczą przede wszystkim tych starszych budynków, które stanowią w większości pozostałość po SM-ach, ZBM-ach, PGM-ach itp instytucjach. Nowe, lub względnie nowe budynki nabywane na wolnym rynku, mają instalacje z indywidualnymi odgałęzieniami i ciepłomierzami i tu nie powinno być problemu współczynników.