Podział strychu
andrzejb
Użytkownik
Witam. Proszę o poradę. Przed wykupem mieszkań,lokatorzy,oprócz jednego, korzystali ze strychu podzielonego na tzw. boksy,które są zamykane na klucz.Po wykupie mieszkań i powstaniu WM nie zostały podjęte żadne kroki w kierunku podziału strychu w/g udziału dla każdego współwłaściciela. Taka sytuacja trwała przez pięć lat.Teraz ten jeden dopomina się swojej części. to rozumiem. Problem stwarza jeden z sąsiadów,który zajmuje dwa razy większą powierzchnie,niż mu przysługuje.Twierdz że przez "zasiedzenie"ma prawo do takiej części. Proszę jak to można rozwiązać. Jak już wspomniałem.W sprawie podziału strychu nie mamy żadnych uchwał ani umów.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Wspólnota powinna podjąć uchwałę o przyznaniu praw do wyłącznego korzystania z odpowiedniej części strychu poszczególnym właścicielom. Jeżeli sąsiad nie podporządkuje się tej uchwale, to niestety pozostaje egzekucja na drodze sądowej.
https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/5735/oplata-za-pomieszczenie-przynalezne/#Item_5
Pomocne piśmiennictwo:
" Zarówno judykatura, jak i doktryna uznają za dopuszczalne nabycie w drodze zasiedzenia prawa własności lokalu mieszkalnego, stanowiącego przedmiot odrębnej własności lokali, w tym także udziału we własności takiego lokalu , zasiedzenie dotyczy bowiem wszelkich nieruchomości, nie tylko gruntowych. Oczywiście, dopuszczalność zasiedzenia dotyczy tylko już ustanowionej odrębnej własności lokalu, samo bowiem powstanie tego prawa wymaga zawarcia umowy i konstytutywnego wpisu do księgi wieczystej lub - obok wpisu - jednostronnej czynności prawnej właściciela lokalu..."
Komentarz do kodeksu cywilnego, S. Rudnicki, Warszawa 2003, s. 193