Nasada obrotowa na komin... samowola?

magdam1mmagdam1m Użytkownik
edytowano kwietnia 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam ponownie,

Mam jeszcze jedno pytanie o interoretacje:

Komin to część wspolna budynku, nawet jeśli jest to przewód kominowy prowadzący do jednego mieszkania.
Czy zamontowanie przez jednego z mieszkańców obrotowej nasady na jego komin (aby wyciagala spaliny)
traktowane jest i może być jako samowola budowlana i przebudowa części wspolnej?

Czy potrzebna jest tutaj pisemna zgoda zarzadu wspolnoty czy tez wystarczy ustna zgoda administratora?

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    To czynność zwykłego zarządu - kompetentny w sprawie będzie zarząd - czyli organ wspólnoty albo zarządca, o ile powierzono mu zarząd w trybie art. 18 ustawy o własności lokali. Z postu wnioskuję, że we wspólnocie funkcjonuje zrażad, który zawarł umowe o administrowanie - zatem zgoda administratora (bez względu na jej formę) nie stanowi zgody wspólnoty, zatem jest bezskuteczna. Administrator nie ma takich kompetencji, no chyba że w umowie o administrowanie zawarto upoważnienie do tego rodzaju czynności (co i tak moim zdaniem budziłoby wątpliwości).

    Proszę sprawdzić zapisy umowy o administrowanie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    magdam1mmagdam1m Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Realnie było zgodnie z przypuszczeniami.

    Czy zatem warto traktować ten incydent jako złamanie przepisów i traktować to jako samowolę budowlaną i PRZEBUDOWĘ komina?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dlaczego ta przebudowa ci przeszkadza?
  • Opcje
    magdam1mmagdam1m Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bo jesli raz zrobimy ustepstwo i pozwolimy na montowanie czegokolwiek bez zgody Zarzadu (nawet jesli ma to na celu poprawę bezpieczeństwa) to inni zaczna montowac wszystko inne tlumaczac sie zasada a tamten zrobil to bez pozwolenia. Wowczas blok bedzie wygladac jak slums. Dodatkowo brak tej wiedzy to brak kontroli nad tym co sie dzieje w bloku. Odkryliśmy to przypadkowo.

    I teraz fakt ze mozna spojrzeć na to:
    - nie robimy nic bo to drobnostka = brak stosowania do przepisów i chaos
    - jeśli mamy racje to traktujemy to jako samowole budowlana i przebudowe komina

    Nowy doklejony: 22.04.14 22:50
    A dodatkowo znalazłam informację, że: O konieczności uzyskania takiej zgody mówi art. 22 pkt.3 ust.5 w nawiązaniu do atr.22 pkt.2 Ustawy
    o własności lokali.

    Zatem moim zdaniem można tutaj mówić o samowoli.

    Nowy doklejony: 22.04.14 22:51
    A dodatkowo znalazłam informację, że: "O konieczności uzyskania takiej zgody mówi art. 22 pkt.3 ust.5 w nawiązaniu do atr.22 pkt.2 Ustawy
    o własności lokali"

    Zatem moim zdaniem można tutaj mówić o samowoli.
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Można tu mówić o samowoli, ale z drugiej strony ta nasada jest raczej potrzebna. Jeśli więc wykonano przeróbkę estetycznie i zgodnie z zasadami technicznymi, to zamiast się unosić ambicją, że właściciel nie poprosił o zgodę, może lepiej zalegalizować sprawę. Honorowym wyjściem dla obu stron może byłoby pismo do właściciela, że zainstalowanie nasady wymaga dokonania przeglądu przez strażaka i jeżeli ma ta nasada pozostać, to za przegląd i pisemna opinię niech zapłaci właściciel (sprawa się zamknie w 100zł) i następnie z tą opinią niech właściciel się zwróci do Zarządu, a Zarząd wyda zgodę.

    Aby inni właściciele nie szli na skróty - przyjąć uchwałą właścicieli regulamin porządku domowego i uwzględnić w nim warunki przeprowadzania zmian na częściach wspólnych
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2014
    Można tu mówić o samowoli,...
    (sprawa się zamknie w 100zł)
    ale czy ambicja właściciela jest zdolna ponieść taki honorowy kompromis?

    Jak znam życie, to nie ... bo , co mi mogą zrobić... ja stosuje metodę faktów dokonanych a jakieś tam zasady obowiązujące w tej wspólnocie co mnie mogą interesować , wszak wszytko to jest przecież moje - opinia właściciela termowentu .
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.