Wybór pełnomocnika.

kojotkojot Użytkownik
edytowano września 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.Jesteśmy małą wspólnotą,niestety skłuconą.Ostatnio pełnomocnicy zrezygnowali ze swoich funkcji i należało wybrać nowych.Na zebraniu na którym byli wszyscy udało się wybrac pełnomocnika co zostało zaprotokołowane.Wybór oczywiście był jednomyślny.Po jakimś czasie otrzymałem pismo od tego pełnomocnika,który stwierdza,że ma zastrzeżenia do treści protokołu,że to nie było zabranie a raczej pogawędka i,że nie ma stosownego pełnomocnictwa do reprezentowania wspólnoty na zewnątrz.Minęło kilka miesięcy i cisza.Nie ma kto płacić za media,kupić opał etc.Według mojej wiedzy wybór pełnomocnika był prawidłowy i teraz do niego należy zwołanie zebrania,sporządzenie pełnomocnictwa do banku,podział obowiązków we wspólnocie.Proszę o pomoc co z tym fantem zrobic.Czy można go odwołać?My z sąsiadem chcieliśmy przejąć całość spraw wspólnoty,ale druga strona się nie zgodziła.Problem w tym,że wymagana jest zgoda wszystkich,tj.czterech właścicieli.Powód brak zaufania.Dodam,że działanie to może być dążeniem do sądowego narzucenia zarządcy z zewnątrz.

Komentarze

  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    w przypadku braku zgody pozostaje rozstrzygnięcie sądowe
    Art. 199 KC Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.
    Art. 201 KC Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności.
    Art. 203 KC Każdy ze współwłaścicieli może wystąpić do sądu o wyznaczenie zarządcy, jeżeli nie można uzyskać zgody większości współwłaścicieli w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu albo jeżeli większość współwłaścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu lub krzywdzi mniejszość.
  • Opcje
    kojotkojot Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Te wszystkie przepisy są mi znane,Problem w tym,że nie jestem pewien czy wybrany pełnomocnik bez uchwały,tylko protokolarnie jest formalnym pełnomocnikiem i powinien podjąć obowiązki czy też trzeba napisać uchwałę i dać mu pisemne pełnomocnictwo do reprezentowania wspólnoty na zewnątrz.Jeżeli tak,to kto ma to napisać bo na razie jest spychologia.Pozdrawiam.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    W małej wspólnocie brak wymogu podejmowania uchwał, tak jak w dużej.
    Jeżeli protokół podpisali wszyscy i zapisy są jednoznaczne, to moim zdaniem wywołuje skutki wynikające z kc.
    Proponuję jednak przygotować uchwałę i pełnomocnictwo, niebawem trzeba przecież uruchomić ogrzewanie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.