zebranie
piotr6
Użytkownik
witam chce sie dowiedzieć co można zrobić w takim przypadku ?
zwołałem zebranie by omówić sprawy kanalizacji gdyż zapycha sie i są rury do wymiany tak stwierdzili z serwisu jak byli ostatnio przepychać zapchaną kanalizację i wszyscy z właścicieli dowiedzieli sie że rury są załamane i są do wymiany .A co sie okazało ze dwie osoby przyszły na zwołane zebranie z sześciu bo jest to mała WM. co możemy zrobić w takiej sytuacji nie ma zarządu czy we dwójkę możemy podjąć decyzję o wymianie rur zaznaczam że kasa jest na remont na koncie tylko nie ma na zebraniu właścicieli wszystkich proszę o poradę czy możemy jak ich nie ma podjąć uchwałę o remoncie kanalizacji.
zwołałem zebranie by omówić sprawy kanalizacji gdyż zapycha sie i są rury do wymiany tak stwierdzili z serwisu jak byli ostatnio przepychać zapchaną kanalizację i wszyscy z właścicieli dowiedzieli sie że rury są załamane i są do wymiany .A co sie okazało ze dwie osoby przyszły na zwołane zebranie z sześciu bo jest to mała WM. co możemy zrobić w takiej sytuacji nie ma zarządu czy we dwójkę możemy podjąć decyzję o wymianie rur zaznaczam że kasa jest na remont na koncie tylko nie ma na zebraniu właścicieli wszystkich proszę o poradę czy możemy jak ich nie ma podjąć uchwałę o remoncie kanalizacji.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Art. 199. Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli . W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.
Ja bym grała inaczej, bo podjecie uchwały na zebraniu może ci bruździć..
Bym udała, że się nie znam i uważam, że obowiązuje was uowl dla dużych. Podpisy obiegiem, jak osiągniesz większość udziałami to zawiadomienie na piśmie do wszystkich, że wspólnota podjęła uchwałę. Czekasz 6 tygodni (szansa dla przeciwnych uchwale na zaskarżenie) i robisz, co uchwaliliście.
Następnie zlecił roboty naprawiając załamanie rur.
Po otrzymaniu rachunku obciążył pozostałych współwłaścicieli nieruchomości (to jest przecież mała WM) notą w wysokości kwota naprawy X udział w NW.
Mała uwaga: chyba powinno być "obciążył" a nie "obniżył" i chyba "obciążyć wszystkich właścicieli" wg podanego wzoru a nie tylko tych "pozostałych"
To jest mała WM>
To ja proponuję,żeby właściciele dużych wspólnot udawali że są małymi wspólnotami.......co Ty na to ?
To możne jeszcze jest prostsze jak mój pomysł tylko zastanawiam się czy do każdego mogę pisać i wysyłać poleconym ,czy nie lepiej jest ogłoszenie umieścić na Tablicy Ogłoszeń bo taką mamy -a a a ale tylko jest obawa że mogą powiedzieć że nie dostali tego oficjalnie na piśmie prawda? i tu oni by górowali nie ja!!
Gdyby to byli ludzie poważni to wzięli by sobie to do głowy ze to jest ważne bo znów (gówna będą pływać w piwnicy) f odór nie możliwy ale to ich nie przeraża że fekalia jest nie uprzątnięta z ostatniego zapchania sie kanalizacji nawet nie godzą się na to by uprzątał ekipa to wszystko w piwnicy ,jak tak dalej bedzie zmuszony będę wzywać Sanepid bo możne dojść do poważnych chorób >ale cierpliwie czekam zobaczę co z tego wyniknie może coś pomożecie podpowiecie czekam na odp:
Art. 23 punkt 3: O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.
Nie ma też obowiązku zwoływania zebrań, a właściciele lokali zarządzają nieruchomością wspólną sami.
Zatem zgoda na dokonanie określonej czynności nie wymaga dopełnienia takich formalności, jak podjęcie decyzji w dużych wspólnotach mieszkaniowych. Jednak tak jak w dużej, tak i w małej wspólnocie mieszkaniowej zarząd nieruchomością wspólną wymusza współdziałanie z innymi właścicielami lokali.
Przy podejmowaniu decyzji istotne jest rozróżnienie czynności zwykłego zarządu i czynności ten zwykły zarząd przekraczających. Pojęcia „czynności zwykłego zarządu" i „czynności przekraczające zwykły zarząd" występują zarówno w kodeksie cywilnym, jak i kodeksie rodzinny i opiekuńczym, a także kodeksie postępowania cywilnego oraz w ustawie o własności lokali. Jednak w żadnym z wymienionych aktów prawnych nie pojawiają się definicje tych pojęć.
http://www.administrator24.info/artykul/id532,mala-wspolnota-mieszkaniowa
Lub skorzystać z rady Kuby i potraktować wymianę rur jako remont. Ja bym tak nie zrobiła, ale ten sposób daje ci pewność, że prace zostaną szybko wykonane.
Twoja decyzja.
Po co masz wysyłać list z info "co zamierzamy zrobić"? Masz za dużo kasy? Jak właściciel nie interesuje się działaniami wspólnoty, to go do tego nie zmusisz. Jak nie przychodzi na zebranie, to jego strata.
Traktuj wszystkich właścicieli jednakowo. Rób swoje i nie trać czasu.
TAK MAM POSTĄPIĆ .
Uzasadniając uchwałę z dnia 19 kwietnia 2002 r., III CZP 18/02 Sąd Najwyższy wskazał, że:
"Mając na względzie, że obecnie kanalizacja należy do urządzeń niezbędnych dla zaspokojenia potrzeb elementarnych, można uznać, iż jej instalowanie na
nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny, mieści się w ramach czynności zwykłego zarządu."
Jak wynika z uregulowań kodeksu cywilnego, do czynności zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli liczona według wielkości udziałów.Innymi słowy minimum 50,01% . Przy braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności.
Natomiast do czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli (jednomyślność). W przypadku braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.
Napisz projekt uchwały, zapukaj do sąsiadów i zbierz podpisy.
jak będziesz miał ponad 50% (udziałami) piszesz zawiadomienie do wszystkich i czekasz 6 tygodni (tak na wszelki wypadek) lub nie czekasz.
udział w naszej WM JEST 270 A ZA DWIE OSOBY JEST 80 CZYLI BRAKUJE DO 50%
ale postąpimy tak jak radzi nam : koziorozka: w postach na zebraniu jutro podejmujemy uchwałę o remoncie kanalizacji nawet w dwie osoby i czekamy 6 tygodni jak uchwała się uprawomocni ,jeżeli nikt nie zgłoś sprzeciwu i nie podważy będzie ok przystąpimy do remontu ,wtedy mogą nas w dupę pocałować
Nowy doklejony: 05.05.14 18:07 gdzie mam te podpisy zebrać jak oni nie wpuszczają do domu ani nie chcą gadać o takich sprawach już pisałem ten temat to ludzie z buszu tylko takie wyjście zostaje jak pisałem wcześniej(dziś sprawdziłem wyciągi to trzy osoby od Stycznia nie zapłacili za eksploatację lokalu ani złotówki ,jak i zaliczki na wode i co ?mają w dupie mnie i remonty i nikogo to z pozostałych nie interesuje to jest taka WM MAM DOŚĆ JUŻ TEGO BAGNA
Wydaje mi się, że windykacja zaległości jest podstawą. Do tego nie potrzeba żadnej uchwały.
Oczywiście, remont może przeprowadzić każdy współwłaściciel jako nakład konieczny, ale jak potem wyegzekwuje pieniądze od pozostałych? Będzie problem. Natomiast w kwestii podejmowania decyzji "1 na 1 ", to wszyscy właściciele się na to zgodzili, tak?
Nowy doklejony: 06.05.14 09:38
W tej wspólnocie nie obowiązuje uwl w zakresie zarządu - zatem o zaskarżaniu uchwał nie może być mowy.
W 6 lokalowej wspólnocie i dwójce "opornych" to chyba jest do osiągnięcia.
JEżeli jest taka notatka z sanepidu, to tylko dowód na konieczność podjęcia działań, moim zdaniem ta cała sprawa nie przekracza zarządu zwykłego, jednak w małej wspólnocie konieczna jest zgoda większości, jeżeli brak właściciel może sam sfinansować a potem się procesować .