parkowanie pojazdow
julia
Użytkownik
Mieszkam na osiedlu zamknietym, na ktorym miejsca parkingowe są wyznaczone i stanowią własność poszczególnych właścieli.Niestety developer nie przewidział dodatkowych miejsc parkingowych.Jak na wielu osiedlach mamy problem z osobami /szczególnie dotyczy to właścicieli mających po dwa samochody a tylko jedno miejsce postojowe/parkującymi gdzie popadnie.Zarząd przygotował uchwałę w której jest zapis mówiący o tym,że na samochody właścicieli zle zaparkowanych samochodow bedą zakładane blokady a właściciele pojazdow zostaną obciążeni kwota 100 zł na rzecz wspolnoty za zajęcie części wspolnej. Drogi zostaną oznakowane .Przed wjazdem na osiedle zostanie postawiona tablica informacyjna o zakazie parkowania i wynikające z tego tytułu konsekwencje.Blokady zakładane byłyby komisyjnie/pracownik ochrony i administrator/ zostanie zrobione zdjęcie pojazdu .Czytałam wiele opinii na ten temat.Wyroki sądów też w tej kwestii sa różne.Po sprawie chyba w lipcu dotyczyło to chyba osiedla w piasecznie w telewizji wypowiadał się na ten temat naczelnik wydziału ruchu drogowego ksp który powiedział,że wolno wprowadzać takie rozwiązania ale trzeba o tym poinformować właśccieli wjeżdzających na teren nieruchomości.Jaka jest wasza opinia?Czy wspolnota może wprowadzic takie rozwiązania?Zależy mi na tym żeby takie rozwiązanie zostało na moim osiedlu wprowadzone bo szlag mnie trafia jak widzę co się dzieje .
pozdrawiam
Julia
pozdrawiam
Julia
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Uważam, że na terenie prywatnym to właściciel decyduje o regulacji ruchu i zasadach parkowania.
Co do blokad zgadzam się, ale wobec pojazdów parkujących w miejscach niedozwolonych. Jeżeli ustanowicie strefę zamieszkania, to parkowanie będzie dozwolone tylko w miejscach wyznaczonych.
Co do kar - jeżeli będzie strefa, to mandat może nałożyć Straż Miejska, ale nie wspólnota na współwłaściciela nieruchomości.
Wspólnota nie ma uprawnień do nakładania kar na właścicieli lokali. Co innego, jeśli chodzi o osoby z zewnątrz - wówczas można taką karę nałożyć.
Oczywiście, wszystko musi być przemyślane, przyjęte uchwałą właścicieli, strefa oznakowana, wystawione tablice informacyjno-ostrzegawcze.
Ci co mają dwa samochody też będą głosować I prędzej oni przyjdą na zebranie, niż inni.
Przemyślcie czy da się gdzieś wygenerować dodatkowe miejsca do parkowania i wtedy możecie karać, ale nie przez blokady.
Założenie blokad na koła samochodu przez osoby inne niż policja czy straż miejska jest niedopuszczalne, gdyż tylko tym instytucjom kodeks drogowy przyznaje uprawnienia zakładania blokad.
Podstawą do zakładania blokad nie mogą być również przepisy o zastawie, gdyż zastaw wymaga umowy z właścicielem.
W konsekwencji nieuzasadnione jest żądanie uiszczenia należności za zdjęcie blokad z kół samochodu założonych z powodu parkowania w niedozwolonym miejscu, które w istocie jest żądaniem uiszczenia mandatu za wykroczenie polegające na parkowaniu w miejscu niedozwolonym, a oczywistym jest, że takich uprawnień właściciel parkingu czy też zarządzający prywatnym parkingiem nie posiada.
Należałoby wprowadzić obowiązek płacenia za postój na całym terenie osiedla za wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych.
Artykuł z lokalnej prasy:
"Założenie blokad na koła samochodu przez osoby inne niż policja czy straż miejska jest niedopuszczalne, gdyż tylko tym instytucjom kodeks drogowy przyznaje uprawnienia zakładania blokad."
Kodeks drogowy nie obowiązuje na terenie wspólnoty mieszkaniowej.
Chyba, że WM ustanowi strefę zamieszkania.
Nie zgadzam się, że prywatny właściciel parkingu nie może ustanawiać swoich reguł parkowania.
Zresztą, to już omawialiśmy: https://forum.zarzadca.pl/discussion/317/parkowanie-samochodow-na-terenie-wspolnoty/
.
Piszesz że należałby wprowadzić obowiązek płacenia za postoj,jak to przeprowadzić?
Pomysł dobry, bo odciążyłby Straż Miejską, tyle że w Polsce brak jest uregulowań prawnych, które nadawałyby licencję takim firmom jak Autoclamb. W Anglii auto clamp-y samochodowe na prywatnym terenie montują wyłącznie podmioty, które uzyskają licencję SIA (Security Industries Authority). W Szkocji auto clamp-y na prywatnym terenie są całkowicie zabronione od 1992.
Propozycja nowych zaostrzonych przepisów a Anglii http://www.the-sia.org.uk/home/about_sia/news/nr_090403.htm
Za dużo w nim było błędów i wypaczeń. :-(
Julia przeczytaj poniższy tekst, może tak to zrobicie:
Moim zdaniem nie ma jednak zastosowania. Po prostu brak jest ustawowych regulacji uprawniających do zakładania blokad. Bardziej adekwatna, choc z oczywistych względów ryzykowna wydaje się samopomoc polegająca na usunięciu pojazdu z prywatnej posesji.
Opłata za parkowanie rzeczywiście znajduje uzasadnienie w prawie, problemem może byc ściągalnośc.
...i blokada kół...