Zabudowa ogródka bez zgody Zarządu Wspólnoty

pabliciopablicio Użytkownik
Prośba o informację co może zrobić Zarząd Wspólnoty w momencie kiedy właściciel lokalu do którego przynależy ogródek ogrodzony murkiem, zrobił sobie zabudowę ogrodzenia do wysokości co najmniej 2m paskudnie wyglądająca słomą. Dodam że została dużo wcześniej podjęta uchwała w sprawie ustalenia warunków posadowienia klimatyzatorów, zabudowy balkonów, tarasów i okien oraz ogródków stanowiących przynależność do lokali mieszkalnych w nieruchomości, w której jest m.in. mowa o tym że Zarząd Wspólnoty wyraża zgodę na zabudowę po przedstawieniu przez właściciela lokalu projektu zabudowy oraz jest w uchwale informacja że zabudowa musi być dostosowana do estetyki osiedla.
Niestety rozmowy z właścicielem kończą się tekstem: "kto mi zwróci pieniądze wydane na zabudowę", niestety właściciel nie wystąpił z prośbą o pozwolenie na zabudowę.
Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak ogródek jest przynależny, to zarządowi nic do tego, jak będzie ogrodzony. Uchwała nic nie pomoże, bo uchwały mogą dotyczyć tylko części wspólnej.
    Przykre, ale prawdziwe. Tylko dobra wola się liczy. Może niech sąsiedzi próbują naciskać psychologicznie, że szpeci.
    To nie jest sprawa uowl, tylko stosunków międzyludzkich.
  • Opcje
    pabliciopablicio Użytkownik
    edytowano listopada -1
    w akcie notarialnym jest to określone że właścicielom lokali na parterze będzie przysługiwało prawo do wyłącznego korzystania z ogródków przed mieszkaniem
  • Opcje
    universaluniversal Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sprawdziłbym jakie są wymogi formalne ogrodzenia wg Rozporządzenia w sprawie warunków technicznym jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    Ogrodzenie graniczy z pozostałą częścią wspólną, stąd Wspólnota jest stroną.
    Jeśli to nie jest uzgodnione ze Wspólnotą - tu Zarządem, to właściciel ogrodzenia może po bezskutecznym wezwaniu mieć nakaz rozbiórki.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pablicio: właściciel lokalu do którego przynależy ogródek
    Pablicio: w akcie notarialnym jest to określone, że właścicielom lokali na parterze będzie przysługiwało prawo do wyłącznego korzystania z ogródków przed mieszkaniem
    Teren na którym jest ogródek to nieruchomość wspólna ? W każdym akcie notarialnym każdego z właścicieli lokali jest zawarta wzmianka o prawie do wyłącznego korzystania z ogródków przed mieszkaniem ? Kto płaci podatki od nieruchomości za tereny ogródkowe, wszyscy właściciele (członkowie wspólnoty) czy tylko ci "ogródkowi ?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem właściciel, któremu przysługuje prawo do wyłącznego korzystania z nieruchomości wspólnej ma prawo ogrodzić teren, jednak szczegóły powinien ustalić ze wspólnotą mieszkaniową, ponieważ to nadal nieruchomość wspólna. Ponadto, zwracam uwagę, że jeżeli teren wspólnoty nie jest ogrodzony i ma do niego odstęp nieograniczona liczba osób - to moim zdaniem jest to miejsce publiczne, dlatego też budowa ogrodzenia wymagała zgłoszenia w wydziale architektury.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca: właściciel, któremu przysługuje prawo do wyłącznego korzystania z nieruchomości wspólnej ma prawo ogrodzić teren
    Deweloper tak z dobrego serca przydzielił niektórym właścicielom prawo do dysponowania nieruchomością wspólną ? Przecież właściciele mogą ustanowić w każdej chwili "swoje" prawo.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Odnośnie realizacji prawa do wyłącznego korzystania:
    pomocne orzecznictwo:
    z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie, sygn. akt: I ACa 40/12:


    " Prawidłowo też ustalił sąd, iż przyznanie prawa korzystania i zarządzania miejscami parkingowymi nie obejmuje prawa do ich zabudowy, fizycznego wydzielenia i pobierania pożytków jako odrębnego przedmiotu prawa. Stanowisko prezentowane przez powoda zmierza do przyznania mu uprawnienia o treści odpowiadającej prawu własności do wydzielonych miejsc parkingowych. Powód nie nabył natomiast prawa własności wydzielonych fizycznie miejsc parkingowych, ale udział we współwłasności nieruchomości wspólnej i musi się liczyć z wynikającymi z tego tytułu ograniczeniami w postaci zgody współwłaścicieli na zmianę sposobu korzystania z części nieruchomości wspólnej. "

    Z treści tego uzasadnienia wynika, że fizyczne wydzielenie, np. przez zabudowę nie mieści się zakresie prawa do wyłącznego korzystania.
    Treść orzeczenia na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/1604-i-aca-4012-wylaczne-korzystanie-z-nieruchomosci-wspolnej
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.