Garaż, a mieszkania

AndiAndi Użytkownik
Witam,
mam pytanie jak z prawnego punktu widzenia to wygląda. MIeszkam we Wspólnocie, która posiada zarówno garaż podziemny jak i naziemną płytę garażową. Obydwie są odrębną własnością. Jak prawidłowo powinno się naliczać na nie opłaty. Każdy ma w nich jakiś udział i w sumie łatwo można policzyć jaki jest % zarówno garażu podziemnego jak i naziemnej płyty w neiruchomości wspólnej. Na 1 zebraniu Wspólnoty mieszkańcy przegłosowali uchwałę, aby wszystkie opłaty liczyć od miejsca postojowego garażowego, naziemnego i komórki garażowej. Problem jest jednak taki, iż nie wszystkie miejsca mają tę samą powierzchnię, czyli posiadają różny udział. Jeżeli ktoś ma mniejszcze miejsce postojowe to dopłaca za innych. Teraz pytanie, czy pomimo przyjęcia takiej uchwały jest to zgodne, czy w każdym momencie można się od niej odwołać? Jak prawidłowo powinno się to rozliczać?
I jeszcze jedno pytanie, jak powinno się liczyć głosy na zebraniach Wspólnoty Mieszkaniowej takiej odrębnej własności. Aby głosy z "garażu" były ważne to należy zebrać 100 %, czy każdy z głosów liczy się tak samo jak jest to w przypadku mieszkania?

Z góry dziękuję za odpowiedzi:bigsmile:

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Andi:[/cite] MIeszkam we Wspólnocie, która posiada zarówno garaż podziemny jak i naziemną płytę garażową. Obydwie są odrębną własnością.
    nie rozumiem jak można na płycie do garażowani ustanowić odrębną własności - przypisać udziały . Udziały są przypisne /naliczane tylko do pomieszczeń.
  • Opcje
    AndiAndi Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prepraszam nie doprecyzowałem. Na naziemnej płycie garażowej też znajdują się miejsca postojowe, które były sprzedawane przez dewelopera.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2014
    czyli te na płycie to część wspólna nieruchomości do wyłącznego korzystania przez tych co je kupili ?
    Na 1 zebraniu Wspólnoty mieszkańcy przegłosowali uchwałę, aby wszystkie opłaty liczyć od miejsca postojowego garażowego, naziemnego i komórki garażowej. Problem jest jednak taki, iż nie wszystkie miejsca mają tę samą powierzchnię, czyli posiadają różny udział.

    Jeżeli ktoś ma mniejszcze miejsce postojowe to dopłaca za innych.
    Teraz pytanie, czy pomimo przyjęcia takiej uchwały jest to zgodne, czy w każdym momencie można się od niej odwołać?
    Jak prawidłowo powinno się to rozliczać?
    to, że jest niegodne z prawem to nie muszę pisać .

    Widzę, że szukasz sprawiedliwości , ale we WM jej nie znajdziesz...:wink:

    Opłaty z miejsc parkingowych w garażu wielostanowiskowym ponosi się zgodnie z udziałem przypisanym do tego lokalu, podzielonym przez ilość MP.
    Zazwyczaj są to opłaty zaliczkowe dotyczące utrzymania nieruchomości wspólnej (1MP= kwota/m-c X udział /ilość MP)

    Natomiast te dotyczące MP na płycie to są pożytki dla WM i tu wspólnota(ogół właścicieli) może dowolnie sobie określać wymiar opłat - zaliczki.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z garażami stanowiącymi odrębną nieruchomość jest duży kłopot
    Tu poczytaj https://forum.zarzadca.pl/wiki/garaz
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Właściciele lokali nie mogą mieć udziałów w garażu wielostanowiskowym, który jest odrębną nieruchomością lokalową, tak jak nie mają tych udziałów w cudzych lokalach.
    Natomiast powierzchnia parkingowa - innymi słowy parking urządzony na nieruchomości wspólnej, to nie odrębny lokal.

    Współwłaściciele garażu płaca swoimi udziałami w garażu - płacą zaliczki na utrzymanie nieruchomości wspólnej, obowiązek zapłaty wynika z ustawy o własności lokali, jest to zatem obowiązek ustawowy.
    Natomiast za miejsce parkingowe się płaci, o ile podejmiecie taką uchwałę - chodzi o opłatę za wyłączne korzystanie z nieruchomości wspólnej- jednak nie może być ustalona dowolnie.

    "Wspólnota mieszkaniowa może obciążyć właściciela lokalu korzystającego z części nieruchomości wspólnej z wyłączeniem pozostałych dodatkowymi opłatami – jednak nie zawsze przysługuje jej roszczenie o wynagrodzenie z tego tytułu. W przypadku podziału quoad usum dodatkowe opłaty winny odpowiadać rzeczywistym kosztom utrzymania zajętej nieruchomości wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 7 marca 2013 r., sygn. akt: I ACa 847/12."

    Więcej na ten temat w artykule: Opłaty za wyłączne korzystanie z nieruchomości wspólnej na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/komentarze/2232-oplaty-za-wylaczne-korzystanie-z-nieruchomosci-wspolnej

    Odnośnie wymiaru opłat, to proponuję przyjęcie stawki za metr, wtedy nie będzie wątpliwości.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.