Internet

SebastianSebastian Użytkownik
Nasza Wspólnota ma następujący problem. Do nowo wybudowanego bloku chce wejść operator z internetem- projekt unijny, i oczywiście pozwalamy mu na podpięcie się do bloku ale stawiamy mu warunek taki , że na klatkach schodowych te wszystkie rurki z kablami maja być schowane w ścianach. Operator upiera się że nigdzie tak się nie robi, nie będzie wiercił ścian, szkoda pieniędzy, szybciej zrobimy itd. Ale my nie chcemy mieć oszpeconych klatek w rurki, i mam takie pytanie czy jest jakaś norma na instalacje internetową albo jakiś artykuł prawny bo mam wrażenie że gość nas wkręca i chce iść po najniższej lini oporu.
Pozdrawiam i dziękuje

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Sebastian:[/cite]Nasza Wspólnota ma następujący problem.
    problemy własnej wspólnoty rozwiązuje się we własnym sosie właścicielskim, a nie na forach . Tu co najwyżej można skonsultować własne pomysły ...
    [cite] Sebastian:[/cite]Do nowo wybudowanego bloku chce wejść operator z internetem- projekt unijny, i oczywiście pozwalamy mu na podpięcie się do bloku ale stawiamy mu warunek taki , że na klatkach schodowych te wszystkie rurki z kablami maja być schowane w ścianach.

    Operator upiera się że nigdzie tak się nie robi, nie będzie wiercił ścian, szkoda pieniędzy, szybciej zrobimy itd.

    Ale my nie chcemy mieć oszpeconych klatek w rurki, i mam takie pytanie czy jest jakaś norma na instalacje internetową albo jakiś artykuł prawny bo mam wrażenie że gość nas wkręca i chce iść po najniższej lini oporu.
    To wy stawiacie warunki , a nie On.
    On idzie po najmniejszej lini oporu , zwiększa jedo koszt takie wkuwanie . Nie lepiej kazać mu wykonać szacht techniczny z re-gipsu i w nim umieścić kabelki ?
    Nowy blok i nie ma instalacji internetowej?.... to dziwne?

    Wkuwanie, to oszpeci wam klatki schodowe i trzeba będzie je ponownie malować, przecież to nowy blok
  • Opcje
    SebastianSebastian Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Instalacja internetowa w bloku istnieje ale okazało się, że kable nie nadają się do światłowodu!! - Nie wnikam dla czego. I tu pojawił się problem. Ja wiem że my stawiamy warunki ale moje pytanie brzmiało czy jest jakaś norma/akt prawny która opisuje w jaki sposób ta instalacja ma wyglądać???
    I taka prośba do ciebie, zacznij odpowiadać grzecznie, ponieważ zaobserwowałem sarkazm, zarozumiałość w twoich postach
  • Opcje
    MarcoPoloMarcoPolo Użytkownik
    edytowano maja 2014
    Nie wiem, czy są jakieś normy techniczne (jeśli tak, niech pokaże te normy ten, co chce zakładać rurki). Ja bym za punkt wyjścia przyjął pogląd, że to jest Wasz budynek i jak ktoś chce coś w nim robić, bo ma taki projekt unijny, to powinien dostosować się do Waszych wymagań (chyba, że te wymagania są niezgodne z normami, które Wam przedstawi). Jak na razie, to chcą zrobić tak, jak im najwygodniej, najtaniej, najszybciej. A to nie są żadne merytoryczne argumenty, istotne dla wspólnoty.
    Teraz już się nie robi tak, że klatki schodowe są oplecione pajęczyną różnych instalacji (np. z każdej kablówki przychodzili monterzy i nie pytając zarządcy budynku o zgodę ciągnęli sobie swoje instalacje), więc upierałbym się, żeby wkuwali a potem przywrócili wygląd ściany do stanu przed wkuwaniem
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Poruszane reguluje Ustawa z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. Nr 106, poz. 675 ze zm.), zwana dalej „ustawą szerokopasmową”.
    Jeżeli chodzi o sposób wykonania instalacji - to budynek jest Waszą własnością - więc musicie mieć na to wpływ, oczywiście Wasze wymagania muszą być uzasadnione i racjonalne. Nie ma natomiast normy, która reguluje takie sprawy wprost. Zgodnie z art. 30 ust. 4 ustawy szerokopasmowej warunki dostępu określa umowa. Jeżeli negocjacje nie przyniosą rezultatu - możecie wystąpić do Prezesa UKE z wnioskiem o wydanie decyzji w sprawie współkorzystania lub dostępu do infrastruktury technicznej.

    Proszę też zwrócić uwagę na to, że możecie pobierać wynagrodzenie - nie za samo udostępnienie budynku - ale za korzystanie - często przepisy regulujące tę kwestię są nie do końca zrozumiałe i wspólnoty nie pobierają pożytków.


    "Nieodpłatność dostępu nie oznacza, że przedsiębiorca telekomunikacyjny może korzystać z nieruchomości wspólnej za darmo. Regulacja zawarta w ust. 3b cytowanego powyżej art. 30 stanowi, że w przypadku uzyskania dostępu przedsiębiorca ten ponosi m.in. koszty związane z udostępnieniem nieruchomości w celu wykorzystywania istniejącego przyłącza telekomunikacyjnego lub istniejącej instalacji telekomunikacyjnej budynku albo doprowadzenia do budynku przyłącza telekomunikacyjnego lub wykonania instalacji telekomunikacyjnej budynku, w tym przywrócenia stanu pierwotnego a także utrzymania udostępnionego przyłącza, instalacji, całości lub części kabla – w szczególności koszty energii elektrycznej oraz najmu powierzchni.

    Zgodnie ze stanowiskiem Prezesa UKE są to wydatki związane z pracami przeprowadzonymi przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego, które poniósł podmiot udostępniający nieruchomość, jak np. dodatkowe koszty ochrony nieruchomości w czasie wykonywanych robót, czy energii elektrycznej.
    Odnośnie kosztów energii elektrycznej Prezes UKE zaproponował dwa sposoby jej rozliczenia, tj. ryczałtowy, uzgodniony przez strony z uwzględnieniem znamionowej mocy urządzeń przedsiębiorcy telekomunikacyjnego instalowanych na nieruchomości gruntowej lub budynkowej, albo na podstawie odrębnej umowy zawartej pomiędzy przedsiębiorcą telekomunikacyjnym a zakładem energetycznym.Odnośnie czynszu najmu powierzchni, to zaproponowane zostały stawki w zależności za m2, których wysokość zależna jest od liczby mieszkańców w danym mieście i wahają się w granicach od 13,81 zł. za m2, gdy liczba ta wynosi poniżej 10 000 mieszkańców do 79,08 za m2 w przypadku m.st. Warszawa."

    Więcej na ten temat w artykule: Umowa o dostępie do nieruchomości to czynność zwykłego zarządu na stromnie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny.

    http://www.zarzadca.pl/przeglad-prasy/rynek-nieruchomosci/2090-umowa-o-dostepie-do-nieruchomosci-to-czynnosc-zwyklego-zarzadu
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.