podatek od lokali użytkowych

aga71aga71 Użytkownik
Witam
Czy ktoś rozważał możliwość obciążenia podatkiem dochodowym od lokali użytkowych poszczególnych właścicieli tych lokali?
Mam taką wspólnotę, która zażyczyła sobie zwiększenie zaliczki dla właścicieli lokali użytkowych w związku "generowaniem" dodatkowego kosztu jakim jest podatek (planują podjąć taką uchwałę).

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ustawa
    Art. 12
    3. Uchwała właścicieli może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] aga71:[/cite]Witam
    Czy ktoś rozważał możliwość obciążenia podatkiem dochodowym od lokali użytkowych poszczególnych właścicieli tych lokali?
    Mam taką wspólnotę, która zażyczyła sobie zwiększenie zaliczki dla właścicieli lokali użytkowych w związku "generowaniem" dodatkowego kosztu jakim jest podatek (planują podjąć taką uchwałę).
    u mnie taka uchwała dzielący podatek zapłacony od lok. użytkowych jest raz do roku
    w uchwale właścicieli lokali ws. rozliczenia strat i nadwyżek finansowych za okres obrachunkowy, bo to MF obciążył tylko właścicieli lokali użytkowych.
  • Opcje
    abwehrstelle_breslauabwehrstelle_breslau Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dwóch ślepców wprowadza trzeciego w niuanse gry świateł na płótnie Claude'a Moneta :)

    @ aga71
    -) po pierwsze : ani lokal użytkowy , ani jego właściciel nie "generuje podatku" - podatek (jeśli już!) dotyczy podmiotu, czyli wspólnoty!!! ...równie dobrze możesz @ ago71 doradzić mieszkańcom, aby podjęli uchwałę przymuszającą właścicieli lok.użytkowych aby płacili ich prywatne zobowiązania publiczno-prawne ...dalej idąc to może nawet alimenty! :)

    -) po drugie : podatek dochodowy (CIT) nie jest kosztem!! to prawda, że pomniejsza on dochód - ale taki "skrót myślowy" prowadzi na manowce! szczególnie w przypadku wspólnoty mieszkaniowej, która co do zasady NIE OSIĄGA DOCHODU !!!

    -) po trzecie : brak zwolnienia z opodatkowania PDOP dochodów wspólnoty mieszkaniowej w części osiągniętej od lokali użytkowych, tak naprawdę powoduje pojawienie się zobowiązania podatkowego wyłącznie od NADWYŻKI wpłaconych zaliczek nad udziałem w kosztach tych lokali, wynikających z rozliczenia rocznego. W dodatku jeżeli w jednym roku wspólnota opodatkuje rozliczenie owej nadwyżki z rozliczenia LU, to w następnym roku podatkowym powinna ten fakt uwzględnić in minus!!! - o tym jakoś zapominają rozmaici mądrale wypowiadający się w sprawie :(
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] abwehrstelle_breslau:[/cite] brak zwolnienia z opodatkowania PDOP dochodów wspólnoty mieszkaniowej w części osiągniętej od lokali użytkowych, tak naprawdę powoduje pojawienie się zobowiązania podatkowego wyłącznie od NADWYŻKI wpłaconych zaliczek nad udziałem w kosztach tych lokali, wynikających z rozliczenia rocznego.
    Dokładnie tak. Dobrze, że ktoś to wreszcie wyartykułował, ja próbowałem wyjaśniać to w wątku https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/4059/2/#Item_35 , ale temat widzę nadal żywy :wink:
  • Opcje
    aga71aga71 Użytkownik
    edytowano czerwca 2014
    bardzo dziękuję za informację. Ja osobiście zgadzam się z abwehrstelle_breslau, ale niektórzy nie przyjmują do wiadomości takich odpowiedzi.
  • Opcje
    abwehrstelle_breslauabwehrstelle_breslau Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] aga71:[/cite]bardzo dziękuję za informację. Ja osobiście zgadzam się z abwehrstelle_breslau, ale niektórzy nie przyjmują do wiadomości takich odpowiedzi.
    nie zniechęcaj się ago71 ! ja mam takich "niektórych" na pęczki, część z nich daje się przekonać ale sporo z nich to "zakute łby" i nic do nich nie dotrze :( dla takich przypadków nawet decyzja/orzeczenie sądu o nieskuteczności uchwały sprzecznej z prawem - będzie spiskiem sił nieczystych ... i Tuska :))

    właściciel lokalu użytkowego, którego wspólnota przegłosuje w sprawie dowalenia mu wyższej partycypacji w jej kosztach, skutecznie zaskarży w sądzie taką uchwałę!
    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

    Egzo -> temat jest dla mnie jak najbardziej żywy! w zarządzanych przez nas wspólnotach staramy się nie doprowadzać do dużych nadwyżek w rozliczeniach i po prostu "nie zauważamy" owych nadwyżek w kalkulacji CIT :wink: jest to nie do końca correct, ale jedyne "sensowne" rozwiązanie problemu
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    abwehrstelle_breslau: ...w przypadku wspólnoty mieszkaniowej, która co do zasady NIE OSIĄGA DOCHODU !!!

    Otóż to! Brawo!
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2014
    [cite]abwehrstelle_breslau:[/cite]właściciel lokalu użytkowego, którego wspólnota przegłosuje w sprawie dowalenia mu wyższej partycypacji w jej kosztach, skutecznie zaskarży w sądzie taką uchwałę!
    nie znam przypadku gdzie właściciel lokalu użytkowego, któremu uchwałą właścicieli lokali dowalono opłatę podatku CIT podał taka uchwałę do sądu ....
    ale "wirtualnym świecie" abwehrstelle_breslau: wszystko przecież może się zdarzyć
    w zarządzanych przez nas wspólnotach staramy się nie doprowadzać do dużych nadwyżek w rozliczeniach i po prostu [b]"nie zauważamy" owych nadwyżek [/b]w kalkulacji CIT :wink:
    

    u mnie dowalamy jednorazowo ...:shamed:
  • Opcje
    abwehrstelle_breslauabwehrstelle_breslau Użytkownik
    edytowano czerwca 2014
    nie znam przypadku gdzie właściciel lokalu użytkowego, któremu uchwałą właścicieli lokali dowalono opłatę podatku CIT podał taka uchwałę do sądu ....
    także nie znam! :smile: zapewne dlatego, że nie znam przypadku wspólnoty, która podjęła tak kuriozalną uchwałę... powiem więcej: nie wyobrażam sobie nawet wprowadzenia w życie "odjechanego" pomysłu aby inaczej traktować właścicieli LU tylko dlatego, że wspólnota ma jakieś podatki do zapłacenia!
    To wbrew zasadom prawa, sprawiedliwości i ...wszelkiej logice (za wyjątkiem tzw logiki Kalego :smile:)

    Z Twoich wpisów KuboP wynika, że wspólnota (w której jesteś właścicielem? zarządem?? zarządcą???) podjęła uchwałę o ekstra dociążeniu wybranych właścicieli (tu właścicieli LU) dodatkową daniną na rzecz utrzymania nieruchomości wspólnej - uzasadniając ją horrendalną bzdurą, która nie ma żadnego oparcia w przepisach prawa!!! cywilnego, Uwol ani podatkowego

    Jeśli jest to prawdą co piszesz? i jeśli właściciele lokali użytkowych płacą spolegliwie wspólnocie ów haracz?? to pozostaje mi tylko skomentować, że są ...i d i o t a m i - nawet gdyby wynosił on dwa złote na rok
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2014
    [cite] abwehrstelle_breslau:[/cite]
    nie znam przypadku gdzie właściciel lokalu użytkowego, któremu uchwałą właścicieli lokali dowalono opłatę podatku CIT podał taka uchwałę do sądu ....
    także nie znam! :smile: zapewne dlatego, że nie znam przypadku wspólnoty, która podjęła tak kuriozalną uchwałę...
    powiem więcej: nie wyobrażam sobie nawet wprowadzenia w życie "odjechanego" pomysłu aby inaczej traktować właścicieli LU tylko dlatego, że wspólnota ma jakieś podatki do zapłacenia!
    To wbrew zasadom prawa, sprawiedliwości i ...wszelkiej logice (za wyjątkiem tzw logiki Kalego :smile:)

    Z Twoich wpisów KuboP wynika, że wspólnota (w której jesteś właścicielem? zarządem?? zarządcą???) podjęła uchwałę o ekstra dociążeniu wybranych właścicieli (tu właścicieli LU) dodatkową daniną na rzecz utrzymania nieruchomości wspólnej - uzasadniając ją horrendalną bzdurą, która nie ma żadnego oparcia w przepisach prawa!!! cywilnego, Uwol ani podatkowego

    Jeśli jest to prawdą co piszesz? i jeśli właściciele lokali użytkowych płacą spolegliwie wspólnocie ów haracz?? to pozostaje mi tylko skomentować, że są ...i d i o t a m i - nawet gdyby wynosił on dwa złote na rok
    jednak tak jest ....dla ciebie to może nowość... do pierwszej kontroli US , a wtedy zobaczymy kto będzie i d i o t ą...:wink:
    [cite] abwehrstelle_breslau:[/cite]
    w zarządzanych przez nas wspólnotach [b]staramy się nie doprowadzać do dużych nadwyżek w rozliczeniach[/b] 
    i po prostu [b][color=#f00]"nie zauważamy"[/color][/b] owych nadwyżek w kalkulacji CIT :bigsmile:
    
  • Opcje
    abwehrstelle_breslauabwehrstelle_breslau Użytkownik
    edytowano czerwca 2014
    KuboP, ponieważ nie mam pewności co do Twoich intencji (bo widząc Twoje manipulowanie cytatami, odniosłem właśnie wrażenie, że kieruje Tobą chęć droczenia się a nie merytoryczna dyskusja) wyjaśniam:
    "i d i o t ą" pozwoliłem sobie nazwać właściciela lokalu użytkowego z "Twojej" wspólnoty (rzeczywistej bądź wymyślonej przez Ciebie) który bez zastrzeżeń godzi się na wyższy udział w rozliczeniu kosztów (i płaci !!!) niż to wynika z przepisów prawa

    Chyba zgodzisz się z tym, że każdy właściciel może zaskarżać każdą uchwałę?
    A już oczywistym jest, że uchwała której treść rażąco narusza prawo będzie przez sąd uznana za nieważną??

    Jeśli więc jakiś właściciel nie zauważa, że jest zmuszony przez wspólnotę do wyższych opłat niż to wynika z jego udziału dzięki uchwale podjętej w kolizji z przepisami prawa - to albo jest filantropem? (nikt przecież nie zabroni bogatemu być sponsorem sąsiadów) albo jak napisałem wyżej -> "jest i d i o t ą"

    wszystko w temacie!
    ...and further pulling thread is just feeding the troll
    Komentarz edytowany abwehrstelle_breslau
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.