problem z rozliczeniem..(liczniki)

granullagranulla Użytkownik
Witam
do WM nalezę drugi rok
po wykupie mieszkania przy rozliczeniu rocznym dowiedziałam się ze mam niedopłatę 800 PLN
nigdy nie miałam zaległości w mieszkaniu komunalnym,wiec nie mogłam się z tym zgodzić
po długiej walce okazało się ze program komputerowy źle obliczył i dostałam zwrot za liczniki 750 PLN
w tym roku niestety znowu nerwy..mam zwroty ok 750 PLN ale ich nie dostane bo zostały wliczone w koszty.
dodatkowo zauważyłam ze zaliczka za wywóz nieczystości została policzona za 6 miesięcy a nie za 12
na moje pytanie gdzie sie podziała zal. za 6 miesięcy p.administrator stwierdziła iz poszło to na podatki ..innymi słowy państwo zabrało??
jestem laikiem w tej sprawie to fakt, ale zastanawiam sie ,czy administrator może zabrać moje oszczędności (zużycie wody ,ścieki) 750 PLN oraz czy może zniknąć bez śladu moja zaliczka za wywóz śmieci za 6 m tj 114 pln..dodam ze inni właściciele nadpłatę odbierają sobie w opłatach miesiecznych..kompletnie nie wiem co począć? bardzo prosze o porade co mogę zrobić w tej niejasnej sprawie

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano maja 2014
    na moje pytanie gdzie sie podziała zal. za 6 miesięcy p.administrator stwierdziła iz poszło to na podatki
    ...czy może zniknąć bez śladu moja zaliczka
    p. administrator jest niespełna rozumu chyba!
    WM nie płaci żadnego podatku (poza nielicznymi WM ochotniczkami).
    Pomijam fakt, że zaliczka właściciela lokalu nie jest przeznaczona na jakieś podatki.
    Proszę wystosować pismo do zarządu (lub zarządcy powierzonego) z żądaniem prawidłowego, zgodnego z prawem rozliczenia wpłaconych zaliczek za dany rok a także podania podstawy prawej wysokości płaconych zaliczek tzn. uchwały właścicieli o ustaleniu opłat na pokrycie kosztów zarządu.
    Jednocześnie określić odpowiedni termin z adnotacją, że brak takich informacji spowoduje wyegzekwowanie od wspólnoty, nierozliczonych (niesłusznie pobranych) pieniędzy od właściciela wraz z odsetkami na drodze sądowej.
    Proszę tez zgromadzić dowody wpłat zaliczek za cały rok.
    zastanawiam sie ,czy administrator może zabrać moje oszczędności (zużycie wody ,ścieki) 750 PLN oraz czy może zniknąć bez śladu moja zaliczka za wywóz śmieci za 6 m tj 114 pln.
    Tu się nie ma nad czym zastanawiać. To jest horror! Jeżeli to prawda to takie działanie jest niedopuszczalne. Zniknięcie pieniędzy właściciela i nierozliczenie ich to kradzież a dokładnie przywłaszczenie.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano maja 2014
    bardzo prosze o porade co mogę zrobić w tej niejasnej sprawie
    granulla - niestety, przy takiej bałaganiarskiej księgowości musisz poświęcić trochę czasu i się podkształcić w swoich prawach i przepisach obowiązujących we wspólnocie.
    Na szybko: zacznij dokładnie opisywać swoje przelewy. Wtedy nikt nie będzie miał prawa księgować wpłaty niezgodnie z opisem.
    Ile lokali jest w twojej wspólnocie?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2014
    [cite] granulla:[/cite]po wykupie mieszkania przy rozliczeniu rocznym dowiedziałam się ze mam niedopłatę 800 PLN
    nigdy nie miałam zaległości w mieszkaniu komunalnym,wiec nie mogłam się z tym zgodzić
    po długiej walce okazało się ze program komputerowy źle obliczył i dostałam zwrot za liczniki 750 PLN
    to nie program komputerowy ale istota ( nie mylić z człowiekiem), która go obsługuje popełniła błąd
    [cite] granulla:[/cite]w tym roku niestety znowu nerwy..mam zwroty ok 750 PLN ale ich nie dostane bo zostały wliczone w koszty.
    dodatkowo zauważyłam ze zaliczka za wywóz nieczystości została policzona za 6 miesięcy a nie za 12
    na moje pytanie gdzie sie podziała zal. za 6 miesięcy p.administrator stwierdziła iz poszło to na podatki ..innymi słowy państwo zabrało??
    jestem laikiem w tej sprawie to fakt, ale zastanawiam sie ,czy administrator może zabrać moje oszczędności (zużycie wody ,ścieki)
    750 PLN oraz czy może zniknąć bez śladu moja zaliczka za wywóz śmieci za 6 m tj 114 pln..
    dodam ze inni właściciele nadpłatę odbierają sobie w opłatach miesiecznych..
    kompletnie nie wiem co począć? bardzo prosze o porade co mogę zrobić w tej niejasnej sprawie
    tak na moje oko... to jest jeden wielki szwindel , tak bez uchwał ogółu właścicielei księgowa nie może czegoś zabrać , coś pokryć ...dziwne rzeczy opisujesz ????

    Kto to jest tym Administratorem, nie Gmina czasem?

    pod tym linkiem masz wzór zaliczki
    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/4528/abc-wm-jak-powinna-wygladac-zaliczka-dla-wlasciciela-lokalu/?Focus=56725#Comment_56725

    https://forum.zarzadca.pl/wiki/wzor_-_zaliczka
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    granullagranulla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam
    Serdecznie dziękuje za wszystkie informacje ,które sa dla mnie bardzo cenne.
    Odpowiem po kolei ,w budynku są 34 lokale liczba osób 47,93(podobno)
    przeważnie ludzie starsi oraz osoby wynajmujące,których rozliczenia raczej nie interesują ,
    na zebranie WM przychodzi 5-6 osób.
    zebrałam wszystkie przelewy i rachunki,dzwoniłam do Administratorki o szczegółowe rozliczenie niestety na e-maila przysłała to co wcześniej.
    Administratorem jest prywatna spółka .
    Również uważam że jest to ewidentny szwindel dlatego nie odpuszczę ,zrobię tak jak poradził/a gecon
    Ciężko będzie ponieważ traktują człowieka jak intruza.
    Jak zakończy się walka o moje pieniądze i spokój -napiszę
    pozdrawiam G.:shamed:
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] granulla:[/cite](...) mam zwroty ok 750 PLN ale ich nie dostane bo zostały wliczone w koszty.
    dodatkowo zauważyłam ze zaliczka za wywóz nieczystości została policzona za 6 miesięcy a nie za 12
    na moje pytanie gdzie sie podziała zal. za 6 miesięcy p.administrator stwierdziła iz poszło to na podatki ..innymi słowy państwo zabrało?? (...)

    Jezeli ma Pani nadplate w zaliczkach na media to zwrot tej zaliczki sie Pani nalezy i zadne przekazywanie tej nadplaty na koszty nie jest prawnie dozwolone. Chyba ze miala Pani jakies zaleglosci w oplatach na media z lat poprzednich.

    Jesli chodzi o te zaliczki na smieci to rozliczenie tylko 6 miesiecy zeszlego roku moze byc wynikiem wejscia w zycie w lipcu nowej ustawy "smieciowej".
    Od lipca wplaty na smieci nie podlegaja rozliczeniu.
    Moze dlatego administrator nazwal to podatkiem.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2014
    [cite] man:[/cite]
    Jesli chodzi o te zaliczki na smieci to rozliczenie tylko 6 miesiecy zeszlego roku moze byc wynikiem wejscia w zycie w lipcu nowej ustawy "smieciowej".
    Od lipca wplaty na smieci nie podlegaja rozliczeniu.

    Moze dlatego administrator nazwal to podatkiem.
    co ty wypisujesz ? wszelkie wydatki WM podlegają rozliczeniu ....
    [cite] granulla:[/cite]Administratorem jest prywatna spółka .
    Również uważam że jest to ewidentny szwindel dlatego nie odpuszczę ,zrobię tak jak poradził/a gecon
    Ciężko będzie ponieważ traktują człowieka jak intruza.
    to go zmieńcie , takie jest wasze prawo
  • Opcje
    granullagranulla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Konsultowałam się z osobą która posiada wiedzę o księgowości i ma Pan racje znikniecie zaliczki za 6 miesięcy to skutek ustawy śmieciowej.
    Jeżeli chodzi o nadpłatę ,nie miałam i nie mam żadnych zaległości,dodam tylko ze w grudniu 2012 wykupiłam mieszkanie od gminy gdzie warunkiem wykupu było miedzy innymi niezaleganie z opłatami , dziś chciałam udać się osobiście do administracji i przedstawić moje dokumenty ,ale niestety obecnie panie nie maja czasu..wyszło że dopiero za 2 tyg..
    Stres, stres i jeszcze raz stres funduje mi administracja !
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2014
    [cite] granulla:[/cite]Konsultowałam się z osobą która posiada wiedzę o księgowości
    i ma Pan racje znikniecie zaliczki za 6 miesięcy to skutek ustawy śmieciowej.
    czy ta osoba zna się na ewidencji pozaksięgowej wspólnoty i rozliczeniach we WM , czy tylko zna ustawę o rachunkowości ?:shamed:,
    to jest bardzo duża różnica ... i dwa odrębne światy ....:wink:
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano czerwca 2014
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] man:[/cite]
    Jesli chodzi o te zaliczki na smieci to rozliczenie tylko 6 miesiecy zeszlego roku moze byc wynikiem wejscia w zycie w lipcu nowej ustawy "smieciowej".
    Od lipca wplaty na smieci nie podlegaja rozliczeniu.

    Moze dlatego administrator nazwal to podatkiem.
    co ty wypisujesz ? wszelkie wydatki WM podlegają rozliczeniu ....
    (...)

    Kiedy nie bylo ustawy "smieciowej" zaliczki na koszty wywozu smieci mogly byc wyzsze od faktycznych kosztow i wtedy nadplata podlegala zwrotowi. Ile zwracano wynikalo z rozliczenia faktycznych kosztow.

    Teraz rozliczenia sie nie robi bo juz nie wplacamy zaliczek na koszt wywozu smieci tylko uiszczamy oplate (podatek).
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2014
    [cite] man:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] man:[/cite]
    Jesli chodzi o te zaliczki na smieci to rozliczenie tylko 6 miesiecy zeszlego roku moze byc wynikiem wejscia w zycie w lipcu nowej ustawy "smieciowej".
    Od lipca wplaty na smieci nie podlegaja rozliczeniu.

    Moze dlatego administrator nazwal to podatkiem.
    co ty wypisujesz ? wszelkie wydatki WM podlegają rozliczeniu ....
    (...)

    Kiedy nie bylo ustawy "smieciowej" zaliczki na koszty wywozu smieci mogly byc wyzsze od faktycznych kosztow i wtedy nadplata podlegala zwrotowi. Ile zwracano wynikalo z rozliczenia faktycznych kosztow.

    Teraz rozliczenia sie nie robi bo juz nie wplacamy zaliczek na koszt wywozu smieci tylko uiszczamy oplate (podatek).
    (...)
    Wspólnota powinna sie rozliczyć z każdej pobranej/ naliczonej złotówki właścicielowi lokalu . Jak tego nie czyni to znaczy robi szwindle.


    W rozliczeniu (SF) kosztów odpadów powinno być wykazane saldo ZERO - jak wszystko za wspólnotę robi Gmina, niezależnie jak to sie nazywa : zaliczka czy opłata podatkowa
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota powinna sie rozliczyć z każdej pobranej/ naliczonej złotówki właścicielowi lokalu
    Dokładnie.
    Zaliczka na wywóz śmieci czy opłata śmieciowa (podatek) to są wszystko koszty zarządu - zgodnie z art. 14 ppkt 3 i 4 UoWL.
    Na pokrycie tych kosztów właściciele płacą zaliczki - zgodnie z art. 15 UoWL.
    "Zniknięcie" zaliczki śmieciowej u granulli nie ma nic wspólnego z ustawą śmieciową - panie z administracji to sobie mogą bajdurzyć co chcą - to właściciele ustalają odpowiednią uchwałą sposób ponoszenia i rozliczenia kosztów zarządu.
  • Opcje
    granullagranulla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam
    Panowie..tak jak napisałam wyżej, że gecon ma racje ponieważ zabrałam rozliczenie do księgowej z mojej dawnej administracji domów komunalnych( należałam tam 10 lat)
    Pani przyznała ,znikniecie kasy za 6 m to skutki ustawy śmieciowej,teraz staram się to wszystko zrozumieć..
    Dowiedziałam się również ,że administracja naliczyła mi jakieś zaległości za 2012 rok tzw bilans otwarty za 2012? totalna, bzdura mam wszystko uregulowane ponieważ ,walczyłam z WM w tamtym czasie o niesłuszne zabranie mi 8oo pln za liczniki ,dostałam zwrot kasy od WM- korektę oraz wyjaśnienie że program komputerowy źle wyliczył..heh a w tym roku znowu to samo.. powiem szczerze ,ze trzeba bardzo dużo determinacji aby znowu od początku z nimi walczyć 2.06 2014 pani administrator łaskawie mnie przyjmie ..jednak obawiam się , znowu coś przekręcą i wyjdzie że tamta korekta jest nie ważna! :shamed:
    pozdrawiam G

    Nowy doklejony: 26.05.14 22:24
    poprawka przepraszam racje ma .. man :bigsmile:
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] granulla:[/cite](...) trzeba bardzo dużo determinacji aby znowu od początku z nimi walczyć 2.06 2014 pani administrator łaskawie mnie przyjmie ..jednak obawiam się , znowu coś przekręcą i wyjdzie że tamta korekta jest nie ważna!

    Nowy doklejony: 26.05.14 22:24
    poprawka przepraszam racje ma .. man :bigsmile:

    Witam,
    Wspolczuje i moge jedynie poradzic aby wszelkie ustalenia z ta administratorka odbywaly sie na pismie.
    Pozdrawiam i dziekuje za roztrzygniecie sporu.
  • Opcje
    granullagranulla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dziękuje za radę , jeszcze raz pozdrawiam
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano maja 2014
    Pani przyznała ,znikniecie kasy za 6 m to skutki ustawy śmieciowej
    Ta pani opowiada bzdury.
    Żadna ustawa a tym bardziej śmieciowa nie może być powodem zniknięcia wpłacanych zaliczek także na śmieci zwlaszcza w rozliczeniu.
    ...w tym roku niestety znowu...nerwy...
    Podtrzymuję swoją radę:
    Proszę wystosować pismo do zarządu (lub zarządcy powierzonego) z żądaniem prawidłowego, zgodnego z prawem rozliczenia wpłaconych zaliczek za dany rok a także podania podstawy prawej wysokości płaconych zaliczek tzn. uchwały właścicieli o ustaleniu opłat na pokrycie kosztów zarządu.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2014
    [cite] granulla:[/cite]Witam
    Panowie..tak jak napisałam wyżej, że gecon / man ma racje ponieważ zabrałam rozliczenie do księgowej z mojej dawnej administracji domów komunalnych( należałam tam 10 lat)
    wspólnota nie może łaczyc twy dwóch podmiotów z komunalka musisz się rozliczyć do "zera" , a we wspólnocie zaczynasz od "zera" (BO).
    Pani przyznała ,znikniecie kasy za 6 m to skutki ustawy śmieciowej,teraz staram się to wszystko zrozumieć..
    ja też się staram i nic ...

    Dowiedziałam się również ,że administracja naliczyła mi jakieś zaległości za 2012 rok tzw bilans otwarty za 2012? totalna, bzdura mam wszystko uregulowane ponieważ ,walczyłam z WM w tamtym czasie o niesłuszne zabranie mi 8oo pln za liczniki ,dostałam zwrot kasy od WM- korektę oraz wyjaśnienie że program komputerowy źle wyliczył..heh a w tym roku

    znowu to samo.. powiem szczerze ,ze trzeba bardzo dużo determinacji, aby znowu od początku z nimi walczyć

    2.06 2014 pani administrator łaskawie mnie przyjmie ..jednak obawiam się , znowu coś przekręcą i wyjdzie że tamta korekta jest nie ważna! :shamed:
    pozdrawiam G
    to chyba da się jakoś zrozumieć / wyjaśnić ...
  • Opcje
    granullagranulla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam
    Jeszcze raz wielkie dzięki za wszystkie informacje :bigsmile: ,niestety pani administrator kolejny raz nie przyjęła mnie, tym razem z powodu nieobecności p. księgowej
    ręce opadają, może w piątek ..zastanawiam się czy jest jakakolwiek instytucja gdzie mogłabym złożyć skargę ? czy tylko sąd?
    pozdrawiam G.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ...niestety pani administrator kolejny raz nie przyjęła mnie
    To jakiś horror!
    Przecież to ty jako właścicielka lokalu i współwłaścicielka NW jesteś pracodawcą tej pani administratorki a nie odwrotnie.
    Nie pojmuję takiego odwrócenia ról.
    Porozmawiaj z innymi właścicielami w celu zwolnienia takiej firmy administrującej bo tak nie może być.
    czy jest jakakolwiek instytucja gdzie mogłabym złożyć skargę ? czy tylko sąd?
    Sąd ? - nigdy w życiu.
    Jedyną instytucją do której nie tylko można złożyć skargę ale powtarzam - zwolnić taką administrację są właściciele lokali w tym także Ty.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2014
    [cite] gecon:[/cite]
    ...niestety pani administrator kolejny raz nie przyjęła mnie, tym razem z powodu nieobecności p. księgowej
    To jakiś horror!
    Przecież to ty jako właścicielka lokalu i współwłaścicielka NW jesteś pracodawcą tej pani administratorki a nie odwrotnie.
    oj, przestań z tymi frazesami ... drażnią mnie, jako właściciela .
    Tak jakbyś tylko Ty był robotem i nigdy nie wymagał serwisowania ... zawsze był do dyspozycji swojego pracodawcy-pryncypała.


    Faktycznie te zdarzenia losowe są upierdliwe i wkurzające, jako osobę , która pragnie cokolwiek wyjaśnić . Ja bym starał się zmienić firmę Administrującą ...
    [cite] granulla: [/cite]zastanawiam się czy jest jakakolwiek instytucja gdzie mogłabym złożyć skargę ?
    czy tylko sąd?
    a co ci ta skarga pomoże .... w sądzie sprawa będzie miał początek i koniec , tam nie będzie wymówki ze księgowa chora , że administratorka poszła na badania okresowe ...
    Sąd nierychliwy, ale sprawiedliwy - twierdzi kalsyk
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    granullagranulla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do konca tygodnia mam się spotkać z administratorką i ksiegową.. to jest horror . bardzo cieszę się że tu trafiłam ,pomału dzieki Wam szanowni forumowicze zaczynam to wszystko ogarniać..dziekuję
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2014
    Wszytko jeszcze przed tobą .... samo-edukacja , tylko edukacja rozwiąże twoje problemy ...
  • Opcje
    granullagranulla Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam ponownie
    Wygrałam!! streszczę krótko ,spotkanie z p administrator było bardzo nie przyjemne ,próbowała mi wmówić iz moje kłopoty z zaliczkami wynikają z winy gminy ,ponieważ sprzedano mi lokal w listopadzie 2012) oczywiście w administracji domów komunalnych miałam opłaty uregulowane do końca roku,wszystko udokumentowane ,jednak WM za grudzień 2012 naliczyła 800 pln niedopłaty i automatycznie zabrała mi zwroty za liczniki..:shamed: po walce dostałam pismo z korektą i saldo -nadpłata 800 ..rozliczenie za 2013 niestety ponownie bilans otwarty 750 niedopłaty za rok 2012 .heh jak już pisałam byłam z cała dokumentacją ,korektą wystawioną i podpisaną przez administratorkę i..stwierdziła że to jeszcze o niczym nie świadczy..błędu ich tu nie ma , żadnej dyskusji! miałam przygotowane pismo jak radził mi gecon ,oraz poinformowałam p. administratorkę iż podobne pismo złoże u zarządcy domów komunalnych..dużo stresu, po 3 dniach dostałam nowe rozliczenie roczne z nowa datą i saldem nadpłaty 750! w rozmowie telefonicznej usłyszałam że p księgowa uznała moją rację..koszmar!!wina leżała po stronie WM jak i ADK udało się dociec prawdy, a ile jest ludzi np starszych co nie potrafią lub nie mogą zawalczyć o swoje? hmm miało być krótko :sad: przepraszam
    pozdrawiam serdecznie :bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2014
    No, to teraz po browarze ... tak dla rozluźnienia tego stresu ... Gratuluję ,
    ja zawsze twierdzę, że wszytko mozna wyjaśnić , ale trzeba rozmawiać z kompetentnymi ludźmi merytorycznie ...
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gratulacje :smile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.