Koncesja na alkohol
Mieroszów
Użytkownik
Czy zarządca wspólnoty, która składa się z dwóch właścicieli lokali mieszkalnych i lokalu użytkowego, który to należy do gminy, może sam - bez konsultowania się z właścicielami mieszkań, jako zarządca wydać zgodę na sprzedaż napojów alkoholowych w tym lokalu?
Jaki statut posiadać będzie uchwała tej wspólnoty, kiedy dwóch właścicieli mających ponad 76% udziału nie wyrazi zgody na sprzedaż alkoholu w tym lokalu, a gmina jako właściciel lokalu nie podpisze się na tej uchwale ani nie wyrazi sprzeciwu?
Jaki statut posiadać będzie uchwała tej wspólnoty, kiedy dwóch właścicieli mających ponad 76% udziału nie wyrazi zgody na sprzedaż alkoholu w tym lokalu, a gmina jako właściciel lokalu nie podpisze się na tej uchwale ani nie wyrazi sprzeciwu?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
W opisywanej przez Pana sytuacji mamy więc do czynienia z obowiązkiem uzyskania zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych ( to nie jest koncesja).
Powołana ustawa o wychowaniu w trzeźwości stanowiąca, że sprzedaż napojów alkoholowych może być prowadzona wyłącznie na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta uzależnia uzyskanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu w punkcie zlokalizowanym w budynku wielorodzinnym od pisemnej zgody właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku.
Jeżeli w nieruchomości położonych jest więcej niż siedem lokali – w sprawach zarządu zastosowanie ma ustawa o własności lokali, w przeciwnym razie – kodeks cywilny. Zasadnicze znaczenie ma więc odpowiedź na pytanie czy to duża, czy mała wspólnota.
W przypadku dużej wspólnoty stosujemy art. 22 ustawy o własności lokali stanowiący, że w sprawach, które nie przekraczają zwykłego zarządu decyzje podejmuje zarząd samodzielnie, natomiast w sprawach przekraczających zarząd zwykły konieczna jest zgoda właścicieli wyrażona w formie uchwały. Dalej, w przepisie wymieniono przykładowo czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu, przy czym nie wyczerpuje to oczywiście zakresu takich czynności.Wydaje się, że wyrażenie zgody nie przekracza czynności zwykłego zarządu, nie mniej jednak w razie sporu – zawsze to ocenia sąd. Jeżeli Państwo podejmiecie uchwałę w.s wyrażenia zgody, to brak większości głosujących przede wszystkim oznacza, że nie zostanie podjęta. Z kolei treść negatywna - w której większością głosów wspólnota stwierdzi wprost, że nie wyraża zgody na sprzedaż alkoholu ma takie znaczenie, że ogół właścicieli lokali nie wyraża zgody na dokonanie przez zarządcę czynności zwykłego zarządu. Moim zdaniem zarządca nie powinien działać wbrew woli większości. Gdyby jednak wyraził zgodę, można by uznać taką czynność prawną za bezwzględnie nieważną. Należałoby jednak powiadomić podmiot zainteresowany uzyskaniem pozwolenia o woli wspólnoty.
W przypadku współwłasności uregulowanej k.c. – nawet czynność zwykłego zarządu wymaga zgody większości.
Należałoby jeszcze odpowiedzieć na pytanie jaką funkcję pełni zarządca w Państwa wspólnocie. Czy powierzono mu zarząd w trybie art. 18 uwl (jeżeli to duża wspólnota)? W razie twierdzącej odpowiedzi - jakie kompetencje wynikają z umowy o zarządzanie.
Jest to mała wspólnota, składająca się z dwóch właścicieli mieszkań i lokalu użytkowego, w którym prowadzony jest bar a właścicielem jest Gmina.
Czy zarządca miał obowiązek poinformowania włascicieli mieszkań, że wydaje takie zezwolenie na sprzedaż alkoholu, czy mógł sam taką zgodę podpisać.
Czy wydanie takiej decyzji przez zarządcę to czynności zwykłego zarządu w małej wspólnocie?
do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności. Jeżeli właściciele lokali posiadający większość udziałów się nie zgadzają, to gmina może wystąpić do sądu.
Zarządca mógł taką zgodę podpisać tylko wtedy, gdy właściciele scedowali na niego swoje uprawnienia.
Zgodnie z art.18 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi [...], sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży. Zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych wydaje się na podstawie wniosku przedsiębiorcy (art. 18 ust. 2), a zgodnie z normą prawa wyrażoną w art. 18 ust. 6 pkt 3 ww. ustawy, do wniosku o wydanie zezwolenia należy dołączyć pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży jest zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym.
Celem wprowadzenia przepisu art.18 ust.6 pkt 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi było wyrażenie troski ustawodawcy dla pełnego poszanowania stanowiska wymienionych w tym przepisie podmiotów wobec zamiaru prowadzenia w budynku mieszkalnym wielorodzinnym tak specyficznej działalności gospodarczej jak sprzedaż alkoholu (wyrok NSA sygn. akt II GSK 274/06 LEX 25/2008). Dlatego też, tylko wymienione podmioty są uprawnione do wyrażenia zgody na sprzedaż alkoholu. Zgoda jest warunkiem wstępnym, jaki spełnić musi wnioskujący o wydanie zezwolenia.
Zgodnie z art.6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U.z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm. ) ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Właściciele lokali mogą w umowie zawartej w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej (art.18 ust. 1 ww. ustawy). W niniejszej sprawie, uchwałą podjętą na Zgromadzeniu Wspólnoty Mieszkaniowej nieruchomości położonej w [...] przy ul. [...] podjętą w dniu [...] r., powierzono zarząd nieruchomością wspólną Spółce A. (akt notarialny numer A [...]).
W świetle art.18 ust.3 ustawy o własności lokali, jeżeli sposobu zarządu nie określono w umowie ustanawiającej zarządcę lub w uchwale zaprotokołowanej przez notariusza, zastosowanie mają zasady określone w rozdziale 4 ustawy.
Bezsprzecznie lokal użytkowy przy ul p...[, w którym skarżąca obecnie prowadzi handlową działalność gospodarczą, w tym sprzedaż napojów alkoholowych i w którym zamierza kontynuować tą działalność, zlokalizowany jest w budynku mieszkalnym wielorodzinnym.
Z akt sprawy wynika jednoznacznie, iż w dniu składania przez stronę skarżącą wniosku o wydanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu jedynym podmiotem sprawującym zarząd nieruchomością wspólną stanowiącą budynek mieszkalny wielorodzinny położony przy ul. [...] była Wspólnota Mieszkaniowa, reprezentowana przez Spółkę A.
W świetle art. 22 ustawy o własności lokali czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie, a do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej. W niniejszej sprawie zgoda na sprzedaż alkoholu w budynku przy ul.[...] winna być wyrażona w uchwale podjętej przez właścicieli - Wspólnotę Mieszkaniową.
Przesłanki stwierdzenia nieważności są określone enumeratywnie w art. 156 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego. Stwierdzenie nieważności decyzji jest wyjątkiem od ogólnej zasady trwałości decyzji ostatecznych wynikającej z art. 16 § 1Kpa i może mieć ono miejsce tylko wtedy, gdy decyzja w sposób niewątpliwy dotknięta jest przynajmniej jedną z wad wymienionych w art. 156 § 1Kpa.
Rażące naruszenie prawa w rozumieniu art. 156 § 1 pkt 2 Kpa zachodzi wtedy, gdy treść decyzji pozostaje w wyraźnej i oczywistej sprzeczności z treścią przepisu prawa i gdy charakter tego naruszenia powoduje, że owa decyzja nie może być akceptowana jako akt wydany przez organ praworządnego państwa (wyrok NSA z dnia
21 października 1992 r., V SA 86/92 i 436-466/92, ONSA 1993, nr 1, poz. 23).
W niniejszej sprawie słusznie Samorządowe Kolegium Odwoławcze dopatrzyło się rażącego naruszenia przepisu art.18 ust.6 pkt 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami proceduralnymi stwierdziło nieważność wydanego wcześniej zezwolenia na sprzedaż alkoholu bez uzyskania zgody Wspólnoty Mieszkaniowej.
Ponadto Kolegium powołując się na przepis art. 18 ust. 6 pkt 3 przywołanej ustawy stanowiący, że do wniosku o wydanie zezwolenia należy dołączyć pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, przedstawiło stan sprawy, z którego wynika, iż w budynku przy ul. [...] w [...] gdzie usytuowany jest lokal użytkowy, w którym zezwolono sprzedawać napoje alkoholowe powyżej 18% alkoholu, funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa, w której znajduje się także Gmina Miasta posiadająca we wspólnocie [...] udziałów. W imieniu wspólnoty mieszkaniowej zarząd nieruchomością sprawuje Spółka A. Kolegium wskazało także na fakt, iż w aktach sprawy brak jest pisemnej zgody właściciela (wspólnoty mieszkaniowej) na sprzedaż alkoholu w przedmiotowym lokalu, jest natomiast pismo Dyrektora Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych, Zakładu Budżetowego , zwanego dalej "ZBiLK", z dnia [...]r., który jako większościowy właściciel (gmina) we wspólnocie i jednocześnie właściciel lokalu użytkowego, wyraził zgodę na sprzedaż alkoholu w dotychczasowym zakresie.
Dokonując analizy stanu faktycznego w odniesieniu do wyżej przytoczonych przepisów prawa, Kolegium stwierdziło, iż w dniu składania przez Wojewódzką Handlową Spółdzielnię Inwalidów wniosku o wydanie w/w zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, działała wspólnota mieszkaniowa, a jedynym podmiotem sprawującym zarząd przedmiotową nieruchomością była Spółka A. Tym samym w ocenie Kolegium, w myśl art. 18 ust. 6 pkt 3 cytowanej ustawy, nie Dyrektor ZBiLK, a wyłączne Spółka A. była podmiotem uprawnionym do ewentualnego udzielenia zgody na sprzedaż napojów alkoholowych w lokalu użytkowym należącym do jednego z członków wspólnoty (Gminy Miasta ).
Wnioskiem z dnia [...] r. Wojewódzka Handlowa Spółdzielnia Inwalidów wniosła o ponowne rozpatrzenie sprawy wskazując, iż firma reprezentująca zarząd wspólnoty mieszkaniowej przy ul. [...] nie podjęła żadnej decyzji na wniosek właściciela lokalu komunalnego oraz lokalu użytkowego, który ma we wspólnocie większościowy udział. Zdaniem skarżącej, ponieważ w rażący sposób zostały złamane obowiązki ciążące na zarządcy, ZBiLK był zmuszony - broniąc swoich materialnych i faktycznych interesów - podjąć właściwe działania (załączono do odwołania pismo z dnia [...]r. wyrażające zgodę dla WHSI na sprzedaż alkoholu w dotychczasowym zakresie).
Skarżąca Spółdzielnia podniosła także, że w roku [...], zarówno w styczniu jak i w kwietniu, zarząd wspólnoty nie zajął żadnego stanowiska w sprawie zgody na sprzedaż alkoholu, zostały jedynie do akt sprawy przedstawione sposoby głosowania oraz ilość głosów członków wspólnoty.
Ponownie rozpatrując sprawę Samorządowe Kolegium Odwoławcze ecyzją z dnia [...] r. numer [...] utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.
Kolegium stwierdziło, iż wskazane we wniosku powody nie skłaniają Kolegium do zmiany stanowiska w sprawie, a wręcz potwierdzają słuszność decyzji Kolegium z dnia [...]r.
Potrzebujesz zgody większości właścicieli, mierzonej udziałami.
Kodeks cywilny: Zatem wystarczy, jeżeli zgody udzieli Ci gmina jako właściciel większościowy.
Gmina ma mniej niż 80 % udziałów.
Pozostali właściciele sladają wniosek o głosowanie w trybie 1 właściciel = 1 głos
Następnie głosują za zgodą, gmina przeciw. Jest 2 : 1. Wygrałeś.