strych użytkowy czy nie użytkowy - co z jego udostępnieniem i adaptacją?

squonk2squonk2 Użytkownik
Witam,
jakiś czas temu poruszałam wątek wydzielenia części strychu, który jest własnością wspólną trzech właścicieli. Wydzieliliśmy sobie część strychu do wyłącznego użytkowania zgodnie z ilością udziałów w częściach wspólnych. Uzyskaliśmy na to zgodę pisemną dwóch pozostałych mieszkańców budynku. Zrobiliśmy wejście na górę, postawiliśmy ściankę działową. Planujemy strych adaptować na część mieszkalną, tzn zrobić tam 2 małe pokoje. Problem jednak jest taki:

Kupując mieszkanie roku temu nie zwróciliśmy uwagi, że podatek od nieruchomości nie zawiera opłaty za strych. Według mnie powinniśmy zapłacić za powierzchnię strychową podatek stanowiący procent naszego udziału w częściach wspólnych. Zaczęłam się tym interesować i wyczytałam w internecie, że jeśli strych nie jest zgłoszony jako użytkowy, to istnieje możliwość nieopłacania za niego podatku - przypuszczam, że poprzedni właściciele właśnie w ten sposób sprawę załatwili unikając opłat. Poza tym faktycznie nie mieli dostępu do strychu (wejście na strych dotychczas było tylko z mieszkania jednego sąsiada). Fakt jest taki, że żaden z mieszkańców bez względu na możliwość lub niemożność dostępu do strychu za ten strych nie płacił. Jeden z sąsiadów kiedyś wspomniał, że formalnie w naszym domu "strychu nie ma", ale w miarę możliwości, nieoficjalnie się z niego korzysta.

Aktualnie zrobiliśmy wejście na strych... nie mamy zamiaru wykańczać go całkowicie, ale do zimy chcemy wstawić tam okna i zamontować ogrzewanie - reszta w miarę naszych możliwości finansowych w przyszłości.

Szkopuł w tym, że robimy część użytkową na prawnie "nieistniejącym strychu". Gdzie trzeba się zgłosić i co trzeba załatwić, żeby tą sprawę prawnie uregulować? Czy można zgłosić "zmiany w użytkowaniu budynku" (tak gdzieś wyczytałam), z racji tej, że aktualnie mamy dostęp do strychu i go użytkujemy? Zgodę na adaptację tej części zdobędziemy od sąsiadów... to się pewnie wiąże też jakoś z sądownym ustaleniem nowych udziałów w nieruchomości w późniejszym czasie. Poza tym, czy do adaptacji strychu potrzebny jest jakiś nadzór budowlany? Jakie są w ogóle przybliżone koszty związane z tymi procedurami?

Chcemy powiększyć mieszkanie, ale tak, żeby wszystko było zgodne z literą prawa.

Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić krok po kroku gdzie co załatwić, żeby nie zaszkodzić ani sobie ani sąsiadom?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.