Administrator a Zarząd
jarek
Użytkownik
Wspolnota licz 36 mieszkan Zarzad to 6 osob w tym i sam administrator. Czy to jest zgodne z Prawem? Jezeli Zarzad chce skontrolowac Administratora to jak by to mialo wygladac? Czlonek Zarzadu kontroluje samego siebie? Pozdrawiam
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Jeżeli Zarząd WM liczy 6 osób, to zawsze 5 może kontrolować tego 6 - administratora.
Kontroli może dokonać nawet pojedynczy właściciel lokalu ( art. 27 UoWL), po uprzednim umówieniu terminu.
te 5 osób pisze pismo do tego 6,
"że w tym i tym dniu odbędzie kontrola dokumentów wspólnoty. Proszę na ten termin przygotować dokumenty WM ".
Z kontroli sporządza się protokół pokontrolny.
U mnie, nawet pojedynczy właściciel może takiej kontroli dokonać . Takie kontrole ujawnia się w sprawozdaniu Zarządu WM
Natomiast na pewno jest to chora sytuacja. Zupełnie też niepotrzebna bo konfliktowa.
Tak nie powinno być!
Zatrudniony administrator wykonuje obowiązki określone w umowie oraz wykonuje wszystkie polecenia zarządu - więc zachodzi oczywisty konflikt na samym starcie a co dopiero w praktyce.
W 36 lokalowej wspólnocie zarząd 6-osobowy to też przesada - wystarczą w zupełności 3 - osoby.
Zarząd 6-osobowy przy tak niedużej wspólnocie, to przerost formy nad treścią i raczej utrudnienie działania: trudno jest zebrać zarząd w całości, więc pojawią się pretensje o pomijaniu w działaniu i decydowaniu, tym bardziej że przy zarządzie wieloosobowym moc prawną ma dokument podpisany przez 2 osoby. Dodatkowo, przy 6. osobach może nastąpić sytuacja patowa, gdy 3 osoby będą optowały za jednym rozwiązaniem, a 3 za rozwiązaniem przeciwnym. I co wtedy - rzut monetą?
warunki jakie opisuje jarek są spełnione ...
"pojęcie administrowania, jako mające charakter węższy od zarządzania, mieści się w pojęciu zarządzania. W zasadzie obejmuje ono czynności faktyczne, do których należy: utrzymanie porządku i czystości w obrębie nieruchomości, ściąganie czynszów, rejestrowanie awarii i ich usuwanie oraz prowadzenie korespondencji." - wyrok SN z 19.01.2006 IV CK 343/05
Administrowanie nieruchomością to podejmowanie bieżących decyzji oraz wykonywanie czynności zmierzających do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania nieruchomości bez zmiany jej stanu fizycznego lub prawnego, bez prawa reprezentowania właściciela, jak i bez prawa decydowania o nakładach innych niż wynika to z dyspozycji właściciela (z wyjątkiem sytuacji awaryjnych) /"Wspólnota Mieszkaniowa" nr 6/2004/.
Nie ma żadnego uzasadnienia do forsowania takiego rozwiązania bo ono niczemu dobremu nie służy.
Samo w sobie jest konfliktowe:
- administrator jako członek zarządu sam ze sobą podpisuje umowę o administrowanie - paranoja.
- administrator za swoje działania odpowiada przed zarządem wspólnoty, czyli znowu sam ze sobą się rozlicza - paranoja.
Takich absurdów można przytoczyć jeszcze kilka.
Pytanie w imię czego właściciele w tej wspólnocie skazali się na taką chorą sytuację? Czym się kierowali wybierając prawie 17% właścicieli do zarządu i do tego jeszcze administratora? Dlaczego sprzątaczki z firmy sprzątającej czy ochroniarza, nie wybrali do zarządu?
Po co im to? Co ma to ułatwić? Bo jak na razie to jak widać chociażby z wpisu założyciela wątku - już są wątpliwości właścicieli, a co będzie dalej? Co będzie gdy zaczną w grę wchodzić większe pieniądze, większe przedsięwzięcia, czy nie daj boże jakaś większa odpowiedzialność związana z jakimś przekrętem rzeczywistym czy urojonym?
Jedyna rada - trzeba natychmiast zmienić skład zarządu na 3-osobowy i to bez administratora - on niech się zajmuje administrowaniem a nie zarządzaniem.
Uchwała zgodna z prawem może być zatem uchylona z powodu naruszenia interesu właściciela, albo zgoda z prawem i nie naruszająca tego interesu może być uchylona z powodu naruszenia zasad zarządzania.
"Pełnienie przez tą samą osobę funkcji członka zarządu i zarządcy nieruchomości może być powodem uchylenia uchwały o wyborze zarządu wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 4 października 2013 roku (sygn. akt I ACa 562/13). Koncentracja w jednej osobie tych samych funkcji jest zgodna z prawem, jednak jak się okazuje sama zgodność z literą prawa nie wystarczy. Treść art. 25 ustawy o własności lokali jednoznacznie wskazuje, że właściciel może zaskarżyć uchwałę także wtedy, gdy narusza jego interesy, albo zasady zarządzania. Każda z tych przesłanek stanowi odrębną podstawę zaskarżenia i jeżeli zostanie podniesiona - sąd ma ją obowiązek szczegółowo zbadać."
Więcej na ten temat w artykule Administrator nie może być członkiem zarządu na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/komentarze/2147-administrator-nie-moze-byc-czlonkiem-zarzadu
Treść przywołanego orzeczenia na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/2148-i-aca-56213-zarzad-kontroluje-zarzadce
Nowy doklejony: 30.05.14 13:17
Cytatologi na oślep STOP.
Co wspólnego ma Zarząd wieloosobowy z Zarządem jednoosobowym ( cytowany wyrok) na podstawie którego wyciągasz pochopne wnioski i tezy
Nowy doklejony: 30.05.14 13:17
Nowy doklejony: 30.05.14 13:18
Dla mnie takie "scedowanie" jest nie do przyjęcia , bo oznacza, że Zarząd WM jest marionetkowy i lepiej, aby go nie było. Taka sytuacja szkodzi Wspólnocie ....