Administrator a Zarząd

jarekjarek Użytkownik
Wspolnota licz 36 mieszkan Zarzad to 6 osob w tym i sam administrator. Czy to jest zgodne z Prawem? Jezeli Zarzad chce skontrolowac Administratora to jak by to mialo wygladac? Czlonek Zarzadu kontroluje samego siebie? Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2014
    [cite] jarek:[/cite]Wspolnota licz 36 mieszkan Zarzad to 6 osob w tym i sam administrator.

    Czy to jest zgodne z Prawem?

    Czlonek Zarzadu kontroluje samego siebie? Pozdrawiam
    a co w tym dziwnego? Widać, że nie zapoznałeś się z treścią ustawy o własności lokali ...
    Jeżeli Zarząd WM liczy 6 osób, to zawsze 5 może kontrolować tego 6 - administratora.
    Kontroli może dokonać nawet pojedynczy właściciel lokalu ( art. 27 UoWL), po uprzednim umówieniu terminu.

    [cite] jarek:[/cite] Jezeli Zarzad chce skontrolowac Administratora to jak by to mialo wygladac?
    te 5 osób pisze pismo do tego 6,
    "że w tym i tym dniu odbędzie kontrola dokumentów wspólnoty. Proszę na ten termin przygotować dokumenty WM ".
    Z kontroli sporządza się protokół pokontrolny.

    U mnie, nawet pojedynczy właściciel może takiej kontroli dokonać . Takie kontrole ujawnia się w sprawozdaniu Zarządu WM
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy to jest zgodne z Prawem?
    Prawo na ten temat milczy.
    Natomiast na pewno jest to chora sytuacja. Zupełnie też niepotrzebna bo konfliktowa.
    Tak nie powinno być!
    Zatrudniony administrator wykonuje obowiązki określone w umowie oraz wykonuje wszystkie polecenia zarządu - więc zachodzi oczywisty konflikt na samym starcie a co dopiero w praktyce.
    W 36 lokalowej wspólnocie zarząd 6-osobowy to też przesada - wystarczą w zupełności 3 - osoby.
  • Opcje
    piastowskapiastowska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W pełni zgadzam się z poprzednikiem. Była już na tym forum dyskusja na ten temat i nawet byli zwolennicy opcji, że to nawet dobrze, że administrator jest jednocześnie właścicielem lokalu w nieruchomości i członkiem zarządu, bo "nikt tak dobrze nie zadba o budynek jak właściciel". Uważam jednak, że sytuacja, że administrator (z którym zarząd podpisuje umowę i go z wykonywania tej umowy rozlicza) jest jednocześnie członkiem zarządu jest sytuacją stwarzającą niepotrzebne napięcia oraz rozmycie odpowiedzialności, a przede wszystkim jest to typowy konflikt interesów: jest się jednocześnie pracownikiem i pracodawcą.

    Zarząd 6-osobowy przy tak niedużej wspólnocie, to przerost formy nad treścią i raczej utrudnienie działania: trudno jest zebrać zarząd w całości, więc pojawią się pretensje o pomijaniu w działaniu i decydowaniu, tym bardziej że przy zarządzie wieloosobowym moc prawną ma dokument podpisany przez 2 osoby. Dodatkowo, przy 6. osobach może nastąpić sytuacja patowa, gdy 3 osoby będą optowały za jednym rozwiązaniem, a 3 za rozwiązaniem przeciwnym. I co wtedy - rzut monetą? :smile:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy to jest zgodne z Prawem?
    Zgodne z prawem, ale to klasyczny konflikt interesów, czyli nieprawidłowe, nieetyczne.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] gecon:[/cite]
    [cite] jarek[/cite]Wspolnota licz 36 mieszkan Zarzad to 6 osob w tym i sam administrator.
    Czy to jest zgodne z Prawem?
    Prawo na ten temat milczy.
    prawo nie milczy , bo ...
    [b]Art. 20.[/b] Ustawy o własności lokali 
    1. Jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, jest więcej niż siedem, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę[b] o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu.[/b] [b]Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna [/b]wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
    
    2. Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani.
    

    warunki jakie opisuje jarek są spełnione ...
  • Opcje
    alex135alex135 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wydaje mi się , że ta sytuacja nie jest zgodna z prawem. Administrator nie ma żadnych uprawnień do podejmowania jakichkolwiek czynności prawnych. Może on jedynie prowadzić proste sprawy bieżące:
    "pojęcie administrowania, jako mające charakter węższy od zarządzania, mieści się w pojęciu zarządzania. W zasadzie obejmuje ono czynności faktyczne, do których należy: utrzymanie porządku i czystości w obrębie nieruchomości, ściąganie czynszów, rejestrowanie awarii i ich usuwanie oraz prowadzenie korespondencji." - wyrok SN z 19.01.2006 IV CK 343/05
    Administrowanie nieruchomością to podejmowanie bieżących decyzji oraz wykonywanie czynności zmierzających do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania nieruchomości bez zmiany jej stanu fizycznego lub prawnego, bez prawa reprezentowania właściciela, jak i bez prawa decydowania o nakładach innych niż wynika to z dyspozycji właściciela (z wyjątkiem sytuacji awaryjnych) /"Wspólnota Mieszkaniowa" nr 6/2004/.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Administrator nie ma żadnych uprawnień do podejmowania jakichkolwiek czynności prawnych.
    Nie zauważyłeś, że ten konkretny administrator jest t e ż członkiem zarządu i w tym tkwi problem.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano maja 2014
    Powtarzam, że jest to chora sytuacja.
    Nie ma żadnego uzasadnienia do forsowania takiego rozwiązania bo ono niczemu dobremu nie służy.
    Samo w sobie jest konfliktowe:
    - administrator jako członek zarządu sam ze sobą podpisuje umowę o administrowanie - paranoja.
    - administrator za swoje działania odpowiada przed zarządem wspólnoty, czyli znowu sam ze sobą się rozlicza - paranoja.
    Takich absurdów można przytoczyć jeszcze kilka.
    Pytanie w imię czego właściciele w tej wspólnocie skazali się na taką chorą sytuację? Czym się kierowali wybierając prawie 17% właścicieli do zarządu i do tego jeszcze administratora? Dlaczego sprzątaczki z firmy sprzątającej czy ochroniarza, nie wybrali do zarządu?
    Po co im to? Co ma to ułatwić? Bo jak na razie to jak widać chociażby z wpisu założyciela wątku - już są wątpliwości właścicieli, a co będzie dalej? Co będzie gdy zaczną w grę wchodzić większe pieniądze, większe przedsięwzięcia, czy nie daj boże jakaś większa odpowiedzialność związana z jakimś przekrętem rzeczywistym czy urojonym?
    Jedyna rada - trzeba natychmiast zmienić skład zarządu na 3-osobowy i to bez administratora - on niech się zajmuje administrowaniem a nie zarządzaniem.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Taka praktyka jest zgodna z prawem, jednak podstaw zaskarżenia uchwały jest kilka: niezgodność z prawem to tylko jedna z nich, przy czym każda może być podnoszona odrębnie.
    Uchwała zgodna z prawem może być zatem uchylona z powodu naruszenia interesu właściciela, albo zgoda z prawem i nie naruszająca tego interesu może być uchylona z powodu naruszenia zasad zarządzania.


    "Pełnienie przez tą samą osobę funkcji członka zarządu i zarządcy nieruchomości może być powodem uchylenia uchwały o wyborze zarządu wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 4 października 2013 roku (sygn. akt I ACa 562/13). Koncentracja w jednej osobie tych samych funkcji jest zgodna z prawem, jednak jak się okazuje sama zgodność z literą prawa nie wystarczy. Treść art. 25 ustawy o własności lokali jednoznacznie wskazuje, że właściciel może zaskarżyć uchwałę także wtedy, gdy narusza jego interesy, albo zasady zarządzania. Każda z tych przesłanek stanowi odrębną podstawę zaskarżenia i jeżeli zostanie podniesiona - sąd ma ją obowiązek szczegółowo zbadać."


    Więcej na ten temat w artykule Administrator nie może być członkiem zarządu na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:


    http://www.zarzadca.pl/komentarze/2147-administrator-nie-moze-byc-czlonkiem-zarzadu

    Treść przywołanego orzeczenia na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/2148-i-aca-56213-zarzad-kontroluje-zarzadce
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] alex135:[/cite]Wydaje mi się , że ta sytuacja nie jest zgodna z prawem.
    Administrator nie ma żadnych uprawnień do podejmowania jakichkolwiek czynności prawnych.
    Może on jedynie prowadzić proste sprawy bieżące:
    dobrze, że to tylko są zwidy ....zanim napiszesz kolejne wirtualne tezy przyjmij do wiadomości, że osoba pełniąca rolę administratora, jest też członkiem Zarządu WM i co tu nie jest zgodne z prawem ...

    Nowy doklejony: 30.05.14 13:17
    Cytatologi na oślep STOP.
    [cite]Zazradca[/cite]Taka praktyka jest zgodna z prawem, jednak podstaw zaskarżenia uchwały jest kilka: niezgodność z prawem to tylko jedna z nich, przy czym każda może być podnoszona odrębnie.
    Uchwała zgodna z prawem może być zatem uchylona z powodu naruszenia interesu właściciela, albo zgoda z prawem i nie naruszająca tego interesu może być uchylona z powodu naruszenia zasad zarządzania.
    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/2148-i-aca-56213-zarzad-kontroluje-zarzadce
    Co wspólnego ma Zarząd wieloosobowy z Zarządem jednoosobowym ( cytowany wyrok) na podstawie którego wyciągasz pochopne wnioski i tezy
    Powód A. M. wystąpił z pozwem przeciwko Wspólnocie Mieszkaniowej (...) przy ul. (...) w C., domagając się uchylenia uchwały nr (...) z dnia 5 grudnia 2011 r. i zasądzenie kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych. Uzasadniając swoje żądanie powód wyjaśnił, że jest właścicielem lokali w nieruchomości położonej przy ul. (...) w C.. Sąd Rejonowy w Chorzowie postanowieniem z dnia 26 czerwca 2006 r. ustanowił go zarządcą przymusowym pozwanej wspólnoty. 
    
    W dniu 3 sierpnia 2009 r. właściciele lokali J. F. i M. F. podjęli między innymi uchwałę w sprawie wyboru i powierzeniu zarządu licencjonowanemu zarządcy - Z. K.. W związku z tym Sąd Rejonowy w Chorzowie prawomocnym postanowieniem z dnia 12 kwietnia 2011 r. uchylił zarząd przymusowy, ale Z. K. już w dniu 16 listopada 2011 r. zrezygnował z zarządu nieruchomością, [b]co otworzyło J. F. drogę do [color=#00f]ustanowienia siebie zarządcą nieruchomości.[/color] [/b]
    
    W dniu 5 grudnia 2011 r. w Kancelarii Notarialnej odbyło się zebranie właścicieli lokali, na którym między innymi została podjęta uchwała nr (...) o powołaniu J. F. na członka zarządu i powierzeniu mu zarządzania nieruchomością bez prawa do wynagrodzenia.
     W ocenie powoda uchwała ta narusza zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością oraz jego interesy, jako właściciela posiadającego 49,15% udziałów w nieruchomości.
    
    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/2148-i-aca-56213-zarzad-kontroluje-zarzadce

    Nowy doklejony: 30.05.14 13:17
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] alex135:[/cite]Wydaje mi się , że ta sytuacja nie jest zgodna z prawem.
    Administrator nie ma żadnych uprawnień do podejmowania jakichkolwiek czynności prawnych.
    Może on jedynie prowadzić proste sprawy bieżące:
    dobrze, że to tylko są zwidy ....zanim napiszesz kolejne wirtualne tezy przyjmij do wiadomości, że osoba pełniąca rolę administratora, jest też członkiem Zarządu WM i co tu nie jest zgodne z prawem ...


    Cytatologi na oślep STOP.
    [cite]Zazradca[/cite]Taka praktyka jest zgodna z prawem, jednak podstaw zaskarżenia uchwały jest kilka: niezgodność z prawem to tylko jedna z nich, przy czym każda może być podnoszona odrębnie.
    Uchwała zgodna z prawem może być zatem uchylona z powodu naruszenia interesu właściciela, albo zgoda z prawem i nie naruszająca tego interesu może być uchylona z powodu naruszenia zasad zarządzania.
    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/2148-i-aca-56213-zarzad-kontroluje-zarzadce
    Co wspólnego ma Zarząd wieloosobowy z Zarządem jednoosobowym ( cytowany wyrok) na podstawie którego wyciągasz pochopne wnioski i tezy
    Powód A. M. wystąpił z pozwem przeciwko Wspólnocie Mieszkaniowej (...) przy ul. (...) w C., domagając się uchylenia uchwały nr (...) z dnia 5 grudnia 2011 r. i zasądzenie kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych. Uzasadniając swoje żądanie powód wyjaśnił, że jest właścicielem lokali w nieruchomości położonej przy ul. (...) w C.. Sąd Rejonowy w Chorzowie postanowieniem z dnia 26 czerwca 2006 r. ustanowił go zarządcą przymusowym pozwanej wspólnoty. 
    
    W dniu 3 sierpnia 2009 r. właściciele lokali J. F. i M. F. podjęli między innymi uchwałę w sprawie wyboru i powierzeniu zarządu licencjonowanemu zarządcy - Z. K.. W związku z tym Sąd Rejonowy w Chorzowie prawomocnym postanowieniem z dnia 12 kwietnia 2011 r. uchylił zarząd przymusowy, ale Z. K. już w dniu 16 listopada 2011 r. zrezygnował z zarządu nieruchomością, [b]co otworzyło J. F. drogę do [color=#00f]ustanowienia siebie zarządcą nieruchomości.[/color] [/b]
    
    W dniu 5 grudnia 2011 r. w Kancelarii Notarialnej odbyło się zebranie właścicieli lokali, na którym między innymi została podjęta uchwała nr (...) o powołaniu J. F. na członka zarządu i powierzeniu mu zarządzania nieruchomością bez prawa do wynagrodzenia.
     W ocenie powoda uchwała ta narusza zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością oraz jego interesy, jako właściciela posiadającego 49,15% udziałów w nieruchomości.
    
    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/2148-i-aca-56213-zarzad-kontroluje-zarzadce

    Nowy doklejony: 30.05.14 13:18
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] alex135:[/cite]Wydaje mi się , że ta sytuacja nie jest zgodna z prawem.
    Administrator nie ma żadnych uprawnień do podejmowania jakichkolwiek czynności prawnych.
    Może on jedynie prowadzić proste sprawy bieżące:
    dobrze, że to tylko są zwidy ....zanim napiszesz kolejne wirtualne tezy przyjmij do wiadomości, że osoba pełniąca rolę administratora, jest też członkiem Zarządu WM i co tu nie jest zgodne z prawem ...

    Nowy doklejony: 30.05.14 13:17
    Cytatologi na oślep STOP.
    [cite]Zazradca[/cite]Taka praktyka jest zgodna z prawem, jednak podstaw zaskarżenia uchwały jest kilka: niezgodność z prawem to tylko jedna z nich, przy czym każda może być podnoszona odrębnie.
    Uchwała zgodna z prawem może być zatem uchylona z powodu naruszenia interesu właściciela, albo zgoda z prawem i nie naruszająca tego interesu może być uchylona z powodu naruszenia zasad zarządzania.
    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/2148-i-aca-56213-zarzad-kontroluje-zarzadce
    Co wspólnego ma Zarząd wieloosobowy z Zarządem jednoosobowym ( cytowany wyrok) na podstawie którego wyciągasz pochopne wnioski i tezy
    Powód A. M. wystąpił z pozwem przeciwko Wspólnocie Mieszkaniowej (...) przy ul. (...) w C., domagając się uchylenia uchwały nr (...) z dnia 5 grudnia 2011 r. i zasądzenie kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych. Uzasadniając swoje żądanie powód wyjaśnił, że jest właścicielem lokali w nieruchomości położonej przy ul. (...) w C.. Sąd Rejonowy w Chorzowie postanowieniem z dnia 26 czerwca 2006 r. ustanowił go zarządcą przymusowym pozwanej wspólnoty. 
    
    W dniu 3 sierpnia 2009 r. właściciele lokali J. F. i M. F. podjęli między innymi uchwałę w sprawie wyboru i powierzeniu zarządu licencjonowanemu zarządcy - Z. K.. W związku z tym Sąd Rejonowy w Chorzowie prawomocnym postanowieniem z dnia 12 kwietnia 2011 r. uchylił zarząd przymusowy, ale Z. K. już w dniu 16 listopada 2011 r. zrezygnował z zarządu nieruchomością, [b]co otworzyło J. F. drogę do [color=#00f]ustanowienia siebie zarządcą nieruchomości.[/color] [/b]
    
    W dniu 5 grudnia 2011 r. w Kancelarii Notarialnej odbyło się zebranie właścicieli lokali, na którym między innymi została podjęta uchwała nr (...) o powołaniu J. F. na członka zarządu i powierzeniu mu zarządzania nieruchomością bez prawa do wynagrodzenia.
     W ocenie powoda uchwała ta narusza zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością oraz jego interesy, jako właściciela posiadającego 49,15% udziałów w nieruchomości.
    
    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/2148-i-aca-56213-zarzad-kontroluje-zarzadce

    Nowy doklejony: 30.05.14 13:46
    Przenosząc te rozważania na grunt rozpoznawanej sprawy należy podzielić stanowisko Sądu Okręgowego, że uchwała pozwanej wspólnoty w zakwestionowanej części narusza przede wszystkim zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną. 
    
    [b]Skupienie w ręku jednej osoby funkcji zarówno członka jednoosobowego zarządu[/b] (w znaczeniu podmiotowym) jak również zarządcy (w znaczeniu funkcjonalnym) rodzi trudności w rozgraniczeniu kompetencji między zarządem a zarządcą. 
    Zatarcie tych granic podważa w istocie racjonalność takiego rozwiązania, nie przynosi korzyści, ani nawet nie zapewnia prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną. Gdyby zarząd miał kontrolować prawidłowość działań podejmowanych przez zarządcę w ramach administrowania nieruchomością wspólną, wtedy powierzenie obydwu tych funkcji tej samej osobie czyni sprawowanie takiego nadzoru iluzorycznym, co z pewnością nie służy zapewnieniu prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną. Zatem, niezależnie od argumentów przytoczonych przez Sąd pierwszej instancji, ten aspekt także przemawiał na częściowym uwzględnieniem powództwa.
    
  • Opcje
    alex135alex135 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    "Pełnienie przez tą samą osobę funkcji członka zarządu i zarządcy nieruchomości może być powodem uchylenia uchwały o wyborze zarządu wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 4 października 2013 roku (sygn. akt I ACa 562/13).
    Jedyny zgodny z prawem przypadek, w którym zarządca pełni równocześnie funkcję zarządu określa art. 18.1 uowl. Inne przypadki scedowania reprezentacji wspólnoty na administratora mogą oznaczać zmianę sposobu zarządu, a to wymaga zgody wszystkich właścicieli.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] alex135:[/cite]
    "Pełnienie przez tą samą osobę funkcji członka zarządu i zarządcy nieruchomości może być powodem uchylenia uchwały o wyborze zarządu wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 4 października 2013 roku (sygn. akt I ACa 562/13).
    Jedyny zgodny z prawem przypadek, w którym zarządca pełni równocześnie funkcję zarządu określa art. 18.1 uowl.

    Inne przypadki scedowania reprezentacji wspólnoty na administratora mogą oznaczać zmianę sposobu zarządu, a to wymaga zgody wszystkich właścicieli.
    nie koniecznie, zależy kto, co, rozumie pod słowem "scedowania"....:wink:
  • Opcje
    alex135alex135 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zależy kto, co, rozumie pod słowem "scedowania"....
    Scedować «przekazać swoje prawa do czegoś lub obowiązki innej osobie» /Słownik JP PWN/.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2014
    [cite] alex135:[/cite]
    zależy kto, co, rozumie pod słowem "scedowania"....
    Scedować «przekazać swoje prawa do czegoś lub obowiązki innej osobie» /Słownik JP PWN/.
    a u innych to oznacza upoważnienie Administratora do czynności które są przypisane do Zarzadu WM .
    Dla mnie takie "scedowanie" jest nie do przyjęcia , bo oznacza, że Zarząd WM jest marionetkowy i lepiej, aby go nie było. Taka sytuacja szkodzi Wspólnocie ....
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.