Źle policzone udziały w nieruchomości na korzyść developera

topol2b4utopol2b4u Użytkownik
Szanowni Państwo,

Przegladając Księgi Wieczyste odkryłem niezgodności w ilości udziałów na korzyść kilku lokali wciąż nie sprzedanych przez developara. Liczba wszystkich udziałów wynosi 100'000 przy 29758,5m2 powierzchni użytkowej co daje 3,359255589 udziału na m2. Udziały w lokalach w.g ksiąg wieczystych są:

Lokal 1) - 43,4m = 146 udziałów -> poprawnie
Lokal 2) - 133,6m = 323 udziały -> powinno być 449
Lokal 3) - 274,4m = 992 udziały -> powinno być 992

Przy ponad 300 lokalach wszystkie lokale są poprawnie policzone oprócz 8 w tym 3 odjęto udziały (prywatni właściciele) i dodano do 5 lokali (lokale developera) tak aby suma wciąż dawała 100'000.

Co można z tym zrobić? Gdzie się można z tym zgłosić? Czy można unieważnić dotychczasowe głowania z powodu źle przydzielonych udziałów?

Z poważaniem,

Bartek

Komentarze

  • Opcje
    topol2b4utopol2b4u Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za link ale on raczej nic nie wyjaśnia oprócz sposobu w jaki liczy się udziały.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano maja 2014
    [cite] topol2b4u:[/cite] Liczba wszystkich udziałów wynosi 100'000 przy 29758,5m2 powierzchni użytkowej co daje 3,359255589 udziału na m2.
    Udziałów nie wylicza się od powierzchni użytkowej. Udziały wylicza się według art.3 ust. 3 uowl.
  • Opcje
    topol2b4utopol2b4u Użytkownik
    edytowano maja 2014
    A od jakiej powierzchni? W.g wzoru:

    Pl + Ppp
    U = --------------- = [wartość wyrażona ułamkiem dziesiętnym]
    Pn + Sppp

    Gdzie:
    U - Udział lokalu w części wspólnej nieruchomości
    Pl - Powierzchnia użytkowa lokalu
    Ppp - Powierzchnia pomieszczenia przynależnego
    Pn - Powierzchnia użytkowa nieruchomości (suma wszystkich lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych)
    Sppp - Suma powierzchni pomieszczeń przynależnych


    Dzieląc udział lokalu przez powierzchnie lokalu wychodzi dokładnie 3,359255589 we wszystkich lokalach oprócz kilku, więc w.g mnie udział tych kilku został błędnie wyliczony.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy zapoznałeś się z art. 3.3 ? Wzór jest tam opisany słowo w słowo.
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Znasz swój udział w nieruchomości wspólnej ,to go podaj.

    Bo takie dziwactwa nic nikomu nie mówią
    Lokal 3) - 274,4m = 992 udziały -> powinno być 992
  • Opcje
    topol2b4utopol2b4u Użytkownik
    edytowano listopada -1
    #Egzo - to jest słowo słowo opisany wzór który jest powyżej.

    #Iga - W jednym lokalu w.g KW mam 323 udziały w mając 133,6m powierzchni a w drugim 146 udziałów przy powierzchni 43,4m.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano maja 2014
    [cite] topol2b4u:[/cite]A od jakiej powierzchni?
    Ponieważ zadałeś takie pytanie, więc ponownie wskazałem na art. 3.3. Jak sam widzisz, obliczanie udziałów tylko na podstawie powierzchni użytkowej (tak jak to napisałeś w swoim pierwszym poście) jest nieprawidłowe. Dalej, w swoim ostatnim poście, nadal piszesz o obliczeniach w stosunku do "powierzchni lokalu" zamiast o powierzchni lokalu wraz z pomieszczeniami przynależnymi, więc nadal nie wiadomo, czy twoje obliczenia są prawidłowe.
  • Opcje
    topol2b4utopol2b4u Użytkownik
    edytowano listopada -1
    #Egzo - Rozumiem. Moja wina źle napisałem ponieważ brałem jedynie gotowe dane z KW i porównywałem je ze swoimi.

    Co w przypadku gdy jednak udziały są źle wyliczone? Gdzie się można z tym zgłosić? Czy można unieważnić dotychczasowe głowania z powodu źle przydzielonych udziałów?
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano maja 2014
    [cite] topol2b4u:[/cite]#Egzo - to jest słowo słowo opisany wzór który jest powyżej.

    #Iga - W jednym lokalu w.g KW mam 323 udziały w mając 133,6m powierzchni a w drugim 146 udziałów przy powierzchni 43,4m.

    323/......... ? (wstaw liczbę w miejsce kropek)
    Chyba to wiesz.Zresztą powinieneś mieć to w KW i AN.
    Nie mów, że nie znasz swojego udziału w NW.
  • Opcje
    topol2b4utopol2b4u Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jest w pierwszym poście. 323/100'000
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano maja 2014
    [cite] topol2b4u:[/cite]#Egzo - Rozumiem. Moja wina źle napisałem ponieważ brałem jedynie gotowe dane z KW i porównywałem je ze swoimi.

    Co w przypadku gdy jednak udziały są źle wyliczone? Gdzie się można z tym zgłosić? Czy można unieważnić dotychczasowe głowania z powodu źle przydzielonych udziałów?
    Jeżeli udziały faktycznie są źle wyliczone, to należy zgłosić to zarządowi, który może podjąć działania na rzecz sprostowania ksiąg wieczystych.
    Jeżeli chodzi ci o unieważnienie uchwał tylko z przyczyny formalnej niezgodność udziałów z powierzchnią lokalu i pom.przyn., to na pewno takie unieważnienie nie jest możliwe.
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy powierzchnia którą podałeś ( 29758,5 ) to powierzchnia lokali mieszkalnych wraz z częściami przynależnymi ( np. piwnice,komórki itp ) ?
  • Opcje
    topol2b4utopol2b4u Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dokładnie tak
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano maja 2014
    Jeżeli tak, to 29758,5 m2 = 100% udziałów.
    Zatem :
    1) poprawnie wyliczone
    2) to Ty masz rację
    3) 0,922089... , 922,089
  • Opcje
    topol2b4utopol2b4u Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziekuję za pomoc!
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2014
    :wink:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Czy to udziały wadliwie wyliczono, czy raczej niewłaściwie obliczono powierzchnię użytkową budynku - to ma znaczenie ze względu na sposób korekty:

    "Z własnością lokalu nierozerwalnie związany jest udział w nieruchomości wspólnej, który winien stanowić stosunek powierzchni lokalu do powierzchni użytkowej budynku. „Winien stanowić", ponieważ często udziały są wyliczone nieprawidłowo, niektórzy mają za duże, inni za małe. Aby to zmienić, nie wystarczy podjęcie uchwały, konieczna jest zgoda wszystkich właścicieli, co wynika z brzmienia art. 3, ust. 7 ustawy o własności lokali i na co wskazywał Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 18.11.2004 roku (niepublikowane, sygn. akt: I CK 357/04). W wielu wspólnotach mieszkaniowych udziały w nieruchomości wspólnej nie są właściwie wyliczone z uwagi na błędy w obmiarach powierzchni lokali. Ma to wpływ na sferę zarówno praw, jak i obowiązków właścicieli, ponieważ to od wielkości udziału zależy wysokość opłat, czy też siła głosu w głosowaniu nad uchwałami. Im większy udział - tym wyższe koszty utrzymania lokalu, ale również i większy wpływ na podejmowanie decyzji. Jeżeli został wyliczony wadliwie, właściciele będą ponosić za duże lub za małe koszty. Taka sytuacja oczywiście wymaga uregulowania, w szczególności dokonania nowych obmiarów powierzchni, a więc inwentaryzacji oraz zmiany wielkości udziałów w księgach wieczystych prowadzonych dla poszczególnych lokali. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ nie wystarczy podjęcie uchwały, konieczna jest jednomyślność - zgoda wszystkich właścicieli. Jeżeli więc jeden współwłaściciel jej nie wyrazi - wspólnota mieszkaniowa nie będzie w stanie skorygować błędnych danych. Wynika to wprost z brzmienia art. 3, ust. 7 ustawy o własności lokali, na co wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 18.11.2004 roku (niepublikowany, sygn. akt: I CK 357/04). Na podstawie art. 22 ustawy o własności lokali istnieje możliwość zmiany udziałów w drodze uchwały, jednak dotyczy ona innych stanów faktycznych wywołanych takimi zdarzeniami jak przebudowa, czy np. rozbudowa nieruchomości wspólnej. Przepis ten nie ma jednak zastosowania do korekty wadliwie obliczonych udziałów."

    Artykuł: Wspólnota mieszkaniowa koryguje udziały w nieruchomości wspólnej na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/content/view/420/
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.