korekta finansowa

korzen01korzen01 Użytkownik
edytowano czerwca 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam
W marcu br. dostałem jak zawsze od wspólnoty mieszkaniowej sprawozdanie za rok 2013 wraz z korektą finansową. Na końcu tej korekty znajduje się tabela, pod którą widnieje zdanie: Saldo na dzień 31.12.2013r uwzględnia rozliczenie, mediów, abonamentu zimnej wody oraz kosztów za rok 2013.
Tabela wygląda następująco
Rejestr........................ Niedopłata......Nadpłata
Eksploatacja........................71,58......0,00
Fundusz Remontowy RPO........566,54.......0,00
Kredyt..........................19 401,20......0,00
Świadczenia........................46,40......0,00
Ogółem.........................20 085,72.....0,00

Eksploatacja - wiadomo zawsze coś wyjdzie
Kredyt - wzięliśmy na remont kamienicy
Świadczenia - poszło więcej wody niż przewidywaliśmy
Moją uwagę przykuła pozycja Funduszu Remontowego. Co miesiąc z wpłat jakie dokonujemy na konto wspólnoty odciągana jest z góry ustalona kwota. Zastanowiło mnie zatem skąd tak duża niedopłata. Poszedłem, więc do siedziby wspólnoty z prośbą o wyjaśnienie. Księgowa głowiła się dobre pół godziny, żeby powiedzieć mi, że nie jest w stanie mi tego wyjaśnić. Ustaliliśmy, że odpowie mailowo. Czas mijał a odpowiedzi się nie doczekałem. Napisałem, więc e-maila do wspólnoty z prośbą o wyjaśnienie. po miesiącu doczekałem się w końcu odpowiedzi:

Dzień dobry

Szanowny Panie w odpowiedzi na Pana maila z dnia 13 maja 2014 roku w części dotyczącej kartoteki finansowej Pana lokalu mieszkalnego informujemy, że:

saldo na dzień 31.12.2013 rok przedstawia się następująco:

eksploatacja niedopłata 71,58 zł wynikająca z rozliczenia kosztów za 2013rok
fundusz remontowy RPO nadpłata 1 019,08 zł,
kredyt kwota kapitału do spłaty 19 401,20 zł,
świadczenia niedopłata 46,40 zł wynikająca z rozliczenia kosztów za 2013rok

kartoteka finansowa na dzień 31.12.2013 rok wykazuje ogółem niedopłatę w kwocie 18 500,10 zł

odnośnie niedopłaty w kwocie 566,54 zł na funduszu remontowego RPO na kartotece finansowej, którą otrzymał Pan wraz z dokumentami rozliczeniowymi na dzień 31.12.2013 rok informujemy, że:

w miesiącu grudniu dokonywane były przeksięgowania między rejestrami fundusz remontowy , kredyt i remont poza zaliczką mające na celu uregulowanie obciążeń za:

- prowizję od udzielonego kredytu w kwocie 519,70zł,
- za remont do wysokości nie zapłaconego z kredytu remontu w kwocie 916,89 zł
- zapłata odsetek od kredytu za miesiące od października do grudnia 2013 roku w kwocie 149,03zł

W związku z powyższym łączna kwota do zapłaty z funduszu remontowego wynosiła 1 585,62 zł, które to środki w kwocie 668,73 zł zostały przeniesione na rejestr „Kredyt”, a 916,89 na rejestr „Remont poza zaliczką „ nie została natomiast zrobiona równolegle korekta zmniejszająca odpis na funduszu remontowym do kwoty 1 585,62zł co przy przeniesionych środkach pieniężnych na zapłatę obciążeń jw. wykazało niedopłatę na funduszu remontowym Sprawdzając ponownie kartotekę wprowadzono korektę zmniejszającą naliczenie funduszu remontowego w kwocie 1 585,62zł przez co saldo na dzień 31.12.2013 uległo zmianie i jest prawidłowe.

Za zaistniała sytuację przepraszamy.

Z poważaniem
....... ..............
Gł. Księgowy


Okazało się zatem, że w miejscu 566,54zł niedopłata jest 1019,08zł nadpłata. No jest to kolosalna różnica. Mój sąsiad ma również niedopłatę ale ponad 700zł. Juz napisał w tej sprawie do wspólnoty. Martwi mnie fakt, że takich osób jak my może być dużo więcej i ktoś mógł już zapłacić "zaległe" pieniądze.

Mam zatem do Was pytanie:
Co zrobić w takiej sytuacji? Kto może skontrolować wspólnotę? Co zrobić żeby takie sytuacje się nie powtarzały?

Pozdrawiam
Michał

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co zrobić w takiej sytuacji? Kto może skontrolować wspólnotę? Co zrobić żeby takie sytuacje się nie powtarzały?
    Finansów wspólnoty nikt nie może kontrolować poza samymi właścicielami.
    Właściciele też powinni określić bardzo precyzyjnie, w sposób dla siebie wygodny i zrozumiały - jak ma być prowadzona ewidencja wszelkich kosztów i ich rozliczania - art. 22 ust. 3 ppkt 10 UoWL.
    Jeżeli już zatrudniają księgową czy też firmę zarządzająca to powyższe ustalenia powinni przekazać do wykonania i egzekwowania. W sytuacji gdy księgowa czy też firma zarządzająca robi takie rozliczenia po swojemu i nie chce "słuchać" czyli wykonywać woli właścicieli wyrażonej uchwałą dotyczącą rozliczeń finansowych - należy to zmienić i poszukać takiej księgowej czy firmy zarządzającej, która będzie wiedziała i potrafiła to robić zgodnie z wolą właścicieli i przepisami prawa.
    W opisywanym, twoim przypadku, po chociażby pozycjach rozliczenia widać, że "księgowość" we wspólnocie prowadzona jest nieprawidłowo, niezgodnie z UoWL.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] korzen01:[/cite]
    W związku z powyższym łączna kwota do zapłaty z funduszu remontowego wynosiła 1 585,62 zł, które to środki w kwocie 668,73 zł zostały  przeniesione na rejestr „Kredyt”, a 916,89 na rejestr „Remont poza zaliczką „  nie została natomiast zrobiona równolegle  korekta zmniejszająca odpis na funduszu remontowym do kwoty 1 585,62zł co przy przeniesionych środkach pieniężnych na zapłatę obciążeń jw. wykazało niedopłatę na funduszu remontowym [b]Sprawdzając ponownie kartotekę wprowadzono korektę zmniejszającą naliczenie funduszu remontowego[/b] w kwocie  1 585,62zł przez co saldo na dzień 31.12.2013 uległo zmianie i jest prawidłowe.
    

    Okazało się zatem, że w miejscu 566,54zł niedopłata jest 1019,08zł nadpłata. No jest to kolosalna różnica. Mój sąsiad ma również niedopłatę ale ponad 700zł. Juz napisał w tej sprawie do wspólnoty. Martwi mnie fakt, że takich osób jak my może być dużo więcej i ktoś mógł już zapłacić "zaległe" pieniądze.
    to jest jakiś wałek ....
    jakim prawem dokonano przeksięgowań, bez stosownej uchwały właścicieli lokali.... to całkiem zaciemnia prawdziwy obraz finansów wspólnoty, a tym samym rozliczeń z właścicielami.

    Kontrolować finanse WM może każdy właściciel lokalu (art. 27 UoWL).
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.