Skarbnik ??

TomalaTomala Użytkownik
edytowano września 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Na wstępie chciałem przywitać wszystkich serdecznie, jest to mój pierwszy post na tym forum i mam nadzieję że nie ostatni :)

Sytuacja wygląda tak: Jesteśmy nową wspólnotą więc że tak powiem raczkujemy w temacie.
Został wybrany zarząd 4 osobowy (w tym Ja) i teoretycznie wszystko jest w porządku czyli mamy Administratora, konto w banku gdzie członkowie zarządu składali podpisy, pieczątkę wspólnoty, itd...
Ustalone było że do banku chodzić może jedna osoba ale przelewy mają podpisywać dwie osoby, i na początku tak było.
Po jakimś czasie dowiedziałem się że dwie osoby z zarządu poszły i uaktywniły usługę przelewów internetowych bez poinformowania dwóch osób pozostałych. Ja rozumiem że chciały dobrze (darmowe przelewy) ale czy takie coś nie powinno być uchwalone poprzez głosowanie ?? W tym momencie dostęp do konta mają tylko te dwie osoby, przelewy robi córka pani zarządcy bo ona sama nie umie, hasła do przelewów idą na prywatny numer komórki córki bo matka nie posiada telefonu. (córka nie jest w zarządzie ani nie była upoważniona do robienia takich rzeczy). Jest jakaś podstawa prawna jak powinno to wyglądać ?? Wybranie skarbnika czy coś w tym stylu ??
Bo jakoś nie mam zamiaru odpowiadać materialnie jak coś zginie z konta.

Druga sprawa: Założone zostały skrzynki pocztowe unijne, oczywiście kluczyk od skrzynki zarządu przejęła ta pani. Czy każda z osób zarządu powinna dostać kluczyk czy też powinno być to jakoś ustalone i wybrana metodą głosowania jedna osoba ??
Oczywiście wszelkie sprawy z Administratorem załatwiają tylko te dwie osoby nie informując o niczym dwóch pozostałych osób z zarządu, Administarator też tylko kontaktuje się z nimi, w tej chwili mamy coś na zasadzie Alternatywy tylko w dwoma Aniołami :( Do nas przychodzą jak trzeba podpisać jakieś papier.
Na dodatek od momentu wyboru tej pani na członka zarządu obraziła się na mnie, nie wiem za co i nawet nie raczy dzień dobry odpowiedzieć udając że nie słyszy lub nie widzi, normalnie jakaś porażka.

pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    ZNmZNm Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Powinniście ustalić wewnętrzne zasady działania wieloosobowego zarządu
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sprawa jest trudna. Wychodzi na to, że będziesz figurantem.

    Spotkajcie się w czwórkę i porozmawiajcie na ten temat. Jeśli nic sie nie zmieni na lepsze, to zrezygnuj.

    Jak chcesz miec dostęp do euroskrzynki, to musisz dorobić sobie klucz.
    Najczęściej kod jest wygrawerowany na kluczyku, albo z zewnątrz na zamku (z boku).
    Z kodem zgłaszasz się do Waszego dostawcy euroskrzynek i dostaniesz klucz.
    Jak będziesz pierwszy pod skrzynką to Ty odbierzesz pocztę...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Odnośnie odpowiedzialności cywilnoprawnej członków zarządu - są dwie możliwości ( w dużym skrócie):
    - odpowiedzialność deliktowa - wówczas należałoby udowodnić, że konkretny członek zarządu popełnił czyn niedozwolony i następstwem tego czynu jest szkoda,
    - odpowiedzialność kontraktowa - art. 471 k.c. - wówczas wspólnota musi udowodnić powstanie szkody oraz że jest wynikiem niewykonania lub nienależytego sprawowania zarządu, członek zarządu może się od tej odpowiedzialności uwolnić, jeżeli udowodni, że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które odpowiedzialności nie ponosi.

    Gdyby rzeczywiście doszło do przywłaszczenia środków wspólnoty mieszkaniowej - wówczas Tomala winien wykazać, że nie dokonał przelewu, a nawet, że nie znał dostępu do usługi internetowej.
    Sytuacja we wspólnocie jest patologiczna. To prawda, że przelewy przez internet są tańsze, ale czy rzeczywiście warto tak ryzykować. Sąsiadka i córka sąsiadki mogą mieć naprawdę dobre intencje, ale koleżanki i koledzy córki sąsiadki?
    Proszę porozmawiać o tym ze wszystkimi członkami zarządu i ustalić wspólny sposób postępowania. Wszyscy Państwo jesteście równoprawnymi członkami zarządu.
    Wspólnota mieszkaniowa może również uchwałą ustalić zasady funkcjonowania zarządu (zastanawia mnie czy nie byłaby to zmiana sposobu zarządu).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    TomalaTomala Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] wwwinyl:[/cite]Sprawa jest trudna. Wychodzi na to, że będziesz figurantem.

    a no właśnie do tego zmierzam, bo na razie ma mtakie odczucie mimo iż wybrani zostaliśmy poprzez mieszkańców to ta dwójka rządzi się jakby cały blok był ich, i jak tak dalej będzie to rezygnuję i nie omieszkam napisać oświadczenia w którym wytknę te błędy.


    Spotkajcie się w czwórkę i porozmawiajcie na ten temat. Jeśli nic sie nie zmieni na lepsze, to zrezygnuj.
    Problem jest w tym że pewnie będzie 50%/50%
    Jak chcesz miec dostęp do euroskrzynki, to musisz dorobić sobie klucz.
    no teroetycznie to powiniem go dostać lub powinni mi go dorobić
    Najczęściej kod jest wygrawerowany na kluczyku, albo z zewnątrz na zamku (z boku).
    Z kodem zgłaszasz się do Waszego dostawcy euroskrzynek i dostaniesz klucz.
    Jak będziesz pierwszy pod skrzynką to Ty odbierzesz pocztę...

    Tylko że te klucze powinny być od razu zamówione ze skrzynkami, dorobić nie problem tylko dlaczego niby mam ponosić z tego tytułu koszty (nie ważne duże czy nie duże, chodzi o fakt) i "bić się" o pocztę
  • Opcje
    TomalaTomala Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proszę porozmawiać o tym ze wszystkimi członkami zarządu i ustalić wspólny sposób postępowania. Wszyscy Państwo jesteście równoprawnymi członkami zarządu.
    Wspólnota mieszkaniowa może również uchwałą ustalić zasady funkcjonowania zarządu (zastanawia mnie czy nie byłaby to zmiana sposobu zarządu).

    Odnośnie odpowiedzialności to wiadomo.
    Czy istnieje jakaś podstawa prawna odnośnie ustalania zasad działania zarządu czy jest to nasza sprawa ??

    Jeżeli jest jakaś podstawa prawna to bardzo bym prosił.
    pozdrawiam Tomala
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Ani ustawa o własności lokali ani inne przepisy nie regulują tego zakresu wprost. Oczywiście zawarto w niej przepisy odnoszące się do działań zarządu wspólnoty mieszkaniowej, jak np. art. 22 ust. 2 (Gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie), ale w omawianej sprawie nie są wystarczające.
    Jeżeli ma miejsce taki problem, to regulamin działań zarządu powinni uregulować właściciele lokali w drodze uchwały.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    TomalaTomala Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję bardzo za info
  • Opcje
    PlzarzadcaPlzarzadca Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Regulamin Pracy Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej (wzór z omówieniem):
    http://www.zarzadca.pl/content/view/686/49/
  • Opcje
    TomalaTomala Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję bardzo za ściągawkę, bardzo się przyda
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.