Kto może miec wgląd w księgi rachunkowe wspólnoty?

Iza_30Iza_30 Użytkownik
edytowano września 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.
mam takie pytanie. kto z członków wspólnoty może miec wgląd w księgi rachunkowe wspólnoty? Czy każdy członek wspolnoty może czy tylko zarząd ma takie uprawnienia i jaka jest podstawa prawna?
Będę wdzięczna za pomoc

Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    wmp4wmp4 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ustawa o własności lokali z 1994r.(z późniejszymi zmianami)
    art.29 ust. 3. Prawo kontroli działalności zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu.
  • Opcje
    ninaurbanninaurban Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wgląd w księgi rachunkowe ma każdy członek wspólnoty, wybrany zarząd reprezentuje wszystkich członków wspólnoty w kontaktach z zarządcą przy załatwianiu rożnych spraw związanych z częścią wspólna nieruchomości. Podstawa prawna została podana przez wmp4. Zachęcam do kontroli zarządcy i zarządu. Również masz prawo do kontroli stanu pieniędzy na koncie bankowym wspólnoty, konto bieżące i konto funduszu remontowego wspólnoty.
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prawo kontroli działalności zarządu...
    , a nie administratora.
    Przeglądaj księgi ile chcesz, ale...
    Jeśli masz uwagi zwracaj je do zarządu. To on wynajmuje sobie prawą rękę - administratora.
  • Opcje
    KubaKuba Użytkownik
    edytowano listopada -1
    każdy członek wspólnoty=każdy właściciel - prawo właściciela wykonywane w sposób rozsądny

    Sąd Apelacyjny w Warszawie I ACa 1382/07 http://www.zarzadca.pl/content/view/611/94/
    Za dopuszczalne należy uznać natomiast co do zasady wprowadzenie określonych rozwiązań organizacyjnych związanych z technicznymi aspektami realizacji uprawnień kontrolnych, w związku z koniecznością przygotowania określonych dokumentów (odszukania ich i usystematyzowania) oraz wykonania odpisów lub kserokopii, przy uwzględnieniu technicznych i kadrowych możliwości zarządu lub zarządcy danej wspólnoty oraz zatrudnionych przez nich pracowników, a także kosztów powstałych z tego tytułu. W praktyce funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych powstaje problem pogodzenia wykonywania przez właściciela czynności kontrolnych z czynnościami związanymi z zarządem nieruchomością. Niewątpliwie prawo właściciela powinno być wykonywane w sposób rozsądny. Nie może ono utrudniać ani tym bardziej uniemożliwiać normalnych czynności związanych z zarządzaniem nieruchomością.
  • Opcje
    lizaliza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mam zamiar też przejrzeć księgi naszej wspólnoty. Kilka razy prosiłam wyrywkowo o kontrolę pojedynczych dokumentów i mi odmawiano kserokopii, pomimo, że zobowiązywałam się zapłacić. Ponieważ moim zdaniem dochodzi u nas do poważnych "przekrętów" poprosiłam ekspertów o pomoc i w sprawie ksiąg wiem, że mogę dać pełnomocnictwo specjaliści i razem z nim mam prawo te księgi przeglądać. Jak się zachowa zarząd czy administrator, jeszcze nie wiem. Czy macie jakieś doświadczenie, liczę na pomoc.
    Liza
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zapytaj pisemnie zarząd o dogodny termin do kontroli. Podaj listę dokumentów do kontroli. Fotokopie dokumentów możesz zrobić używając aparatu cyfrowego.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.