Jak odłączyć się od drogiego c.o. we wspólnocie

KubaPKubaP Użytkownik
[b][u]Jak odłączyć się od drogiego c.o. we wspólnocie[/u][/b]


[b]Właściciel lokalu nie musi płacić za zbyt drogie ciepło dostarczane do jego lokalu, jeśli na odłączenie od wspólnej instalacji centralnego ogrzewania zgodzi się wspólnota[/b] np. w głosowaniu jeden właściciel - jeden głos.

Tak wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Gliwicach, który zapadł 10 marca 2014 roku ([b]sygn.  akt XII C 176/13[/b]).

Gmina, do której należy 16 z 20 lokali mieszkalnych w budynku, zaskarżyła uchwałę Wspólnoty [u]zezwalającą właścicielce jednego z lokali na odłączenie się od wspólnej instalacji centralnego ogrzewania.[/u] Był to już trzeci przypadek odłączenia mieszkania od wspólnej sieci c.o. w tej Wspólnocie. 
Powodem są [b]bardzo wysokie koszty dostarczania ciepła przez miejską spółkę[/b]. 

Właściciele odłączonych mieszkań zainstalowali sobie własne urządzenia grzewcze na gaz, choć nadal ponoszą proporcjonalne do udziałów koszty ogrzewania części wspólnych nieruchomości np. klatki schodowej.

Sąd przypomniał też uchwałę Sądu Najwyższego z 28 sierpnia 1997 r.,[b] III CZP 36/97[/b]. [color=#f00][b]SN stwierdził, że właściciel lokalu nie może bez zgody pozostałych właścicieli odłączyć swojego lokalu mieszkalnego od zainstalowanej w budynku sieci centralnego ogrzewania i przy jej wykorzystaniu zastosować inny rodzaj ogrzewania.[/b][/color]
http://prawo.rp.pl/artykul/757961,1112538-Jak-odlaczyc-sie-od-drogiego-ogrzewania-we-wspolnocie.html

Komentarze

  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo mądry wyrok. Nie jest tak ,jak niektórzy twierdzą, ze leżli masz lokal w budynku wielorodzinnym ( wspólnota) to musisz godzić się na na narzrucane rozwiązania technologiczne , lub ceny usług dostawców mediów ( zwykle jedynych).Trzeba tylko spełnić trzy warunki.
    1. Uzyskać zgodę wspólnoty ( uchwała) i to tylko wtedy jeśli instalacja CO jest częścią NW.
    2. Zmiana nie może mieć wpływu na ogrzewanie innych lokali. A co to za różnica czy woda będzie podgrzewana prze piecyk gazowy czy elektryczny, czy dostarczana centralnie.
    3. Uczestniczyć w kosztach ogrzewania NW.
    A problem mocy cieplnej. Zamawia sie proporcjonalnie mniej i tyle.
    Dostawcy CO i ciepłej wody bardzo często przesadzaja w cenach.
    U mnie całkowity koszt 1m3 ciepłej wody to około 25 zł, ale ten sam dostawca w dużych blokach i innej techologii ( starej ) dostarczania wody nalicza 45 zł za m3.
    Tymczasem wystarczy kliknąć i znależć podgrzewacze gazowe lub nawet elektryczne których zainstalowanie i używanie jest bardza konkurencyjne.
    Podgrzewanie odbywa sie praktycznie bez żadnych strat i ...wygoda , regulacja tempertaury na każdy punkt .
    W przypadku podgrzewaczy elektrycznych koszt podgrzania 1m3 wody to około 23 do 30 zł.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2014
    [cite] tajfun:[/cite]Bardzo mądry wyrok.
    Nie zapominaj, że to działa na zasadzie lawiny .... w tej wspólnocie tylko cztery lokale są własnościowe / na 20 lokali.
    Z czasem ten ostatni, co się wyodrębni / przeniesie na siebie własność, będzie korzystał z CO miejskiego .... za jaka cenę?

    Tu należy rozpatrzeć zmiane sposobu ogrzewania z miejskiego na indywidualne i przeciąć spekulacje kosztowe.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba P napisał:
    Tu należy rozpatrzeć zmiane sposobu ogrzewania z miejskiego na indywidualne i przeciąć spekulacje kosztowe.

    Ok. Ale najważniejsze jest to że jest to prawnie we wspólnotach dopuszczalne. Gdybym miał płacic 45zł/m3 za ciepla wode zamiast 25zł.m3 to napewno zmieniłbym sposób podgrzewania.
    W sumie to nie jest sprawa wspólnoty tylko indywidualny wybór włascicieli. Równoległe opcje moga istnieć . To sa takie sprawy które z biegiem czasu rozwiązuja się same.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite]Kuba P napisał:
    Tu należy rozpatrzeć zmiane sposobu ogrzewania z miejskiego na indywidualne i przeciąć spekulacje kosztowe.

    Ok. Ale najważniejsze jest to że jest to prawnie we wspólnotach dopuszczalne.
    Gdybym miał płacic 45zł/m3 za ciepla wode zamiast 25zł.m3 to napewno zmieniłbym sposób podgrzewania.
    Nie wiem z czego tu się cieszyć, że jest prawnie dopuszczalne, jak jeszcze trzeba przekonać co najmniej większość właścicieli lokali ...(mieć uchwałę wspólnoty)
    aby zamienić marzenia w rzeczywistość.
    [cite] tajfun:[/cite]Gdybym miał płacic 45zł/m3 za ciepla wode zamiast 25zł.m3 to napewno zmieniłbym sposób podgrzewania.
    to jest nic wobec cen 70 zł pogrzanie wody CW + koszt ZW
    a GJ 197 zł podgrzanie lokalu.... z lokalnej kotłowni wyposażonej w odrębne liczniki na sieć CO i CW.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba P napisał:
    Nie wiem z czego tu się cieszyć, że jest prawnie dopuszczalne, jak jeszcze trzeba przekonać co najmniej większość właścicieli lokali ...(mieć uchwałę wspólnoty)
    aby zamienić marzenia w rzeczywistość.
    A tu bym polemizował z twoim poglądem. Uchwałę ( moim zdaniem) trzeba mieć tylko w przypadku jesli instalacje wewnątrz lokalu należą do NW.Jeśli nie to wspólnota nie ma nic do ....roboty.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite] Uchwałę ( moim zdaniem) trzeba mieć tylko w przypadku jesli instalacje wewnątrz lokalu należą do NW.
    Jeśli nie to wspólnota nie ma nic do ....roboty.
    A znasz takie nieruchomości?

    Ja nie znam takiej wspólnoty, która będąc zasilana poprzez węzeł cieplny ( dostawa EC miejski) nie byłaby właścicielem instalacji wewnętrznej rozprowadzającej EC do poszczególnych lokali . Urządzenia pomiarowe w takich przypadkach są instalowane przy wejściu do nieruchomości ( w węźle cieplnym) .
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba P napisał:
    A znasz takie nieruchomości?
    Tak. Instalacje wspólnoty sa tylko do zaworów przed licznikami. Dalej instalacje sa częścią lokalu. Moja wspólnota jest tego przykładem.Wcale nie muszę korzystac z instalacji wspólnoty ( części wspólnej)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2014
    [cite] tajfun:[/cite]Kuba P napisał:
    A znasz takie nieruchomości?
    Tak. Instalacje wspólnoty sa tylko do zaworów przed licznikami. Dalej instalacje sa częścią lokalu.
    Moja wspólnota jest tego przykładem.Wcale nie muszę korzystac z instalacji wspólnoty ( części wspólnej)
    No, no... ciekawe rozwiązanie teraz deweloperzy oferują ... ale nie wiem czy ten nr z odcięciem się od miejskiego by ci się udał bez uchwały właścicieli lokali i jak zachowałby sie Sąd . Każde odcięcie lokalu od wspólnego CO obwarowane jest wieloma warunkami
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano lipca 2014
    Tak, tak . Mało tego. W przypadku 100% opomiarowania lokali koszty mediów zalicza sie do kosztów utrzymania lokali .
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2014
    [cite] tajfun:[/cite]Tak, tak . Mało tego.
    W przypadku 100% opomiarowania lokali koszty mediów zalicza sie do kosztów utrzymania lokali .
    niekoniecznie ...
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No, no... ciekawe rozwiązanie teraz deweloperzy oferują ... ale nie wiem czy ten nr z odcięciem się od miejskiego by ci się udał bez uchwały właścicieli lokali i jak zachowałby sie Sąd . Każde odcięcie lokalu od wspólnego CO obwarowane jest wieloma warunkami
    Tylko dwa warunki wynikające z Uowl. Pisałem o nich 2 i 3.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite]Tylko dwa warunki wynikające z Uowl. Pisałem o nich 2 i 3.
    Dla Sądu to może być mało ....
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano lipca 2014
    Kiedys na tym forum była dyskusja , czy CO jest elementem NW , czy nie. Ktos napisał- poczekajmy na wyrok sądowy . Po kilku miesiącach wyrok sie pojawil i problem zostal rozstrzygnięty. W tym przypadku jest podobnie.
    Natomiast było wiele wyroków które w sentencji wskazywały że uchwały nie mogą dotyczyć lokali., bo lokal to nie element NW. Dlatego nie tylko nie trzeba w takim przypadku uchwały wspólnoty ale wspólnota nie może takiej uchwały podjąć.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite] Natomiast było wiele wyroków które w sentencji wskazywały że uchwały nie mogą dotyczyć lokali., bo lokal to nie element NW.
    Dlatego nie tylko nie trzeba w takim przypadku uchwały wspólnoty ale wspólnota nie może takiej uchwały podjąć.

    Pomylenie pojęć ...
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba P , jak zwykle dyskusja z tobą sprowadza sie do bliżej nieokreslonych zwrotów. Pisz jaśniej . Juz sie duzo od ciebie nauczyłem. Ja tu wystepuje w roli ucznia.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2014
    [cite] tajfun:[/cite]Kuba P , jak zwykle dyskusja z tobą sprowadza sie do bliżej nieokreslonych zwrotów.
    Pisz jaśniej .
    :zakaz: Moje pisanie ma na celu zmuszenia adwersarzy do mylenia , samo-edukacji ... a nie podania mu na tacy nieefektywnego rozwiązania ...
    [cite] tajfun:[/cite]Juz sie duzo od ciebie nauczyłem.
    Ja tu wystepuje w roli ucznia.
    Ooooo! to jakaś nowość ....ciekaw jestem ilu na tym forum jest takich "cichych uczniów"

    :zakaz: Nauczyłeś się, bo stosujesz samo edukację, pod wpływem mojego impulsu.
    Ja nie daję gotowych rozwiązań, bo te są tylko populistyczne i nie zawsze się spełniają we innych wspólnotach,
    bo nie ma dwóch takich samych wspólnot.

    :smartass: To, że mozna odciąć lokal od CO nie oznacza, że Sąd da na to przyzwolenie .
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano lipca 2014
    Kuba P napisał:
    :smartass: To, że mozna odciąć lokal od CO nie oznacza, że Sąd da na to przyzwolenie
    Ale dlaczego to niby sąd ma wypowiadać sie na temat , co ja robię ze swoja prywatną właśnością?
    Czyzby ktoś roszczył sobie do niej pretensje? Co ma wspólnota do mojego lokalu , mojego telewizora , mojej instalacji elektrycznej , czy instalacji wod -kan, czy CO?
    Wspolnota ma za zadanie zajmowanie sie elementami NW a nie lokalu.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2014
    [cite] tajfun:[/cite]Ale dlaczego to niby sąd ma wypowiadać sie na temat , co ja robię ze swoja prywatną właśnością?
    Czyzby ktoś roszczył sobie do niej pretensje?
    Co ma wspólnota do mojego lokalu ,, czy CO?
    jak nie rozumiesz, co ma ...to się przekonasz, jak zacznie się bój w Sądzie, ....że o bilansie cieplnym nie wspomnę , zamówionej mocy EC, itd.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.