Pomieszczenie które nie jest lokalem - jak je odzyskać

witek99witek99 Użytkownik
Witam wszystkich serdecznie.

Mam problem z dolączeniem do mieszkania części nieruchomości niebędącej lokalem.

Mój ojciec kupił nieruchomość z której docelowo planuje wydzielić 6 mieszkań.
Na mapkach budowlanych nieruchomość jest już podzielona, i w momencie sprzedaży kolejnych lokali zakładane są kolejne księgi wieczyste.

Problem polega na tym, że w momencie sprzedaży jednego z lokali kupujący nie chciał dużego mieszkania więc ojciec wziął z powiatu zaświadczenie o odrębności lokalu ale pomniejszonego o jeden pokój, a ten pozostały pokój planował w późniejszym czasie podarowć mi - jestem właścicielem sąsiedniego lokalu.

okazuje się, że nie jest do końca jasne jak ten dodatkowy pokój dopisać do mojej KW

Notariusz spisuje umowę darowizny w której ojciec daje mi swój "udział w części wspólnej nieruchomości" a, referendarz odrzuca wniosek, ponieważ ojciec nie ma prawa wyłączności do części wspólnej nieruchomości

Pani Przewodnicząca Wydziału KW powiedziała mi ,że obawia się iż część nieruchomości będąca obecnie moim pokojem, została częścią wspólną i potrzebna jest zgoda pozostałych lokatorów (wspólnota 6 osób)

Pokój de facto należy obecnie do mojego mieszkania i tylko ja mam do niego dostęp mam już nawet zaświadczenie o odrębności całego (powiększonego lokalu) ze starostwa (z adnotacją że jest problem w KW).


Chodzimy po notariuszach i radcach prawnych (każdy mówi co innego), na razie zaskarżyliśmy decyzję referendarza, ale sprawa ciągnie się już cztery miesiące a sędzia teraz na 6 tygodniowym urlopie.


Bardzo proszę o pomoc rodzice już nie mają sił są schorowani a ja nie potrafię im pomóc , moje pytanie :

czy rzeczywiście w momencie zmniejszenie lokalu , pozostała część stała się automatycznie częścią wspólną do której ojciec nie ma wyłącznego prawa.

czy istnieje inny sposób na dodanie tej części do mojej KW. (np. korekta wpisów do KW czy coś takiego )

z góry dziękuję za zainteresowanie i pomoc

Witek

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja bym dokonał ponownego obmiaru lokali i podziału udziału w częściach wspólnych przez rzeczoznawce majątkowego.Następnie taki stan prawny potwierdziła uchwałą właścicieli lokali ( musi byc zgoda 100%)
  • Opcje
    kmaskikmaski Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] witek99:[/cite]Notariusz spisuje umowę darowizny w której ojciec daje mi swój "udział w części wspólnej nieruchomości"
    Tak Ci notariusz napisał??? Udział w części wspólnej jest <b>nierozerwalnie</b> związany z własnością lokalu. Nie na takiej możliwości, aby podarować, czy sprzedać sam "udział". Dziwie się, że przy takim akcie SWK w ogóle z Tobą rozmawiał. Ten akt jest nieważny z mocy prawa. Chyba, że to co piszesz to skrót myślowy. Co <b>dokładnie</b> podarowal Ci ojciec?
    Pani Przewodnicząca Wydziału KW powiedziała mi ,że obawia się iż część nieruchomości będąca obecnie moim pokojem, została częścią wspólną i potrzebna jest zgoda pozostałych lokatorów (wspólnota 6 osób)
    A ja się obawiam, że ma rację. Ale o tym później.
    Pokój de facto należy obecnie do mojego mieszkania i tylko ja mam do niego dostęp mam już nawet zaświadczenie o odrębności całego (powiększonego lokalu) ze starostwa (z adnotacją że jest problem w KW).
    To co było najpierw. Zaświadczenie starosty, czy próba wpisu do KW? Skąd starosta wiedział coś o problemie w KW? I jakim problemie?
    czy rzeczywiście w momencie zmniejszenie lokalu , pozostała część stała się automatycznie częścią wspólną do której ojciec nie ma wyłącznego prawa.
    Ustalmy kolejność zdarzeń. Najpierw był wydzielony i wpisany do KW Twój lokal, potem inne lokale zostały wpisane do KW i dochodzimy do lokalu, od którego został "odłączony" pokój i "dołączony" do Twojego lokalu. Czy ten pomniejszony lokal już został wpisany do KW? Sprzedany? Czy są jeszcze lokale niewydzielone w tej nieruchomości? Co było najpierw, "darowizna pokoju", a potem sprzedaż ostaniego lokalu, czy na odwrót?
    W zależności od odpowiedzi albo Przewodnicząca ma absoutną rację, albo można z sytuacji próbowac wybrnąć jeszcze inaczej.
  • Opcje
    witek99witek99 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki za zainteresowanie,

    już wyjaśniam :

    były sobie dwa lokale obok siebie jednak istniały tylko na mapkach w rzeczywistości nie było między nimi ściany,
    ja kupiłem swoje mieszkanie pierwszy, zaświadczenie o samodzielności z powiatu i została utworzona osobna KW jak na razie wszytsko OK

    następnie sąsiad bierze drugie mieszkanie ale mniejsze niż lokal na mapce. powstaje kolejna KW. oddzielamy mieszkania ścianą i w moim mieszkaniu zostaje jeden pokój który nie istnieje w mojej KW.

    Mój ojciec jest właścielem całej nieruchomość i zliczając udziały jakie miał na początku i jakie odsprzedawał wygłąda na to że pokój który zaginął jest jego własnością. bo jakim prawem miałby stracić coś co było jego własnością ?

    Idziemy do Notariusza on mówi że nie ma problemu. Wskazuje natomiast w akcie notarialnym że lokal stanowi część wspólną .

    SW odrzuca wniosek ponieważ mój ojciec nie ma prawa dysponować częścią wspólną .

    idę do notariusza mówię jak jest , a on że tak ma być bo to część wspólna do której ojciec jak jest developerem ma wyłączne prawo i mimo że nazywa się to częścią wpólną , może mi to podarować i na tej podstawie zaskarża sprawę do sądu.

    Nie wiem kto ma rację i czy wogóle jest sens kopać się z sądem , nie jestem prawnikiem.




    Gdzieś ktoś popełnił błąd ale nie wiem gdzie ? czy przy zmniejszaniu lokalu pozostała część powinna być odrazu dodana do mojego mieszkania ?

    Jak to teraz odkręcic

    akt notarialny darowizny pokoju który (stanowiący ileś tam udziałów części wspólnej - nie mam przed sobą zasytuję wieczorem


    dzięki za pomoc, sorry za chaos jestem w pracy
  • Opcje
    kmaskikmaski Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] witek99:[/cite]

    Przypominam się z pytaniami.

    Czy ten pomniejszony lokal już został wpisany do KW? Sprzedany?
    Czy są jeszcze lokale niewydzielone w tej nieruchomości? Albo inne, czy Twojemy ojcu został tylko "pokój" (który juz podarował Tobie)?
    Co było najpierw, "darowizna pokoju", a potem sprzedaż ostaniego lokalu, czy na odwrót?
  • Opcje
    witek99witek99 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Lokal pomniejszony został już sprzedany i wpisany do KW

    zostały jeszcze niewydzielone lokale które należą do ojca.

    najpierw ojciec sprzedał mi mieszkanie, potem sprzedał to pomniejszone , a teraz chce darować mi pokój, mając jeszcze inne nie wydzielone lokale.
  • Opcje
    kmaskikmaski Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] witek99:[/cite]

    Nie rozumiem dlaczego nie chcesz pewnych informacji ujawnić. Nie podaleś niczego, co powinno zostać prywatne, ale oczywiście to Twój wybór.

    Może mnie ktoś prostować, ale zrobiłbym tak. Przypuszczam, że nie będzie problemu z uzyskaniem zaświadczenia od starosty o "odrębności" - i tu nie do końca chce mi się szukać, w starostwie będą wiedzieć - pokoju, jako pomieszczenia, np. na rower. Następnie pokój wskazał jako pomieszczenie przynależne do Twojego mieszkania a z dopisaniem pomieszczenia przynależnego do KW nie powinno być już problemu. A potem jak chcesz możesz formalnie scalić, i zmienić wpis w KW.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.