prądowy kabel na elewacji budynku

WMP9WMP9 Użytkownik
Witam
Jestem członkiem zarządu wspólnoty i mamy problem z lokatorem. 3 lata temu wykonaliśmy ocieplenie budynku. Wszelkie instalacje zostały poprowadzone wewnątrz budynku. Ostatnio jeden z lokatorów zamieszkujący na ostatnim piętrze przeprowadził sobie bez zgody i konsultacji prądowy kabel po elewacji budynku do swojej piwnicy i mimo naszej interwencji nie zamierza tego kabla zdemontować, nadmienię, że istnieje możliwość przeprowadzenia tego kabla wewnątrz. W piwnicy została założona instalacja na 110, anie na 230, ponieważ nagminne było korzystanie z prądu w piwnicy (zamrażarki, spawarki), a rachunki za prąd wspólny przychodziły ogromne. Nie zabraniamy lokatorowi doprowadzenia prądu 230 do piwnicy, ale nie chcemy pozwolić na robienie tego na elewacji, ponieważ według nas jest to niebezpieczne, dodam że kabel puszczony jest bez żadnej osłony i wydaje mi się że może potencjalnie przyciągać wyładowania elektryczne podczas burzy. Czy istnieje jakiś przepis, który coś takiego reguluje? proszę o pilną odpowiedź.

Komentarze

  • Opcje
    kmaskikmaski Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Lokator czy właściciel?
    Jeżeli lokator to poinformowac o wszystkim właściciela.
    Jeżeli własciciel, to napisać do niego pismo z żądaniem usunięcia kabla w terminie 3-5 dni max. Wysłać pocztą z ZPO.
    W piśmie zagrozić, że jeżeli nie usunie kabla w wyznaczonym terminie, o sprawie (samowola budowlana) zostanie powiadomiony PINB.
    Jak nie usunie, napisać dp PINBu opisując całą sytuację, wasze zdanie (że niebezpieczne), wskazać, że nie było w tej sprawie żadnej zgody wspólnoty. Dołączyć pismo z wezwaniem oraz ZPO, ew. kopertę świadczącą, że pisma nie odebrał. Sprawę określić jako pilną. Zażądać wszczęcia postępowania administracyjnego, zażądać dopuszczenia wspólnoty do postępowania na prawach strony.

    Przed wykonaniem tego wszystkiego pójść do sąsiada i postawic sprawę jasno. Albo ściąga kabel natychmiast i wtedy może liczyć na to, że dostanie zgodę na poprowadzenie tego kabla jak należy, albo do ściągnięcia kabla zostanie zmuszony, a wtedy nikt już z nim nie będzie gadał o poprowadzniu kabla do piwnicy. Przedstawcie mu, jakie działania zamierzacie podjąć jeśli kabla nie zdejmie. Przyjmijcie wobec niego postawę w stylu "miarka się przebrała, koniec żartów".
    Jeśli rozmowa nie odniesie skutku, wydrukujcie ten wątek i dajcie mu do przeczytania.
  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    kmaski- nie rób z tego forum kącika satyrycznego
    Jeśli rozmowa nie odniesie skutku, wydrukujcie ten wątek i dajcie mu do przeczytania.
    Teraz musisz się ujawnić, żeby WMP9 mogła w sądzie powołać się na Twoją ekspertyzę prawną.
    W piśmie zagrozić, że jeżeli nie usunie kabla w wyznaczonym terminie, o sprawie (samowola budowlana) zostanie powiadomiony PINB.Jak nie usunie, napisać dp PINBu opisując całą sytuację, wasze zdanie (że niebezpieczne), wskazać, że nie było w tej sprawie żadnej zgody wspólnoty. Dołączyć pismo z wezwaniem oraz ZPO, ew. kopertę świadczącą, że pisma nie odebrał. Sprawę określić jako pilną. Zażądać wszczęcia postępowania administracyjnego, zażądać dopuszczenia wspólnoty do postępowania na prawach strony.
    Szkoda ,że się wymądrzasz nie przeczytawszy najpierw Prawa Budowlanego, tam jest opisana rola PINB. Najgorsze jest to ,że Zarząd nie znając prawa się ośmieszy, a to jest gorsze od zbrodni.
    Albo ściąga kabel natychmiast i wtedy może liczyć na to, że dostanie zgodę na poprowadzenie tego kabla jak należy, albo do ściągnięcia kabla zostanie zmuszony, a wtedy nikt już z nim nie będzie gadał o poprowadzniu kabla do piwnicy.
    Oczekuję wskazówek , w jaki sposób zostanie zmuszony, bo zgodnie z prawem będzie bardzo trudno. Nie pomoże tutaj, ani interwencja Straży Pożarnej, Policji a nawet Sądu, zwłaszcza jak mu napiszecie ,że nie pozwolicie mu w przyszłości położyć tego kabelka. A przy okazji, to te zezwolenie musi być poprzez uchwałę a nie jakąś "samowolną" decyzję członków Zarządu, takie jest podobno Twoje stanowisko? Inaczej tak jak twierdzisz, byłoby 200 kabelków na elewacji.
    Z jednym się z Tobą zgadzam. Zarząd, a nie właściciele, musi być w tej sprawie stanowczy.
    Jeżeli własciciel, to napisać do niego pismo z żądaniem usunięcia kabla w terminie 3-5 dni max. Wysłać pocztą z ZPO.
    Pełna zgoda, ale w piśmie ostrzeżenie o usunięciu tej "samowolnej instalacji" na koszt właściciela, przez wynajętą firmę, z protokołem demontażu wraz z dokumentacją fotograficzną. W piśmie jako podstawę prawną podać naruszenie praw współwłasności i zasad ppoż i bezpieczeństwa bhp (mamy tak niejednoznaczne przepisy, że coś się zawsze znajdzie) To sąsiad ma udowodnić swoje racje przed sądem a nie Wy. Koszt demontażu wyniesie na pewno ponad 200 zł, więc powstanie zadłużenie , które po 2 miesiącach poskutkuje wnioskiem do Krajowego Rejestru Dłużników i pozwem w postępowaniu uproszczonym. W tym przypadku WM jest na korzystniejszej pozycji, właściciel na drodze powództwa cywilnego może dochodzić swoich racji w trybie cywilnym, w stosunku do wszystkich członków WM, i o co ? O 20 m kabelka wartego w porywach 20 zł? I co zyska? Nic , skonfliktuje się ze WM, w żadnym sądzie nie uzyska orzeczenia sądu nakazującego WM na takie a nie inne działanie.
    W sądzie nie wygrywa ten co ma rację , ale ten co się lepiej przygotuje.
  • Opcje
    kmaskikmaski Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Stasiu:[/cite]kmaski- nie rób z tego forum kącika satyrycznego
    Jeśli rozmowa nie odniesie skutku, wydrukujcie ten wątek i dajcie mu do przeczytania.
    Teraz musisz się ujawnić, żeby WMP9 mogła w sądzie powołać się na Twoją ekspertyzę prawną.
    Witaj, od razu pomyślałem o Tobie :wink: przy tym wątku. Mam nadzieję, że na nasze różnicy zdań skorzysta WMP9.
    Nie robie żadnego kącika satyrycznego. To co zaproponowałem to element strategii negocjacyjnej. Taka zagrywka psychologiczna. Właściciel kabla jest na straconej pozycji i im szybciej to sobie uświadomi, tym lepiej dla niego.
    @WMP9 ufam, że odróżniasz dobrą radę od ekspertyzy prawnej. :wink:

    @Stasiu
    W piśmie zagrozić, że jeżeli nie usunie kabla w wyznaczonym terminie, o sprawie (samowola budowlana) zostanie powiadomiony PINB.Jak nie usunie, napisać dp PINBu opisując całą sytuację, wasze zdanie (że niebezpieczne), wskazać, że nie było w tej sprawie żadnej zgody wspólnoty. Dołączyć pismo z wezwaniem oraz ZPO, ew. kopertę świadczącą, że pisma nie odebrał. Sprawę określić jako pilną. Zażądać wszczęcia postępowania administracyjnego, zażądać dopuszczenia wspólnoty do postępowania na prawach strony.
    Szkoda ,że się wymądrzasz nie przeczytawszy najpierw Prawa Budowlanego, tam jest opisana rola PINB.
    No to lecimy: ustawa z dnia 17 lipca 1994 r. prawo budowlane, tekst jednolity
    Art. 28. ust. 1 Roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29–31.
    Art. 29. ust. 1. Pozwolenia na budowę <b><u>nie</u></b> wymaga budowa: tutaj pkt. 1-20, 20a, 20b oraz 21-27
    ust 2. Pozwolenia na budowę <b><u>nie</u></b> wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na: tutaj pkt. 1-17
    Powiedz mi, powieszenie kabla na elewacji, w którym z tych punktów się mieści? Żadnym? To świetnie, bo jeśli w żadnym to znaczy, że to <b>jest</b> samowola, a od tego właśnie jest PINB.
    Albo ściąga kabel natychmiast i wtedy może liczyć na to, że dostanie zgodę na poprowadzenie tego kabla jak należy, albo do ściągnięcia kabla zostanie zmuszony, a wtedy nikt już z nim nie będzie gadał o poprowadzniu kabla do piwnicy.
    Oczekuję wskazówek , w jaki sposób zostanie zmuszony, bo zgodnie z prawem będzie bardzo trudno.
    Albo dobrowolnie wykona decyzję administracyjną nakazującą zdjęcie kabla, albo będzie miał egzekucję administracyjną.
    A przy okazji, to te zezwolenie musi być poprzez uchwałę a nie jakąś "samowolną" decyzję członków Zarządu, takie jest podobno Twoje stanowisko? Inaczej tak jak twierdzisz, byłoby 200 kabelków na elewacji.
    Ależ oczywiście, że tu musi być uchwała.
    Z jednym się z Tobą zgadzam. [...]
    Pełna zgoda,
    Bardzo się cieszę, bo to znaczy, że dojdziemy do porozumienia także w kwestiach pozostałych. Potrzebujemy trochę czasu.
    ale w piśmie ostrzeżenie o usunięciu tej "samowolnej instalacji" na koszt właściciela, przez wynajętą firmę, z protokołem demontażu wraz z dokumentacją fotograficzną.
    @WMP9, tym właściciela kabla nie straszcie bo to owa zbrodnia, o której Stasiu pisał. Tego wam nie wolno.
    W piśmie jako podstawę prawną podać naruszenie praw współwłasności i zasad ppoż i bezpieczeństwa bhp
    To też możecie napisać.

    @Stasiu
    O 20 m kabelka wartego w porywach 20 zł? I co zyska? Nic , skonfliktuje się ze WM, w żadnym sądzie nie uzyska orzeczenia sądu nakazującego WM na takie a nie inne działanie.
    Ależ tu wcale nie chodzi o 20m kabelka za 20 zł. Tu chodzi o elewację zo 5 tys., a poza tym to faktycznie kwestia bezpieczeństwa. Właśnie dla takich przypadków mamy tzw. głupie przepisy, które cudownie się w takich przypadkach sprawdzają. Więc jak właściciel kabla oprzytomnieje, to dalej już WMP9 będzie miał bardzo łatwo.
    W sądzie nie wygrywa ten co ma rację , ale ten co się lepiej przygotuje.
    Też tak słyszałem :bigsmile: Potwierdziło Ci się? :wink:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Też bym unikała PINB.
    Wezwanie właściciela do usunięcia z wytłumaczeniem, jak inaczej może kabel poprowadzić.
    Termin (do 10 dni) i info, że po tym terminie wspólnota wezwie elektryka (?) do demontażu, a kosztami obciąży właściciela.
  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    kmaski - nadal polecam Ci przeczytanie Prawa Budowlanego, to nie będziesz popełniał baboli.
    Powiedz mi, powieszenie kabla na elewacji, w którym z tych punktów się mieści? Żadnym? To świetnie, bo jeśli w żadnym to znaczy, że to jest samowola, a od tego właśnie jest PINB.
    A czy powieszenie do suszenia na sznurku kalesonów pomiędzy dwoma oknami jest w tym wykazie? NIE, czyli też samowola.
    Na drugi raz się nie ośmieszaj, chyba ,że to była taka ukryta aluzja z tym kabelkiem?
    Albo dobrowolnie wykona decyzję administracyjną nakazującą zdjęcie kabla, albo będzie miał egzekucję administracyjną.
    I wszyscy będziecie czekać na tą decyzję. POWODZENIA
    Ależ oczywiście, że tu musi być uchwała.
    Mam nadzieję ,że ty nigdzie niczym nie zarządzasz.:bigsmile::bigsmile:
    Potwierdziło Ci się?
    TAK , i to nawet niedawno ,5 m-cy temu. Oczywiście wygrałem, ale będzie apelacja, a na horyzoncie nowa sprawa oczywiście związana z zarządzaniem, i już nie mogę się doczekać pozwu. Ludzie jak są zaślepieni zawiścią nie myślą logicznie. I mam ciekawe doświadczenia z PINB, więc jak czytam dyrdymałki to muszę reagować.
    NIC NIE UCZY TAK JAK ZYCIE.
    :bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    kmaskikmaski Użytkownik
    edytowano listopada -1
    @WMP9
    Jeżeli mam rację z PINBem, to masz prostą drogę do rozwiazania problemu. Za najdalej ~2-3 miesiące kabel będzie zdjęty. Jeżeli nie mam, a sprawa trafi do PINBu, to po dwóch tygodniach dostaniecie pismo, że PINB tym się nie zajmie. Taka odmowa oczywiście nic was nie będzie kosztowała. Tyle, że wrócicie do punktu wyjścia. Decyzja należy do was.
    [cite] Stasiu:[/cite]kmaski - nadal polecam Ci przeczytanie Prawa Budowlanego, to nie będziesz popełniał baboli.
    Nie chcę być źle zrozumiany, ale to nie jest właściwy poziom dyskusji.
    Powiedz mi, powieszenie kabla na elewacji, w którym z tych punktów się mieści? Żadnym? To świetnie, bo jeśli w żadnym to znaczy, że to jest samowola, a od tego właśnie jest PINB.
    A czy powieszenie do suszenia na sznurku kalesonów pomiędzy dwoma oknami jest w tym wykazie? NIE, czyli też samowola.
    Na drugi raz się nie ośmieszaj, chyba ,że to była taka ukryta aluzja z tym kabelkiem?
    Uważam, że się zagalopowałeś. Tobie też to powiem: Odróżniaj węgiel kamienny od kamienia węgielnego, a dobrze na tym wyjdziesz.
    Art. 3 pkt 7 z odesłaniem do pkt 1 lib b) oraz pkt 3 z dalszy odesłaniem do pkt 3a. Załapałeś, że kabel to nie sznurek?
    Mam nadzieję ,że ty nigdzie niczym nie zarządzasz.
    Muszę Cię głeboko rozczarować. Ludzie są zadowoleni.
    NIC NIE UCZY TAK JAK ZYCIE.
    :bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile:
    Niektórych bardzo szybko, gwałtownie, boleśnie i ...
    Ciesz się dobrym samopoczuciem póki je masz.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    odciąć gada...
  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    kmaski - jeżeli przeczytałeś PB to napisz, wówczas Ci odpowiem ,że przeczytałeś , ale nie zrozumiałeś. Pociągnięcie kabelka z mieszkania do piwnicy nie jest wykonywaniem ŻADNYCH PRAC BUDOWLANYCH, nie wymaga więc ani pozwolenia, ani NAWET zgłoszenia ich do właściwych urzędów. Urzędów administracji budowlanej a nie Inspektora NB. Ty nie rozumiesz jego roli w procesie budowlanym. Jeżeli Zarząd wystosuje pismo odnośnie wniosku o rozbiórkę, to albo wyląduje to w koszu, albo po co najmniej 2 miesiącach otrzymacie pismo odmowne. Natomiast jeżeli wystosujecie pismo, że na Waszej własności jest poprowadzona instalacja zagrażająca życiu mieszkańców, to dostaniecie pismo o natychmiastowym usunięciu zagrożenia pod groźbą kary. I jak np. po tygodniu tego nie zrobicie to autorzy pisma mogą spodziewać się kary grzywny. Przy okazji ,PINB nie przerywając picia kawy nakaże przynieść całą dokumentację techniczną, sprawdzi KOB i ewentualnie dołoży za ewentualne nieprawidłowości. Oni lubią takich "narwańców", którzy duperelami odrywają ich od "poważnych obowiązków". A i statystyki się im poprawiają.:bigsmile:
  • Opcje
    kmaskikmaski Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Stasiu:[/cite]kmaski - jeżeli przeczytałeś PB to napisz, wówczas Ci odpowiem ,że przeczytałeś , ale nie zrozumiałeś.
    Art. 3 pkt 3a. <i>... linia kablowa nadziemna ...</i>
    Czego według Ciebie nie zrozumiałem?
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przyznaję, to mnie zaskoczyło - nazwać przewód instalacji elektrycznej wewnętrznej (u odbiorcy za licznikiem) linią kablową, a w dodatku nadziemną.

    Znacznie bardziej podoba mi się nazwanie tego przewodu gadem. : )
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.