długi okres indywidualnego zbierania głosów - zmiana członków wspólnoty

angang Użytkownik
Mam pytanie odnośnie indywidualnego zbierania głosów w celu podjęcia uchwały. Zarządca (zarząd powierzony), zbierał pod uchwałą głosy przez kilkanaście miesięcy, w tym czasie osoby, które głosowały "za" uchwałą przestały być członkami wspólnoty (sprzedały mieszkania), większość pod uchwałą została uzyskana po tym fakcie. Czy z tego powodu można domagać się uchylenia uchwały w trybie art. 25 ust. o wł. lokali?

Komentarze

  • Opcje
    kmaskikmaski Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uchylenie uchwały ze względu na procedurę zbierania głosów mógłbyś uzyskać jedynie w przypadku, gdybyś to Ty wszedł w miejsce głosującego, a głosy nowych członków rozstrzygałby o nieprzyjęciu uchwały. Jedynie w takim przypadku, a i to jest dla mnie mocno wątpliwe.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem nie o uchylenie uchwały tu chodzi a raczej o jej byt.

    Z chwilą przeniesienia własności na nowego właściciela przechodzą na niego prawa i obowiązki, dlatego też głos poprzednika ma znaczenie prawne i wiąże następcę.

    Głosy są zatem ważne i należy je brać pod uwagę, mimo tej zmiany.

    Nowy doklejony: 28.07.14 21:31
    Pomocne orzecznictwo:
    z uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 25 kwietnia 2013 r., sygn. akt: I C 1061/12:

    "Odnosząc się do głównego z zarzutów powoda, a to faktu oddania ostatniego głosu w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd po okresie sześciu lat od rozpoczęcia zbierania głosów i terminu zebrania właścicieli lokali, to ipso iure fakt ten nie stanowi podstawy do uchylenia uchwały. W szczególności bez znaczenia dla ważności uchwały pozostaje fakt, iż osoba która głosowała nad uchwałą, w dacie podjęcia uchwały [17 maja 2012 r.] zbyła swój udział [lokal]. Istotne pozostaje bowiem to, by poprzez zmiany właścicielskie nie doszło do dwukrotnego głosowania przez byłych i nowych właścicieli danego lokalu, z czym w niniejszej sprawie bez wątpienia nie mamy do czynienia. W okolicznościach zaś tej sprawy nabywca lokalu wstępuje w dotychczasowe prawa poprzedniego właściciela. Przede wszystkim zaś norma art. 23 nie zakreśla ram czasowych dla okresu podejmowania uchwały – zbierania głosów przez zarząd w ramach indywidulanego zbierania głosów. "
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano lipca 2014
    Bardzo ciekawe orzeczenie!
    ....oddania ostatniego głosu w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd po okresie sześciu lat od rozpoczęcia zbierania głosów i terminu zebrania...
    ....norma art. 23 nie zakreśla ram czasowych dla okresu podejmowania uchwały
    No niby prawnie to jest ok ale w praktyce to jest jakiś horror.
    Uchwała o naprawie dachu nie może "się uchwalić" i wreszcie po 7 latach uzbierano większość i można przystąpić do naprawy tyle, że już całego budynku ale do tego znowu potrzebna jest inna, nowa uchwała .... i.... zostaje kamieni kupa. I to jest Polska właśnie - sąd z klapkami, widzi tylko przepis i nic więcej, niezależny od rozumu też.
  • Opcje
    angang Użytkownik
    edytowano lipca 2014
    Zarządca, dzięki wielkie za to orzeczenie. Wskazałam w uchwale wszystkie możliwe argumenty, łącznie z ewentualnym żądaniem pozwu, zobaczymy co się będzie działo :-)

    Gecon, wg mnie masz sporo racji... po tak długim okresie zbierania głosów cel, dla który "przyświeca" podjęciu uchwały przestaje istnieć...
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    U mnie we wspólnocie mamy wpisane w Regulaminie Wspólnoty, że zbierania głosów pod uchwałami nie może trwać dłużej jak do następnego zebrania sprawozdawczego.
    Zazwyczaj głosownie trwa ok dwóch tygodni do miesiąca ( karty do głosowania są indywidualne, wrzucane do skrzynek pocztowych lub wysyłane na adresy korespondencyjne)
  • Opcje
    alex135alex135 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem ostatecznym terminem zbierania głosów pod konkretną uchwałą wspólnoty mieszkaniowej jest koniec roku kalendarzowego. Uchwały są oznaczone nr/rok np. 1/2014, 2/2014 itd. Jeśli uchwała nie została podjęta do końca roku kalendarzowego - to po prostu nie została podjęta i w następnym roku można ją głosować jeszcze raz /od nowa/. A że wyroki niektórych sądów są czasem dziwne - to inna sprawa.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] alex135:[/cite]Moim zdaniem ostatecznym terminem zbierania głosów pod konkretną uchwałą wspólnoty mieszkaniowej jest koniec roku kalendarzowego.
    Uchwały są oznaczone nr/rok np. 1/2014, 2/2014 itd. .
    Można by tak przyjąć, ale nie wszystkie uchwały dotyczą roku obrachunkowego np . w sprawie poszerzenia otworów okiennych w lokalu użytkowym czy mieszkanym
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.