Winda zewnetrzna dla niepełnosprawnych - częste awarie

M_BM_B Użytkownik
Mamy we wspólnocie pewien problem, mianowicie deweloper zamontował w naszej wspólnocie przy każdym z 4 bloków windę dla niepełnosprawnych aby mogli wejść do bloków. Problem polega na tym, że od dnia przejęcia "władania" osiedlem przez Administratora i Wspólnotę windy mają mega częste awarie. W związku z tym nasz Administrator z pierwszym (wtedy jedynym) członkiem zarządu zdecydowali że trzeba przeznaczyć kilkaset złotych miesięcznie na comiesięczną konserwację dźwigów-wind, poza tymi konserwacjami w pewnym momencie jedna z wind za zgodą producenta została zmodyfikowana koszt modyfikacji ok 1000 zł, za co zapłaciła wspólnota. Niby administrator rozmawiał z deweloperem że on zwróci koszty modyfikacji...

Teraz moje pytanie czy uważacie że jako Wspólnota mamy jakąś podstawę aby żądać od dewelopera nie tylko zwrotu kasy za modyfikacje jednej windy ale także czy moglibyśmy się od niego domagać chociaż częściowej rekompensaty comiesięcznych konserwacji wind (w sumie koszty co miesięczne były szacowane na podstawie częstych awarii).
Myślałem o tym aby poprosić osobę konserwującą dźwigi o to aby dała nam kserokopie dziennika przeglądów i napraw i na tej podstawie wystosować pismo do dewelopera.

Co wy o tym myślicie?

Komentarze

  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja myślę, że kilkaset złotych na comiesięczną konserwację, to chyba przesada. Tego rodzaju urządzenia nie wymagają z reguły comiesięcznych czynności konserwacyjnych. Należy zapoznać się z dokumentacją producenta i przeczytać w instrukcji dla użytkownika, co tam napisał producent.

    Jeśli chodzi o częste awarie, to należy w pierwszej kolejności zlokalizować źródło problemu. Może być tak, że jest usuwany tylko skutek, a nie jest usuwana pierwotna przyczyna.

    Jeśli są w budynku niepełnosprawni, to nie ma tematu, ale jeśli ich nie ma, to należy się zastanowić nad wyrejestrowaniem wind i zdemontowaniem (o ile chodzi o tzw. platformy ruchome). Nie ma takiego obowiązku prawnego, żeby były windy w budynku mieszkalnym wielorodzinnym.

    Pzdr.
  • Opcje
    M_BM_B Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki za odpowiedź, ale z tego co pamiętam to w instrukcji jest napisane tyle że windy wymagają okresowej konserwacji.

    W budynku niepełnosprawnych nie ma ale są wózki dla dzieci, wiec pewnie w zamian za windy trzeby by zamontować jakieś zjazdy dla wózków... A swoją drogą byłem pewny że jest jakiś ustawowy przepis który nakazuje montaż wind dla niepełnosprawnych...
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano sierpnia 2014
    Windy dla niepełnosprawnych używane przez wózki to tak, jak autokar linii międzynarodowej używany do jeżdżenia do kiosku po papierosy.

    Windy są wymagane, ale w określonych rodzajach budynków.

    Nowy doklejony: 04.08.14 22:03
    [cite] M_B:[/cite] A swoją drogą byłem pewny że jest jakiś ustawowy przepis który nakazuje montaż wind dla niepełnosprawnych...
    Uzupełniając - jeśli chodzi o przepisy, to w odniesieniu do budynków mieszkalnych wielorodzinnych nie mówią one o obowiązku stosowania wind (dżwigów), natomiast zgodnie z par. 55 ust. 1 rozp. w sprawie warunków technicznych (75/2002) tam, gdzie nie ma dźwigów należy zastosować pochylnię dla niepełnosprawnych lub inne urządzenie techniczne (na przykład platforma) umożliwiające dostęp do pierwszej kondygnacji nadziemnej (parter) i do podziemnej zawierającej miejsca postojowe dla samochodów osobowych.

    Windy są drogie, platformy są tańsze, a najtańsze są pochylnie. Może nie dało się inaczej i biedny deweloper musiał wyłożyć kasę. : )
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Są określone przepisy - obowiązują w budynkach nowobudowanych lub przebudowywanych.
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75 z dnia 15.06.2002 r., poz. 690) z późniejszymi zmianami. Stan prawny na dzień 1.01.2014 roku.
    "...§ 54.
    1. Budynek użyteczności publicznej, budynek mieszkalny wielorodzinny, budynek zamieszkania zbiorowego niebędący budynkiem koszarowym oraz każdy inny budynek mający najwyższą kondygnację z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt więcej niż 50 osób, w których różnica poziomów posadzek pomiędzy pierwszą i najwyższą kondygnacją nadziemną, niestanowiącą drugiego poziomu w mieszkaniu dwupoziomowym, przekracza 9,5 m, a także mający dwie lub więcej kondygnacji nadziemnych budynek opieki zdrowotnej i budynek opieki społecznej należy wyposażyć w dźwig osobowy.
    2. W budynku mieszkalnym wielorodzinnym, budynku zamieszkania zbiorowego oraz budynku użyteczności publicznej, wyposażonym w dźwigi, należy zapewnić dojazd z poziomu terenu i dostęp na wszystkie kondygnacje użytkowe osobom niepełnosprawnym.
    3. W przypadku wbudowania lub przybudowania szybu dźwigowego do istniejącego budynku, dopuszcza się usytuowanie drzwi przystankowych na poziomie spocznika międzypiętrowego, jeżeli zostanie zapewniony dostęp do kondygnacji użytkowej osobom niepełnosprawnym.
    § 55.
    1. W budynku mieszkalnym wielorodzinnym niewyposażonym w dźwigi należy wykonać pochylnię lub zainstalować odpowiednie urządzenie techniczne, umożliwiające dostęp osobom niepełnosprawnym do mieszkań położonych na pierwszej kondygnacji nadziemnej oraz do kondygnacji podziemnej zawierającej miejsca postojowe dla samochodów osobowych.
    2. W niskim budynku zamieszkania zbiorowego i budynku użyteczności publicznej, niewymagających wyposażenia w dźwigi, o których mowa w § 54 ust. 1, należy zainstalować urządzenia techniczne, zapewniające osobom niepełnosprawnym dostęp na kondygnacje z pomieszczeniami użytkowymi, z których mogą korzystać. Nie dotyczy to budynków koszarowych, zakwaterowania w zakładach karnych, aresztach śledczych oraz zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.
    3. Dopuszcza się niewyposażenie w dźwigi budynku mieszkalnego wielorodzinnego do 5. kondygnacji nadziemnej włącznie, jeżeli wszystkie pomieszczenia na ostatniej kondygnacji są częścią mieszkań dwupoziomowych.
    4. W budynku niewyposażonym w dźwigi, na którego budowę została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę przed dniem 1 kwietnia 1995 r., na poddaszu usytuowanym bezpośrednio nad 4 kondygnacją dopuszcza się zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń na mieszkania.
    Rozdział 4
    Schody i pochylnie
    ....
    ..."
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] M_B:[/cite]Mamy we wspólnocie pewien problem, mianowicie deweloper zamontował w naszej wspólnocie przy każdym z 4 bloków windę dla niepełnosprawnych aby mogli wejść do bloków. Problem polega na tym, że od dnia przejęcia "władania" osiedlem przez Administratora i Wspólnotę windy mają mega częste awarie. W związku z tym nasz Administrator z pierwszym (wtedy jedynym) członkiem zarządu zdecydowali że trzeba przeznaczyć kilkaset złotych miesięcznie na comiesięczną konserwację dźwigów-wind, poza tymi konserwacjami w pewnym momencie jedna z wind za zgodą producenta została zmodyfikowana koszt modyfikacji ok 1000 zł, za co zapłaciła wspólnota. Niby administrator rozmawiał z deweloperem że on zwróci koszty modyfikacji...

    Teraz moje pytanie czy uważacie że jako Wspólnota mamy jakąś podstawę aby żądać od dewelopera nie tylko zwrotu kasy za modyfikacje jednej windy ale także czy moglibyśmy się od niego domagać chociaż częściowej rekompensaty comiesięcznych konserwacji wind (w sumie koszty co miesięczne były szacowane na podstawie częstych awarii).
    Myślałem o tym aby poprosić osobę konserwującą dźwigi o to aby dała nam kserokopie dziennika przeglądów i napraw i na tej podstawie wystosować pismo do dewelopera.

    Co wy o tym myślicie?

    Jeżeli deweloper zobowiązał się zwrócić te koszty, to należy mu je teraz rozliczyć. W razie odmowy możecie domagać się zwrotu wydatków tych nakładów, o ile było to konieczne, w tym znaczeniu, że bez jej dokonania dźwig nie spełniał wymogów technicznych.
    No chyba, że uda się udowodnić, że rzeczywiście deweloper złożył przyrzeczenie pokrycia kosztów.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.