rozliczenie ciepła
kachna
Użytkownik
Bardo proszę o odpowiedź. Nasza wspólnota ma swoją kotłownię.Od października dostaliśmy podwyżkę za ogrzewanie, na którą nie chcieliśmy się zgodzic, ale niestety nie było odwołania, na nasze pytanie dlaczego zarzą dca odpowiedział że podrożał opał.Wiemy że nasz opał nie podrożał, ponieważ palą dosłownie czym popadnie , odpady z lasu tartaku które otrzymują za symboliczną złotówkę.Czy prawdą jest że nieważne czym palą aby było ciepło, chociaż zimą bywa różnie.Pozdrawiam.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
natomiast mam pytanie, kto obsługuje kotłownie, do kogo ona należy?
czy kotłownia jest w waszym (wspólnoty) budynku?
Proszę udać się do prezesa i wyjaśnić tę sprawę, w szczególności podstawę wyliczenia kosztów i poszczególne składniki opłat (np. koszt eksploatacji urządzeń + remonty + wynagrodzenie za korzystanie + koszt opału), każdy składnik winien być dokładnie wyliczony, udokumentowany. Jeżeli wzrosły ceny opału - należy ten wzrost wykazać.
taką odpowiedź uzyskałam w ADM(wytwórca ciepła) od kierownika, żądając rozliczenia ciepła zgodnie z umową za okresy od 2006 do 2008, poruszyłam radę miejską i co? nic, więc pisanie o tym, że ktoś dostanie wgląd do dokumentów na podstawie których został wyliczony koszt wytworzenia ciepła, to bzdura, ludzie się nachodzą i tyle.
"§ 4 2.Przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą, która nie wymaga uzyskania koncesji, lub zwolnione przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzania opracowuje taryfę zgodnie z zasadami określonymi w ustawie i rozporządzeniu oraz wprowadza ją do stosowania przy zawieraniu umów z odbiorcami."
"§ 5 3. Taryfę kształtuje się w taki sposób, aby odbiorca mógł na jej podstawie obliczyć należność odpowiadającą zakresowi usług związanych z zaopatrzeniem w ciepło, określonemu w umowie sprzedaży ciepła lub umowie o świadczenie usług przesyłania i dystrybucji ciepła albo umowie kompleksowej."
§ 30. 1. Przedsiębiorstwo energetyczne prowadzi rozliczenia z odbiorcami ciepła, odpowiednio do zakresu świadczonych usług dla poszczególnych grup taryfowych, na podstawie odczytów wskazań układów pomiarowo-rozliczeniowych zainstalowanych na przyłączach do węzłów cieplnych lub w innych miejscach rozgraniczenia eksploatacji urządzeń i instalacji, określonych w umowie sprzedaży ciepła lub umowie o świadczenie usług przesyłania i dystrybucji albo w umowie kompleksowej, z wyłączeniem lokalnych źródeł ciepła, o których mowa w § 7 ust. 6.
2. Wytwórca ciepła w rozliczeniach prowadzonych z odbiorcami stosuje opłaty obliczane na podstawie ustalonych w taryfie cen za zamówioną moc cieplną, cen ciepła i cen nośnika ciepła, a w przypadku:
1) lokalnych źródeł ciepła, o których mowa w § 7 ust. 6 - opłaty obliczane na podstawie ustalonych w taryfie miesięcznych i sezonowych stawek opłat;
2) źródeł ciepła, o których mowa w § 7 ust. 7 - opłaty obliczane na podstawie ustalonych w taryfie stawek opłat za zamówioną moc cieplną i stawek opłat za ciepło.
3. Przedsiębiorstwo ciepłownicze w rozliczeniach prowadzonych z odbiorcami ciepła stosuje opłaty obliczane na podstawie ustalonych w taryfie cen za zamówioną moc cieplną, cen ciepła, cen nośnika ciepła oraz stawek opłat stałych i zmiennych za usługi przesyłowe, a w przypadku:
1) lokalnych źródeł ciepła, o których mowa w § 7 ust. 6 - opłaty obliczane na podstawie ustalonych w taryfie miesięcznych i sezonowych stawek opłat;
2) źródeł ciepła, o których mowa w § 7 ust. 7 - opłaty obliczane na podstawie ustalonych w taryfie stawek opłat za zamówioną moc cieplną i stawek opłat za ciepło;
3) zakupu ciepła od innego przedsiębiorstwa energetycznego - opłaty obliczane na podstawie cen i stawek opłat ustalonych dla danej sieci ciepłowniczej przez przedsiębiorstwo energetyczne, od którego jest kupowane ciepło sprzedawane odbiorcom.
4. Dystrybutor ciepła, w rozliczeniach prowadzonych z odbiorcami ciepła, stosuje opłaty obliczane na podstawie:
1) ustalonych w taryfie stawek opłat stałych i zmiennych za usługi przesyłowe;
2) cen i stawek opłat ustalonych dla danej sieci ciepłowniczej przez przedsiębiorstwo energetyczne, od którego jest kupowane ciepło sprzedawane odbiorcom.
5. Przedsiębiorstwo obrotu ciepłem w rozliczeniach prowadzonych z odbiorcami ciepła stosuje opłaty obliczane na podstawie stawek opłat za obsługę odbiorców, ustalonych w taryfie tego przedsiębiorstwa, oraz opłaty obliczane na podstawie:
1) cen za zamówioną moc cieplną, cen ciepła i cen nośnika ciepła, ustalonych dla danej sieci ciepłowniczej przez przedsiębiorstwa energetyczne, od których jest kupowane ciepło sprzedawane odbiorcom;
2) stawek opłat stałych i zmiennych za usługi przesyłowe, ustalonych dla danej sieci ciepłowniczej przez przedsiębiorstwa energetyczne świadczące usługi przesyłowe dla przedsiębiorstwa obrotu ciepłem.
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2006/1423.htm
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2006/1423.htm
Co to znaczy że nie zawsze musi się stosować do rozporządzenia? Jakie konkretnie przepisy masz na myśli? Jeżeli jest zwolniony z obowiązku zatwierdzania taryf przez URE to obowiązuje go ustawa i rozporządzenie.
Rozporządzenie mówi § 4 2.Przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą, która nie wymaga uzyskania koncesji, lub zwolnione przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzania opracowuje taryfę zgodnie z zasadami określonymi w ustawie i rozporządzeniu oraz wprowadza ją do stosowania przy zawieraniu umów z odbiorcami."
piszesz, więc wytłumacz.
Jak prawidłowo rozliczać koszty ciepła, aby nie naruszać interesów konsumentów?
Jeśli….
…nie do końca wiesz kto jest kim w energetyce;
...chciałbyś wreszcie poznać zasady wystawiania faktur przez przedsiębiorstwa energetyczne za gaz, energię elektryczną i ciepło;
…interesuje Cię sposób ustalania rozliczeń kosztów dostawy gazu, energii elektrycznej i ciepła do budynku.
Jeśli chcesz wiedzieć…
… jakie są obowiązki zarządcy lub właściciela budynku?
… czym różni się układ pomiarowo-rozliczeniowy od ciepłomierza lub podzielnika?
... kto odpowiada za którą „rurę”, czyli gdzie leży granica własności urządzeń i instalacji oraz miejsce dostarczania ciepła.
Zapraszamy do udziału w szkoleniu, którego celem jest zapoznanie z zasadami wynikającymi z przepisów ustawy Prawo energetyczne w szczególności w odniesieniu do specyfiki dostarczania ciepła.
Szkolenie, skierowane przede wszystkim do zarządzających i właścicieli budynków oraz do lokatorów lub właścicieli lokali mieszkalnych (w budynkach będących w zasobach spółdzielni mieszkaniowych, TBS-ów czy wspólnot mieszkaniowych), odbędzie się w siedzibie Oddziału Centralnego Urzędu Regulacji Energetyki, przy ul. Canaletta 4 w Warszawie w następujących terminach:
* 5 października 2009 r. (poniedziałek) w godz. 16:30 - 18:30
* 8 października 2009 r. (czwartek) w godz. 12:00 - 14:00
* 15 października 2009 r. (czwartek) w godz. 12:00 - 14:00
Szkolenie jest bezpłatne, a ilość miejsc ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń). Zgłoszenia przyjmujemy pod warszawskimi numerami telefonu (22) 828 02 40, 828 02 41 oraz na adres email: kinga.wegrzyn@ure.gov.pl.
można pisać przepisy prawa, rozporządzenia, ale często nic z tego.
Nie ma też ludzi wszystkowiedzących.
Wszyscy tutaj dobrowolnie, bezpłatnie dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Natarczywość nie zawsze prowadzi do celu.
Oczekiwanie, że ktoś na forum, bez znajomości dokumentów, rozwiąże za Ciebie Twoje problemy, jest nietrafne.
Tutaj można wskazać drogę - dać wędkę, a nie rybę.
Wiele Twoich problemów z niekompetentną panią burmistrz, ADM-em itp. rozwiązałby jeden wygrany proces przeciwko gminie i sporo hałasu w mediach.
PRZEPISY PRZEPISAMI<ale rzeczywistość jest inna niż przepisy> myślałam, że to forum pomaga też w takich przypadkach, ale cóż...
Gonia, kiedy już zaskarżysz pierwszą swoją uchwałę i przebrniesz przez to, to uwierz mi, że zaczniesz szukać wszystkich możliwych przepisów i paragrafów na poparcie własnych argumentów, nawet takich, które pozornie nie wydają się powiązane. Niestety, ale z argumentacją opartą na emocjach daleko nie pojedziesz. Kluczowe w tym wszystkim są właśnie PRZEPISY a nie to co wydaje się nam za bardziej lub mniej słuszne.
Szkolenie: bezpłatne, do tego organizowane przez URE, masz czas, chcesz pogłębić swoją wiedzę, dlaczego nie. Można się nawet dowiedzieć, że wytwórca ciepła do 5MW musi się ZAWSZE stosować do wytycznych rozporządzenia a nie CZASAMI.
Jeżeli rzeczywistość jest inna niż przepisy to tym bardziej NALEŻY je poznać.
Chcemy Ci pomóc, jeżeli dany komentarz Ci nie odpowiada to filtruj go i bierz to co w Twoim osądzie może przydać się bardziej.