rozrachunki a przychody

zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
edytowano sierpnia 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam czy księgowane noty obciążeniowe za lokal na koncie wn /204/ musi równać się z kontem /700 przychód cz.ws.i ind/ jeżeli nie wystawiono żadnych innych dokumentów księgowych /not/ Pozdrawiam Danuta

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2014
    Noty wystawione na właścicieli lokali pomniejszą koszty wspólnoty (ogółu właścicieli lokali- 700)
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czyli np. nota wystawiona na kowalskiego za lokal na 100,- /konto 204 oraz równolegle księguje sie na 700 te 100,- tak /w trakcie roku/
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2014
    czyli np.
    nota wystawiona na kowalskiego za lokal na 100,- /konto 204 /oraz równolegle księguje się na 700 te 100,- ze znakiem przeciwnym (pomniejsza się koszty do poniesienia przez WM- ogół właścicieli lokali)

    Przykład 1:
    Kowalski wezwał pogotowie hydrauliczne, bo mu woda nie schodziła ze zlewu i wskazał jako płatnika usługi WM.
    Faktura przyszła na WM , na której było napisane "Udrożnienie poziomów rur ściekowych do pionów"... czyli koszt ewidentnie powinien ponieść Kowalski.
    Wspólnota księguje tę FV na koncie 700 i wystawia notę na Kowalskiego konto 204.
    W ten sposób, w sprawozdaniu rocznym WM ten koszt nie powinien być wykazany jako WM.

    PRZYKŁAD 2'
    WM zakupiła piloty do bramy wjazdowej do garażu wielostanowiskowego. /konto 700/ Piloty przekazała właścicielom MP wraz z notą za pilota / konto 204/ W ten sposób, w sprawozdaniu rocznym WM ten koszt nie powinien być wykazany jako WM.
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    co do przykł.1 to u nas księgowa dekretuje na "4" a nie na "700" i jest wykazane na koniec roku jako koszt WM

    natomiast moje pytanie może nie precyzyjne - chodzi mi o zwykłą opłatę miesięczną za mieszkanie/tzw.czynsz/ konto 204 i 700 i wg mnie jeżeli nie ma żadnych innych not oprócz tych do zapłaty za lokal/czynsz/ to na tych kontach kwoty powinny być takie same np.za mc 06 czyli jeszcze inaczej jakaś kwota uwzględniona w tzw.czynszu np.co. winna być taka sama na 700 jako przychód c.o. tak
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2014
    [cite] zbigniewdanuta:[/cite]co do przykł.1 to u nas księgowa dekretuje na "4" a nie na "7" i jest wykazane na koniec roku jako koszt WM
    tak jest wtedy, gdy to jest koszt Wspólnoty np. udrożnienie pionu
    [cite] zbigniewdanuta:[/cite]natomiast moje pytanie może nie precyzyjne - chodzi mi o zwykłą opłatę miesięczną za mieszkanie/tzw.czynsz/ konto 204 i 700 i wg mnie jeżeli nie ma żadnych innych not oprócz tych do zapłaty za lokal/czynsz/ to na tych kontach kwoty powinny być takie same np.za mc 06 czyli jeszcze inaczej jakaś kwota uwzględniona w tzw.czynszu np.co. winna być taka sama na 700 jako przychód c.o. tak
    Aaaa , teraz zaskoczyłem... chodzi ci o księgowanie należności wynikających z "Zaliczki na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości"
    - kwoty powinny być takie same .

    Noty się stosuje przy indywidualnych obciążeniach
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    O to mi chodziło że te kwoty mają być takie same tak jak myślałam ponieważ dostałam obroty za I-VI a niestety kwoty nie są równe Jeszcze raz dzięki dobry człowieku
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2014
    Jeżeli ewidencja pozaksięgowa wspólnoty jest prowadzona w oparciu o program komputerowy to może sie zdarzyć, że któraś pozycja ma nadane złe konto (700) np. 710
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dla kogo to jest [Ważne]?
    [cite] KubaP:[/cite]czyli np.
    nota wystawiona na kowalskiego za lokal na 100,- /konto 204 /oraz równolegle księguje się na 700 te 100,- ze znakiem przeciwnym (pomniejsza się koszty do poniesienia przez WM- ogół właścicieli lokali)

    Przykład 1:
    Kowalski wezwał pogotowie hydrauliczne, bo mu woda nie schodziła ze zlewu i wskazał jako płatnika usługi WM.
    Faktura przyszła na WM , na której było napisane "Udrożnienie poziomów rur ściekowych do pionów"... czyli koszt ewidentnie powinien ponieść Kowalski.
    Wspólnota księguje tę FV na koncie 700 i wystawia notę na Kowalskiego konto 204.
    W ten sposób, w sprawozdaniu rocznym WM ten koszt nie powinien być wykazany jako WM.

    PRZYKŁAD 2'
    WM zakupiła piloty do bramy wjazdowej do garażu wielostanowiskowego. /konto 700/ Piloty przekazała właścicielom MP wraz z notą za pilota / konto 204/ W ten sposób, w sprawozdaniu rocznym WM ten koszt nie powinien być wykazany jako WM.

    Zarówno rozwiązanie pierwszego, ani drugiego przykładu nie ma nic wspólnego z księgowością.
    Księguje się zawsze dwustronnie!

    W pierwszym przypadku oddaje się fakturę jako bezzasadną. Wspólnota nie zamawiała takiej usługi.
    W drugim przypadku zakup jest kosztem wspólnoty (księgujemy konto z zespołu "4" - koszt - po Wn i konto z zespołu "2" - zobowiązanie - po Ma). A sprzedaż do właściciela konto z zespołu "2" (należność) po Wn i konto "7" (sprzedaż) po Ma.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] a-z:[/cite]
    Zarówno rozwiązanie pierwszego, ani drugiego przykładu nie ma nic wspólnego z księgowością.
    Księguje się zawsze dwustronnie!
    a ja znam taki co księgują nawet czterostronnie (orzeczenia sądowe)...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.