Głosowanie 1 wł 1 głos

Musashi1967Musashi1967 Użytkownik
edytowano sierpnia 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam
Pokrótce opiszę sytuacje we wspólnocie, w której jestem od kilku lat.
Mieszkam w bloku: 4 piętra, 2 klatki i 30 mieszkań. Na początku były to mieszkania spółdzielcze. Nastąpiły zmiany w kraju i mieszkania, a właściwie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu można było wykupić z przysłowiową złotówkę. Na początku wszystkie mieszkania zostały wyodrębnione na rzecz spółdzielni, stopniowo właściciele mieszkań zaczęli je przekształcać w odrębną własność z udziałem w gruncie. U notariusza sporządzono umowy {ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia własności lokalu}.
Obecnie 16 mieszkań jest przekształconych w odrębną własność co stanowi 54,06% udziałów we własności wspólnej, a 14 nadal jest wydzielonych na rzecz spółdzielni co stanowi 45,94% udziałów we własności wspólnej. W nieruchomości jest duża wspólnota mieszkaniowa i zarząd i działamy na zasadach ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994r. Zarząd jest przeciwny pomysłowi docieplenia bloku właścicieli tych 16 mieszkań.Właściciele pozostałych 14 mieszkań nie są członkami wspólnoty tylko spółdzielni i chodzą na walne zebrania. Sytuacja jest u nas jak dla mnie bardzo dziwna bo członkowie zarządu naszej wspólnoty są jednocześnie w zarządzie tejże spółdzielni i w zarządach pozostałych 3 bloków{nieruchomości}. Cała spółdzielnia składa się z 4 bloków.
Trudno jest zebrać na zebraniach odpowiednią liczbę udziałów aby to przegłosować. Nie stosowaliśmy wcześniej głosowania 1 właściciel 1 głos. Znam wymogi prawne zawarte w ustawie o własności lokali jednak nie mam pewności czy to głosowanie może być ważne. Na tym forum znalazłem wpis że można tak głosować gdy 50% udziałów jest posiadaniu jednego właściciela w tym przypadku w rękach zarządu czyli właściciela reprezentującego tych 14 mieszkań nie przekształconych w odrębną własność jest 45,94%.
I tu mam pytanie: Czy słowo właściciel może być zastosowane do zarządu i tych 45,94 % których jest właścicielem.
Jeżeli mam rację to w trybie głosowania 1 właściciel 1 głos te 45,94% udziałów zamieni się tylko na 1głos.

Komentarze

  • Opcje
    pejterpejter Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarząd to zarząd, właściciel to właściciel. Mieszasz pojęcia. Żaden właściciel nie ma ponad 50%( nie 50% jak piszesz, a ponad 50%). Jedyna szansa w tym, że suma udziałów nie jest równa 1.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarząd jest przeciwny pomysłowi docieplenia bloku właścicieli tych 16 mieszkań.Właściciele pozostałych 14 mieszkań nie są członkami wspólnoty tylko spółdzielni i chodzą na walne zebrania. Sytuacja jest u nas jak dla mnie bardzo dziwna bo członkowie zarządu naszej wspólnoty są jednocześnie w zarządzie tejże spółdzielni i w zarządach pozostałych 3 bloków{nieruchomości}. Cała spółdzielnia składa się z 4 bloków.
    Jesteście dużą wspólnotą, 30 lokalowa mającą 17-tu właścicieli (16 wyodrębnionych + spółdzielnia jako właściciel niewyodrębnionych).
    Członkowie zarządu powinni skupiać się na swojej wspólnocie a nie zajmować się innymi - chyba że im wszędzie płacą - ale to też wina tylko i wyłącznie właścicieli, że się na to zgodzili.
    Moja rada - przestańcie sobie zawracać głowę głosowaniem 1/1 - jako właściciele macie większość (16 mieszkań jest przekształconych w odrębną własność co stanowi 54,06% udziałów) - więc skupcie się na tym aby wszyscy ci z 16 właścicieli zagłosowali ZA waszymi propozycjami i w ten sposób wy jako większość decydujecie, bo inaczej do każdej czynności najpierw musielibyście głosować większością co do glosowania 1/1 a następnie dopiero uchwałę właściwą - to nie przejdzie, ludziom się znudzi.
    Może trzeba pomyśleć o zmianie składu zarządu - ale najpierw sprawdzić w KW i AN czy czasami ten "zarząd spółdzielczy" nie jest aby zarządem powierzonym.
  • Opcje
    pejterpejter Użytkownik
    edytowano listopada -1
    skupcie się na tym aby wszyscy ci z 16 właścicieli zagłosowali ZA
    Gorzej jeśli zarząd zalicza się do tych 16, wtedy nie zazdroszczę, a tego nie wiemy. Poza tym życzę powodzenia - w zebraniu musiałoby uczestniczyć 100% lub blisko 100% właścicieli lokali wyodrębnionych.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jeśli zarząd zalicza się do tych 16
    Mam wątpliwości co do tego "zarządu".
    w zebraniu musiałoby uczestniczyć 100% lub blisko 100% właścicieli lokali wyodrębnionych
    - nic podobnego - wystarczy jeden, resztę można dozbierać.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Właściciele pozostałych 14 mieszkań nie są członkami wspólnoty tylko spółdzielni
    To nie są właściciele. Właścicielem tych lokali jest spółdzielnia i to jej pełnomocnik (reprezentant, przedstawiciel - nie wiem jak to się w s-niach nazywa) ma głos o sile 45,94% udziałów.
    W nieruchomości jest duża wspólnota mieszkaniowa i zarząd
    Jaki macie zarząd - właścicielski czy powierzony (spółdzielni?), czyli notarialny?
    Tu masz ściągawkę https://forum.zarzadca.pl/wiki/zarzad
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite]Musashi1967:[/cite]Zarząd jest przeciwny pomysłowi docieplenia bloku właścicieli tych 16 mieszkań.
    Właściciele pozostałych 14 mieszkań nie są członkami wspólnoty tylko spółdzielni i chodzą na walne zebrania.
    Zarząd WM jest od wykonywania woli większości właścicieli lokali, liczoną udziałami .
    Sprawa ocieplenia winna być rozstrzygnięta uchwałą właścicieli lokali.
    [cite]Musashi1967:[/cite]Sytuacja jest u nas jak dla mnie bardzo dziwna, bo członkowie zarządu naszej wspólnoty są jednocześnie w zarządzie tejże spółdzielni
    i w zarządach pozostałych 3 bloków {nieruchomości}.
    Przecież to WY właściciele lokali wybraliście te osoby do Zarządu WM , .... coś motasz ....
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.