Zadłużony właściciel - odłączenie infrastruktury

orsoorso Użytkownik
edytowano sierpnia 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Czy zadłużonemu właścicielowi można odciąć sygnał tv, internet itp (infrastruktura wspólnoty). W przypadku tv - mamy wspólne talerze sat, wspólną instalację tv utrzymywaną przez wspólnotę. Do każdego mieszkania jest doprowadzany sygnał. Czy zadłużonemu właścicielowi można "odciąć" sygnał? Z uchwałą? Czy można po prostu poinformować go w wezwaniu do zapłaty i bez uchwały?

A internet? Szkielet sieci jest Wspólnoty. Dostawca zewnętrzny.

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota nie jest dostawcą usług a więc nie jest uprawniona do odcinania dostępu do tych usług.
    Dla właścicieli - dłużników na koncie kosztów zarządu - jest art. 15 ust. 2 UoWL.
    Dla właścicieli - dłużników na koncie opłat za lokal - jest art. 16 UoWL.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    orso - czy rozpoczęliście normalną windykację? Naliczacie odsetki ustawowe od zaległości?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Oczywiście wstrzymanie dostaw usług to najprostsze rozwiązanie, może doprowadzić do szybkiego wpływu środków, o ile właściciel jest w stanie uregulować należności, jednak budzi wątpliwości co do zgodności z prawem.
    Dotychczas zapadły orzeczenia dotyczące odcięcia mediów i niemal zawsze sądy stały na stanowisku, że wspólnota nie a takich uprawnień a z zadłużonym właścicielem winna udać się do sądu.


    Ciekawą interpretację tej kwestii przedstawił Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z dnia 7 czerwca 2013 roku, sygn. akt: I ACa 123/13:


    "W związku z twierdzeniem powoda, iż motywem działania pozwanego było skłonienie go do opuszczenia zajmowanego lokalu, który powód po wypowiedzeniu mu umowy najmu zajmuje bez tytułu prawnego, należy przytoczyć tezę wyroku SA w Warszawie z 10 czerwca 2011r., VI ACa 84/11 (Lex nr 86332), zgodnie z którą nie każde działanie wierzyciela, zmierzające do odzyskania długu, legalizuje wkroczenie w sferę dóbr osobistych dłużnika. Działanie nadmierne, nakierowane na zastraszenie dłużnika, zmierzające do wywołania w nim uzasadnionej obawy o mir domowy, realizowane w oparciu o zasadę, według której „cel uświęca środki” nie może być bowiem ocenione inaczej niż, jako wadliwe.

    Istotny z punktu widzenia zasadności powództwa jest również sposób działania pozwanego. Polegało ono na bezprawnym wtargnięciu w sferę nie samej „substancji mieszkaniowej”, lecz w sferę określonego stanu psychicznego i emocjonalnego, jaki daje każdemu człowiekowi poczucie bezpiecznego i niezakłóconego posiadania własnego miejsca, w którym koncentruje swoje istotne sprawy życiowe i chroni swoją prywatność (por. przywołany również przez Sąd I instancji wyrok SA w Gdańsku z dnia 29 grudnia 2000 r., I ACa 910/00, OSA 2002, z. 2, poz. 11)."

    Treść orzeczenia na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/2039-i-aca-12313-odciecie-pradu-narusza-dobra-osobiste
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] orso:[/cite]Czy zadłużonemu właścicielowi można odciąć sygnał tv, internet itp (infrastruktura wspólnoty). W przypadku tv - mamy wspólne talerze sat, wspólną instalację tv utrzymywaną przez wspólnotę. Do każdego mieszkania jest doprowadzany sygnał.
    Czy zadłużonemu właścicielowi można "odciąć" sygnał? Z uchwałą? Czy można po prostu poinformować go w wezwaniu do zapłaty i bez uchwały?

    A internet? Szkielet sieci jest Wspólnoty. Dostawca zewnętrzny.
    zanim zaczniesz cokolwiek odcinać odpowiedz czy wszczęto wobec dłużnika proces windykacji?
  • Opcje
    kmaskikmaski Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] orso:[/cite]Czy zadłużonemu właścicielowi można odciąć sygnał tv, internet itp
    [cite] Zarządca:[/cite]Ciekawą interpretację tej kwestii przedstawił Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z dnia 7 czerwca 2013 roku, sygn. akt: I ACa 123/13:
    Streszczając wyrok językiem potocznymwyrok: Takie działnia, to działania "czyścicieli kamienic" tyle, że w wersji light.
    Z mojego doświadczenia wynika, że pokaznie dłużnikowi art. 16 UWL z odpowiednim komentarzem jest wystarczająco skuteczne. Niedawno TK orzekł, że przepisy te są zgodne z konstutucją (przepraszam, nie mam pod ręka sygnatury).
  • Opcje
    orsoorso Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak, windykacja jest rozpoczęta, u różnych właścicieli różnie to przebiega. Generalnie nie jest źle. Jakieś wpłaty są nawet w rozliczeniu rocznym dług nie rośnie (tzn przez kilka miesięcy rośnie potem wpłata, spada, ale na koniec roku saldo i tak jest dużo za duże ;-)

    Wspólnota nie ma problemów z płynnością z tego powodu, nalicza odsetki, więc teoretycznie nie ma powodów do jakichś bardzo gwałtownych ruchów. Chodziło mi bardziej o samą możliwość...

    Wiem że w sprawie wody/ciepła to raczej nie, ale dlatego zacząłem się zastanawiać nad tv i internetem. Wspólnota oczywiśnie nie jest dostawcą ale jest właścicielem infrastruktury dzięki której sygnał dostaje się do mieszkania. Zresztą w sprawie tv "naziemnej" trudno mówić że jest jakikolwiek dostawca. A mam czasem wrażenie że odcięcie tv mogłoby być dla niektórych gorsze niż odcięcie ciepła :wink:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.