Zgłoszenie uchwały

Mieszkaniec666Mieszkaniec666 Użytkownik
edytowano sierpnia 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Dzień dobry.
Ponieważ mam pewne zastrzeżenia co do wydawania pieniędzy wspólnoty, chciałbym żeby zarząd wynajął firmę zewnętrzną w celu przeprowadzenia kontroli. Domyślam się, że właściciele muszą przegłosować uchwalę. Wobec tego mam pytanie. Czy mogę przygotować i zgłosić do zarządu projekt uchwały ? Czy muszę zebrać 1/10 właścicieli i zwrócić się o zwołanie zebrania czy taka uchwała może być głosowana w trybie indywidualnego zbierania głosów ? Nie chciałbym czekać do zebrania rocznego a w naszej wspólnocie najczęściej odbywa się jedno zebranie w roku, właśnie sprawozdawcze.

Komentarze

  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy mogę przygotować i zgłosić do zarządu projekt uchwały ?
    Może Pan, przy czym Zarząd może z nią zrobić wszystko. Może ją wyrzucić do kosza, może zwołać zebranie nawet bez Pana wniosku, może indywidualnie zbierać glosy.
    mam pewne zastrzeżenia co do wydawania pieniędzy wspólnoty
    A na czym te zastrzeżenia polegają?:bigsmile:
  • Opcje
    kmaskikmaski Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wiążące dla zarządu jest zgloszenie projektu uchwały przez 1/10 udziałów. Jeżeli tyle nie masz, to zarząd może nadac bieg Twojemu projektowi jedynie wtedy, gdy sm popiera projekt. Sugerowałbym zebranie, liczonej oczywiście udziałami, 1/10 właścicieli z zgłoszenie wniosku o zebranie. Nie wiadomo jakie uklady ma zarzadca z zarządem. Bez zebrania uchwała może przepaść. Nie będzie uzasadnienia do uchwały, a zarząd może sobie napisać, że rekomenduje odrzucenie uchwały. Musisz wiedzieć, że to zarząd jest w pierwszej kolejności odpowiedzialny przed wspólnotą i rola zarządu przy przekazaniu zarządzania podmiotowi zewnętrznemu jest rolą nadzorującą. Taka uchwała jest jak pytanie: Dlaczego zarząd nie interweniuje?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    chciałbym żeby zarząd wynajął firmę zewnętrzną w celu przeprowadzenia kontroli.
    Przecież jako właściciel masz prawo wglądu we wszystkie dokumenty. Skorzystałeś z niego?
    Twoje podejrzenia to może być trochę za małe uzasadnienie dla wydania kasy na audyt finansowy.
    Czego dotyczą te zastrzeżenia, podejrzenia?
  • Opcje
    Mieszkaniec666Mieszkaniec666 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To jednak raczej zastrzeżenia. Zarząd generalnie zupełnie nie kontroluje administratora. Członkowie nawet nie sprawdzają jak wyglądają przepływy pieniędzy na koncie (nie wiem na pewno ale chyba nawet nie mają możliwości logowania do konta bo o to nie wystąpili), nie widzą żadnych faktur (o akceptacji nawet nie mówię). Natomiast ja posiadam możliwość sprawdzenia konta (wystąpiłem o taką możliwość) i stąd te wątpliwości. Np. administrator wypłaca sobie wynagrodzenie w różnej wysokości, ale prawie zawsze wyższej niż należne. Różnice od 50 do ponad 100 zł. Opłacane są także prace o których nic nie wiem, nie było informacji o ich przeprowadzeniu. wygląda to tak , jakby administrator rządził się pieniędzmi wspólnoty a zarząd siedział cicho. Moje pytania zarówno do administratora jak i zarządu zbywane są wyniosłym milczeniem.
  • Opcje
    kmaskikmaski Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Mieszkaniec666:[/cite]To jednak raczej zastrzeżenia. Zarząd generalnie zupełnie nie kontroluje administratora. Członkowie nawet nie sprawdzają jak wyglądają przepływy pieniędzy na koncie
    A to tym bardziej audytor nie ma sensu. Zarząd nie kontroluje administratora, bo zapewne ma w tym interes. Audyt może coś pokazać, ale nie zmusi nikogo do pracy.
    Jak masz wgląd w konto, to zbieraj dowody na nieprawidłowe działania administratora. Jak już nazbierasz odpowiednią ilość (trudno powiedzieć jaka ilość jest "odpowiednia"), napisz (najlepiej wspólnie z sąsiadami) do zarządu pismo (weź potwierdzenie złożenia pisma) z prośbą o wyjaśnienie tych wszystkich sprawy, które znalazłeś. Na koniec poproś w piśmie o opisanie, według jakich zasad zarząd nadzoruje administratora. Albo nie odpiszą, albo odpiszą wymijająco lub podobnie, nie odnosząc się do meritum.
    W międzyczasie porozmawiaj z sąsiadami utwórz grupę inicjatywną (>10% udziałów) i przystąp do działań zmierzających do zmiany zarządu. To co piszesz, to już nie są zastrzeżenia. Jesteś blisko poważnych zarzutów przeciwko zarządowi. Nie ma znaczenia, czy administrator wyprowadza z konta wspólnoty jednorazowo 50 zł, czy 5000 zł. I nie ma tłumaczenia zarządu, że nie mieli dostępu do konta. Skoro Ty masz to zarząd też mógł mieć.
    Zorganizujcie zebranie, na którym przedstawisz swoje zarzuty oraz ten dodatkowy, że po zgloszeniu nieprawidłowości zarząd się tym nie zajął. Zmieńcie wtedy zarząd i będzie to znacznie lepsze, niż domaganie sie audytora.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zmieńcie wtedy zarząd i będzie to znacznie lepsze, niż domaganie sie audytora.
    W pełni popieram.
    Brak akceptacji faktur i upoważnienie administratora do dokonywania przelewów z konta to dostateczny powód do zmiany zarządu.
    Sam wejdź do zarządu i wszystko wyprostujesz.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem przepis nakazujący zwołanie zebrania na wniosek 1/10 nie zastosowania do przeprowadzenia głosowania.

    Art. 31 ustawy o własności lokali:

    Zebrania właścicieli:
    a) mogą być także, w razie potrzeby, zwoływane przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1,

    b) zwoływane są na wniosek właścicieli lokali dysponujących co najmniej 1/10 udziałów w nieruchomości wspólnej przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1.

    należy interpretować ściśle - tu nie o głosowanie, lecz o zebrania tu chodzi. Oczywiście właściciele mogą zebrać głosy bez konsultacji z zarządem i choć będzie to naruszać ustawę, to uchwała "przejdzie", tylko, że za chwilę zarząd może zbierać głosy w sprawie jej uchylenia.

    [cite] Mieszkaniec666:[/cite] Moje pytania zarówno do administratora jak i zarządu zbywane są wyniosłym milczeniem.

    Tu nie ma co milczeć, tylko trzeba wytłumaczyć, proponuję napisać pismo w tej sprawie i poruszyć to na zebraniu, warto je zwołać na wniosek 1/10 - takie sprawy trzeba od razu wyjaśniać. Jeżeli administrator ma dostęp do konta, to błąd zarządu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    kmaskikmaski Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]Moim zdaniem przepis nakazujący zwołanie zebrania na wniosek 1/10 nie zastosowania do przeprowadzenia głosowania.

    Art. 31 ustawy o własności lokali:
    [...]
    należy interpretować ściśle - tu nie o głosowanie, lecz o zebrania tu chodzi.
    Pozwolę sobie nie zgodzić się. Ścisła interpretacja na pewno jest właściwa, gdy chodzi o określenie uprawnienia organów władzy, ale nie tam, gdzie chodzi o uprawnienia właściciela.
    Tak, czy inaczej prawo do żądania zwołania zebrania jest jednocześnie prawem do żądania umieszczenia w porządku obrad określonych punktów, w szczególności głosowania projektu uchwały. W przeciwnym razie przepisy art. 31 byłyby martwe. Skoro przepis daje prawo do żądania głosowania projektu uchwały na zebraniu, to zgodnie z wnioskowanie z większego na mniejsze (komu wolno więcej, temu tym bardziej wolno mniej) to ta ilość udziałów, która wystarcza do zażądania zwołania zebrania jest również wystarczająca do żądania głosowania projektu w trybie indywidualnego zbierania głosów. Tym bardziej, że uchwała może być podjęta częściowo na zebraniu, a następnie głosy uzupełnione w trybie inywidualnego zbierania.
  • Opcje
    Mieszkaniec666Mieszkaniec666 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na razie otrzymałem odpowiedź od administratora. Przede wszystkim grozi mi sądem (pomówienie). I uważa, że wszystko jest ok. bo ma prawo pobierać zaliczki na poczet przyszłych kosztów.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2014
    [cite] Mieszkaniec666:[/cite]Ponieważ mam pewne zastrzeżenia co do wydawania pieniędzy wspólnoty,
    chciałbym żeby zarząd wynajął firmę zewnętrzną w celu przeprowadzenia kontroli.
    jest to niepotrzebne wydawanie kasy właścicieli lokali

    na jakiej podstawie i według jakich zasad miałaby ta kontrola sie odbyć? komu taka kontrola ma służyć?
    Tylko chyba Tobie - dla poprawienia sobie samopoczucia
    [cite] Mieszkaniec666:[/cite]Na razie otrzymałem odpowiedź od administratora. Przede wszystkim grozi mi sądem (pomówienie).
    I uważa, że wszystko jest ok. bo ma prawo pobierać zaliczki na poczet przyszłych kosztów.
    bo ma
    [cite] Mieszkaniec666:[/cite]Natomiast ja posiadam możliwość sprawdzenia konta (wystąpiłem o taką możliwość) i stąd te wątpliwości.
    to jest dopiero przekręt na jakiej podstawie dostałeś dostęp do danych osobowych poprzez konto bankowe Wspólnoty ... widzę, że są u was osoby nieodpowiedzialne nie wiedzą co czynią....

    [cite] Zarządca:[/cite]Moim zdaniem przepis nakazujący zwołanie zebrania na wniosek 1/10 nie zastosowania do przeprowadzenia głosowania.
    Uważam, że jest to wystarczająca siła głosu pod wnioskiem ws zgłoszenia potrzeby przegłosowania uchwały, aby Zarząd się serio pochylił nad tematem przeprowadzenia głosowania . Mocny dowód w Sądzie.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] kmaski:[/cite]
    Tak, czy inaczej prawo do żądania zwołania zebrania jest jednocześnie prawem do żądania umieszczenia w porządku obrad określonych punktów, w szczególności głosowania projektu uchwały. W przeciwnym razie przepisy art. 31 byłyby martwe. Skoro przepis daje prawo do żądania głosowania projektu uchwały na zebraniu, to zgodnie z wnioskowanie z większego na mniejsze (komu wolno więcej, temu tym bardziej wolno mniej) to ta ilość udziałów, która wystarcza do zażądania zwołania zebrania jest również wystarczająca do żądania głosowania projektu w trybie indywidualnego zbierania głosów. Tym bardziej, że uchwała może być podjęta częściowo na zebraniu, a następnie głosy uzupełnione w trybie inywidualnego zbierania.

    Samo zwołanie zebrania bez możliwości przedstawienia projektów uchwał nie miałoby sensu. Kwestia jest na pewno do przemyślenia.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2014
    [cite] Zarządca:[/cite]Samo zwołanie zebrania bez możliwości przedstawienia projektów uchwał nie miałoby sensu.
    Kwestia jest na pewno do przemyślenia.
    W "poprawnie działających wspólnotach" ... do zawiadomienia o zebraniu właścicieli lokali dołączana jest treść uchwał, które będą głosowane / nad którymi odbędzie się dyskusja.
  • Opcje
    Mieszkaniec666Mieszkaniec666 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przede wszystkim nie chodzi o poprawę mojego samopoczucia. Mam wątpliwości, zarząd nie potrafi (lub nie chce) ich rozwiać więc chciałbym, żeby został przeprowadzony audyt. Nie rozumiem też dlaczego moje prawo do udziału we wspólnocie nazywane jest przekrętem. Jakie dane osobowe, imię i nazwisko właściciela lokalu ? Kwota opłat ? Dlaczego nie mam wiedzieć o wydawaniu także moich pieniędzy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2014
    [cite] Mieszkaniec666:[/cite]Przede wszystkim nie chodzi o poprawę mojego samopoczucia.
    Mam wątpliwości, zarząd nie potrafi (lub nie chce) ich rozwiać więc chciałbym, żeby został przeprowadzony audyt.
    na podstawie jakich zasad, przepisów ma być zrobiony ten audyt . Przypomnę, że wspólnoty prowadzą ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością (art.24 UoWL)

    Jak masz wątpliwości, to sobie wynajmij, za własne pieniądze, audytora , który przygotuje operat , który posłuży tylko tobie do wystąpienia na zebraniu właścicieli lokali.\

    Jeżeli większość ustawowa właścicieli poprze twoje tezy i przyjmie je uchwałą do stosowania, to będziesz miał satysfakcję, że zrobiłeś coś dobrego dla wspólnoty.

    [cite] Mieszkaniec666:[/cite] Nie rozumiem też dlaczego moje prawo do udziału we wspólnocie nazywane jest przekrętem.
    bo dostęp do danych osobowych mają funkcyjni (tutaj Zarząd , administrator), a nie każdy właściciel w porozumieniu i osobno.

    [cite] Mieszkaniec666:[/cite]Jakie dane osobowe, imię i nazwisko właściciela lokalu ? Kwota opłat ?
    (...)

    Na wyciągach bankowych nie tylko są imię i nazwisko , kwota, ale adresy zamieszkania, nazwy firm z który przelewane są środki finansowe... do tych danych powinna mieć dostęp wąska grupa osób .
    Dlatego twoja sytuacja jest przekrętem, tak uważam.


    [cite] Mieszkaniec666:[/cite]Dlaczego nie mam wiedzieć o wydawaniu także moich pieniędzy.
    Możesz i masz prawo, ale pod nadzorem członków Zarządu, administratora ... osób funkcyjnych.
    Komentarz edytowany admin
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.