Dot. działania wspólnoty jako osoby ustawowej
KubaP
Użytkownik
[b]Wyrok NSA w Warszawie z 16.09.2010 - I FSK 742/10 [/b]dot. działania wspólnoty jako osoby ustawowej [b][i]Wspólnota mieszkaniowa, nabywając usługi w ramach zarządu nieruchomością wspólną, działa we własnym imieniu i na swoją rzecz - jako "osoba ustawowa", w rozumieniu art. 33(1) k.c., będąca jednostką organizacyjną, odrębną od właścicieli, co oznacza, że nie świadczy w tym zakresie usług na rzecz właścicieli lokali w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT i nie ma podstaw do refakturowania ponoszonych przez wspólnotę wydatków na rzecz właścicieli lokali.[/i][/b] Sentencja Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 16 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Wspólnoty Mieszkaniowej "W." w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 lutego 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 2116/09 w sprawie ze skargi Wspólnoty Mieszkaniowej "W." w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 21 sierpnia 2009 r. nr (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Wspólnoty Mieszkaniowej "W." w W. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
cd w linku
http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/i-fsk-742-10,podatek_od_towarow_i_uslug_interpretacje_podatkowe,c68d6c.html
Nowy doklejony: 29.08.14 14:35
.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Dokładniej, na dostarczeniu wody do instalacji wod-kan , będącej elementem NW .
Jeżeli wspólnota nie jest całkowicie opomiarowana ( nie można stwierdzić faktycznego zużycia wody przez wszystkie lokale) to z orzecznictwa wynika że cała instalacja ( łącznie z instalacjami w lokalach) jest elementem NW a z tego wynika że koszty wody dostarczanej do tej instalacji w tym do lokali stanowią koszty nieruchomości wspólnej.
I to jest dla mnie całkowicie jasne i zrozumiałe.
Wspólnota jako osoba ustawowa nabywa usługę nie na rzecz właścicieli lokali lecz na swoją rzecz. I nie świadczy tej usługi na rzecz właścicieli lokali.
Nie działa więc ona jako pośrednik ( jak to jest w wielu orzeczeniach sądowych), a tak zwany węzeł prawny jest nie pomiędzy właścicielami lokali a dostawcą a pomiędzy wspólnotą jako osobą ustawową a dostawcą na podstawie umowy pomiędzy tymi stronami.
Ale trzeba podkreślić że wynika to z faktu że zakres praw i obowiązków wspólnoty dotyczy wyłącznie nieruchomości wspólnej .
Taka interpretacji nie budzi wątpliwości . Ale …. w nowych wspólnotach gdzie media są całkowicie opomiarowane istnieje granica NW instalacji na zaworach przed licznikiem.
Takie jest przyjęte stanowisko w w orzecznictwie. Liczniki i cała instalacja w lokalu nie jest częścią NW lecz elementem nieruchomości lokalowej, mającej swojego konkretnego właściciela , którym niestety nie jest wspólnota mieszkaniowa jako osoba ustawowa.
Sytuacja jest więc taka że Współnota kupuje wodę , którą dostawca dostarcza do zaworu głównego i mierzona jest i rozliczana wg licznika głównego.
Można więc przyjąć że do tego momentu wszystko jest OK.
Ale samo dostarczenie wody do NW nie jest istotą tej usługi .Istota polega na dostarczeniu wody do instalacji rzeczywistego odbiorcy czyli instalacji w lokalu.
A ta w tym przypadku nie jest elementem NW. Wspólnota chcąc niechcąc musi występować jako „dostawca – pośrednik” między dostawca wody a właścicielem lokalu. Moim zdaniem wspólnota jako osoba ustawowa powinna podpisać w tym celu umowę z właścicielem lokalu jako osobą trzecią.
Zwykle jednak zarządcy lub zarządy „rżną głupa” i nie podpisują takich umów traktując instalacje jako część NW .
Ale jest proste wyjście z tej sytuacji.
Przecież wspólnota jako osoba ustawowa działa w zakresie NW. To jeśli sie tym zajmuje to jest to działanie w zakresie NW. Gdyby nie było to działanie w zakresie NW to by sie tym nie zajmowała. Proste
Coraz więcej Wspólnot przyjmuje takie rozwiązanie, aby mieć wspływ na jednolity system rozliczeń mediów we wspólnocie ( np. jednakowe urządzenia , wymieniane w jednakowym czasie i odczytywane w jednakowym czasie)
To orzeczenie jest o tyle istotne że ( moim zdaniem ) dotyczy tylko przypadku w którym instalacje w lokalach zaliczamy do NW ( tak jak w poniemieckiej kamienicy u Kuby P).W nowych opomiarowanych wspolnotach tak nie jest i orzzecznictwo jest tu jednoznaczne.
Taki pogląd jest nie na rączkę większości zarządców których ja nazywam "zarządcami wspólnego wora".
Orzecznictwo nie jest do końca jednoznaczne tak jak i w wielu sprawach co wspólnota to inny wyrok .
Między oczekiwaniami tajfun-na, a rzeczywistością prawną jest wielka różnica, tak jak brzegiem pucharu, a ustami ...
Tajfun zanim rzucisz kolejne kłamstwo, zastanów się komu szkodzisz .... sobie czy mnie ....
Dziennik Ustaw zdnia 22 wrzesnia 2011r. Nr 198. pozycja 1147.
Jest to rozporzadzenie Ministra Finasów w którym zgodnie z paragrafem 1 pkt 5 wprowadzone zostalo zwolnienie od podatku VAT czynności zwiazanych z utrzymaniem lokali mieszkalnych we wspolnotach mieszkaniowych.
Nie wyobrazam sobie zeby jakikolwiek zarzadca lub zarząd tego nie wiedział.