garaże

bazylbazyl Użytkownik
edytowano sierpnia 2014 w Wolne tematy
Witam, jestem we wspólnocie 24 osoby. Mamy 20 miejsc parkingowych(wykupionych) i 4 garaże (własność, w aktach notarialnych wpisane jako pomieszczenia przynależne). Mieszkańcy posiadający miejsca parkingowe płacą fundusz remontowy tylko od metrów mieszkania, my garażowcy płacimy od metrów mieszkania +metry garażu. Przecież jeśli płacimy od udziałów to parkingowcy powinni płacić za mieszkanie+piwnica+metry parkingu, a garażowcy-mieszkanie+piwnica+metry garażu?Czy to że pobiera się od nas fundusz tzw garażowy (za który notabene i tak (jak dowiedziałam się od zarządcy) nic nie możemy robić w garażach bo są one własnością prywatną) jest zgodne z prawem?

Komentarze

  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano sierpnia 2014
    Tak, jest to zgodne z prawem.
    pobiera się od nas fundusz tzw garażowy
    To Ty tak sobie go nazwałeś, to jest również fundusz remontowy.
    nic nie możemy robić w garażach bo są one własnością prywatną
    W waszych mieszkaniach również bo to wasza własność, a FR od ich powierzchni się liczy. Najpierw przeczytaj ustawę (jest obok) a później narzekaj. Możesz się zamienić z sąsiadem z miejsca garażowego na parkingowe, nie będziesz płacił.:bigsmile:
  • Opcje
    bazylbazyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie narzekam, niewłaściwie interpretujesz moje intencje:) Oczekiwałam bardziej merytorycznej odpowiedzi a nie bezpodstawnego osądzania i dziwnych propozycji zamiany miejsc?) Jeszcze raz- jeśli płacimy od udziałów (mój udział to garaż+piwnica+mieszkanie - i chętnie będę tak płacić) to wszyscy powinniśmy tak robić, czyli właściciele miejsc parkingowych (miejsce parkingowe+piwnica+mieszkanie). Tylko o to mi chodzi.

    Nowy doklejony: 19.08.14 10:03
    I to nie ja nazwałam ten fundusz "garażowym" tylko Zarządca- mam rozdzielone na aneksie f.remontowy - ... zł, f. garażowy .... zł.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano sierpnia 2014
    Podział na fundusz remontowy i "garażowy" za prywatne garaże jest nietypowy, ale może chodzi tylko o to, aby precyzyjnie wykazać za jakie powierzchnie naliczane są jakie kwoty. Czy taki podział został jakoś uzasadniony?

    W zasadzie koszty związane z zarządem nieruchomością wspólną należy dzielić według udziałów, ale ponieważ fundusz remontowy jest rozwiązaniem fakultatywnym, nie przewidzianym w ustawie, to orzecznictwo sądowe dopuszcza różne rozwiązania w tej materii, także takie, w których zaliczka na ten fundusz nie jest naliczana od udziałów. Jeżeli u was ustalono zaliczkę na FR od powierzchni lokalu i pomieszczeń przynależnych, to faktycznie powinniście wszyscy mieć doliczoną powierzchnię piwnic, bo to też są pomieszczenia przynależne - tak samo jak wasze garaże.
    Jak konkretnie brzmią zapisy uchwały o zaliczkach na FR?

    Natomiast odpowiedź na pytanie, czy "miejsca parkingowe" powinny być uwzględnianie w zaliczkach na FR, zależy od tego, czy to faktycznie są tylko miejsca parkingowe ustanowione na nieruchomości wspólnej, czy też są to miejsca w hali garażowej będącej osobnym lokalem. Musisz to ustalić i skonfrontować z treścią uchwały o FR. Na razie mamy zbyt mało danych, aby jednoznacznie odpowiedzieć.
  • Opcje
    bazylbazyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, poszperam trochę w dokumentach Wspólnoty, pozdrawiam
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Na temat rozliczeń:


    "Współwłaściciele garażu uczestniczą bowiem w wydatkach związanych zarówno z utrzymaniem nieruchomości wspólnej oraz swojego lokalu – garażu wielostanowiskowego na takich samych zasadach, jak pozostali członkowie wspólnoty mieszkaniowej. Wspólnota mieszkaniowa nie ma żadnych uprawnień, aby przerzucać ciężar utrzymania garażu na wszystkich właścicieli. Ponadto, niedopuszczalne jest także obciążanie właścicieli lokali mieszkalnych obowiązkiem wnoszenia zaliczek na koszty utrzymania nieruchomości wspólnej według zawyżonego udziału tych osób w tejże nieruchomości, tj. z całkowitym pominięciem udziałów współwłaścicieli lokalu niemieszkalnego. Sąd zwrócił ponadto uwagę na to, że art. 12 ust. 3 ustawy o własności lokali dopuszcza co prawda możliwość obciążania właścicieli wg innego kryterium niż udział w nieruchomości, ale jedynie, gdy chodzi o zwiększenie obciążeń właścicieli lokali użytkowych wydatkami i ciężarami związanymi z utrzymaniem nieruchomości wspólnej a nie odwrotnie."

    Więcej w artykule: "Współwłaściciele garażu wielostanowiskowego sami utrzymują swój lokal" na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:


    http://www.zarzadca.pl/komentarze/1549-wspolwlasciciele-garazu-wielostanowiskowego-sami-utrzymuja-swoj-lokal
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    bazylbazyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgadzam się i nie chcę uchylać się od płacenia fr za garaż ( w którym notabene nikt z pieniędzy wspólnoty nic mi nie wyremontuje, ale ok)- zapytam więc tylko ponownie. Czy jeśli my garażowcy płacimy f.remontowy za mieszkanie +garaż, to reszta wspólnoty powinna płacić f.remontowy za mieszkanie +piwnica , która jest tak jak garaż pomieszczeniem przynależnym\? A garażowcy oczywiście mieszkanie+piwnica+garaż. ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2014
    Spoko , usystematyzujmy wpis ....
    [cite] bazyl:[/cite]Witam, jestem we wspólnocie 24 osoby.
    Mamy 20 miejsc parkingowych(wykupionych) i 4 garaże (własność, w aktach notarialnych wpisane jako pomieszczenia przynależne).
    czy te miejsca parkingowe znajdują się w garażu wielostanowiskowym z którym związany jest udział w części wspólnej ,

    czy to są miejsca do parkowania położone na działce gruntowej wspólnoty, a opłaty wnoszone stanowią pożytki dla WM ( wynajem NW)?

    [cite] bazyl:[/cite]Mieszkańcy posiadający miejsca parkingowe płacą fundusz remontowy tylko od metrów mieszkania,
    my garażowcy płacimy od metrów mieszkania +metry garażu.
    i prawidłowo, bo FR płaci się wg zasady kwota/m-c X udział w NW.


    [cite] bazyl:[/cite]Przecież jeśli płacimy od udziałów to parkingowcy powinni płacić za mieszkanie+piwnica+metry parkingu, a garażowcy-mieszkanie+piwnica+metry garażu?
    Czy to że pobiera się od nas fundusz tzw garażowy (za który notabene i tak (jak dowiedziałam się od zarządcy) nic nie możemy robić w garażach bo są one własnością prywatną) jest zgodne z prawem?
    czekaj, czekaj, bo się pogubiłem...
    Ważne dla mienie jest to czy z tymi miejscami parkingowymi jest związany udział ?

    strukturę zaliczki masz tu https://forum.zarzadca.pl/wiki/wzor_-_zaliczka

    cdn.

    [cite] bazyl:[/cite]Zgadzam się i nie chcę uchylać się od płacenia fr za garaż ( w którym notabene nikt z pieniędzy wspólnoty nic mi nie wyremontuje, ale ok)
    bazyl ty nie płacisz na fundusz remontowy swojego garażu tylko na fundusz remontowy dotyczący nieruchomości wspólnej wg zasady masz duży udział % płacisz dużo ( udział LM + udział garażu )

    Inni jak mają miejsca postojowe w garażu wielostanowiskowym, to też powinni płacić ( udział LM + 1/ 20 MP X udział garażu wielostanowiskowego)
  • Opcje
    bazylbazyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1) 4 garaże, każdy stanowi osobne pomieszczenie, każdy stanowi własność, w aktach notarialnych określone jako pomieszczenia przynależne, są osadzone w budynku mieszkalnym, wejście/wyjście od zewnątrz i od strony korytarza piwnicznego
    2)udział w NW - to dla niegarażowców: parking+piwnica+mieszkanie, dla garażowców: garaż+piwnica+mieszkanie
    3) tak, każde miejsca parkingowe związane jest z udziałem i również u każdego piwnica stanowi udział
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2014
    [cite] bazyl:[/cite]
    3) tak, każde miejsca parkingowe związane jest z udziałem
    czyli miejsca parkingowe są zlokalizowane w garażu wielostanowiskowym (?)
  • Opcje
    bazylbazyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    i miejsca parkingowe, na zewnątrz budynku, tez wchodzą w skład udziałów.

    Nowy doklejony: 19.08.14 14:03
    jeszcze raz : 4 garaże w budynku, 20 miejsc postojowych na zewnątrz
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2014
    [cite] bazyl:[/cite]i miejsca parkingowe, na zewnątrz budynku, tez wchodzą w skład udziałów.
    jeszcze raz : 4 garaże w budynku, 20 miejsc postojowych na zewnątrz
    nie może tak być , miejsca parkingowe utworzone na gruncie nie mają udziału w NW, bo nie są lokalem .

    One są do wyłącznego użytkowania przez wskazanych w AN właścicieli, a opłaty za ich użytkowanie ustala ogół właścicieli lokali jako pożytki dla wspólnoty

    teren wokół budynku jest częścią wspóną
  • Opcje
    bazylbazyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A jednak są udziałem - tak jak garaże.
    Za ich użytkowanie właściciele nie płacą. Nie płaca też f.remontowego tak jak my za garaże.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2014
    [cite] bazyl:[/cite]A jednak są udziałem - tak jak garaże.
    nie może być dwóch różnych udziałów: jeden dla nieruchomości budynkowej, a drugi dla nieruchomości gruntowej ...to jest jakiś przekręt .... jaki jest udział związany z takim jednym MP ?
    Art. 3. 3. [b]Udział właściciela lokalu[/b] wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział właściciela samodzielnych lokali niewyodrębnionych w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej tych lokali wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.
    

    albo zacytuj ten fragment z AN opisujący MP.
  • Opcje
    bazylbazyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    poszukam w papierach i dam znać
  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To typowy przykład zacietrzewienia sąsiedzkiego.
    One są do wyłącznego użytkowania przez wskazanych w AN właścicieli, a opłaty za ich użytkowanie ustala ogół właścicieli lokali jako pożytki dla wspólnoty
    A dlaczego Ci właściciele
    Mamy 20 miejsc parkingowych(wykupionych)
    mają za swoją własność jeszcze płacić? Ale bez wglądu w AN trudno dyskutować? Deweloperzy z chęci zysku cuda wymyślają.:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] bazyl:[/cite]poszukam w papierach i dam znać
    coś długo szukasz ....:shamed::sad:
  • Opcje
    bazylbazyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    to nie ja , to zarząd i zarządca na moja prośbę:)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] bazyl:[/cite]to nie ja , to zarząd i zarządca na moja prośbę:)
    a w twoim AN nie ma wzmianki ? powinno być , że angażujesz Zarząd i Administratora...:shocked:
  • Opcje
    bazylbazyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    mówiłam o regulaminie fr i statucie wspólnoty, szukam dokumentów które wskazywałyby w oparciu o co liczymy fr
    w moim AN nie ma wzmianki o miejscu parkingowym, bo ja mam garaż, który jak pisałam jest pomieszczeniem przynależnym.
    więc musze też zrobić wgląd w AN sąsiadki
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2014
    [cite] bazyl:[/cite]w moim AN nie ma wzmianki o miejscu parkingowym, bo ja mam garaż,
    uważam, że jest to coś nie hallo .... powinnaś mieć wzmiankę o ograniczeniach w korzystaniu z nieruchomości gruntowej;
    o wyłączeniu korzystania z miejsc postojowych, które są przynależne do innych lokali ...:sad:
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: uważam, że jest to coś nie hallo
    A ja uważam, że to coś jest hallo. Cześć ! :bigsmile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.